Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, tsofras είπε

Περιμέντε γιατί ήδη το ξανασκέφτομαι για μηχανικό :D

Θα περάσω δύσκολο βράδυ

Έχουμε αυτόματο με τα συν στην αίσθηση και στα μείων ενδεχόμενη αξιοπιστία , υβριδικό , εξτρα μπαταρία

Και

Μηχανικό με μείων την αίσθηση και στα συν ηλιοροφή , full Led , αξιοπιστία και ενδεχόμενη βελτίωση

Α και μην ξεχνάμε και 1700ε φθηνότερο

 

 

στο συλλογισμό σου υπάρχει μία αντίθεση η οποία νομίζω θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις αν την καταλάβεις:

 

λες λοιπόν ότι σε ενοχλεί η αξιοπιστία της μπαταρίας/hybrid/DSG παρόλαυτα στο παρελθόν έχεις αναφέρει ότι θα ξανα-επαιρνες DSG ακόμα και αν σε άφησε 3 φορές. Με άλλα λόγια η λέξη αξιοπιστία δεν έχει ιδιαιτερη σημασία για σενα κακώς την βάζεις σαν παράμετρο στην εξίσωση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, poihths είπε

 

στο συλλογισμό σου υπάρχει μία αντίθεση η οποία νομίζω θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις αν την καταλάβεις:

 

λες λοιπόν ότι σε ενοχλεί η αξιοπιστία της μπαταρίας/hybrid/DSG παρόλαυτα στο παρελθόν έχεις αναφέρει ότι θα ξανα-επαιρνες DSG ακόμα και αν σε άφησε 3 φορές. Με άλλα λόγια η λέξη αξιοπιστία δεν έχει ιδιαιτερη σημασία για σενα κακώς την βάζεις σαν παράμετρο στην εξίσωση...

ναι δεν έχεις άδικο , έχει το σύνολο όμως και το οικομικό

Έτσι όπως το θέλω πάει 27200 και σε 6 μήνες

Αν δεν το πάρω έτσι όπως το θέλω εξωτερικά θα το βλέπω και θα με πιάνει η ζήλια , κάνουν χάζι και τα παιδιά με την οροφή

Το μηχανικό κιβώτιο αν το τσιμπήσω και πάω στα 30+ κιλά ροπής παίζει να μην μου κακοφαίνεται πλέον

Τέλος παιδιά αρκετά το κουράσαμε θα πάρω το μηχανικό με τα εξτραδάκια να το παώ και κανα 200αρι άλογα να το γουστάρω

Αν σε 2 χρόνια δεν με ικανοποιεί πάω να πάρω το Cupra που είναι και DSG :D ( πλάκα κάνω)

5 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Ρε κερατά πριν 3 ώρες ανέβηκε η αγγελία για το A3 έλεος :D 31700 πάει με τους τόκους 6.000ε επάνω όχι πως δεν τα αξίζει σε σχέση με το να έδινα τα 28.000ε για το Leon

To bmw δεν είναι άσχημο αλλά οκ δεν με τρελαίνει κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε κερατά πριν 3 ώρες ανέβηκε η αγγελία για το A3 έλεος :D 31700 πάει με τους τόκους 6.000ε επάνω όχι πως δεν τα αξίζει σε σχέση με το να έδινα τα 28.000ε για το Leon

To bmw δεν είναι άσχημο αλλά οκ δεν με τρελαίνει κιόλας

Τι να κάνω Τσόφρα, εν μέρει επειδή δεν το πήρα εγώ, θέλω να το πάρει άλλος! Από την άλλη, δες μια αμαξάρα ..!. Καλά 28.000 λέει, με το εξειδικευμένο προσωπικό της audi που δουλεύει στο νήμα, όλο και κάτι θα βρούμε να κάνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Περιμέντε γιατί ήδη το ξανασκέφτομαι για μηχανικό :D

Θα περάσω δύσκολο βράδυ

Έχουμε αυτόματο με τα συν στην αίσθηση και στα μείων ενδεχόμενη αξιοπιστία , υβριδικό , εξτρα μπαταρία

Και

Μηχανικό με μείων την αίσθηση και στα συν ηλιοροφή , full Led , αξιοπιστία και ενδεχόμενη βελτίωση

Α και μην ξεχνάμε και 1700ε φθηνότερο

 

Αν το πάρεις με το μηχανικό κιβώτιο, μέσα στο μήνα θα φτάσουμε τις 1000 σελίδες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Αν το πάρεις με το μηχανικό κιβώτιο, μέσα στο μήνα θα φτάσουμε τις 1000 σελίδες!

