Προς το περιεχόμενο

H Nestle κατάργησε τον Νescafe σε σκόνη!


helena_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο  nescafe είναι ο πιο άχρηστος και αγευστος καφές που κυκλοφορεί. Καιρος να επιλέξει ο κόσμος καμία άλλη εταιρεία που φτιάχνει Καφέ και όχι καφέ. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Ο  nescafe είναι ο πιο άχρηστος και αγευστος καφές που κυκλοφορεί. Καιρος να επιλέξει ο κόσμος καμία άλλη εταιρεία που φτιάχνει Καφέ και όχι καφέ. 

Ο nescafe έκανε το ντεμπούτο του το 1930 τότε ο κόσμος ήταν σε άθλια οικονομική κατάσταση, οτιδήποτε και να του προσφέρονταν θα το έπινε. 

The fight to stop Nestlé from taking America's water to sell in plastic bottles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, zx1234r said:

Εγώ πάλι τα έχω πάρει κρανίο που σταμάτησε ο Δημητρίου να βγάζει ρυζόγαλο με στέβια και με αναγκάζει να τρώω την σαβούρα με τη ζάχαρη. Γράφω στο σωστό νήμα ή να πάω παραδίπλα?

με φρουκτοζη. 

IMG_20200520_084901.jpg

10 hours ago, cthulhucarbide said:

Εγώ μια χαρά έχω καταλάβει τι επιστρέφεται αλλά προσπαθείς να υπεκφύγεις από αυτό που είπα.

Πως το παραμύθι για τον καημένο τον υπάλληλο πρέπει να σταματήσει γιατί είναι τελείως λάθος σαν επιχείρημα.

Τώρα για το τι πρέπει να επιστρέφεται γενικά και τι όχι, υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ξεκάθαρες και άλλες όχι, πχ βλάβη/ελάττωμα ηλεκτρονικής συσκευής και περίπτωση που το προϊόν είναι 100% εντάξει, αλλά ο πελάτης το μετάνοιωσε για δικούς του λόγους (δικαίωμα υπαναχώρησης) που έχει αρκετά αυστηρούς όρους όπως τελείως άθικτη συσκευασία και μικρό χρονικό παράθυρο από την αγορά.

Η περίπτωση του θέματος δεν είναι τίποτα από τα δύο, γιατί το προϊόν φέρεται να είχε παραπλανητική ετικέτα/συσκευασία. Δεν υποχρεούται ο οπ να έχει άθικτη συσκευασία γιατί δεν πρόκειται για υπαναχώρηση. Το αν θεωρείται βέβαια ελαττωματικό προϊόν είναι υποκειμενικό και στην κρίση του μαγαζιού σε έναν βαθμό άμα θα το δεχθεί.

Ο υπάλληλος όμως (γιατί από εκεί ξεκίνησε η διαφωνία μου) δεν εμπλέκεται πουθενά σε όλο αυτό

αναφερει πουθενα + δειχνει εικονα που να ειναι σε σκονη ή σε κοκκο? αρα δεν ειναι παραπλανηση εκτοε αν αναφερει κατι απεξω και μεσα εχει αλλο. οτι. μπορει να ηταν καποτε σκονη και να εγινε κοκκος εφοσον δεν αναγραφεται δεν υποχρεωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Όσο για το παραπλανητική ετικέτα είπα φέρεται, διότι δεν είναι ξεκάθαρο ζήτημα. Όταν επι δεκαετίες ένα προϊόν είναι έτσι, και ξαφνικά χωρίς κάποια προειδοποίηση στην συσκευασία ή αλλού διαπιστώνεται αλλαγή, θεωρώ πως δεν είναι παράλογο ο καταναλωτής να αισθάνεται εξαπατημένος

Ξεκαθαρο ειναι το ζητημα. Πουθενα στην εξωτερικη συσκευασια δεν παρουσιαζει το προιον ως κοκκο ή ως σκονη. Οποτε δεν εχει και καμμια δευσμευση για την υφη του προιοντος απεναντι στον καταναλωτη. Εξαλλου εγραφε κ ολας "ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ". Αν καποιος πελατης θελει να μαθει περισσοτερα, ρωτας υπαλληλο ή εταιρεια. "Τι νεο εχει η συσκευασια"; Αν σου κανει η απαντηση, αγοραζεις.

Ομως το αγοραζω, ανοιγω, ψηλαφιζω κοκκους αντι για σκονη και επιστρεφω... Ουτε καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MikeJ είπε

Τον χρησιμοποιεί κανένας για φραπέ όντως;

ναι, καμία σχέση όπως είπα με τον κλασσικό. 

αυτός πίνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, Mene said:

Είμαι από αυτούς που καταλαβαίνουν την διαφορά μεταξύ σκόνης και κόκκων (εμένα δεν με απασχολεί, αλλά έχω στο περιβάλλον μου ανθρώπους που τους ενοχλεί ο nescafe σε κόκκους).
Με αυτό συμφωνώ όμως, έπρεπε να είναι ξεχωριστή ονομασία μεταξύ των 2.

