Προς το περιεχόμενο

Πώληση αυτοκινήτου Peugeot 208


Aganaktismeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Aganaktismeni είπε

Να τα γράψουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή ! 
1ον το πουλάω για τον λόγο ότι έχω οικογένεια και δεν καλύπτουν οι χώροι και οι επιδόσεις του όταν πήρα το πεζό ήμουν εγώ και ο άντρας μου και δεν μας πολύ ένοιαζε 

2ον θέλω να πάω σε Kia για τον λόγο ότι μόνο αυτό μας άρεσε (κατά κύριο λόγο εμένα μιας και χατήρια δεν χαλάμε )
3ον αυτή την στιγμή στην Ελλάδα δεν υπάρχουν προδιαγραφές για ηλεκτρικό, καλα να είμαστε σε 10-15 χρόνια να το σκεφτούμε προς το παρόν δεν υπάρχει καν στο μυαλό μου!! 

Εεεεεε μην με ειρωνεύεσαι και συ δεν το έχω πουλήσει αλλά μιας που βρέθηκα εδώ γτ να μην μιλησω και για το επόμενο ;;;;

Πίστεψε με έχω πολύ καλή γνώση για τα ηλεκτρικά. Πάμε φουλ ολοταχώς για ηλεκτρικά. Σε 3 χρόνια, άντε 5 και να θες δεν θα μπορείς να αγοράσεις άλλο αυτοκίνητο. Σε 10 χρόνια τα θερμικά θα είναι όπως είναι τώρα κάτι Cherokee 4700κυβικα.  Αν ξεκινήσει ο χορός η αλλαγή θα γίνει αμέσως. Όλες οι εταιρίες ρεύματος ετοιμάζουν σταθμούς φόρτισης σε όλη την Ελλάδα. Του χρόνου αναμένονται 120 ηλεκτρικά μοντέλα και σχεδόν όλες οι εταιρίες στρέφονται εκεί γιατί δεν μπορούν να πιάσουν τους στόχους για ρύπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 350
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά όλα αυτά...αλλά αυτό σημαίνει ότι θα μειωθεί σε τεράστια ποσοστά η ζήτηση πετρελαίου. Οι πετρελαϊκές είναι κολοσσοί με αμέτρητα δισεκατομμύρια. Θα πέσουν έτσι αμαχητί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 11:13 ΜΜ, Aganaktismeni είπε

Θέλω να πάρω μεγαλύτερο σε χώρους γενικά το Peugeot είναι άριστο αυτοκίνητο και με ελάχιστη χρήση κυρίως σε εθνική μέσα στην πόλη δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου !!! Η αντιπροσωπεία δεν συμφέρει γιατί αν μου το πάρουν 7,000€ μέχρι να φτάσω στα 26,000€;;;; Εγκεφαλικο μετά !!! 

Κανονικα δεν πρεπει να πεσεις κατω απο 9000ευρω! Το αμαξι φαινεται καλο στα χαρακτηριστικα του! Δειχνει να εχει καλη ροπη απο τα χαμηλα 118 Nm @ 2750 σ.α.λ.!!! Χαμηλη καταναλωση! Εντος δεν πρεπει να σου καιει πανω απο 6.5λ! Ενω ζυγιζει κατω απο τονο!

Το οτι δεν θες να πεσεις κατω απο 9500ευρω και απο την αλλη θελεις να παρεις αλλο με κοστος 26000ευρω ειναι παράταιρο! Δηλαδη σε 2 χρονια σου εφυγαν 14000ε και τωρα μπορεις να δωσεις αλλα 16000ευρω αλλα το προβλημα ειναι μην χασεις αυτα τα 1000-1500ευρω??? Πιστευω αν το βαλεις 8500ευρω θα το δωσεις!!!

Χαρακτηρισμοί οπως αγρατζουνιστο.. κατασταση καινουργιου.. κανενα προβλημα.. αρχικη τιμη αγορας.. ευκαιρια..  στην αγγελια βοηθανε πολυ! Επισης στον τιτλο να γραψεις ΙΔΙΩΤΗΣ(ΑΨΟΓΟ)

Φωτογραφιες δεν χρειαζεται ν αλλαξεις αφου το χαρακτηριζεις καινουργιο!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Κανονικα δεν πρεπει να πεσεις κατω απο 9000ευρω! Το αμαξι φαινεται καλο στα χαρακτηριστικα του! Δειχνει να εχει καλη ροπη απο τα χαμηλα 118 Nm @ 2750 σ.α.λ.!!! Χαμηλη καταναλωση! Εντος δεν πρεπει να σου καιει πανω απο 6.5λ! Ενω ζυγιζει κατω απο τονο!

