Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Masma είπε

Εννοείτε πως ειναι παρα πολυ σημαντικο και για εμενα!

Γενικα νομιζω οτι εχουμε ξεφύγει ολοι στο θεμα με τους χώρους! Παλια ειχαμε ενα Opel Kadett που θεωρούνταν φυσιολογικο μεγεθος Sedan τη να εποχής και ειναι πιο μικρο απο το Focus που εχει ξ πατερας μου τωρα. Τα αυτοκίνητα εχουν αλλαξει αλλα νομιζω πως πολλες φορες λεμε οτι δεν μας φτάνουν οι χώροι σε αυτοκίνητα πολυ ανετα. 
Πχ 2008 , T roc που τα ειδα αναλυτικα και τα οδήγησα ειναι μι χαρα οι χώροι τους για 4 ατομα. 

οκ ειαμι πιο μικρος (28) δεν εχω οικογενιεα αλλα νομιζω οτι συζηταμε λες και οταν παμε καπου κουβαλάμε ολο το βίος μας.

συναδελφος εχει ενα Toyota Auris εχει δυο παιδια και λεει πως προφανως θα ηθελε παραπανω γιαυι παντα θες παραπανω αλλα ταξιδεύει μια χαρα. 
 Οποτε ας ηρεμήσουμε λιγο με τους χώρους. 
Δηλαδη με τη λογικη που συζηταμε εδω αμα  ειστε 4 ατομα στην οικογενεια πρεπει να παρεις tiguan η κανενα kodiac για να εισαι οκ.... 

Δεν το λεω για να κατακρίνω κανεναν αλλα νομιζω Κουβαλάμε στα ταξιδια μας το μισο σπιτι. 
 

ΥΓ. Τωρα αμα εχεις δυο παιδια και ειναι μωρά μπορει οντως να θες παραπανω τι να πω
 

Καλά παλιά τα αμάξια είχανε σχεδόν μηδενική παθητική ασφάλεια, και δεν υπήρχαν καν παιδικά καθίσματακια να πιανουν άπειρο χώρο στο αμάξι, ούτε μεγάλα καροτσακια. Επιπλέον, οι γονείς μας περνούσαν καμια ωρα προσπάθοντας να χωρέσουν όλα τα πράγματα στο αμάξι πριν από κάθε ταξίδι, και καταλήγαμε να έχουμε αγκαλιά και στα πόδια βαλιτσες και τσάντες. Ήτανε μεγάλη ταλαιπωρία, απλά τα έχεις ωραιοποίησει στο μυαλό σου.

19 ώρες πριν, hountalas είπε

Κάτι κάνετε λάθος τότε. Πως γίνεται να μην χωράνε τα μισά του Α4 (480 λίτρα) στο πορτ μπαγκαζ του 3008 (520 λίτρα) ?

Δηλαδή με το σκεπτικό σου όποιος αγοράζει suv είναι κορόιδο της μόδας και παρασύρεται?

Όποιος δεν έχει ανάγκη από πάρκινγκ και χώρους δεν ψάχνει για suv. Οι περισσότεροι που κράζουν τα suv δεν έχουν μπει σε διαδικασία να αγοράσουν νέο όχημα και απλά λένε την γνώμη του ως ειδικοί επί του γενικού.

ΥΓ το civic που είναι πολύ αξιόλογο αυτοκίνητο και έχει χώρους, πολλοί το κόβουν για το μεγάλο μήκος του. Εκεί είναι που χτυπάνε τα suv δίνουν ευκολία χρήσης και χώρους σε μικρότερο μήκος οχήματος.

Καλά μην είσαι και τόσο απολύτως. Το A4 έχει μήκος 4,76 μέτρα, το 3008 4,45 μέτρα. Στο 3008 βαζεις φυσικά ψηλότερα αντικείμενα, αλλά στο A4 μακρύτερα ( έχω αμφιβολίες άμα χωράει το 3008 μεγάλες βαλίτσες ξαπλώτες χωρίς να ρίξεις καθίσματα, η BMW X1 μου ( προηγούμενο μοντέλο) δεν χωρούσε, το qasqai του πάτερα μου, παρόλο ελάχιστα μικρότερο σε μηκος χωρούσε.

11 ώρες πριν, gbtm είπε

Είμαι περίεργος που θέλω να είναι το αυτοκίνητο όσο πιο αθόρυβο γίνεται;

Σε ευχαριστώ που μου την είπες, αλλά δεν θα ζητήσω και συγνώμη που δεν έχουμε τα ίδια κριτήρια αγοράς αυτοκινήτου.

