Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, john1987 είπε

Σύγκριση Skoda Kamiq tdi με Toyota CHR (αμφότερα καπου στα 22χιλ) τι θα διαλέγατε;

απο εμενα καμικ, βέβαια βλέπω γράφεις tdi ενω το chr η 1200 τούρμπο βενζίνη η υβριδικο βγαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, alexiko είπε

Απαράδεκτο για μένα σχεδιαστικά το Toyota, βουρ για Kamiq.

Απαράδεκτο θα το έλεγα μόνο για τους πίσω χώρους που είναι κλειστοφοβικο κατά τα άλλα προσωπικά το βρίσκω πανέμορφο σπορ διαστημικό SUV 😁

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Απαράδεκτο θα το έλεγα μόνο για τους πίσω χώρους που είναι κλειστοφοβικο κατά τα άλλα προσωπικά το βρίσκω πανέμορφο σπορ διαστημικό SUV 😁

Προφανώς υποκειμενικό, εγώ μέσα δεν έχω μπει μόνο απέξω που το βλέπω με τα πίσω παράθυρα-φινιστρίνια το αποκλείω όχι για αγορά ούτε για τεστ ντράιβ. Πως να το πω, αν μου το χάριζαν το πούλαγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα όσο μου αρέσει εμφανισιακά το CHR
τόσο άσχημο βρίσκω το Καμικ

λες και είναι τα δύο άκρα της αισθητικής,
το ένα μοντέρνο και όμορφο, το άλλο ψυγείο περασμένης δεκαετίας:
η Πεντάμορφη-CHR και το Τέρας-Καμίκ

βάλε και την φημολογούμενη αξιοπιστία της Toyota

το μόνο αρνητικό στο CHR είναι η τουρκική κατασκευή

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, KoreanW είπε

και εμένα όσο μου αρέσει εμφανισιακά το CHR
τόσο άσχημο βρίσκω το Καμικ

λες και είναι τα δύο άκρα της αισθητικής,
το ένα μοντέρνο και όμορφο, το άλλο ψυγείο περασμένης δεκαετίας:
η Πεντάμορφη-CHR και το Τέρας-Καμίκ

βάλε και την φημολογούμενη αξιοπιστία της Toyota

το μόνο αρνητικό στο CHR είναι η τουρκική κατασκευή

Θα συμφωνήσω , αν δεν είχε αυτά τα παράθυρα πίσω παίζει να το είχα αγοράσει αντί για το 2008 , ήταν το πρώτο SUV που με εντυπωσίασε από όταν βγήκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, tsofras said:

Θα συμφωνήσω , αν δεν είχε αυτά τα παράθυρα πίσω παίζει να το είχα αγοράσει αντί για το 2008 , ήταν το πρώτο SUV που με εντυπωσίασε από όταν βγήκε

κάτι πρέπει να έχουν πάθει οι σχεδιαστές της Toyota τα τελευταία χρόνια

από εκεί που είχαμε τα άχρωμα άοσμα έως και αντιαισθητικά (βλέπε κάτι στρογγυλοφάναρα Κορόλα)
έχουν φτάσει να πρωτοπορούν με μερικά από τα πιο δραματικά και όμορφα σχέδια σε κάθε σχεδόν κατηγορία

πραγματικά ακόμα και τα εσωτερικά τους έχουν βελτιωθεί,
μόνο σε κάτι infotainment καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για την Toyota που ξέραμε lol

κατά τα λοιπά μοντέρνα σχέδια και μέσα στην καμπίνα
και για το CHR θα συμφωνήσω ότι πίσω είναι κλειστοφοβικό
αλλά σε ανταμείβει το έως και δραματικά ξεχωριστό και σύγχρονο σχέδιο

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση βαρεια το θέλω (τύπου 50χλμ την ημέρα) για αυτό βλέπω kamiq tdi (πετρελαιο) και chr (υβριδικο). 

