Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Ωχαχαχαχ, μ'αρεσουν αυτά τα φακ λοτζικ, γίνονται σουρεαλ

Μα τι διαβάζουμε εδώ μέσα, ότι 480λτ > 520λτ. Μέσο μέτρησης τα καροτσάκια του καθενός.

Και ότι παίζουν οι τιμές στον χώρο αποσκευών που δίνει ο κάθε κατασκευαστής. Δλδ πχ να είναι 40λτ κάτω από την ονομαστική τιμή. Μπορεί και 40λτ πάνω.

Εάν σε ένα σημείο υπερέχουν τα SUV είναι οι χώροι λόγω κατασκευής. Υπάρχουν χιλιαδυο αλλά σημεία που μπορείς να τα αποδομησεις, επιδόσεις, ακαμψία, ανάρτηση. Αλλά όχι στους χώρους.

Και στην πρακτικότητα. Είναι αυταπάτη να ψάχνεις για οδηγικές συγκινήσεις σε αυτήν την κατηγορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, chill είπε

Ευχαριστώ. 

Ναι είναι πολύ καλή η κατανάλωση γι' αυτό και γίνομαι και γω κουραστικός αναφέροντας τα δεδομένα που βλέπω. 

Ναι είναι ο 1000αρης με τα 116.Μηχανικο κιβώτιο. 

Κοίτα θα έλεγα με οικογενειακους όρους  για να το περιγράψω όσο καλύτερα  μπορώ πως :

Arona, kamiq, troc ειναι τρίδυμα 

Και

Ateca, karoq, tiguan είναι αδέρφια

Εδω να πω πως οντως ειξαι αδερφια αλλα καποιος με 3 παιδια να παει για tiguan ! Το μονο που παιρνει 3 καρεκλάκι πισω. Ειναι πιο φαρδύ απο τα αλλα 2

24 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Ωχαχαχαχ, μ'αρεσουν αυτά τα φακ λοτζικ, γίνονται σουρεαλ

Μα τι διαβάζουμε εδώ μέσα, ότι 480λτ > 520λτ. Μέσο μέτρησης τα καροτσάκια του καθενός.

Και ότι παίζουν οι τιμές στον χώρο αποσκευών που δίνει ο κάθε κατασκευαστής. Δλδ πχ να είναι 40λτ κάτω από την ονομαστική τιμή. Μπορεί και 40λτ πάνω.

Εάν σε ένα σημείο υπερέχουν τα SUV είναι οι χώροι λόγω κατασκευής. Υπάρχουν χιλιαδυο αλλά σημεία που μπορείς να τα αποδομησεις, επιδόσεις, ακαμψία, ανάρτηση. Αλλά όχι στους χώρους.

Τα λες ωραια 💪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hountalas είπε

Δλδ χωράνε όλα αυτά στο μικρότερο πορτ μπαγκάζ του Α4 και δεν χώρεσαν στου 3008? Ισως σε εξυπηρέτησε στην προκειμένη το μήκος σε βάθος του Α4. Τα suv έχουν περισσότερα λίτρα και λόγω ύψους.

Το γκολφ έχει μικρότερο χώρο πορτ μπαγκάζ από το 2008. 380 έναντι 430.

Φυσικά ο καθένας επιλέγει όχημα με τις δικές του ανάγκες και θέλω και φυσικά τσέπη.

Καλά είπαμε μην κοιτάτε μόνο τα λίτρα δεν έχει να λέει κάτι γιατί και εγώ που είχα το Leon με 380 λίτρα και πήρα το 2008 με τα 430 λίτρα , δεν είδα καμία διαφορά σε χώρους στο port μπαγκαζ γιατί μπορεί να έχει μεγαλύτερο ύψος αλλά το Leon είχε μεγαλύτερο βάθος οπότε ουσιαστικά έβαλα τα ίδια πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλά είπαμε μην κοιτάτε μόνο τα λίτρα δεν έχει να λέει κάτι γιατί και εγώ που είχα το Leon με 380 λίτρα και πήρα το 2008 με τα 430 λίτρα , δεν είδα καμία διαφορά σε χώρους στο port μπαγκαζ γιατί μπορεί να έχει μεγαλύτερο ύψος αλλά το Leon είχε μεγαλύτερο βάθος οπότε ουσιαστικά έβαλα τα ίδια πράγματα

405 λιτρα γιαυτο σου φαινεται το ιδιο.

380-430 ειναι μεγαλη διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Ωχαχαχαχ, μ'αρεσουν αυτά τα φακ λοτζικ, γίνονται σουρεαλ

Μα τι διαβάζουμε εδώ μέσα, ότι 480λτ > 520λτ. Μέσο μέτρησης τα καροτσάκια του καθενός.