Θα νιώσω νεούδι και θα βαράω πάλι κόφτες , εξατμίσεις , φίλτρα , σκάστρες χαμός θα γίνει :D

Μένει το χρώμα με βλέπω να το παίρνω άσπρο τελικά θα δώ αύριο

31 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Τι να κάνω Τσόφρα, εν μέρει επειδή δεν το πήρα εγώ, θέλω να το πάρει άλλος! Από την άλλη, δες μια αμαξάρα ..!. Καλά 28.000 λέει, με το εξειδικευμένο προσωπικό της audi που δουλεύει στο νήμα, όλο και κάτι θα βρούμε να κάνουμε. 

E καλά test drive είναι με 4200χλμ , εγώ τα δίνω με λιγότερα χωρίς να είναι τεστ ντραιβ και όποιος θέλει το πιστεύει δεν τα έχω σκίσει. Ακόμη και σήμερα ζέστανα το Ibiza πριν ξεκινήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ρε κερατά πριν 3 ώρες ανέβηκε η αγγελία για το A3 έλεος :D 31700 πάει με τους τόκους 6.000ε επάνω όχι πως δεν τα αξίζει σε σχέση με το να έδινα τα 28.000ε για το Leon

To bmw δεν είναι άσχημο αλλά οκ δεν με τρελαίνει κιόλας

Πηγαινε μια βόλτα δες τα κ τα 2 σε αντιπροσωπεία. Άπαξ κ μπήκες στο χορο θα χορέψεις που λέμε...

 

(υγ η πανοραμική ηλιοροφή της Audi είναι όνειρο-προσωπικα τη φοβήθηκα κ την απέφυγα παρολο που ήταν 700+ μολις)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Πηγαινε μια βόλτα δες τα κ τα 2 σε αντιπροσωπεία. Άπαξ κ μπήκες στο σωρό θα χορέψεις που λέμε...

 

(υγ η πανοραμική ηλιοροφή της Audi είναι όνειρο-προσωπικα τη φοβήθηκα κ την απέφυγα παρολο που ήταν 700+ μολις)

σε είχα βρίσει για αυτό ακόμη δεν μπορώ να το χωνέψω , ας χαλάσει να την έχεις για φωταγωγό κλάιν , αν βάζει νερά την στουμπώνεις με σιλικόνη. Λύσεις υπάρχον τα άλλα είναι δικαιολογίες

Στις 30/4/2020 στις 11:06 ΜΜ, tsofras είπε

Προσοχή : Ακολουθεί μεγάλο ποστ

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα,

Λοιπόν αφού πήρα απόφαση ότι θα πουλήσω το αμάξι μου (Seat leon fr '13 1.8 dsg ) ψάχνομαι για καινούριο .

...............

Τον επόμενο μήνα έρχεται και το νέο Seat Leon το οποίο μου αρέσει απο ότι είδα σε φωτό αλλά δεν ξέρω σε τι τιμές και με τι κινητήρα θα έρθει

Page 1

Και που καταλήξαμε μετά απο 734 σελίδες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Περιμέντε γιατί ήδη το ξανασκέφτομαι για μηχανικό :D

Θα περάσω δύσκολο βράδυ

Έχουμε αυτόματο με τα συν στην αίσθηση και στα μείων ενδεχόμενη αξιοπιστία , υβριδικό , εξτρα μπαταρία

Και

Μηχανικό με μείων την αίσθηση και στα συν ηλιοροφή , full Led , αξιοπιστία και ενδεχόμενη βελτίωση

Α και μην ξεχνάμε και 1700ε φθηνότερο

 

Αρχηγέ η άποψη μου εδώ που έφτασες ειναι πούλησε το Ibiza, άφησε μερικούς μήνες να περάσουν ωστε να ωριμάσει το θέμα χωρίς να το σκέφτεσαι 24/7 (θα είμαστε σε καραντίνα για αρκετό διάστημα ακόμη οπότε δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα σου ειναι το όχημα) αποταμίευσε λιγα επιπλέον χρήματα ώστε να μειώσεις δάνεια,τόκους κτλ και επανέρχεσαι. Αυτή τη στιγμή εισαι σε φαύλο κύκλο που ότι και να πάρεις θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tsofras είπε

