Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, conkal είπε

απο γκαζι μια χαρα θα ειναι απο αξιοπιστια ειναι ομως για να γελαει ο κοσμος , δυστυχως. 

Ο φίλος μου έχει του 2017 Cooper D έχει διανύσει 62.000 χιλιόμετρα χωρίς κανένα θέμα, νομίζω θέμα αξιοπιστίας είχαν τα παλιά. Από εκεί και πέρα είναι θέμα τύχης όπως σε κάθε αμάξι και πως το συντηρεί ο ιδιοκτήτης! Έχω δει άπειρα ποστ με νέες a class να βγάζουν προβλήματα και τριξίματα 

6 λεπτά πριν, conkal είπε

απο γκαζι μια χαρα θα ειναι απο αξιοπιστια ειναι ομως για να γελαει ο κοσμος , δυστυχως. 

Ας ελπίσουμε να είμαι τυχερός 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, johny.keha είπε

Ο φίλος μου έχει του 2017 Cooper D έχει διανύσει 62.000 χιλιόμετρα χωρίς κανένα θέμα, νομίζω θέμα αξιοπιστίας είχαν τα παλιά. Από εκεί και πέρα είναι θέμα τύχης όπως σε κάθε αμάξι και πως το συντηρεί ο ιδιοκτήτης! Έχω δει άπειρα ποστ με νέες a class να βγάζουν προβλήματα και τριξίματα 

Ας ελπίσουμε να είμαι τυχερός 

Στατιστικα η mini εχει μια απο τις χειροτερες αξιοπιστιες σε ολες τις ερευνες . μπορω να σου βρω ερευνα αν θες αλλα ψαξε το και μονος σου. Τα mercedes που ανεφερες επισης δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστα. Και τα δυο εχουν απιστευτα καλη ποιοτητα και εντυπωσιακο πατημα αλλα απο αξιοπιστια πασχουν

Εχω δυο φιλους με mini cooper s του 2011 , o ενας το εδωσε με 35.000 χλμ γιατι δεν την παλευε απο τις ζημιες και ο αλλος αργησε και το "παντρευτηκε" , πλεον δεν πιανει τιμη.

62.000 χλμ ειναι πολυ λιγα γενικα , ενα φυσιολογικο αμαξι πριν τις 100.000 δεν βγαζει σοβαρες ζημιες περα απο τα σερβις.

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Ereyna-Autocheck-Ta-prwta-fetina-apotelesmata_158219.asp

https://www.autogreeknews.gr/diafora-nea/10246-oi-xeiroteres-kai-kalyteres-markes-aftokiniton-se-aksiopistia

Το δικο μου (Citroen DS3 ) μοιραζεται τα μισα του στοιχεια με το mini cooper του 2009-2012 . Εχω κλαψει απο τις ακυρες ζημιες που εχει βγαλει. Ελπιζω το δικο σου να ειναι καλυτερα απο ζημιες

Επεξ/σία από conkal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/9/2020 στις 3:18 ΜΜ, kanesaxo είπε

 

 

2 ώρες πριν, johny.keha είπε

 

Μια χαρά είναι το διπορτο. Μίνι παίρνεις.

Αφού σαρεσε γιατί σε προβληματίζει τόσο?

Καθένας θα σου πει τη δική του ηνωμη. Εγώ στην ηλικία σου θα έπαιρνα fiesta st σε αυτά τα λεφτα

Επεξ/σία από imr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tutuyo είπε

υπαρχουν και χειροτερα....

75380043_2847742765250256_21293665740023

Καμία σχέση το ένα με το άλλο! Οι αριθμοί κυκλοφορίας είναι κάθε φορά διαφορετικοί 😁

Επεξ/σία από xx1100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απόλυτα συγκρίσιμες περιπτώσεις. Το αγοραστικό κοινό του Μινι υποτίθεται πως είναι μοντέρνο και λίγο έξαλλο και θέλει διασκέδαση στο δρόμο και άλλα τέτοια. Οπότε ένα αυτοκίνητο με τέτοιο κοινό θα έπρεπε να αλλάζει πιο συχνά, έστω και μέσα στο "κλασικό" design του. Και δεν έχει κοινό σα την 911, purists etc. Βέβαια μιλάμε για την εταιρία που μας έδωσε το Mini Clubman. Τι λέμε τώρα.