Random παράθεση για τα δύο μου cents:

Επειδή έχω μαγαζί και επειδή αγόραζα Nescafe σε σκόνη, είχα χαμηλή κατανάλωση σε φραπέ και σε νες. Μόλις το γύρισα σε κόκκους, ανέβηκε η κατανάλωση του Nescafe κοντά 500% (χωρίς υπερβολή). Έχω πελάτες που έπαιρναν freddo espresso, μόνο και μόνο επειδή είχα σκόνη, μόλις έβαλα κόκκους το ξαναγύρισαν σε φραπέ. Προσωπικά πίνω φραπέ σε ελάχιστες περιπτώσεις και δεν καταλαβαίνω την διαφορά, αλλά σίγουρα υπάρχει διαφορά μεταξύ σκόνης και κόκκων με τους κόκκους να υπερτερούν σε γεύση και άρωμα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H γεύση του ελληνικού φραπέ με Nescafe είναι ιδιαίτερη παρασκευάζεται μόνο για την Ελλάδα και έχει αφριστικά συστατικά όπως και οι υπόλοιπες μάρκες. Κανένας στιγμιαίος καφές του εξωτερικού δεν κάνει τόσο αφρό αν χτυπηθεί. Όλοι όσοι πάνε εξωτερικό το ξέρουν.

Όσον αφορά τώρα αν είναι καλός κακός κλπ, δεν πέφτει λόγος σε κανένα, για να πουλάει τόσο πολύ ακόμα δεν είναι ανόητοι τόσοι άνθρωποι που τον αγοράζουν.

Ευκολία παρασκευής, σταθερή γεύση, γρήγορα, ακόμα και να είσαι κάπου χωρίς ρεύμα, αγρότες, οικοδόμοι, αυτοκίνητα, γραφεία, δουλειές του ποδαριού, νοσοκομεία, σε 30 δευτερόλεπτα, αν έχεις κρύο ή ζεστό νερό  φτιάχνεις ένα φραπέ ελαφρύ μέτριο δυνατό  ή ένα νες ζεστό,  και στανιάρεις. Δεν μπορεί να έχεις την εσπρεσίερα πάντα μαζί, ούτε καφετιέρα φίλτρου.

 

Επεξ/σία από odys03
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Κανένα site τεχνολογίας: 

Κανένα όμως:

Insomnia.gr πρώτο θέμα εδώ και μια βδομάδα: H Nestle κατάργησε τον Νescafe σε σκόνη! 😭😱 

Ένας απο τους λόγους που αγαπάω το ινσομνια

Επεξ/σία από Errik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Errik είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Κανένα site τεχνολογίας: 

Κανένα όμως:

Insomnia.gr πρώτο θέμα εδώ και μια βδομάδα: H Nestle κατάργησε τον Νescafe σε σκόνη! 😭😱 

Ένας απο τους λόγους που αγαπάω το ινσομνια

Ένας απο τους λόγους που αγαπάω 9gag!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, VanJ είπε

Κάτσε... μισό... ποια μπορεί να είναι η ανάγκη, να σε αναγκάσει να πιεις κάτι που σε πειράζει στο στομάχι; Να είσαι στην έρημο Σαχάρα, να είσαι στα πρόθυρα αφυδάτωσης και αντί για νερό να έχεις πάνω σου μόνο φραπέ; Να μπει ένας κλέφτης και να σου πει: "η μου δίνεις τα λεφτά σου, ή θα σε βάλω να πιεις φραπέ";
Κι εμένα μ' αρέσει η σοκολάτα γάλακτος, αλλά δεν θα φάω bitter σοκολάτα 93% αν δεν βρεθεί lacta μπροστά μου... 
Στην ανάγκη λοιπόν πιες νερό. Πιες ένα τσάι, μια σοκολάτα. Αν νυστάζεις και έχεις διάβασμα πιες ένα red bull, πάρε ένα χυμό γκουαρανά. Δεν υπάρχει καμία ανάγκη που να σε αναγκάζει να πιείς ή να φας κάτι που δεν θέλεις!

Καλά εσύ το παρατράβηξες. Ο καφές είναι ανάγκη. Άρα αν δεν έχω εσπρέσσο και έχω νες θα πιω νες για να καλύψω την ανάγκη μου, με τίμημα μια ενόχληση αργότερα στο στομάχι. Δεν χρειάζεται κοινωνικοοικονομικοπολιτική ανάλυση επιπέδου PHD για να αναλύσουμε τους όρους ανάγκη, προϊόν, υποκατάστατο, κλπ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, zx1234r είπε

image.png.5ea19bc9d11473b44378c6b74e0ee4a0.png

Σκέψου πόσα παρόμοια σκηνικά όπως αυτό που διαβάζουμε, θα έτυχαν στην εταιρία για να αναγκαστεί να το γράψει στη συσκευασία.