σε είχα βρίσει για αυτό ακόμη δεν μπορώ να το χωνέψω , ας χαλάσει να την έχεις για φωταγωγό κλάιν , αν βάζει νερά την στουμπώνεις με σιλικόνη. Λύσεις υπάρχον τα άλλα είναι δικαιολογίες

Λίγο με τσούζει κ εμένα αυτό να το ξέρεις... 😂

το dsg δε θα το έπαιρνα με τίποτα - την ηλιοροφή όμως την έψηνα άσχημα αλλά τη φοβήθηκα μην αρχίσει να μπάζει τπτ νερά... πρακτικά άλλες 2 δόσεις ήταν, ψιλομλκια μου οντως 

 

μόνο με την ιδέα του να γίνει κάτι κ να πάρει νερά δε θα κοιμόμουν... 😅

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BTL είπε

Αρχηγέ η άποψη μου εδώ που έφτασες ειναι πούλησε το Ibiza, άφησε μερικούς μήνες να περάσουν ωστε να ωριμάσει το θέμα χωρίς να το σκέφτεσαι 24/7 (θα είμαστε σε καραντίνα για αρκετό διάστημα ακόμη οπότε δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα σου ειναι το όχημα) αποταμίευσε λιγα επιπλέον χρήματα ώστε να μειώσεις δάνεια,τόκους κτλ και επανέρχεσαι. Αυτή τη στιγμή εισαι σε φαύλο κύκλο που ότι και να πάρεις θα το μετανιώσεις.

Όχι μωρέ μία χαρά θα είμαι με το Leon το θέμα ήταν DSG ή όχι

Αλλά κακά τα ψέματα οκ έκανα τις λάθος επιλογές μου , μας ανακοίνωσαν ότι πούλησαν και το κτίριο που δουλεύουμε οπότε με βλέπω μόνιμα δουλειά από το σπίτι.

Μιλάμε δλδ ότι τα 5000χλμ τον χρόνο μόλις έγινα 2000 - 3000 μαξ

Οκ να κάνω το κομμάτι μου , να κάνω και τα ταξίδια μου με άνεση , να μου αρέσει και το αμάξι και τα 24.000€ για αυτή την χρήση πολλά είναι Θα τα δώσω χωρίς να τα λυπάμαι τα 28.000€ για να το πάρω ακριβώς όπως θέλω θεωρώ είναι too much

Ειλικρινά θεωρώ ότι πλέον κάνω σωστή επιλογή με μεγάλη δόση καρδιάς και μία μικρή λογικής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασε ο ξάδερφος μου την corolla 1.2t στην βασική έκδοση με 17000ε με το κλειδί στο χέρι. Το αμάξι για τα λεφτά του ειναι άψογο. Μέσα θυμίζει lexus και εξωτερικό είναι ωραιο με standard leds. Το αμάξι είναι άνετο, γρήγορο και με καλό κράτημα και εχει την αξιοπιστία toyota.

Γιατι να δώσει καποιος 30.000ε για την bmw 1 και να του χαλάσει σε 3 χρόνια;

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όχι μωρέ μία χαρά θα είμαι με το Leon το θέμα ήταν DSG ή όχι

Αλλά κακά τα ψέματα οκ έκανα τις λάθος επιλογές μου , μας ανακοίνωσαν ότι πούλησαν και το κτίριο που δουλεύουμε οπότε με βλέπω μόνιμα δουλειά από το σπίτι.

