Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σε κάποια πράγματα είμαι σταθερός , την βρήκα στο λύκειο με αυτήν έμεινα :D

Μην νομίζεις, για αυτό σε ανέχετε 😎

 alison brie woman GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Στις 28/1/2021 στις 9:22 ΠΜ, tsofras είπε

...Το κιβώτιο είναι βούτυρο για μηχανικό , αλλά ρε παιδιά DSG δεν είναι.
Είδα ότι αυτοκίνητο υπάρχει , όταν μπήκα στο Leon πρώτη φορά είπα αυτό είναι , όταν το οδήγησα με το μηχανικό είπα meh. Το μόνο που ευχαριστήθηκα ήταν όταν οδήγησα το Leon με το DSG . Δεν μπορώ να το εξηγήσω , άλλη οδήγηση - αίσθηση - κονσόλα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να σκάσω 24κ και πάλι να έχω την αίσθηση meh

...
2) Θα έχω DSG οπότε θα είναι ένα μικρό πυραυλάκι

 

20 ώρες πριν, tsofras είπε

Ναι δεν πάω τόσο ψηλά δεν υπάρχει λόγος για τόσα λεφτά

Λοιπόν Λεονάρα μηχανικό να γλυτώσω και με τα υβριδικά κτλ , ήδη έχω αρχίσει να συνηθίζω με το μηχανικό , άσε να βγάλω και τα γούστα μου με κανα πρόγραμμα αν θέλω στο μέλλον.

Δεν το κουράζω άλλο

Θα περάσω μία απλά να κοιτάξω να ρυθμίσω το κάθισμα

 

16 ώρες πριν, tsofras είπε

Επειδή ξαναμπήκα σε αυτό που έχει DSG είναι πιο ωραία η κονσόλα και η θέση του τεμπέλη.

Θα το σκεφτώ το βράδυ και αύριο πρωί θα πάρω την απόφαση

Αφού το αυτόματο είναι κάτι που μου λείπει τόσο καιρό λέω να κλείσω το Leon 1.5 150 DSG magnetic tech να το χαίρομαι στην οδήγηση

Και ότι κάτσει με κιβώτια , υβριδικά και μπαταρίες

  

16 ώρες πριν, tsofras είπε

Έχουμε αυτόματο με τα συν στην αίσθηση και στα μείων ενδεχόμενη αξιοπιστία , υβριδικό , εξτρα μπαταρία

Και

Μηχανικό με μείων την αίσθηση και στα συν ηλιοροφή , full Led , αξιοπιστία και ενδεχόμενη βελτίωση

  

15 ώρες πριν, tsofras είπε

Τέλος παιδιά αρκετά το κουράσαμε θα πάρω το μηχανικό με τα εξτραδάκια να το παώ και κανα 200αρι άλογα να το γουστάρω

 

Οταν αλλαζεις τοσες αποψεις σε ενα 24ωρο(4 φορες!), ισως γινεται γιατι δεν παιρνεις αυτο που πραγματικα θελεις.

Βασει του χαρακτηρα σου, θα πηγαινα στο DSG και θα ακυρωνα την παραγγελια για το μηχανικο που εχει οπως ειπες "αισθηση meh" και δεν το ευχαριστηθηκες στην οδηγηση σε αντιθεση με το DSG που "ηταν το μονο που ευχαριστηθηκες και ειχε αλλη αισθηση/οδηγηση".

Οποιο και να καταληξεις, καλοταξιδο!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, haHa είπε

Οταν αλλαζεις τοσες αποψεις σε ενα 24ωρο(4 φορες!), ισως γινεται γιατι δεν παιρνεις αυτο που πραγματικα θελεις.

Βασει του χαρακτηρα σου, θα πηγαινα στο DSG και θα ακυρωνα την παραγγελια για το μηχανικο που εχει οπως ειπες "αισθηση meh" και δεν το ευχαριστηθηκες στην οδηγηση σε αντιθεση με το DSG που "ηταν το μονο που ευχαριστηθηκες και ειχε αλλη αισθηση/οδηγηση".

Οποιο και να καταληξεις, καλοταξιδο!

Εσύ βάλθηκες να χιλιάσεις τις σελίδες του θέματος μου φαίνεται :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, haHa είπε

 

 

 

  

  

 

Οταν αλλαζεις τοσες αποψεις σε ενα 24ωρο(4 φορες!), ισως γινεται γιατι δεν παιρνεις αυτο που πραγματικα θελεις.

Βασει του χαρακτηρα σου, θα πηγαινα στο DSG και θα ακυρωνα την παραγγελια για το μηχανικο που εχει οπως ειπες "αισθηση meh" και δεν το ευχαριστηθηκες στην οδηγηση σε αντιθεση με το DSG που "ηταν το μονο που ευχαριστηθηκες και ειχε αλλη αισθηση/οδηγηση".