Το οτι δεν θες να πεσεις κατω απο 9500ευρω και απο την αλλη θελεις να παρεις αλλο με κοστος 26000ευρω ειναι παράταιρο! Δηλαδη σε 2 χρονια σου εφυγαν 14000ε και τωρα μπορεις να δωσεις αλλα 16000ευρω αλλα το προβλημα ειναι μην χασεις αυτα τα 1000-1500ευρω??? Πιστευω αν το βαλεις 8500ευρω θα το δωσεις!!!

Χαρακτηρισμοί οπως αγρατζουνιστο.. κατασταση καινουργιου.. κανενα προβλημα.. αρχικη τιμη αγορας.. ευκαιρια..  στην αγγελια βοηθανε πολυ! Επισης στον τιτλο να γραψεις ΙΔΙΩΤΗΣ(ΑΨΟΓΟ)

Φωτογραφιες δεν χρειαζεται ν αλλαξεις αφου το χαρακτηριζεις καινουργιο!!!

Κατανάλωση έχω 5,6 γενικά μου είναι άπειρα οικονομικό !!! Προς το παρόν και που άλλαξα την τιμή δεν έχει πάρει κάποιος τηλέφωνο για να εκφράσει το ενδιαφέρον του!!! Θα δούμε τι θα πει και η αντιπροσωπεία μεθαύριο και βλέπουμε τι θα κάνουμε !!! Όσον αφορά τα 26,000€ σκεφτόμαστε να δούμε το ceed σε 1,400 ή και 1,000 γτ το 1,400 βγαίνει κάπου στα 22,000€ !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Aganaktismeni είπε

Κατανάλωση έχω 5,6 γενικά μου είναι άπειρα οικονομικό !!! Προς το παρόν και που άλλαξα την τιμή δεν έχει πάρει κάποιος τηλέφωνο για να εκφράσει το ενδιαφέρον του!!! Θα δούμε τι θα πει και η αντιπροσωπεία μεθαύριο και βλέπουμε τι θα κάνουμε !!! Όσον αφορά τα 26,000€ σκεφτόμαστε να δούμε το ceed σε 1,400 ή και 1,000 γτ το 1,400 βγαίνει κάπου στα 22,000€ !! 

Αντε δωστο στον μάντρα 8000. Τόσο θα πιάσει ( μακάρι δλδ γιατί κάπου στα 7500 θα σου πει ). Τι το κουράζεις το θέμα. Τι περιμένεις να πάρεις 10000 για ένα μοντέλο πριν ; Να κάνετε και τούμπες αν το πάρουν 8000.  Ενώ αν είχες πάρει ένα σουιφτ π.χ θα το είχες πάρει 13000 και θα το ε δινεις 9500 χθες χωρίς ταλαιπωρία.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αντε δωστο στον μάντρα 8000. Τόσο θα πιάσει ( μακάρι δλδ γιατί κάπου στα 7500 θα σου πει ). Τι το κουράζεις το θέμα. Τι περιμένεις να πάρεις 10000 για ένα μοντέλο πριν ; Να κάνετε και τούμπες αν το πάρουν 8000.  Ενώ αν είχες πάρει ένα σουιφτ π.χ θα το είχες πάρει 13000 και θα το ε δινεις 9500 χθες χωρίς ταλαιπωρία.

Εντάξει ρε άνθρωπε μην βαράς..... και στο κάτω κάτω οποιος  θέλει γράφει τι μην το κουράζουμε;;;; Αν δεν θες μην γράφεις..... Ο βολος δεν είναι Αθήνα για να έχει όλες τς αντιπροσωπείες...... Μάντρα δεν με ενδιαφέρει καν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όταν κάποιος πρέπει να πουλήσει αυτοκίνητο 1-2 ετών χάνει πάρα πολλά ενώ αυτός που θα το πάρει έχει κάνει τη χρυσή αγορά. 