Καθόλου περίεργος. Τίποτα δεν συγκρίνεται για μενα πλέον με ενα αμάξι με ήσυχη καμπίνα και άνετα καθίσματα. Όταν κάνω μικρά ταξίδια με το αμάξι μου (πχ μιας ώρας) , νιώθω πιο ξεκούραστος όταν φτάνω αποτι αποταν ξεκίνησα... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

 

Καθόλου περίεργος. Τίποτα δεν συγκρίνεται για μενα πλέον με ενα αμάξι με ήσυχη καμπίνα και άνετα καθίσματα. Όταν κάνω μικρά ταξίδια με το αμάξι μου (πχ μιας ώρας) , νιώθω πιο ξεκούραστος όταν φτάνω αποτι αποταν ξεκίνησα... 

Αν θεωρείς μικρό ταξίδι την μια ώρα πχ να πας από κερατσινι στην γλυφαδα όταν έχει κίνηση τότε αν οδηγήγεις κανενα 5ωρο το θεωρείς σαν να έχεις κάνει τον γύρο της Ευρώπης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αν θεωρείς μικρό ταξίδι την μια ώρα πχ να πας από κερατσινι στην γλυφαδα όταν έχει κίνηση τότε αν οδηγήγεις κανενα 5ωρο το θεωρείς σαν να έχεις κάνει τον γύρο της Ευρώπης.

Ενταξυ αν το λεει πχ να πας Χαλκίδα ειναι μικρο ταξιδακι. Εγω πχ μια φορα το μηνα κανω ενα ταξιδι 1:50 περιπου και αλλο τοσο να γυρισω. Ταξιδι το θεωρω. 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mp123 είπε

Έλα τωρα βραδιάτικα που ψειρίζετε  όλοι την μαϊμού. ποσο θόρυβο λέει ο αλλος. Παρε ρολς ροις  που είναι αθόρυβη.

Οι άλλοι μετράνε και το λίτρο. Παρτε ένα ναβαρα  διπλόκαμπινο και με καρότσα πίσω βάζετε όλο σας το σπίτι.

Ρε σείς μην είστε τόσο περίεργοι. Ένα αμάξι είναι πεταμένα λεφτά στον δρόμο.Κοιταχτε ποσά έχετε πρώτα από ολα και στην τιμή αυτη παρτε ένα να κάνετε την δουλειά σας. Μην βάζετε πολλά δάνεια και μακροχρόνιες δόσεις. Αυτά τα λίγα από εμένα.

Πες τα ρε γαμωτο.  Σε λίγο καιρό θα μας βάζουν για ύπνο και το αμάξι θα πηγαίνει μόνο του.  No fun at all. 

Κονφορμίστες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα cmax 2007 είμαι διακοπές τώρα για 15 μέρες,φυσικά πήρα 3 βαλίτσες σεντόνια μαξιλάρια κτλ για 4 άτομα. Επειδή κοιτάζω και εγώ βλέπω από peageuot 2008, c5  Citroen, karok και πάνω. Έστω για την μια άντε δύο φορές που θα το κάνω τον χρόνο το θέλω τον χώρο. Δεν μου αρέσει ούτε μπαγαζιερα ούτε στα πόδια να έχω πράγματα. Έκοψα αυτοκίνητα που μου αρέσουν επειδή δεν έχουν χώρους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Πες τα ρε γαμωτο.  Σε λίγο καιρό θα μας βάζουν για ύπνο και το αμάξι θα πηγαίνει μόνο του.  No fun at all. 

Κονφορμίστες :P

Ρε Φιλε σοβαρά μου την δίνει που θέλουν ήσυχο αυτοκίνητο να έχει χώρους και να είναι και σπορ με κοφτερό τιμόνι με τις τέλειες αναρτησεις και ολα αυτά με 20κ .

Αλλα το κορυφαίο είναι το κοφτερό τιμόνι που λένε είναι το κορυφαίο .Λες και είναι Χαμιλτον  μια κατάσταση. οποτε διαβαζω για τα κοφτερά τιμόνια ειδικα του φιέστα , φοκους ιμπιζα λεον ( με το συμπάθειο δλδ τσοφρα) με πιανουν τα γέλια.

16 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Εγώ ένα cmax 2007 είμαι διακοπές τώρα για 15 μέρες,φυσικά πήρα 3 βαλίτσες σεντόνια μαξιλάρια κτλ για 4 άτομα. Επειδή κοιτάζω και εγώ βλέπω από peageuot 2008, c5  Citroen, karok και πάνω. Έστω για την μια άντε δύο φορές που θα το κάνω τον χρόνο το θέλω τον χώρο. Δεν μου αρέσει ούτε μπαγαζιερα ούτε στα πόδια να έχω πράγματα. Έκοψα αυτοκίνητα που μου αρέσουν επειδή δεν έχουν χώρους.

Μεγάλε το σπίτι το πήρες μαζί η όχι ;

Την άλλη φορά παρτο μαζί με νταλίκα.

