Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς πλάκα τώρα, ένα leon έφτασε τα 26000, και έφταιγε το xceed με τα πολλα 24000;; Τύφλα να έχουν τα golf και a3 δηλαδη... τα πέρασε το leon!

Τα νέα τέλη ταξινόμησης από ποτέ υσχυουν; Ήδη βγάζουν τιμες; Δεν έχω καταλάβει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, paylidis είπε

Στα 27 Q3 δε βγαίνει παρά μόνο η απολύτως απολύτως βασική έκδοση (με μηχανικό a/c). Για 26 δε το συζητάμε καν μάλλον Q2 κοιτάει. 

το μελέτησα κ το ζόρισα το ζήτημα οσο δε πάει από οικονομικής πλευράς και κάτω από 29000 με αυτόματο κλιματισμό k cruise control δε πέφτει με ΤΙ ΠΟ ΤΑ. 
 

Υγ βρηκα την τιμή που είχα πάρει για λευκό 35 tfsi παράδοση Νοέμβριο με μόνο έξτρα τον αυτόματο κλιματισμό 27900 με πινακίδες (από επαρχία). Τίποτα άλλο έξτρα ούτε αναδιπλούμενους καθρέφτες ούτε CarPlay ούτε μεταλλικο χρωμα ούτε cruise control 

Όπως τα λες, μηχανικό a/c αλλά έχει cruise. Δεν έχει αναδιπλούμενους καθρέπτες. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα ενημερώσω πάραυτα για να μην γίνει καμία πατάτα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Πωλητε focus active με μηδεν χλμ πριν την παραλαβη του! (μιλαμε σε ξεπερασα tsofras 😄 )

Σημερα παραλαμβανω το focus active  αλλα μου αρεσει και το leon, Λετε να το πουλησω; 😋

Με το καλο το καινουργιο τουτου!

 

Καλά αν έχει μηδέν km έλα πες το μου. Εμένα είχε 12km γραμμένα όταν το παρέλαβα!!!!

18 λεπτά πριν, barimagas είπε

Χωρίς πλάκα τώρα, ένα leon έφτασε τα 26000, και έφταιγε το xceed με τα πολλα 24000;; Τύφλα να έχουν τα golf και a3 δηλαδη... τα πέρασε το leon!

 

Το μόνο που με παραξενεύει είναι πως ένα αυτοκίνητο με την ιστορία και το όνομα του leon έφτασε να έχει το ίδια αξία με κάτι....KIA. Sorry που σας χαλάω το αφήγημα :D

 

Φανατικός αντικορεάτης ή μάλλον φανατικός αντί hyundai motor group.....!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, chill είπε

Καλά αν έχει μηδέν km έλα πες το μου. Εμένα είχε 12km γραμμένα όταν το παρέλαβα!!!!

δεν νομιζω οτι υπαρχει καινουργιο αμαξι με 0 χλμ ακριβως, για τον απλουστατο λογο οτι καπως πρεπει να  μετακινηθουν απο το καραβι ως την αποθηκη και το pdi.

Και φυσικα μεχρι να ξεφορτωθουν απο την νταλικα στην αντιπροσωπεια. Σε εμενα ειχε νομιζω 7 χλμ οταν το παρελαβα

 

καλοταξιδο και καλοριζικο να ειναι το αμαξι σου🙂

Επεξ/σία από tutuyo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tutuyo είπε

δεν νομιζω οτι υπαρχει καινουργιο αμαξι με 0 χλμ ακριβως, για τον απλουστατο λογο οτι καπως πρεπει να  μετακινηθουν απο το καραβι ως την αποθηκη και το pdi.

Και φυσικα μεχρι να ξεφορτωθουν απο την νταλικα στην αντιπροσωπεια. Σε εμενα ειχε νομιζω 7 χλμ οταν το παρελαβα

καλοταξιδο και καλοριζικο να ειναι το αμαξι σου🙂

 

Σ' ευχαριστώ.

 

Προφανώς σχολίαζα την πώληση αυτοκινήτου μηδενικών χιλιομέτρων. Impossible - εκτός και αν καινούργιο τουτού το πάει κανένας σε κανέναν ....μαντρά!!! Αυτοί είναι ικανοί να βάλουν και αρνητικό πρόσημο στα χιλιόμετρα xaxa!!!

