Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, stathis97 είπε

Σκέφτομαι για αγορά καινούριου seat ibiza εκοδση style με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων βενζινη (115 ή 150 αλογα) σε κανενα χρονο απο τωρα.Εξωτερικα και εσωτερικα μου αρεσει περισσοτερο απο τους ανταγωνιστες του που μου κίνησαν το ενδιαφέρον (polo,208)+οτι προσφερει περισσοτερο εξοπλισμό στα ιδια €€.(Οταν ερθει η ωρα θα κλεισω test drive ωστε να τα δω εσωτ/εξωτ απο κοντα).Απο αποψη αξιοπιστιας τι εχετε ακουσει;Εχουμε καποιον κατοχο με μοντελο 2017+;

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, stathis97 είπε

Σκέφτομαι για αγορά καινούριου seat ibiza 

Μέχρι του χρόνου.... έχεις ακόμα... 

5/2018 81000χλμ... φυσικό αέριο.... όλα καλά 😉

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Στρωμένα από το εργοστάσιο είναι αλλά να το αφήνεις να ζεσταίνεται 1 λεπτό τώρα που έρχεται χειμώνας και το γκάζι μαλακά τον πρώτο καιρό. (μην πλησιάσεις το κόκκινο στο στροφόμετρο αλλά επειδή είναι βενζίνη όχι και υπερβολικά χαμηλές και το ταλαιπωρείς)

Πολύ δεν είναι ένα λεπτό; Νομίζω αρκεί να μη το ζορίζεις μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πολύ δεν είναι ένα λεπτό; Νομίζω αρκεί να μη το ζορίζεις μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία.

5-10 δευτερόλεπτα το πολύ ,μετά ξεκινάς χαλαρά μέχρι να ζεσταθεί το ψυκτικό υγρό και αν είσαι "ψείρας" περιμένεις να ζεσταθούν και τα λάδια μέχρι να αρχίζεις να το "λιώνεις".Με χαλαρή οδήγηση στα πρώτα λεπτά το μοτέρ ζεσταίνεται γρηγορότερα σε σχέση με το να το αφήσεις απλά στο ρελαντί.Η ουσία είναι να ζεσταθεί το μοτέρ όσο γίνεται πιο γρήγορα το γιατί είναι άλλη ιστορία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη βάλεις μέσα όλη την οικογένεια μέσα για βόλτες για τα πρώτα 1000χλμ.

Επίσης μην πας ταξίδι με 120 και cruise control. Θέλει όλο το φάσμα στροφών χωρίς ξεσπάσματα. Ανά 200χλμ μπορείς να ανεβάζεις και 500 στροφές.

Το γκάζι μέχρι τη μέση της διαδρομής. Και αν δεν τα καταφέρεις, σιγά :)

Και καλορίζικο :) :) :) 

Επεξ/σία από majnun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zio10 είπε

Πολύ δεν είναι ένα λεπτό; Νομίζω αρκεί να μη το ζορίζεις μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία.

Cold Start το λένε μερικοί, εμείς με turbo έχουμε σύσταση όταν είναι κρύος ο κινητήρας, να περιμένουμε μέχρι να πέσουν (ρελαντί) οι στροφές του(1100->800) , με φυσικό αέριο αργεί περισσότερο, η όλη αναμονή είναι σχεδόν λεπτό. 

Όντως δεν πρέπει να το ζορίζεις μέχρις ότου ανεβάσει θερμοκρασία. 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως προείπα όλα τα αυτοκίνητα φεύγουν στρωμένα από εργοστάσιο , περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους και δευτερευόντως για λόγους ουσίας τα  2-3Κ το πάμε λίγο "μαλακά" αλλά και πάλι όχι υπερβολές γιατί ο κινητήρας "εκπαιδεύεται" στο στυλ οδήγησης μας και προσαρμόζει την λειτουργία του. Οπότε χοντρικά λίγο ποιο μαλακό πόδι αλλά κοντά στο στυλ μας.