Πάντως στη Γερμανία τα περισσότερα "καινούρια" Mini που κυκλοφορούν είναι απο car-sharing :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conkal είπε

Στατιστικα η mini εχει μια απο τις χειροτερες αξιοπιστιες σε ολες τις ερευνες . μπορω να σου βρω ερευνα αν θες αλλα ψαξε το και μονος σου. Τα mercedes που ανεφερες επισης δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστα. Και τα δυο εχουν απιστευτα καλη ποιοτητα και εντυπωσιακο πατημα αλλα απο αξιοπιστια πασχουν

 

Πως εχουν απιστευτα καλη ποιοτητα και οχι αξιοπιστια; Αυτα δεν πανε μαζι; Η το ενα η το αλλο ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Noobios είπε

Πως εχουν απιστευτα καλη ποιοτητα και οχι αξιοπιστια; Αυτα δεν πανε μαζι; Η το ενα η το αλλο ισχυει.

H ποιοτητα κυλησης στον δρομο , τα πλαστικα μεσα και ομορφες ποιοτικες λεπτομεριες δεν κανουν το αμαξι αξιοπιστο. Συνηθως τα αμαξια για να ειναι αξιοπιστα πρεπει να τα μηχανικα και ηλεκτρικα τους μερη να ειναι ποιοτικα. Εννοουσα οτι ειναι απιστευτα στο ματι αλλα κλαις στο συνεργειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mini cooper ειναι απο τα ομορφότερα και πιο φινετσατα αυτοκίνητα. Και τι εγινε που βγαίνει ιδιο απο 2014; Εδω βλέπεις τα παλια του 2005 και χαζεύεις, να μην αναφερθω και στα ακομα παλιοτερα. Ιδια περίπτωση με το fiat 500. Ειναι σχεδον ιδιο απο το 2007 αλλα πιο συμπαθητικο αυτοκινητακι δεν εχω ξαναδεί. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, barimagas είπε

To mini cooper ειναι απο τα ομορφότερα και πιο φινετσατα αυτοκίνητα. Και τι εγινε που βγαίνει ιδιο απο 2014; Εδω βλέπεις τα παλια του 2005 και χαζεύεις, να μην αναφερθω και στα ακομα παλιοτερα. Ιδια περίπτωση με το fiat 500. Ειναι σχεδον ιδιο απο το 2007 αλλα πιο συμπαθητικο αυτοκινητακι δεν εχω ξαναδεί. 

Aν δεν ήταν στη μέση το υπερβολικό κόστος συντήρησης λόγω BMW που την έχει δει πιο upmarket από Mercedes, θα ήταν το τέλειο σπορ αμαξάκι. Τωρα μόνον για πολύ ευκατάστατους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφο είναι το μίνι, καλοτάξιδο! Και του πάει πολύ και το χρώμα.

Δεν υπάρχει αμάξι που να πάρει κάποιος και να πούνε όλοι καλή επιλογή και είναι και λογικό.

Εγώ πχ σε όμορφο, γρήγορο, μικρό νομίζω θα κοιτούσα και κανένα 500άρακι abarth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, barimagas είπε

To mini cooper ειναι απο τα ομορφότερα και πιο φινετσατα αυτοκίνητα. Και τι εγινε που βγαίνει ιδιο απο 2014; Εδω βλέπεις τα παλια του 2005 και χαζεύεις, να μην αναφερθω και στα ακομα παλιοτερα. Ιδια περίπτωση με το fiat 500. Ειναι σχεδον ιδιο απο το 2007 αλλα πιο συμπαθητικο αυτοκινητακι δεν εχω ξαναδεί. 

Το Fiat 500 δεν εχει βγάλει νέα μοντέλα παρά μόνο ένα facelift. Το Μίνι αλλάζει γενιές και όλο ιδιο μένει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...