 

Χτες το βράδυ συνειδητοποίησα ότι δεν μου δώσανε βιβλίο service. Το googlαρα λίγο και..... με καλωσόρισα στο 2020 😛 

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Όπως τα λες, μηχανικό a/c αλλά έχει cruise. Δεν έχει αναδιπλούμενους καθρέπτες. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα ενημερώσω πάραυτα για να μην γίνει καμία πατάτα :) 

To cruise δεν ειναι κατι φοβερο σε κοστος ή δουλειά, του το βαζει και ο αντιπροσωπος σε 1-2 ωρες (συχνα αυτο κανουν). Το απολυτως γυμνο μοντέλο μονο με CC η καλυτερη δυνατή τιμή που μπορει να παιξει ειναι περίπου στα 27500 (απο εκει και κάτω καποιο λάκο εχει η φαβα, test drive ή κανενα χτυπημενο/βαμμένο ή πουλάει με χασουρα ο αντιπροσωπος-που πλεον δε το κανει κανενάς).

Για εμένα ειναι παντελώς λάθος αγορά να δωσει τόσα λεφτά και να μην εχει αυτοματο κλιματισμό και το smartphone interface έστω... Όταν και αν θα έρθει μεθαυριο η ώρα να το πουλήσει θα δυσκολευτει (το εχω δει το εργο σε φιλο μου με BMW+απλό air condition, το αμαξι ειναι αψογο με λιγα χλμ - η τιμή του ειναι πολύ καλή αλλα όλοι κωλώνουν στο οτι δεν εχει κλιμα-ενω τα περισσότερα έχουν)...

 

Στο δικό μου τελικά το φθινοπωρο θα πάω να βάλω την εργοστασιακη κάμερα οπισθοπορείας, τη χρειαζεται το αμαξι λόγω ογκου...

11 λεπτά πριν, chill είπε

Σ' ευχαριστώ.

Προφανώς σχολίαζα την πώληση αυτοκινήτου μηδενικών χιλιομέτρων. Impossible - εκτός και αν καινούργιο τουτού το πάει κανένας σε κανέναν ....μαντρά!!! Αυτοί είναι ικανοί να βάλουν και αρνητικό πρόσημο στα χιλιόμετρα xaxa!!!

Χτες το βράδυ συνειδητοποίησα ότι δεν μου δώσανε βιβλίο service. Το googlαρα λίγο και..... με καλωσόρισα στο 2020 😛 

Δε δίνουν... και εγω χρυσο τον εκανα τον πωλητη να βρει κατι να μου δόσει αλλα δεν υπάρχει και δε βγαινει καν σαν ανταλλακτικό...

Πήγα πηρα απο το συνεργειο μου ένα καινουργιο και θα τους βαζω να τα γραφουν και εκει δε μου αρεσουν τα ηλεκτρονικά εμενα...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα χαρείτε τα κάρα σας παιδιά! Ασφαλή και πολλά χιλιόμετρα να κάνετε με 0 πονοκεφάλους!

Μέσα στους 3 μήνες που είναι ανοιχτό το νήμα μου πέθανε το δικό μου, έμεινα χωρίς αμάξι και πήγα και αγόρασα ενα Corolla υβριδικό 1.8L το οποίο παραλαμβάνω αύριο (πήγα την δευτέρα και το είδα και είχε 22km στο κοντερ 😋)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, paylidis είπε

To cruise δεν ειναι κατι φοβερο σε κοστος ή δουλειά, του το βαζει και ο αντιπροσωπος σε 1-2 ωρες (συχνα αυτο κανουν). Το απολυτως γυμνο μοντέλο μονο με CC η καλυτερη δυνατή τιμή που μπορει να παιξει ειναι περίπου στα 27500 (απο εκει και κάτω καποιο λάκο εχει η φαβα, test drive ή κανενα χτυπημενο/βαμμένο ή πουλάει με χασουρα ο αντιπροσωπος-που πλεον δε το κανει κανενάς).

Για εμένα ειναι παντελώς λάθος αγορά να δωσει τόσα λεφτά και να μην εχει αυτοματο κλιματισμό και το smartphone interface έστω... Όταν και αν θα έρθει μεθαυριο η ώρα να το πουλήσει θα δυσκολευτει (το εχω δει το εργο σε φιλο μου με BMW+απλό air condition, το αμαξι ειναι αψογο με λιγα χλμ - η τιμή του ειναι πολύ καλή αλλα όλοι κωλώνουν στο οτι δεν εχει κλιμα-ενω τα περισσότερα έχουν)...