Φίλος κολλητός έχει LEON CNG 2017  και όλα του έχουν πάει στρωτά μέχρι τώρα. (κανένα παράπονο) Νομίζω ότι ακόμη και ο όμιλος VAG που είχε βγάλει διάφορα προβλήματα παλιότερα πλέον τα έχει "διορθώσει". Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο καινούριο μοντέλο σήμερα που να είναι "προβληματικό" από την μαμά του. Νομίζω πάντα πρώτο κριτήριο είναι το οικονομικό στην αγορά και από την sort-list με τα μοντέλα που έχουν την επιθυμητή τιμή/χαρακτηριστικά  πάμε και κάνουμε TEST DRIVE και αγοράζουμε όποιο μας κάνει περισσότερο "κλικ". Γιατί καλή η θεωρία αλλά να το γουστάρουμε κι'ολας το αυτοκίνητο , καλώς κακώς εδώ ένα μπλουζάκι παίρνεις τον 20ευρώ και διαλέγεις ποιο σου αρέσει περισσότερο. Το αυτοκίνητο που θα το "παντρευτείς" για 10+ χρόνια (συνήθως) δεν θα το διαλέξεις να σου αρέσει?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zio10 είπε

Πολύ δεν είναι ένα λεπτό; Νομίζω αρκεί να μη το ζορίζεις μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία.

Βάζεις σε λειτουργία τον κινητήρα και περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να πέσουν οι στροφές. Με το που πέσουν ξεκινάς ήρεμα με χέρι να έρθει ο κινητήρας στη θερμοκρασία του. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποια περίοδος του χρόνου όπου βάζουν προσφορές ή καλύτερες τιμές οι αντιπροσωπείες για αγορά νέο αυτοκινήτου; 

Λέω να κάνω υπομονή μέχρι το τέλους του χρόνου καθώς ίσως θα πιέζονται λίγο οι πωλητές, εταιρείες κτλ. να πιάσουν στόχους. 

 

 

Επεξ/σία από Nick_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφο είναι το μίνι και μέσα κι έξω. Καθόλου ξεπερασμένο ή παλιό δε νου φαίνεται, ίσα ίσα είναι ωραίο που ξεχωρίζει.

Το χρώμα επίσης πολύ ωραίο, το έχω δει και σε 3-4 άλλα μοντέλα και σε όλα μου άρεσε.

Καλοτάξιδο, να το χαρείς!

Μόλις τώρα, achilles_g_ είπε

Βάζεις σε λειτουργία τον κινητήρα και περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να πέσουν οι στροφές. Με το που πέσουν ξεκινάς ήρεμα με χέρι να έρθει ο κινητήρας στη θερμοκρασία του. 

Αυτό ακριβώς. Νομίζω αυτό λέει και στο manual και αντίστοιχα πριν σταματήσεις ειδικά μετά από μεγάλη διαδρομή να πηγαίνεις πάλι χαλαρά.

Προσωπικά ποτέ δεν το έχω αφήσει να ζεσταθεί πριν ξεκινήσω ή να κρυώσει πριν το σβήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nick_007 είπε

Υπάρχει κάποια περίοδος του χρόνου όπου βάζουν προσφορές ή καλύτερες τιμές οι αντιπροσωπίες για αγορά νέο αυτοκινήτου; 

Λέω να κάνω υπομονή μέχρι το τέλους του χρόνου καθώς ίσως θα πιέζονται λίγο οι πωλητές, εταιρίες κτλ. να πιάσουν στόχους. 

Πριν την έλευση νέου μοντέλου, όπου υπάρχει ένα Χ stock ή προς το τέλος του χρόνου όπως γράφεις για τους στόχους της αντιπροσωπείας - εταιρείας 

edit :Καλό είναι να κάνετε και μια έρευνα αγοράς στις γειτονικές και όχι πόλεις.

Από προσωπική εμπειρία, περίμενα αμάξι 2 μήνες ενώ ήταν Ελλάδα, ενώ άλλος αγοραστής πήρε το δικό του σε 14 ημέρες... και στο χρώμα που ήθελε... και στην ίδια τιμή... 😎

Επεξ/σία από terry308
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς. Όταν φτάσω περιμένω λίγο στο ρελαντί. Προστατεύεις το turbo έτσι αν κ υποτίθεται στα καινούργια αυτοκίνητα έχει λυθεί το πρόβλημα και δεν χρειάζεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εσωτερικο δεν μ'αρεσει καθολου. Επισης τελευταια μαθαινω τα χειροτερα για τα νεα αυτοκινητα της Toyota. To quality control της τουλαχιστον για τα αυτοκινητα που φτιαχνονται Ευρωπη εχει παει περιπατο. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...