Και ότι παίζουν οι τιμές στον χώρο αποσκευών που δίνει ο κάθε κατασκευαστής. Δλδ πχ να είναι 40λτ κάτω από την ονομαστική τιμή. Μπορεί και 40λτ πάνω.

Εάν σε ένα σημείο υπερέχουν τα SUV είναι οι χώροι λόγω κατασκευής. Υπάρχουν χιλιαδυο αλλά σημεία που μπορείς να τα αποδομησεις, επιδόσεις, ακαμψία, ανάρτηση. Αλλά όχι στους χώρους.

Δε ξέρω το δικό σου λοτζικ αν είναι φακντ... 

Ξέρω ότι όσο ίδια είναι σε χώρους όλα τα σπίτια που είναι 100τμ άλλο τόσο ίδια είναι και τα λίτρα και οι χώροι στα αμάξια.

Τι; Όχι;... 

Ναι. Τα 480 είναι λιγότερα από τα 520..Σορρυ ε.... Λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bjj-p είπε

405 λιτρα γιαυτο σου φαινεται το ιδιο.

380-430 ειναι μεγαλη διαφορα.

Το αναφέρει κάπου 405? Γιατί παντού το δίνουν 434 για την ακρίβεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Johnkeppas είπε

Φίλε μου δεν ξέρω αν έχεις οδηγήσει κάποιο από τα SUV που απεχθάνεσαι, αλλά θα σου πω ότι όντας μέχρι προ μηνός κάτοχος ενός Toyota Celica (χαμηλό αυτοκίνητο με εξαιρετικες επιδόσεις σε στροφιλίκια κτλ) και πλέον κάτοχος ενός C3 Aircross νομίζω μπορώ να συγκρίνω τα είδη των οχημάτων μεταξύ τους. ΟΚ, πρέπει να προσαρμόσω πολύ τον τρόπο οδήγησης λόγω όγκου του αμαξώματος, στησίματος και πιο μαλακών αναρτήσεων, αλλά την άνεση που βρήκα σε ταξίδι με το καινούργιο δεν την είχα νιώσει μέχρι τώρα. Χώροι εντός άνετοι για 4 ενήλικες στο Αθήνα Θεσσαλονίκη(3 άντρες 1 γυναίκα), και πορτμπαγκάζ που πήρε τα πάντα όλα όσα χρειαστήκαμε για ένα τριήμερο στην πρωτεύουσα. Ανάρτηση χαλί, που δεν ένιωθες τίποτα, και για να σε προλάβω ξέρω ότι αυτό δεν είναι και πολύ καλό αλλά το επιδίωκα να υπάρχει σε ότι και αν διάλεγα. Και κατανάλωση με cruise control στα 130 γύρω στο 6,5λ/100χλμ. Δεν λες και οτι καταναλώνει πολύ περισσότερο. Μια χαρά είναι το SUV, ειδικά τα  Β που για εμένα τουλάχιστον είναι ολα αυτά που ήθελα(χώροι εντός, μεγάλο πορτμπαγκάζ, χαμηλή κατανάλωση) σε μέγεθος μη απαγορευτικό για κυκλοφορία εντός Θεσσαλονικης και ειδικά με τους νέους μικρούς τούρμπο, κινούνται και σε πολύ οικονομικά πλαίσια. 

Πόσο θόρυβο έχει η καμπίνα με 130χλμ/ώρα;

Θεωρώ πολύ σημαντική παράμετρο τον θόρυβο για την ποιότητα κύλισης ενός αυτοκινήτου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tutuyo είπε

Ωχαχαχαχ, μ'αρεσουν αυτά τα φακ λοτζικ, γίνονται σουρεαλ

Μα τι διαβάζουμε εδώ μέσα, ότι 480λτ > 520λτ. Μέσο μέτρησης τα καροτσάκια του καθενός.

Και ότι παίζουν οι τιμές στον χώρο αποσκευών που δίνει ο κάθε κατασκευαστής. Δλδ πχ να είναι 40λτ κάτω από την ονομαστική τιμή. Μπορεί και 40λτ πάνω.

Εάν σε ένα σημείο υπερέχουν τα SUV είναι οι χώροι λόγω κατασκευής. Υπάρχουν χιλιαδυο αλλά σημεία που μπορείς να τα αποδομησεις, επιδόσεις, ακαμψία, ανάρτηση. Αλλά όχι στους χώρους.