Στο δικό μου τελικά το φθινοπωρο θα πάω να βάλω την εργοστασιακη κάμερα οπισθοπορείας, τη χρειαζεται το αμαξι λόγω ογκου...

Αν μπορείς να μου αναφέρεις την έκδοση που έχεις (πλέον) ώστε να ξέρω να ενημερώσω.

Η λογική σου έχει βάση αν και το πλάνο είναι να κρατηθεί το αμάξι για καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αν μπορείς να μου αναφέρεις την έκδοση που έχεις (πλέον) ώστε να ξέρω να ενημερώσω.

Η λογική σου έχει βάση αν και το πλάνο είναι να κρατηθεί το αμάξι για καιρό. 

Μερικές σελίδες πριν εχω ανεβασει τα πληρη χαρ/κα απο την προσφορά... λογικα αν πατησεις στο ονομα μου κ ψαξεις παλιοτερα μηνυματα θα τα βρεις.

Χονδρικά ειναι με το comfort pack(διζωνικό κλιμα+smartphone interface)+θερμαινόμενους-αναδιπλουμενους+cruise control+πακετο φωτισμου Led+μεταλλικό χρώμα (δε ξερω αν ξεχνάω κάτι). Αυτό η τιμή του ειναι με τις προσφορές με πινακιδες ελαχιστα κάτω απο 30Κ... Σκέψου ότι μονο το comfort pack κοστιζει 2 χιλιάρικα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μερικές σελίδες πριν εχω ανεβασει τα πληρη χαρ/κα απο την προσφορά... λογικα αν πατησεις στο ονομα μου κ ψαξεις παλιοτερα μηνυματα θα τα βρεις.

Χονδρικά ειναι με το comfort pack(διζωνικό κλιμα+smartphone interface)+θερμαινόμενους-αναδιπλουμενους+cruise control+πακετο φωτισμου Led+μεταλλικό χρώμα (δε ξερω αν ξεχνάω κάτι). Αυτό η τιμή του ειναι με τις προσφορές με πινακιδες ελαχιστα κάτω απο 30Κ... Σκέψου ότι μονο το comfort pack κοστιζει 2 χιλιάρικα ...

Επανέρχομαι γιατί δεν διευκρίνισα κάτι βασικό. Υπάρχει 3τεκνία οπότε υπάρχει έκπτωση άνω των 5000 € για αυτό βγαίνει και η προσφορά σε τόση χαμηλή τιμή. Έχει όλα αυτά που αναφέρεις και εσύ :) 

Οπότε βρέθηκε η αιτία της οριζόμενης τιμής!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Επανέρχομαι γιατί δεν διευκρίνισα κάτι βασικό. Υπάρχει 3τεκνία οπότε υπάρχει έκπτωση άνω των 5000 € για αυτό βγαίνει και η προσφορά σε τόση χαμηλή τιμή. Έχει όλα αυτά που αναφέρεις και εσύ :) 

Οπότε βρέθηκε η αιτία της οριζόμενης τιμής!

Λυθηκε το μυστηριο...

 

(ακριβα του το δινουν τοτε 😄)

 

εφοσον το παραγγέλνει πες του να βάλει οποσδηποτε κάμερα οπισθοπορείας 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chill είπε

Καλά αν έχει μηδέν km έλα πες το μου. Εμένα είχε 12km γραμμένα όταν το παρέλαβα!!!!

Το μόνο που με παραξενεύει είναι πως ένα αυτοκίνητο με την ιστορία και το όνομα του leon έφτασε να έχει το ίδια αξία με κάτι....KIA. Sorry που σας χαλάω το αφήγημα :D

Φανατικός αντικορεάτης ή μάλλον φανατικός αντί hyundai motor group.....!!!! 

 

Ποια ακριβως ιστορια εχει το leon? Τιμιο αυτοκινητο γενικα αλλα δεν το λες ιστορικο...

Το γκολφ οκ ειναι ιστορικο , το λεον γιατι?

 

 

 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

To cruise δεν ειναι κατι φοβερο σε κοστος ή δουλειά, του το βαζει και ο αντιπροσωπος σε 1-2 ωρες (συχνα αυτο κανουν). Το απολυτως γυμνο μοντέλο μονο με CC η καλυτερη δυνατή τιμή που μπορει να παιξει ειναι περίπου στα 27500 (απο εκει και κάτω καποιο λάκο εχει η φαβα, test drive ή κανενα χτυπημενο/βαμμένο ή πουλάει με χασουρα ο αντιπροσωπος-που πλεον δε το κανει κανενάς).