Μιλάμε δλδ ότι τα 5000χλμ τον χρόνο μόλις έγινα 2000 - 3000 μαξ

Οκ να κάνω το κομμάτι μου , να κάνω και τα ταξίδια μου με άνεση , να μου αρέσει και το αμάξι και τα 24.000€ για αυτή την χρήση πολλά είναι Θα τα δώσω χωρίς να τα λυπάμαι τα 28.000€ για να το πάρω ακριβώς όπως θέλω θεωρώ είναι too much

Ειλικρινά θεωρώ ότι πλέον κάνω σωστή επιλογή με μεγάλη δόση καρδιάς και μία μικρή λογικής

Επειδή ειμαστε σε παρομοια ηλικία και με παρόμοιο background (δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου) εγω προσωπικά 28Κ για Leon δεν έδινα για κανένα λόγο. Τα 24Κ ειναι ήδη πολλά για αυτή την κατηγορία οχημάτος αλλά μπορώ να το δεχτώ (και δε θα αναφερθώ καν στη χρήση που κάνεις, ιδιαίτερα αν σκεφτείς το κόστος μετακίνησης σου ξεπερνά το 1€/km χωρίς να υπολόγίσω τα λειτουργικά). Επιπλέον, μην ξεχνάς το λόγο που έδωσες το Λεον (εμεινες απο DSG τόσες φορές πάλι πας να μπλέξεις;). Μπαταρίες, υβριδικά και λοιπές τρίχες μην ασχολείσαι καν (δες συντελεστές απομείωσης που έχουν οι εταιρίες leasing και θα καταλάβεις) για τη χρηση που κάνεις.  

6 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

Πρόσφατα αγόρασε ο ξάδερφος μου την corolla 1.2t στην βασική έκδοση με 17000ε με το κλειδί στο χέρι. Το αμάξι για τα λεφτά του ειναι άψογο. Μέσα θυμίζει lexus και εξωτερικό είναι ωραιο με standard leds. Το αμάξι είναι άνετο, γρήγορο και με καλό κράτημα και εχει την αξιοπιστία toyota.

Γιατι να δώσει καποιος 30.000ε για την bmw 1 και να του χαλάσει σε 3 χρόνια;

Και εγώ Corolla εχω αλλά μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα... Το corolla απλά ειναι εργαλείο δουλειάς για να γράφεις km, τίποτα παραπάνω...εδώ ο άνθρωπος θέλει να πάρει αυτοκίνητο για την εμπειρία οδήγησης ...

Επεξ/σία από BTL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

αναζήτηση μεταχειρισμένου με ηλιοροφή και αυτόματο ?

Τα ψάχνω τόσο καιρό εκτός από το Leon δεν μου αρέσει κάποιο άλλο ( σαν πακέτο πάντα)

5 λεπτά πριν, BTL είπε

Επειδή ειμαστε σε παρομοια ηλικία και με παρόμοιο background (δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου) εγω προσωπικά 28Κ για Leon δεν έδινα για κανένα λόγο. Τα 24Κ ειναι ήδη πολλά για αυτή την κατηγορία οχημάτος αλλά μπορώ να το δεχτώ (και δε θα αναφερθώ καν στη χρήση που κάνεις, ιδιαίτερα αν σκεφτείς το κόστος μετακίνησης σου ξεπερνά το 1€/km χωρίς να υπολόγίσω τα λειτουργικά). Επιπλέον, μην ξεχνάς το λόγο που έδωσες το Λεον (εμεινες απο DSG τόσες φορές πάλι πας να μπλέξεις;). Μπαταρίες, υβριδικά και λοιπές τρίχες μην ασχολείσαι καν (δες συντελεστές απομείωσης που έχουν οι εταιρίες leasing και θα καταλάβεις) για τη χρηση που κάνεις.  

Και εγώ Corolla εχω αλλά μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα... Το corolla απλά ειναι εργαλείο δουλειάς για να γράφεις km, τίποτα παραπάνω...

Συμφωνώ για αυτό είπα να συγκρατιθω κάπως.

Από την άλλη τα 24000€ για το Leon σε σχέση με την αγορά θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλή τιμή και όχι ακριβό

Τετρακύλινδρο hatchback με 150 άλογα και αυτόν τον εξοπλισμό δεν υπάρχει

To i30 χωρίς LED και ηλιοροφή έχει 23.000€ και δεν τα συγκρίνω σε ομορφιά και ποιότητα ( αντίστοιχα με την καλή έκδοση πάντα)

Αν συγκρίνεις τώρα και στήσιμο euroncap αίσθηση οδήγησης συγνώμη αλλά δεν μου λέει κάτι ότι το i30 μπορεί να είναι πιο αξιόπιστο όταν για να κάνω εγώ 100.000χλμ θα θέλω περίπου 20 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...