Ρε μαν ειλικρινά αν έχεις την όρεξη και έχεις ας πούμε αμάξι με 380 λίτρα που εγώ εδώ και 14 χρόνια έχω αμάξια με 370-380 λίτρα, πήγαινε δες το Clio και πες μου αν είναι 390 λίτρα.

Με το μάτι φαίνεται και ας λέει ο κατασκευαστής ότι θέλει χωρίς να ξέρουμε με το τρόπο τον μέτρησε.

Επίσης αξιόπιστο ή όχι στην σύγκριση του autotriti για όλα τα SUV που έκαναν με ονομαστική τιμή 350 λίτρα το Jeep Renegade χώρεσαν τα περισσότερα πράγματα λόγω διάταξης από αυτά που έδιναν 430 όπως το 2008.

Και εγώ έχω σπίτι 90 τετραγωνικών και έχω πάει σε σπίτι των 80 που έχει καλύτερη διάταξη, το ίδιο ισχύει και στα αυτοκίνητα δεν παίζει ρόλο μόνο μία ξερή τιμή.

Οπότε ναι 480 > 520 δεν ισχύει σαν τιμή στα μαθηματικά , αλλά με την διάταξη που έχει ο χώρος αποσκευών μπορεί να εκμεταλλευτεί καλύτερα τους χώρους.

Οπότε sorry αλλά το φακ λοτζικ είναι σχετικό, ανάλογα με την λογική που το κοιτάς

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gbtm είπε

Πόσο θόρυβο έχει η καμπίνα με 130χλμ/ώρα;

Θεωρώ πολύ σημαντική παράμετρο τον θόρυβο για την ποιότητα κύλισης ενός αυτοκινήτου.

Έλα τωρα βραδιάτικα που ψειρίζετε  όλοι την μαϊμού. ποσο θόρυβο λέει ο αλλος. Παρε ρολς ροις  που είναι αθόρυβη.

Οι άλλοι μετράνε και το λίτρο. Παρτε ένα ναβαρα  διπλόκαμπινο και με καρότσα πίσω βάζετε όλο σας το σπίτι.

Ρε σείς μην είστε τόσο περίεργοι. Ένα αμάξι είναι πεταμένα λεφτά στον δρόμο.Κοιταχτε ποσά έχετε πρώτα από ολα και στην τιμή αυτη παρτε ένα να κάνετε την δουλειά σας. Μην βάζετε πολλά δάνεια και μακροχρόνιες δόσεις. Αυτά τα λίγα από εμένα.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος που θέλω να είναι το αυτοκίνητο όσο πιο αθόρυβο γίνεται;

Σε ευχαριστώ που μου την είπες, αλλά δεν θα ζητήσω και συγνώμη που δεν έχουμε τα ίδια κριτήρια αγοράς αυτοκινήτου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, gbtm είπε

Πόσο θόρυβο έχει η καμπίνα με 130χλμ/ώρα;

Θεωρώ πολύ σημαντική παράμετρο τον θόρυβο για την ποιότητα κύλισης ενός αυτοκινήτου.

Φίλε μου δεν είχα καθόλου θόρυβο στην καμπίνα, γενικότερα είχε πολύ καλή ηχομόνωση. Απ την άλλη αυτό που είναι θορυβώδες αρκετα είναι το κλιματιστικό (από την 2η σκάλα και πάνω), αλλά είναι και αρκετα δυνατό. Οπότε όταν έπιασε θερμοκρασία το έβαλα στην πρώτη σκάλα και την κρατησε αθόρυβα μέχρι το τέλος του ταξιδιού.

Όσο για τον φίλο που σχολίασε για το στριφτερό, είχα τέτοιο αυτοκίνητο και εν γνώσει μου στο καινούργιο πήγα σε κάτι πολύ μαλακό με το οποίο απολαμβάνω ταξίδι. Επ' ουδενί δεν το χαρακτήρισα κακό την ανάρτηση χαλί. Για μένα ήταν επιδίωξη και ήδη απ' το πρώτο ταξίδι δικαιώθηκα απ' την επιλογή μου καθώς 4 άτομα βγήκαμε ξεκούραστοι και ατσαλάκωτοι μετά από 500 χλμ.

Επεξ/σία από Johnkeppas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsofras είπε

Ρε μαν ειλικρινά αν έχεις την όρεξη και έχεις ας πούμε αμάξι με 380 λίτρα που εγώ εδώ και 14 χρόνια έχω αμάξια με 370-380 λίτρα, πήγαινε δες το Clio και πες μου αν είναι 390 λίτρα.

Με το μάτι φαίνεται και ας λέει ο κατασκευαστής ότι θέλει χωρίς να ξέρουμε με το τρόπο τον μέτρησε.

