Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε σκεφτόμουν σημερα το πρωι ρε tsofras που είδα φορτωναν ενα λεον σε οδικη στην κηφισίας... 😄

και ελεγα εμεινε 3 φορες απο dsg στο λεον και ξαναθέλει λεον με dsg, ουτε να το προφέρω δε θα ήθελα...

Hahahhaha έκλαψα! Αφηστε τον να παρει οτι του αρεσει!

Εγω που εδωκαι κανα μηνα εχω πει θα παω στο troc απο εχθες κοιτάζω το vitara σε 1.4 140ps 4χ4 που βγαινει παρόμοια τιμη. 

4D2AF3D7-4831-42D5-AD30-5D232ABC5DDB.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα σε ολους! Πολυ καλο επιπεδο και συγχαρητηρια σε tsofra κυριως αλλα και στους υπολοιπους που το κρατανε ωραιο και διαβαζουμε ενδιαφερουσες αποψεις.

Ειμαι μεταξυ citroen c3 aircross (πετρελαιο, αυτοματο) και Qasqai ''γυμνο" energy αλλα αυτοματο. 

Στο citroen μπορω να πω οτι επηρεαστηκα οταν o tsofras το ειχε παρει ζεστα γι αυτον και ειχε εκθειασει το αυτοματο κιβωτιο του. Καπου εκει ειχε αναφερθει καποια αντιπροσωπεια που νοικιαζει και οτι θα ηταν καλη λυση σαν πιο καλο ts μια τετοια κινηση. Δεν ειμαι σιγουρος και ψαχνω πισω καιδε το βρισκω, θυμαται καποιος αν ισχυει αυτο που λεω και αν ναι που μπορω να νοιακιασω?

Κατα τ αλλα απο ιταλικα videakia you tube λενε οτι το μοναδικο του μειονεκτημα ειναι οτι ειναι ''morbido'' στην οδηγηση...ελαφρυ νομιζω σημαινει...και σε καποια κριτικη Ελληνα διαβασα οτι ''πλαιει''. Δε ξερω αν ειναι απαραιτητα κακο αυτο γι αυτο ενα διημερο ταξιδι θα με βοηθησει να καταλαβω.

Αν καποιος εχει αποψη και για το διλλημα qasqai energy αυτοματο ή με τα ιδια λεφτα accenta με πιο πλουσιο εξοπλισμο αλλα μηχανικο καθως και για τη ποιοτητα των αυτοματων qasqai ειναι ευπροσδεκτα. 

Ευχαριστω! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sot8 είπε

Καλημερα σε ολους! Πολυ καλο επιπεδο και συγχαρητηρια σε tsofra κυριως αλλα και στους υπολοιπους που το κρατανε ωραιο και διαβαζουμε ενδιαφερουσες αποψεις.

Ειμαι μεταξυ citroen c3 aircross (πετρελαιο, αυτοματο) και Qasqai ''γυμνο" energy αλλα αυτοματο. 

Στο citroen μπορω να πω οτι επηρεαστηκα οταν o tsofras το ειχε παρει ζεστα γι αυτον και ειχε εκθειασει το αυτοματο κιβωτιο του. Καπου εκει ειχε αναφερθει καποια αντιπροσωπεια που νοικιαζει και οτι θα ηταν καλη λυση σαν πιο καλο ts μια τετοια κινηση. Δεν ειμαι σιγουρος και ψαχνω πισω καιδε το βρισκω, θυμαται καποιος αν ισχυει αυτο που λεω και αν ναι που μπορω να νοιακιασω?

Κατα τ αλλα απο ιταλικα videakia you tube λενε οτι το μοναδικο του μειονεκτημα ειναι οτι ειναι ''morbido'' στην οδηγηση...ελαφρυ νομιζω σημαινει...και σε καποια κριτικη Ελληνα διαβασα οτι ''πλαιει''. Δε ξερω αν ειναι απαραιτητα κακο αυτο γι αυτο ενα διημερο ταξιδι θα με βοηθησει να καταλαβω.