Τωρα αν είναι να πάρω μαζί εκεί που πάω διακοπές σεντόνια μαξιλάρια κρεβάτια και δεν ξέρω Εγω τι άλλο καθομε σπίτι μου .

 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ρε Φιλε σοβαρά μου την δίνει που θέλουν ήσυχο αυτοκίνητο να έχει χώρους και να είναι και σπορ με κοφτερό τιμόνι με τις τέλειες αναρτησεις και ολα αυτά με 20κ .

Αλλα το κορυφαίο είναι το κοφτερό τιμόνι που λένε είναι το κορυφαίο .Λες και είναι Χαμιλτον  μια κατάσταση. οποτε διαβαζω για τα κοφτερά τιμόνια ειδικα του φιέστα , φοκους ιμπιζα λεον ( με το συμπάθειο δλδ τσοφρα) με πιανουν τα γέλια.

Μεγάλε το σπίτι το πήρες μαζί η όχι ;

Την άλλη φορά παρτο μαζί με νταλίκα.

Τωρα αν είναι να πάρω μαζί εκεί που πάω διακοπές σεντόνια μαξιλάρια κρεβάτια και δεν ξέρω Εγω τι άλλο καθομε σπίτι μου .

Μεγαλε εσύ βάλε ότι θέλεις στο δικό σου, έδωσα παράδειγμα χώρου και μίλησα για δική μου ανάγκη. 

26 λεπτά πριν, hountalas είπε

Ο νόμος λέει ότι όσο χώρο έχεις τόσο γεμίζεις. Και με 250 λίτρα γεμάτος θα ήσουν και με 850λίτρα πάλι γεμάτος.

Το κακό εδώ μέσα (σε σύγκριση με το φορουμ 4τ) είναι ότι οι περισσότεροι είναι "άσχετοι" και απλά λένε την άποψη τους χωρίς να μπορούν να την τεκμηριώσουν. Όπως ο περισσότερος κόσμος δηλαδή που δεν μπαίνει σε τέτοια διαδικασία να διαβάσει για να ενημερωθεί όταν πρόκειται να αγοράσει αυτοκίνητο.

Αλλά έχει τον χαβαλέ του να διαβάζεις τόσα διαφορετικά μεταξύ τους σχόλια...

Τσόφρα μετά το δρομικό κίνημα (αυτό που όλοι την έχουν δει δρομείς και τρέχουν) θα κάνεις το δικό σου κίνημα , αυτό του ψαχνωαυτοκίνητοπείτεγνώμες...

Έχουν πληθύνει τα ποστ που αναφέρονται σε αγορά αυτοκινήτου εδώ πάντως!

ΥΓ εσύ και ο Γκλέτσος μόνο παντρεύτήκατε (αγορά) και χωρίσατε (πώληση) αμέσως

Ποιο είναι το άλλο φόρουμ; Και γιατί δεν ξέρουμε; Εσύ δηλαδή είσαι εξπερ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλαροί είμαστε. 
Οριστε μια λύση. Άπλετοι χώροι , πολλά άλογα , στριφτέ ο τιμόνι , suv  Τούρμπο ντίζελ να μην καίει  , καμπριο. Συν το ότι είσαι σαν στο σπίτι σου .Βασικα αυτό θέλουν οι ποιο πολλοί εδώ .
 

6E7FECD7-4191-4EB8-BC8A-8CFDBDB4EC5C.jpeg

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2020 στις 12:05 ΠΜ, majnun είπε

Καθίστε ρε παιδιά το 2008 είναι b-suv (ελέω πλατφόρμας 208) και το t-roc είναι c-suv (ελέω πλατφόρμας golf).
Λάθος το έχω καταλάβει; Απέναντι στο 2008 δεν ειναι το t-cross (ελέω πλατφόρμας polo);

Εντωμεταξύ χαζεύω τα ετοιμοπαράδοτα της vw και λέω ωραίο αυτό 
https://mycarnow.kosmocar.gr/vw/vehicle/?sc=9617D92A-1591-4C58-8B48-43AF2B9432F6&br=90510&mc=C114KX
υπερπλήρες από εξοπλισμό

και μετά μου σκάει η εμπνευση ότι με τα suv έχουν καταφέρει και πουλάνε ένα υπερηψωμένο 1000άρι Polo για 22χιλιάρικα.
Άφωνος...

Από τα πιο σωστά που έχω διαβάσει εδω μέσα το τελευταίο που εγραψες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mp123 είπε

Χαλαροί είμαστε. 
Οριστε μια λύση. Άπλετοι χώροι , πολλά άλογα , στριφτέ ο τιμόνι , suv  Τούρμπο ντίζελ να μην καίει  , καμπριο. Συν το ότι είσαι σαν στο σπίτι σου .Βασικα αυτό θέλουν οι ποιο πολλοί εδώ .
 