Επίσης αξιόπιστο ή όχι στην σύγκριση του autotriti για όλα τα SUV που έκαναν με ονομαστική τιμή 350 λίτρα το Jeep Renegade χώρεσαν τα περισσότερα πράγματα λόγω διάταξης από αυτά που έδιναν 430 όπως το 2008.

Και εγώ έχω σπίτι 90 τετραγωνικών και έχω πάει σε σπίτι των 80 που έχει καλύτερη διάταξη, το ίδιο ισχύει και στα αυτοκίνητα δεν παίζει ρόλο μόνο μία ξερή τιμή.

Οπότε ναι 480 > 520 δεν ισχύει σαν τιμή στα μαθηματικά , αλλά με την διάταξη που έχει ο χώρος αποσκευών μπορεί να εκμεταλλευτεί καλύτερα τους χώρους.

Οπότε sorry αλλά το φακ λοτζικ είναι σχετικό, ανάλογα με την λογική που το κοιτάς

Αυτό με τα σπίτια είναι ένα εντελώς άκυρο παράδειγμα, δεν συγκρινεις μηλα με μήλα. Όσο καλή διάταξη και να έχεις στο πορτ μπαγκαζ (που ειδικά στα περισσότερα SUV είναι τετράγωνο,οπότε η βέλτιστη) ένας χώρος 500λτ παίρνει περισσότερες βαλίτσες από ένα χώρο 480λτ. Άμα το γεμίσω μπύρα, στο SUV θα πιω περισσότερο σε σχέση με ένα χατς.

Τι συζητάμε τώρα τα αυτονόητα;

Στα δια ταύτα φυσικά και είχα αυτοκίνητα με μικρότερο χώρο αποσκευών, όπως νομίζω και η πλειοψηφία οπότε μπορούμε να αξιολογήσουμε ποτέ υπάρχει ένα μεγαλύτερο μέγεθος.

Το ότι πχ η Renault στο Clio δηλώνει ψευδή  νούμερα δεν είναι η νόρμα. Και στο κάτω κάτω ένας χώρος 500λτ φωνάζει, μπορείς άμεσα να καταλάβεις το μέγεθος του

Το auto-τεταρτη προσωπικά το απεχθάνομαι για την ισαποστακικη λογική του στα reviews, αλλά στην συγκεκριμένη μέτρηση με αυτό το εργαλείο τον Ταμερλανο φαίνεται να ακολουθεί μια επιστημονική μεθοδολογία, οπότε σόρρυ κιόλας αλλά θα επιλέξω να το πιστέψω στις τιμές που γράφει στο τεστ του

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gbtm είπε

Πόσο θόρυβο έχει η καμπίνα με 130χλμ/ώρα;

Θεωρώ πολύ σημαντική παράμετρο τον θόρυβο για την ποιότητα κύλισης ενός αυτοκινήτου.

Εννοείτε πως ειναι παρα πολυ σημαντικο και για εμενα!

Γενικα νομιζω οτι εχουμε ξεφύγει ολοι στο θεμα με τους χώρους! Παλια ειχαμε ενα Opel Kadett που θεωρούνταν φυσιολογικο μεγεθος Sedan τη να εποχής και ειναι πιο μικρο απο το Focus που εχει ξ πατερας μου τωρα. Τα αυτοκίνητα εχουν αλλαξει αλλα νομιζω πως πολλες φορες λεμε οτι δεν μας φτάνουν οι χώροι σε αυτοκίνητα πολυ ανετα. 
Πχ 2008 , T roc που τα ειδα αναλυτικα και τα οδήγησα ειναι μι χαρα οι χώροι τους για 4 ατομα. 

οκ ειαμι πιο μικρος (28) δεν εχω οικογενιεα αλλα νομιζω οτι συζηταμε λες και οταν παμε καπου κουβαλάμε ολο το βίος μας.

συναδελφος εχει ενα Toyota Auris εχει δυο παιδια και λεει πως προφανως θα ηθελε παραπανω γιαυι παντα θες παραπανω αλλα ταξιδεύει μια χαρα. 
 Οποτε ας ηρεμήσουμε λιγο με τους χώρους. 
Δηλαδη με τη λογικη που συζηταμε εδω αμα  ειστε 4 ατομα στην οικογενεια πρεπει να παρεις tiguan η κανενα kodiac για να εισαι οκ.... 

Δεν το λεω για να κατακρίνω κανεναν αλλα νομιζω Κουβαλάμε στα ταξιδια μας το μισο σπιτι. 
 

ΥΓ. Τωρα αμα εχεις δυο παιδια και ειναι μωρά μπορει οντως να θες παραπανω τι να πω
 

 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...