Η αλήθεια είναι ότι βρίσκω πιο αρμονικό (αν και ουδετερο) το σχέδιο του Kamiq. Βλέπω πάντως ότι και η Toyota έχει εκπτώσεις και μου ακούγεται πιο λογική η τιμή 22χιλ περίπου για CHR παρά τα 17μιση χιλ για Yaris.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john1987 είπε

Για χρήση βαρεια το θέλω (τύπου 50χλμ την ημέρα) για αυτό βλέπω kamiq tdi (πετρελαιο) και chr (υβριδικο). 

Η αλήθεια είναι ότι βρίσκω πιο αρμονικό (αν και ουδετερο) το σχέδιο του Kamiq. Βλέπω πάντως ότι και η Toyota έχει εκπτώσεις και μου ακούγεται πιο λογική η τιμή 22χιλ περίπου για CHR παρά τα 17μιση χιλ για Yaris.

Το kamiq παραείναι ουδέτερο νομίζω :). Ανάμεσα στα 2 θα έπαιρνα το toyota, το οποίο για εμένα έχει 2 μείον:

α) Τα, όντως, κλειστοφοβικά πίσω παράθυρα. Αλλά αυτό είναι μείον ΑΝ βάζεις συχνά επιβάτες πίσω. Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά πχ

β) Το μοντέλο, αν και εξωτερικά είναι φουτουριστικό, είναι του 2017 και θεωρώ ότι στο προσεχές μέλλον θα αντικατασταθεί. Στην ίδια λογική βρίσκω και το εσωτερικό του πίσω από τον ανταγωνισμό και το οποίο ήταν για μένα ξεκάθαρο deal breaker πριν λίγους μήνες που έψαχνα νέο αυτοκίνητο. 

Επαναλαμβάνω πάντως πως θα έπαιρνα το CHR. 

 

Επεξ/σία από chriskourou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, john1987 είπε

Για χρήση βαρεια το θέλω (τύπου 50χλμ την ημέρα) για αυτό βλέπω kamiq tdi (πετρελαιο) και chr (υβριδικο). 

Η αλήθεια είναι ότι βρίσκω πιο αρμονικό (αν και ουδετερο) το σχέδιο του Kamiq. Βλέπω πάντως ότι και η Toyota έχει εκπτώσεις και μου ακούγεται πιο λογική η τιμή 22χιλ περίπου για CHR παρά τα 17μιση χιλ για Yaris.

κοιταξε οπως κ εσυ λες γουστα ειναι αυτα... εμενα δε μου αρέσει το CHR καθολου (το ειχα δει τον Ιούνιο, ουτε προσφορά δε ζητησα εφυγα απευθείας), το καμικ το βρισκω συμπαθητικό (ουδετερο βασικα, χωρις καποιο wow factor)... το θεμα ειναι να δεις ποιο θα σου κανει καλυτερα τη δουλειά σου, χωρις wow μιας και κανενα απο τα 2 δε θα προσφέρει συγκινήσεις...

Δε καταλαβαινω ωστόσο πως εφτασε τόσο ψηλα το καμικ, πηρες προσφορά και σου ειπαν τόσο; γιατι στα 22 επαιζε το καροκ...Σκέψου οτι με 21.500 παιρνεις το Q2 πετρελαιο που οπως κ να το κανουμε ειναι audi...

To ΦΑ δε σε ενδιαφέρει σαν εναλλακτική;

Σιγουρα παντως το σκοντα υπερέχει ΠΟΛΥ σε εξοπλισμό, εχω παθει πλακάρα...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

κοιταξε οπως κ εσυ λες γουστα ειναι αυτα... εμενα δε μου αρέσει το CHR καθολου (το ειχα δει τον Ιούνιο, ουτε προσφορά δε ζητησα εφυγα απευθείας), το καμικ το βρισκω συμπαθητικό (ουδετερο βασικα, χωρις καποιο wow factor)... το θεμα ειναι να δεις ποιο θα σου κανει καλυτερα τη δουλειά σου, χωρις wow μιας και κανενα απο τα 2 δε θα προσφέρει συγκινήσεις...