Οποιο και να καταληξεις, καλοταξιδο!

Κοίτα να δείς πως έχουν τα πράγματα

Πάντα υπάρχει κάτι που θα μας αρέσει περισσότερο και δεν μπορούμε να το πληρώσουμε

Θα υπάρχει κάτι άλλο που μας αρέσει λιγότερο και κάνουμε μία υπερβαση για να το πληρώσουμε

Υπάρχει κάτι άλλο που μας αρέσει ακόμη λιγότερο και μπορούμε να το πληρώσουμε

Υπάρχει κάτι άλλο που μας κάνει την δουλειά και μας μένουν και λεφτά στην άκρη

κ.ο.κ.

Δεν έκρυψα ποτέ ότι η προτίμηση μου θα ήταν το DSG με όλα τα μπλιμπλίκια

Με κάτι λιγότερο απο το Leon έστω και μηχανικό ευχαριστημένος δεν θα είμαι

Επειδή κάπου κάπου έστω και σε ένα μικρό ποσοστό πρέπει να μπαίνει και η λογική , για 2-3000 χλμ τον χρόνο δεν μου πάει η καρδιά να δώσω 32.000ε

Πείτε με τσιγγούνη αλλά δεν μου πάει

Με 6000ε λιγότερα (που και αυτά υπερβολή είναι για αυτή την χρήση) θα έχω ένα αμάξι που θα το γουστάρω και οκ θα μου λείψει το DSG στο 20% των χιλιομέτρων μέσα στην πόλη αφού πλέον το 80% των χιλιομέτρων θα είναι σε ταξίδια

Το να αλλάζω 4 φορές γνώμη έχει σχέση με την παραπάνω σκέψη

Θα μπορούσα να μην πάρω καν αμάξι σύμφωνα με τα νέα δεδομένα και να νοικιάζω 2 εβδομάδες τον χρόνο

Θέλω να έχω ένα όμως που γουστάρω και ας το πηγαίνω για πλύσιμο μία φορά την εβδομάδα

Αυτά και σε ευχαριστώ που έχεις την διάθεση μαζί με τους άλλους να ασχοληθείς μαζί μου

Γνώμη όμως δεν αλλάζω πλέον παίδες γιατί ειλικρινά δεν δίνω τόσα λεφτά για το χάζι μου , θα το κάνω και με χειροκίνητο κιβώτιο

@jobous δεν μας έχεις πεί εντυπώσεις για τον 1.0 155

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εγώ δεν βιάζομαι, θα πώ καλορίζικο μόλις δώ φωτό στην πιλοτή σου!

Και λένε εμένα άπιστο Θωμά 🤣

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με 6000ε λιγότερα (που και αυτά υπερβολή είναι για αυτή την χρήση) ...

Πηγαινε τοσο ακριβοτερα το DSG; Νομιζα οτι μπορουσες να το βρεις απο 1800-3000 ακριβοτερο(αναλογα αν θα βαλεις ολα τα εξτρα που ομως δεν σε πολυ-ενδιαφερουν).

21 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με 6000ε λιγότερα (που και αυτά υπερβολή είναι για αυτή την χρήση) θα έχω ένα αμάξι που θα το γουστάρω ...

Εκει ειναι ο ενδοιασμος μου γιατι εχεις δειξει οτι δεν συμβιβαζεσαι ευκολα και οτι το "Leon με μηχανικο δεν το ευχαριστηθηκες οταν το οδηγησες" και ειχε "αισθηση meh" σε αντιθεση με το "DSG που ηταν το μονο που ευχαριστηθηκες". 
Φοβαμαι οτι θα εχεις ενα αυτοκινητο που δεν ευχαριστιεσαι να το οδηγεις οπως ειπες και θα ψαχνεις να το δωσεις μετα απο λιγο.

31 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Δυο εβδομάδες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ χρόνος. Επειδή στο τέλος αυτόματο θα πάρεις, δεν παίρνεις τον άνθρωπο να του το πεις από τωρα;

Σωστος!!

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Πηγαινε τοσο ακριβοτερα το DSG; Νομιζα οτι μπορουσες να το βρεις απο 1800-3000 ακριβοτερο.

Εκει ειναι ο ενδοιασμος μου γιατι εχεις δειξει οτι δεν συμβιβαζεσαι ευκολα καιτ οτι το Leon με μηχανικο δεν το ευχαριστιηθηκες οταν το οδηγησες και ειχε "αισθηση meh" σε αντιθεση με το DSG που ηταν το μονο που ευχαριστηθηκες.