Προτού (και ίσως καλώς) κλειδωθεί το νήμα, ορισμένα πατατάκια όπως αυτά εδώ δεν είναι από "πραγματική" μη επεξεργασμένη πατάτα

ΤΣΙΠΣ ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ (165g) PAPRIKA PRINGLES ΣΝΑΚ - VEGAN - ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣΤΣΙΠΣ ΜΕ ΑΛΑΤΙ 125 GR | Chips | Snacks | Breakfast - snacking ...

Επεξ/σία από Speculoos
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Προτού (και ίσως καλώς) κλειδωθεί το νήμα, ορισμένα πατατάκια όπως αυτά εδώ δεν είναι από "πραγματική" μη επεξεργασμένη πατάτα

ΤΣΙΠΣ ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ (165g) PAPRIKA PRINGLES ΣΝΑΚ - VEGAN - ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣΤΣΙΠΣ ΜΕ ΑΛΑΤΙ 125 GR | Chips | Snacks | Breakfast - snacking ...

Γάλα χωρίς λακτόζη. Καφές χωρίς καφείνη. Γλυκό χωρίς ζάχαρη. Πατατάκια χωρίς πατάτα. What a time to be alive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Ο  nescafe είναι ο πιο άχρηστος και αγευστος καφές που κυκλοφορεί. Καιρος να επιλέξει ο κόσμος καμία άλλη εταιρεία που φτιάχνει Καφέ και όχι καφέ. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, darefail είπε

Για την απορία όλων αν πάει το προιόν πίσω ή θα το χρεωθεί το σούπερ μάρκετ, σας λέω με μεγάλη σιγουριά ότι θα επιστραφεί στην νεστλε ως παράπονο καταναλωτή.

Το πιο σωστό θα ήταν να το επιστρέψεις εσύ ο ίδιος στην νεστλε, παίρνοντας τηλέφωνο στην γραμμή επικοινωνίας που αναγράφεται σε κάθε συσκευασία.

Και που ξέρεις;; Ίσως έπαιρνες και κανένα δωράκι ;)

Είναι θέμα παραγωγου εταιρείας, οι περισσότερες δεν δέχονται ανοιγμένες συσκευασίες προς επιστροφή από τον πωλητή αλλά χειρίζονται οι ίδιες το θέμα (γι αυτό έχουν και γραμμή παραπόνων) καθώς με "σπασμένο τηλέφωνο" δεν βγαίνει συνήθως άκρη...

13 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ μια χαρά έχω καταλάβει τι επιστρέφεται αλλά προσπαθείς να υπεκφύγεις από αυτό που είπα.

Πως το παραμύθι για τον καημένο τον υπάλληλο πρέπει να σταματήσει γιατί είναι τελείως λάθος σαν επιχείρημα.

Τώρα για το τι πρέπει να επιστρέφεται γενικά και τι όχι, υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ξεκάθαρες και άλλες όχι, πχ βλάβη/ελάττωμα ηλεκτρονικής συσκευής και περίπτωση που το προϊόν είναι 100% εντάξει, αλλά ο πελάτης το μετάνοιωσε για δικούς του λόγους (δικαίωμα υπαναχώρησης) που έχει αρκετά αυστηρούς όρους όπως τελείως άθικτη συσκευασία και μικρό χρονικό παράθυρο από την αγορά.

Η περίπτωση του θέματος δεν είναι τίποτα από τα δύο, γιατί το προϊόν φέρεται να είχε παραπλανητική ετικέτα/συσκευασία. Δεν υποχρεούται ο οπ να έχει άθικτη συσκευασία γιατί δεν πρόκειται για υπαναχώρηση. Το αν θεωρείται βέβαια ελαττωματικό προϊόν είναι υποκειμενικό και στην κρίση του μαγαζιού σε έναν βαθμό άμα θα το δεχθεί.

Ο υπάλληλος όμως (γιατί από εκεί ξεκίνησε η διαφωνία μου) δεν εμπλέκεται πουθενά σε όλο αυτό

Δεν αναφέρει κάπου σκόνη ενώ δεν έχει, για να μιλάμε για παραπλανητική πληροφορία.

261144_a.jpg.256694638565a15e4a9433b65affb61e.jpg

Επίσης κάτω δεξιά έχει εικόνα με κόκους αλλά ας πούμε οτι δεν φαίνεται μέσα στα γραφικά!

2 ώρες πριν, Errik είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Κανένα site τεχνολογίας: 

Κανένα όμως:

Insomnia.gr πρώτο θέμα εδώ και μια βδομάδα: H Nestle κατάργησε τον Νescafe σε σκόνη! 😭😱 

Ένας απο τους λόγους που αγαπάω το ινσομνια

Όταν λέω οτι θα γίνει ανέκδοτο...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...