Δε καταλαβαινω ωστόσο πως εφτασε τόσο ψηλα το καμικ, πηρες προσφορά και σου ειπαν τόσο; γιατι στα 22 επαιζε το καροκ...Σκέψου οτι με 21.500 παιρνεις το Q2 πετρελαιο που οπως κ να το κανουμε ειναι audi...

To ΦΑ δε σε ενδιαφέρει σαν εναλλακτική;

Σιγουρα παντως το σκοντα υπερέχει ΠΟΛΥ σε εξοπλισμό, εχω παθει πλακάρα...

Εγω για supermini έψαχνα αλλά κοιτάω και bsuv επειδή φτάνουμε ήδη 17χιλ στα supermini.

Για το Q2 facelift dsg είναι η τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john1987 είπε

Εγω για supermini έψαχνα αλλά κοιτάω και bsuv επειδή φτάνουμε ήδη 17χιλ στα supermini.

Για το Q2 facelift dsg είναι η τιμή;

οχι για το προηγουμενο... κατσε οι τιμες που λες ειναι για αυτοματα; εαν ναι τότε ειναι νορμαλ...

μια χαρα ειναι τα bsuv βολικά και σχετικα μαζεμενα ωστε να παλευονται στον αστικό ιστό (το c suv απο την άλλη δεν εξυπηρετει καθολου), αυτα στα λεω ως κατοχων και των 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση νέου αυτοκινήτου.

Κάτοχος Suzuki Ignis 2003 1.5 109Hp (2ος κάτοχος από Απρίλιο του 2017, νωρίτερα το είχε ένας μπάρμπας) με ούτε 97.000 χιλιόμετρα (πραγματικά).

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και τώρα τελευταία που κοιτούσα πάλι τις τιμές μου φαίνεται σαν να ανέβηκαν αρκετά και σε όλα.

WTF?

Επεξ/σία από Deathmace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος της συμπάθειας προς το CHR, το θεωρώ αρκετά μεγαλύτερο απ' ότι αξίζει στο αυτοκίνητο. Προφανώς η αντισυμβατική και σίγουρα όχι αισθητικά άσχημη εξωτερική εμφάνιση να παίζει ρόλο (καθώς και η παραδοσιακή αγάπη του Έλληνα για την toyota) αλλά ένα αυτοκίνητο είναι αρκετά περισσότερα πράγματα.

Δεν ξέρω αν αρκεί κάποιος να θυσιάσει χώρους, ορατότητα, ποιότητα εσωτερικού και meh επιδόσεις για να αγοράσει ένα αυτοκίνητο που φαίνεται περισσότερο απ' ότι είναι. Οι χώροι για SUV δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ενώ και η ορατότητα δεν έχει να κάνει μόνο με το κλειστοφοβικό πίσω μέρος αλλά και με το πόσο μπορεί να δει ο οδηγός πίσω (spoiler: όχι και πολλά). Και εντάξει σε ένα roadster τύπου mr2 ή ΤΤ να το καταλάβω αλλά όχι σε τέτοια κατηγορία. Η ποιότητα στο εσωτερικό δεν ενθουσιάζει, κάποια μαλακά πλαστικά αλλά τα σκληρά κυριαρχούν, ενώ αυτό που είναι μεγάλη απογοήτευση είναι η κεντρική οθόνη με το infotainment. To interface θυμίζει αυτοκίνητα παλιότερων εποχών ενώ είναι αρκετά δύστροπο στη χρήση του.

Προσωπικά θα επέλεγα CHR αν έπαιζε σε καλή τιμή μεταχειρισμένο αλλά για καινούργιο μάλλον θα κοιτούσα αλλού.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...