συμφωνώ!

δεν είναι μόνο το κιβώτιο: είναι και ο τεμπέλης (που είναι πραγματικός τεμπέλης, στο μηχανικό είναι τμήμα στήριξης μόνο), είναι και το πόδι που δεν κινείται, είναι και η μέση που δεν κουράζεται και δεν θέλει φυσιοθεραπεία. Εμείς του αυτόματου έχουμε κορμιά λαμπάδα, δεν είμαστε σκεβρωμένοι :-)

πάρτο με αυτόματο να το ευχαριστηθείς.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Πηγαινε τοσο ακριβοτερα το DSG; Νομιζα οτι μπορουσες να το βρεις απο 1800-3000 ακριβοτερο.

Η κουβέντα ήταν για να το πάρω όπως θέλω. Με 1800 είναι το DSG χωρίς ηλιοροφή και LED

Με 3.000ε είναι με LED + Ηλιοροφή συν ότι τόκους πάρει σε αυτά τα 3.000ε

Αλλά αν έφτανα εκεί θα έβαζα και τον εσωτερικό φωτισμό  γιατί έτσι θα ήταν το ολοκληρωμένο πακέτο που ήθελα . Οπότε έβγαινε 28200 μαζί με τόκους τελική τιμή 31700 .

Αυτά είναι τα 6.000ε παραπάνω (με την λογική ότι δεν θα κάνω συμβιβασμούς)

1 λεπτό πριν, koeltzakoatl είπε

συμφωνώ!

δεν είναι μόνο το κιβώτιο: είναι και ο τεμπέλης (που είναι πραγματικός τεμπέλης, στο μηχανικό είναι τμήμα στήριξης μόνο), είναι και το πόδι που δεν κινείται, είναι και η μέση που δεν κουράζεται και δεν θέλει φυσιοθεραπεία. Εμείς του αυτόματου έχουμε κορμιά λαμπάδα, δεν είμαστε σκεβρωμένοι :-)

πάρτο με αυτόματο να το ευχαριστηθείς.... 

Επειδή με ξέρω , το έχω ήδη στο μυαλό μου , θα σκάσει δίπλα μου σε φανάρι Leon που θα έχει LED + Ηλιοροφή και θα βάλω τα κλάματα . Το κιβώτιο δεν φαίνεται απ'έξω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Επειδή με ξέρω , το έχω ήδη στο μυαλό μου , θα σκάσει δίπλα μου σε φανάρι Leon που θα έχει LED + Ηλιοροφή και θα βάλω τα κλάματα . Το κιβώτιο δεν φαίνεται απ'έξω

Τελικά μπερδευτηκα. Ηλιοροφή έβαλες; (Άσε τα led κ τα standard led καλά είναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Η κουβέντα ήταν για να το πάρω όπως θέλω. Με 1800 είναι το DSG χωρίς ηλιοροφή και LED

Με 3.000ε είναι με LED + Ηλιοροφή συν ότι τόκους πάρει σε αυτά τα 3.000ε

Αλλά αν έφτανα εκεί θα έβαζα και τον εσωτερικό φωτισμό  γιατί έτσι θα ήταν το ολοκληρωμένο πακέτο που ήθελα . Οπότε έβγαινε 28200 μαζί με τόκους τελική τιμή 31700 .

Αυτά είναι τα 6.000ε παραπάνω (με την λογική ότι δεν θα κάνω συμβιβασμούς)

Μεχρι χθες δεν υπηρχε καν το νουμερο 6000.

Παντως, αυτο μου ακουγεται σαν rationalasation(τεχνητη αυξηση διαφορας στα 6000€) για να φανει πιο λογικη η επιλογη του μηχανικου που δεν σε ευχαριστει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε , ηλιοροφή δεν θα έχει ?

 

31 λεπτά πριν, paylidis είπε

Τελικά μπερδευτηκα. Ηλιοροφή έβαλες; (Άσε τα led κ τα standard led καλά είναι)

Ρε καταλάβατε τι έχω παραγγείλει ή όχι ? :D

30 λεπτά πριν, haHa είπε

Μεχρι χθες δεν υπηρχε καν το νουμερο 6000.

Παντως, αυτο μου ακουγεται σαν rationalasation(τεχνητη αυξηση διαφορας στα 6000€) για να φανει πιο λογικη η επιλογη του μηχανικου που δεν σε ευχαριστει.

 

Λάθος κάνεις και συγνώμη αλλά με λές ευγενικά ψεύτη :D

Edit : Το παραπάνω σχόλιο έχει χιουμοριστικό χαρακτήρα δεν ήθελα να ενοχλήσει οπότε συγνώμη

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...