Αν καποιος εχει αποψη και για το διλλημα qasqai energy αυτοματο ή με τα ιδια λεφτα accenta με πιο πλουσιο εξοπλισμο αλλα μηχανικο καθως και για τη ποιοτητα των αυτοματων qasqai ειναι ευπροσδεκτα. 

Ευχαριστω! 

Αναφορά κάναμε ότι μπορείς να το νοικιάσεις να δείς πως πάει.

Αυτό που είδες στα video γίνεται αναφορά απο πολλούς γιατί λόγω της μεγάλης άνεσης που έχει η ανάρτηση  χάνει στα σημεία της στιβαρότητας όταν στρίβεις.

Εγώ που το έκανα test drive στην Αθήνα βέβαια δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο , αλλά φαντάζομαι θα το παρατηρήσεις στην εθνική με μεγαλύτερη ταχύτητα σε διαδρομές με στροφές.

Για το Qasqhai εκτός του ότι έχω βαρεθεί να το βλέπω , έγω διαβάσει τόσα σχόλια για την ποιοότητα των πλαστικών που εγώ δεν ασχολήθηκα καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Masma είπε

Hahahhaha έκλαψα! Αφηστε τον να παρει οτι του αρεσει!

Εγω που εδωκαι κανα μηνα εχω πει θα παω στο troc απο εχθες κοιτάζω το vitara σε 1.4 140ps 4χ4 που βγαινει παρόμοια τιμη. 

4D2AF3D7-4831-42D5-AD30-5D232ABC5DDB.png

Θα απογοητευτεις όταν μπεις μεσα, ειναι σαν αγροτικο του 2000 οι διακοπτες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψάχνω αμάξι αυτόν τον καιρό και κοιτάω την κατηγορία B-SUV ΑΛΛΑ με τα λεφτά που ζητάνε για να κυβικά που δίνουν είναι αστεία πράγματα. 

Έρωτας το Ford Puma αλλά μόνο χρώμα να αλλάξεις πας εύκολα 23.000€ για χιλιαρι με 155 ίππους. 

Εγώ είχα δώσει 21900€ το 2007 για να πάρω 1600cc 180 άλογα και δεν έχω και μεγάλη απόκλιση στην κατανάλωση . 

Εκτός πόλης με 50 λίτρα κάνω 630 χιλιόμετρα και εντός φτάνω 450-480 ( εθνική σταματά ξεκινά ). 

 

Οπότε μου κάθεται βαρύ αυτό με τα κυβικά πλέον και τα 20000€ που ζητάνε ( για βασικό εξοπλισμό ) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Twoface είπε

Και εγώ ψάχνω αμάξι αυτόν τον καιρό και κοιτάω την κατηγορία B-SUV ΑΛΛΑ με τα λεφτά που ζητάνε για να κυβικά που δίνουν είναι αστεία πράγματα. 

Έρωτας το Ford Puma αλλά μόνο χρώμα να αλλάξεις πας εύκολα 23.000€ για χιλιαρι με 155 ίππους. 

Εγώ είχα δώσει 21900€ το 2007 για να πάρω 1600cc 180 άλογα και δεν έχω και μεγάλη απόκλιση στην κατανάλωση . 

Εκτός πόλης με 50 λίτρα κάνω 630 χιλιόμετρα και εντός φτάνω 450-480 ( εθνική σταματά ξεκινά ). 

Οπότε μου κάθεται βαρύ αυτό με τα κυβικά πλέον και τα 20000€ που ζητάνε ( για βασικό εξοπλισμό ) 

Έλα ρε μαν , ακόμη την Opelara έχεις μπράβο (αν δεν κάνω λάθος τα λέγαμε παρέα στο forum)

Ακριβώς και εμένα μου κάθεται βαρύ για τον ίδιο λόγο , γιατί μετά το GTC που είχα και εγώ αντίστοιχα και το προηγούμενο FR 1.8 άντε να βρείς κάτι αντίστοιχο.

