Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Μπήκα κι ε΄γω στο τριπάκι για αγορά νέου αυτοκινήτου και για κάποιο λόγο έχω κλειδώσει στο i20 του 2020. Σκεφτόμουν για την έκδοση fresh, 84hp ατμόσφαιρα αλλά μάλλον θα πάω σε exlusive με τον 1.0 turbo που έχει και πιο πολλά καλούδια. Υπάρχουν άλλες προτάσεις εκτός από αυτο; Πήρα προσφορά 14.400 αλλά είπαν οτι θα κάνουν και ότι καλυτερο μπορουν οταν θα ερθει η ωρα. Budget 12-13.000 εκτός αν κάνω υπομονή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, gazp είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μπήκα κι ε΄γω στο τριπάκι για αγορά νέου αυτοκινήτου και για κάποιο λόγο έχω κλειδώσει στο i20 του 2020. Σκεφτόμουν για την έκδοση fresh, 84hp ατμόσφαιρα αλλά μάλλον θα πάω σε exlusive με τον 1.0 turbo που έχει και πιο πολλά καλούδια. Υπάρχουν άλλες προτάσεις εκτός από αυτο; Πήρα προσφορά 14.400 αλλά είπαν οτι θα κάνουν και ότι καλυτερο μπορουν οταν θα ερθει η ωρα. Budget 12-13.000 εκτός αν κάνω υπομονή.

Η προσφορά 14,400 ειναι για το 1,0 turbo εκδοση exclusive; βλέπω την έκδοση και ειναι αρκετα καλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gazp είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μπήκα κι ε΄γω στο τριπάκι για αγορά νέου αυτοκινήτου και για κάποιο λόγο έχω κλειδώσει στο i20 του 2020. Σκεφτόμουν για την έκδοση fresh, 84hp ατμόσφαιρα αλλά μάλλον θα πάω σε exlusive με τον 1.0 turbo που έχει και πιο πολλά καλούδια. Υπάρχουν άλλες προτάσεις εκτός από αυτο; Πήρα προσφορά 14.400 αλλά είπαν οτι θα κάνουν και ότι καλυτερο μπορουν οταν θα ερθει η ωρα. Budget 12-13.000 εκτός αν κάνω υπομονή.

Αν είναι για το 1000αρι 100hp exclusive και μπορεί να πέσει ακόμα στα 14κ τότε είναι πολύ καλή επιλογή. Από ότι είδα έχει τα πάντα μέσα. Ρώτα και σε κάνα δυο ακόμα αντιπροσωπείες για προσφορές , ποτέ δεν ξέρεις αν και λόγω της "καινουργιλας" του μοντέλου δύσκολο να πέσει παρακάτω.

Αφού σου αρέσει να κάνεις υπομονή , εκτός και αν καίγεσαι για αμάξι άμεσα. 

Επεξ/σία από geomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stationwa είπε

Η προσφορά 14,400 ειναι για το 1,0 turbo εκδοση exclusive; βλέπω την έκδοση και ειναι αρκετα καλη 

Ναι. 13.400 βγαίνει η Fresh με τον ατμοσφαιρικό που είναι "γυμνή"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gazp είπε

Ναι. 13.400 βγαίνει η Fresh με τον ατμοσφαιρικό που είναι "γυμνή"

Πολύ καλη επιλογή με μια έκδοση φουλ όπως την ειδα και σε λογική τιμή γι αυτά που προσφέρει έχει και εξάρι κιβώτιο και δίσκους πίσω συν όλα τα του εσωτερικού που διαθέτει και ψηφιακό πίνακα οργάνων .Δε νομίζω σε εξοπλισμό κ τιμή να έχει ανταγωνισμό 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα από περιέργεια να δω πως γίνεται η γυμνή έκδοση να κάνει 13400 και η φουλ 14400 και βλέπω πως η μόνη διαφορά μεταξύ των εκδόσεων είναι η οθόνη με σύνδεση smartphone και η κάμερα οπισθοπορείας. Η πλούσια έκδοση πλησιάζει τα 20 χιλιάρικα που δεν το λες και vfm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, gazp είπε

Ναι. 13.400 βγαίνει η Fresh με τον ατμοσφαιρικό που είναι "γυμνή"

To 100HP με 6αρι κιβώτιο θα σου βγει "ζωηρό" και θα σου αρέσει στην οδήγηση. Εχω τον ίδιο κινητήρα στην έκδοση με 120HP αλλά σε βαρύτερο όχημα και στις μεσαίες στροφές είναι πολύ "δυνατός". 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

H ultimate εχει το τασακι και τον αναπτηρα...