6E7FECD7-4191-4EB8-BC8A-8CFDBDB4EC5C.jpeg

Φίλε μου συγνώμη, αλλά αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι; Γιατί το άλλο παιδι έγραψε 15 μέρες και 4 άτομα. Προφανώς εννοεί 2 παιδιά ή ακόμα και 4 ενήλικες. Δηλαδή τι έπρεπε να πάρει μαζί του, ένα βρακι και μία πετσέτα και να πάει; Έλεος με τις υπερβολές του καθενός προκειμένου να υποστηρίξει την άποψή του. Τουλάχιστον να είσαι λιγότερο δηκτικός απέναντι σε άτομα που δεν ξέρεις. Αν είσαι αρκετά μικρός και δεν έχιες δική σου οικογένεια, περίμενε να αποκτήσεις και θα δεις πόσα πράγματα χρειάζεσαι μαζί.

Επεξ/σία από Johnkeppas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταξύ μας
το 4Τ είναι το forum με τους κατ'εξοχήν ...ρέκτες της αυτοκίνησης βλέπε κάτι Honda Jazz, Ford Foucs I κλπ :lol:

άσχετοι και καλλημένοι υπάρχουν παντού,
η διαφορά εδώ με εκεί
είναι ότι εδώ υπάρχει πολυφωνία που εκεί δεν,
και μάλιστα εκεί δε σηκώνουν μύγα, ειδικά όταν δε συμφωνούν τα μεγάλα κεφάλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hountalas είπε

Καλά μια δόση αλήθειας την έχει ο φίλος με το πολυμορφικό που ανέβασε.

Καυτηριάζει και καλά κάνει.

Φυσικά και παίζουν ρόλο οι ανάγκες αλλά μερικοί και 1000 λίτρα να είχαν πάλι δεν θα τους άρεσε.

Συμφωνώ ως ένα σημείο. Απλά ο φίλος με το πολυμορφικό ανέφερε συγκεκριμένα νούμερα, και πάνω απ όλα τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ. Σε γενικότερα πλαίσια ναι, πολλοί ζητούν υπρβολικούς χώρους, αλλά είναι λογικό ιδιαίτερα όταν μεγαλώνει η οικογένεια. Δεν νομίζω να υπάρχει οικογενειάρχης που να αρκείται σε Clio ή σε Polo και δεν είναι λύση ανάγκης(επειδή πχ δεν μπορεί να αγοράσει μεγαλύτερο λόγω οικονομικών κτλ). Αλλά δεν μπορεί να έρχεται κάποιος άλλος και να ακυρώνει τις ανάγκες του 80% των ανθρώπων που ψάχνουν αμάξι οικογενειακό και να λέει πάρε νταλίκα ή καλύτερα κάτσε σπίτι σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, hountalas said:

Εδώ είναι καφενείο ενώ εκεί δίνονται πληροφορίες που θέλει να ψάχνεσαι για να τις γνωρίζεις. Και εμένα μου την δίνουν μερικοί που είναι κολλημένοι αλλά τουλάχιστον ξέρουν γιατί είναι και μπορούν να στο απαντήσουν.

μια χαρά πληροφορίες δίνονται κι εδώ και μάλιστα πολύπλευρα

και ανακρίβειες έχω διαβάσει εδώ κι από άτομα που γράφουν κι εκεί, άρα;...

η διαφορά εκεί είναι ότι ο καθένας περνάει τη γνώμη του για θέσφατο και ειδήμονος,
ενώ μπορεί να λέει τη μεγαλύτερη παπάτζα (κάτι που δε σπανιζει μάλιστα εκεί)

τουλάχιστον εδώ δεν είναι δήθεν, και μιλάνε ακομπλεξάριστα

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε καποιες διαπιστωσεις τις παρατηρησα κι εγω που ενδιαφέρομαι για kia xceed κι εχει 25000 συν. Αρνητικες αποψεις πηρα πολλες και γενικα παντου επικρατει μια λογικη του στυλ vw group ειναι για τα σιδερα καινε λαδια είναι αχρηστα mercedes ειναι κινητήρας ρενο bmv παίρνει φωτια audi υπερεκτιμημενο hyundai kia δεν αξιζει παραπανω απο 15.000 κσι φυσικα ιαπωνας δε σπαει δε χαλαει και ειναι τα καλυτερα. Βεβαια το καλο ειναι οτι εδω ολοι ειναι κοσμιοι και δεν υπάρχουν εντασεις αν εξαιρεσεις καθε 50 σελιδες που θα υπαρξει κοντρα Γερμανία Ιαπωνια παντα ομως κοσμια. Εγω έμαθα παρα πολλα πραγματα απο εδω και μπραβο σε ολους σας που κρατατε το επιπεδο και την ενημερωση σε υψηλα επίπεδα 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...