Για εμένα ειναι παντελώς λάθος αγορά να δωσει τόσα λεφτά και να μην εχει αυτοματο κλιματισμό και το smartphone interface έστω... Όταν και αν θα έρθει μεθαυριο η ώρα να το πουλήσει θα δυσκολευτει (το εχω δει το εργο σε φιλο μου με BMW+απλό air condition, το αμαξι ειναι αψογο με λιγα χλμ - η τιμή του ειναι πολύ καλή αλλα όλοι κωλώνουν στο οτι δεν εχει κλιμα-ενω τα περισσότερα έχουν)...

Στο δικό μου τελικά το φθινοπωρο θα πάω να βάλω την εργοστασιακη κάμερα οπισθοπορείας, τη χρειαζεται το αμαξι λόγω ογκου...

Δε δίνουν... και εγω χρυσο τον εκανα τον πωλητη να βρει κατι να μου δόσει αλλα δεν υπάρχει και δε βγαινει καν σαν ανταλλακτικό...

Πήγα πηρα απο το συνεργειο μου ένα καινουργιο και θα τους βαζω να τα γραφουν και εκει δε μου αρεσουν τα ηλεκτρονικά εμενα...

 

 

Κλιμα το πιο βασικο απο ολα.

Για μενα δεν εχουν σημασια οι καμερες, οι αυτοματοι καθρεφτες κτλ αλλα το κλιμα ειναι απιστευτη ευκολια

Ψαχνω για μεταχειρισμενο (μαλλον αν δεν παω τελικα σε αινουργιο) και εχω αποριψει απειρα λογω a/c. Ειδικα τωρα που οδηγαω αυτοκινητο με απλο a/c ειναι η μερα με την νυχτα

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Λυθηκε το μυστηριο...

(ακριβα του το δινουν τοτε 😄)

εφοσον το παραγγέλνει πες του να βάλει οποσδηποτε κάμερα οπισθοπορείας 

Τον ρώτησα την έχει. :) 

Σκέφτεται να προσθέσει και κάποια άλλα καλούδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, giorgos_di είπε

Στο configurator της Αγγλίας έχει αυτές τις δύο εκδόσεις με φώτα. Εσύ ποια από τις δυο επέλεξες?

leonXc.JPG

leonFR.JPG

Η διαφορά στις 2 φωτό είναι ότι το μπλε είναι με τα eco led και το κόκκινο με τα full led.

Άρα και στο fr χωρίς τα full led έχεις το απλό φωτιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, barimagas είπε

Χωρίς πλάκα τώρα, ένα leon έφτασε τα 26000, και έφταιγε το xceed με τα πολλα 24000;; Τύφλα να έχουν τα golf και a3 δηλαδη... τα πέρασε το leon!

Τα νέα τέλη ταξινόμησης από ποτέ υσχυουν; Ήδη βγάζουν τιμες; Δεν έχω καταλάβει;

Ισχύουν ήδη οι αλλαγές

Τώρα συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά να κάνεις σύγκριση με ίδιους κινητήρες

Το golf 1.5 150 DSG Style mHyrbrid και με τον μισό εξοπλισμό έχει αρχική 28.100 χωρίς χρώμα τέλη κτλ

Εμένα πάει 25700 κλειδί , η αντίστοιχη έκδοση σε golf είναι η Rline που πάει πάνω από 30.000€

Οπότε τι συζητάμε με 5000€ διαφορά?

Το έχουμε ξαναπεί μην κοιτάτε full έκδοση μίας μάρκας με βασική άλλης, η σύγκριση να γίνεται σε ίδια χαρακτηριστικά και εξοπλισμό

Και τέλος όπως έχω αναφέρει και για το KIA το θέμα είναι αν σου αρέσει το αμάξι

Εμένα το Leon μου αρέσει περισσότερο από το Golf , μία από τα ίδια το Golf με 16αρες στα 25500€ τραγικό

12 λεπτά πριν, dkat είπε

Η διαφορά στις 2 φωτό είναι ότι το μπλε είναι με τα eco led και το κόκκινο με τα full led.

Άρα και στο fr χωρίς τα full led έχεις το απλό φωτιστικό.

Είσαι σίγουρος ?

Θα ρωτήσω δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά , να καλά δεν έχω δεί ούτε ένα FR σε video με τα πρώτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...