Και μετά η Collectors' Edition που θα έχει και τεμπέλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Έρχεται άμεσα και αυτό, μην ξεχνιόμαστε.

https://www.4troxoi.gr/epikairotita/kosmos/neo-ford-puma-st-me-200-ippoys-video

Τιμουλα??? (Μανούλα του facebook ερώτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kύριοι υπάρχει προβληματισμός. Πήγα και στην άλλη αντιπροσωπεία της Ford στη Συγγρού @GoMaR και άκουσα διαφορετικά πράγματα σε σχέση με την Κηφησίας. Ο πωλητής στη Κηφησίας απάντησε γραπτώς ότι οι προβολείς LED είναι μέσα στον εξοπλισμό (όχι σαν δώρο) ενώ στη Συγγρού μου είπαν ότι ειναι εκτός. Το αυτόματο παρκάρισμα αμφότεροι το βάζουν εντός και στην εγγύηση ο Κηφησίας είπε για 2+6 σαν δώρο από αυτούς (περίεργο) ενώ η Συγγρού 8ετή νέτα σκέτα. Αμφότεροι ότι το υβριδικό καλύπτεται πλήρως και στα 8 χρόνια. 

Από τιμές είδα ελάχιστες έως καθόλου διαφορές και τα δώρα είναι φτωχά (συναγερμός μόνο και μία παραπάνω έκπτωση όταν το κλεισω της τάξης των 500 ευρώ πάνω κάτω). Το τέλειο για μένα προφανώς είναι να περιλαμβάνονται προβολείς, να μην έχω αστερίσκους στην εγγύηση και να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή. Xρώμα ή το λευκό plain ή το Desert Blue (η του ύψους ή του βάθους δε μου άρεσε κανένα άλλο).

2 σημειώσεις. έκανα test drive το Fiesta mhev 155ps και όσο περίεργο και αν ακούγεται το Focus 125 που δοκίμασα στην Κηφησίας (με τον προηγούμενο ecoboost οχι τον ηπιο υβριδικο) μου φανηκε πιο νευρικο και γκαζιαρικο. Παιζει τα εξτρα αλογα να ειναι ψοφια? Και η τελευταία αναφερεται στην προσφορα οτι τα τελη μετρουνται με τη μεθοδο NEDC, δεν ειναι μια αλλη ομως απο δω και περα? Και ειχαν διαφορα 100+ ευρω στα τελη ταξινομησης ακομα κατι περιεργο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Kύριοι υπάρχει προβληματισμός. Πήγα και στην άλλη αντιπροσωπεία της Ford στη Συγγρού @GoMaR και άκουσα διαφορετικά πράγματα σε σχέση με την Κηφησίας. Ο πωλητής στη Κηφησίας απάντησε γραπτώς ότι οι προβολείς LED είναι μέσα στον εξοπλισμό (όχι σαν δώρο) ενώ στη Συγγρού μου είπαν ότι ειναι εκτός. Το αυτόματο παρκάρισμα αμφότεροι το βάζουν εντός και στην εγγύηση ο Κηφησίας είπε για 2+6 σαν δώρο από αυτούς (περίεργο) ενώ η Συγγρού 8ετή νέτα σκέτα. Αμφότεροι ότι το υβριδικό καλύπτεται πλήρως και στα 8 χρόνια. 

Από τιμές είδα ελάχιστες έως καθόλου διαφορές και τα δώρα είναι φτωχά (συναγερμός μόνο και μία παραπάνω έκπτωση όταν το κλεισω της τάξης των 500 ευρώ πάνω κάτω). Το τέλειο για μένα προφανώς είναι να περιλαμβάνονται προβολείς, να μην έχω αστερίσκους στην εγγύηση και να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή. Xρώμα ή το λευκό plain ή το Desert Blue (η του ύψους ή του βάθους δε μου άρεσε κανένα άλλο).

2 σημειώσεις. έκανα test drive το Fiesta mhev 155ps και όσο περίεργο και αν ακούγεται το Focus 125 που δοκίμασα στην Κηφησίας (με τον προηγούμενο ecoboost οχι τον ηπιο υβριδικο) μου φανηκε πιο νευρικο και γκαζιαρικο. Παιζει τα εξτρα αλογα να ειναι ψοφια? Και η τελευταία αναφερεται στην προσφορα οτι τα τελη μετρουνται με τη μεθοδο NEDC, δεν ειναι μια αλλη ομως απο δω και περα? Και ειχαν διαφορα 100+ ευρω στα τελη ταξινομησης ακομα κατι περιεργο..

Εντάξει 500ε είναι καλή έκπτωση σιγά τα δώρα που κάνουν

Εγώ πάντως είχα διαβάσει σε αρθρο ότι το νέο θα έρθει με standard φώρα LED (προβολείς όχι μόνο ημέρας)

Πλέον αν δεν κάνω λάθος απο 1η Σεπτέμβρη του 2019 το πρότυπο είναι το WLTP

https://www.autogreeknews.gr/nea/reportaz-autokinitou/ti-einai-to-wltp-kai-poy-diaferei-apo-to-nedc

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...