Βασικά δεν υπάρχουν πλέον τέτοιοι κινητήρες και για οτιδήποτε με πάνω απο 140 άλογα θέλεις τουλάχιστον 22.000ε

Μπήκες στο Puma ? Γιατί και εμένα μου άρεσε πολύ εξωτερικά αλλά μέσα το ένιωσα κάπως μουντό , στενάχωρο και η θέση οδήγησης είναι κάτι ανάμεσα σε hatchback και SUV , αρκετά περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα απογοητευτεις όταν μπεις μεσα, ειναι σαν αγροτικο του 2000 οι διακοπτες κλπ

Ακριβως αυτο βλεπω στις φωτογραφιες...  Το εσωτερικό απλα δεν εχει καμια επαφη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Masma είπε

Ακριβως αυτο βλεπω στις φωτογραφιες...  Το εσωτερικό απλα δεν εχει καμια επαφη

Σκεψου ότι εχω φιλο αντιπροσωπο suzuki και δε πηγα καν.......

(fan fact: και αυτός με BMW κυκλοφορει......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Σκεψου ότι εχω φιλο αντιπροσωπο suzuki και δε πηγα καν.......

(fan fact: και αυτός με BMW κυκλοφορει......)

Ναι και εγω μονο λογο 4x4 ειπα να το τσεκαρω. Αλλα Δεν με εμπνέει καθολου οπως το βλεπω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Masma είπε

Ναι και εγω μονο λογο 4x4 ειπα να το τσεκαρω. Αλλα Δεν με εμπνέει καθολου οπως το βλεπω 

Να το κανεις τι το 4χ4; μονο παραπανω κατανάλωση εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Masma είπε

Ναι και εγω μονο λογο 4x4 ειπα να το τσεκαρω. Αλλα Δεν με εμπνέει καθολου οπως το βλεπω 

Και εγώ όταν πήγα να το δώ απογοητεύτηκα είναι η αλήθεια , ναι Suzuki δεν σπάει δεν χαλάει κτλ. αλλά μέσα είναι άθλιο

Κακά τα ψέμματα παίδες , το αμάξι πρέπει να είναι και λίγο όμορφο μέσα , και δεν λέω ότι δεν έχουν ακριβύνει αλλά ισχύει και εδώ το ότι πληρώνεις παίρνεις .

Πήγα να δώ το i30 ας πούμε , ναι 18500ε με τα πάντα απο εξοπλισμό , σε χειρότερο κάθισμα δεν έχω κάτσει ξανά σε αυτοκίνητο , ούτε θήκες στις πλάτες των καθισμάτων δεν είχε.

Μπήκα μετά στο KONA και έχει μία τρύπα κάτω απο το τιμόνι και βλέπεις τα καλώδια

Το ξαναλέω , αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει να του αρέσει ένα αμάξι και απλά κοιτάει την αξιοπιστία τότε πάω πάσο , αλλιώς εγώ σε Hyundai,Kia,Suzuki,Toyota που μπήκα δεν τα συγκρίνω σε ομορφιά και ποιότητα με κανένα ευρωπαϊκό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Short story...

Χθες αργά τη νύχτα εντυπωσιάστηκα με ένα T-Roc. Στο φανάρι του Υγεία στην άνοδο κατά τις 12 30 με 1 παρά ειμαστε δίπλα διπλα πρώτοι. Ανάβει το φανάρι και έφυγε σαν ρουκέτα..Εντυπωσιακό.

Εμένα το αμάξι μου προκαλεί πολύ για τέτοια, και μάλλον γι αυτό το έκανε, αλλά δεν άνοιξα μαζί του γιατί δε το περίμενα καθόλου.. Καλά, θα τον καθάριζα σαν αυγό χαχαχχαχ :D αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι έκανε την ανάβαση εντυπωσιακά γρήγορα..

Δε ξέρω πια έκδοση ήταν δεν είχε καθόλου διακριτικά. Πάτησα λίγο να τον προλάβω στον ΟΤΕ και είχε εξαφανιστεί..Ανεμος ο τύπος.. :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έλα ρε μαν , ακόμη την Opelara έχεις μπράβο (αν δεν κάνω λάθος τα λέγαμε παρέα στο forum)

Ακριβώς και εμένα μου κάθεται βαρύ για τον ίδιο λόγο , γιατί μετά το GTC που είχα και εγώ αντίστοιχα και το προηγούμενο FR 1.8 άντε να βρείς κάτι αντίστοιχο.

Βασικά δεν υπάρχουν πλέον τέτοιοι κινητήρες και για οτιδήποτε με πάνω απο 140 άλογα θέλεις τουλάχιστον 22.000ε

Μπήκες στο Puma ? Γιατί και εμένα μου άρεσε πολύ εξωτερικά αλλά μέσα το ένιωσα κάπως μουντό , στενάχωρο και η θέση οδήγησης είναι κάτι ανάμεσα σε hatchback και SUV , αρκετά περίεργο

Ναι ακόμα εκει είναι ακάθεκτο. 

Ψάχνω πλέον μεγαλύτερους χώρους καθαρά λόγο οικογένειας. 

Έπαθα και αυχενικό και οι 2 πόρτες δεν βολεύουν καθολου + τα 340 λίτρα που έχει το gtc στο πορπαγκας. 

Μπήκα στο Puma και μου άρεσε πολύ και είχε και ωραίους χώρους και φυσικά καλή ποιότητα . 

Μπήκα στο Kona 1.6 177ιππους αυτόματο διπλού συμπλέκτη στα 22000 και με ξενέρωσε απίστευτα τα 370 λίτρα πορπαγκας ! 

Αν είχε περισσότερο χώρο σε αυτή την τιμή θα ήταν απλά μονόδρομος. 

T-Roc γελάω , όλο πλαστικό ( πόρτες κονσόλα ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και εγώ όταν πήγα να το δώ απογοητεύτηκα είναι η αλήθεια , ναι Suzuki δεν σπάει δεν χαλάει κτλ. αλλά μέσα είναι άθλιο

Κακά τα ψέμματα παίδες , το αμάξι πρέπει να είναι και λίγο όμορφο μέσα , και δεν λέω ότι δεν έχουν ακριβύνει αλλά ισχύει και εδώ το ότι πληρώνεις παίρνεις .

Πήγα να δώ το i30 ας πούμε , ναι 18500ε με τα πάντα απο εξοπλισμό , σε χειρότερο κάθισμα δεν έχω κάτσει ξανά σε αυτοκίνητο , ούτε θήκες στις πλάτες των καθισμάτων δεν είχε.

Μπήκα μετά στο KONA και έχει μία τρύπα κάτω απο το τιμόνι και βλέπεις τα καλώδια

Το ξαναλέω , αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει να του αρέσει ένα αμάξι και απλά κοιτάει την αξιοπιστία τότε πάω πάσο , αλλιώς εγώ σε Hyundai,Kia,Suzuki,Toyota που μπήκα δεν τα συγκρίνω σε ομορφιά και ποιότητα με κανένα ευρωπαϊκό

Κοιτα η Kia εχει ανεβεί παντως. Μπηκα σε ενα ceed με καλο εξοπλισμό και γενικα προσεγμένο μπορω να πω ηταν. Οκ οχι σαν ευρωπαϊκό αλλα μια χαρα μπορω να πω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Masma είπε

Ακριβως αυτο βλεπω στις φωτογραφιες...  Το εσωτερικό απλα δεν εχει καμια επαφη

Άσε τις φωτογραφίες από το ίντερνετ - δες το από κοντά, αφού σου κάνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...