Γιατί πχ να δώσω 10000€ για ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο όταν με 2-3000€ μπορώ να πάρω καινούργιο ΄ίδιων χαρακτηριστικών; Αυτό το είναι το μεγαλύτερο ερώτημα για έναν υποψήφιο αγοραστή. Αν όμως δω ένα διετίας με 8000€ όταν για ένα αντίστοιχο καινούργιο θα πρέπει να δώσω τα μισά και λίγο παραπάνω χρήματα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. Καταλήγοντας, η τιμή πώλησης ενός αυτοκινήτου 2 ετών δε διαμορφώνεται από τη συνολική του κατάσταση και τα χιλιόμετρα αλλά το πόσο πολύ θα απέχει από την τιμή του καινούργιου.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Δυστυχώς όταν κάποιος πρέπει να πουλήσει αυτοκίνητο 1-2 ετών χάνει πάρα πολλά ενώ αυτός που θα το πάρει έχει κάνει τη χρυσή αγορά. 

Γιατί πχ να δώσω 10000€ για ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο όταν με 2-3000€ μπορώ να πάρω καινούργιο ΄ίδιων χαρακτηριστικών; Αυτό το είναι το μεγαλύτερο ερώτημα για έναν υποψήφιο αγοραστή. Αν όμως δω ένα διετίας με 8000€ όταν για ένα αντίστοιχο καινούργιο θα πρέπει να δώσω τα μισά και λίγο παραπάνω χρήματα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. Καταλήγοντας, η τιμή πώλησης ενός αυτοκινήτου 2 ετών δε διαμορφώνεται από τη συνολική του κατάσταση και τα χιλιόμετρα αλλά το πόσο πολύ θα απέχει από την τιμή του καινούργιου.

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

15 ώρες πριν, zourman1981 είπε

Οτι ναι...

το εχει πουλησει εδω και 10 σελιδες

και δεν ψαχνει αμαξι για να το πουλησει

να τον βολευει θελει επειδη ειναι περιεργος

Όχι και περίεργος ....

Για τα ηλεκτρικά όταν έχουμε παντού ακόμη και στα σπίτια σταθμούς φόρτισης και αυτονομία πάνω από 800χλμ το συζητάμε.

Για Ελλάδα δεν το κόβω 5 χρόνια πάντως εδώ ποδηλατοδρόμους δεν έχουμε που είχε η Αγγλία όταν σπούδασα πριν 15 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Aganaktismeni είπε

Εντάξει ρε άνθρωπε μην βαράς..... και στο κάτω κάτω οποιος  θέλει γράφει τι μην το κουράζουμε;;;; Αν δεν θες μην γράφεις..... Ο βολος δεν είναι Αθήνα για να έχει όλες τς αντιπροσωπείες...... Μάντρα δεν με ενδιαφέρει καν 

Από μάντρα θα πάρεις πολυ καλύτερη προσφορά από ότι σε αντιπροσωπία για να πάρεις καινούριο από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το κυβικο και δεν θα το μετανιωσεις.Για να μην ψαχνεσαι αργοτερα για πουλημα παλι.

Μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις, μικρη στη καταναλωση.Πιο πολιτισμενη λειτουργεια(4κυλινδρος vs 3κυλινδρος) πιο ανετη και ξεκουραστη αποδοση ο 14αρης, καθως θα πιεζεται λιγοτερο.Μην κοιτας τις τυποποιημενες μετρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το Peugeot παντως, υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος για το συγκεκριμενο μοντελο. Δοθηκαν πολλα αυτοκινητα για εταιρικα και leasing. Αυτα τα αυτοκινητα δοθηκαν πισω στις αντιπροσωπειες για ανταλλαγη με νεα μοντελα με αποτελεσμα να γεμισει η αγορα με 208. Δεν υπαρχει καποιος στην οικογενεια να το θελει? Μιλαμε για καινουργιο αυτοκινητο και επειδη το εχω οδηγησει δεν ειναι καθολου κακο. Το θεωρω ιδανικο για μεσα στη πολη. 

 

Θεωρω πως η υποχωρηση στην τιμη ειναι δεδομενη. Δυστυχως ετσι ειναι με τα αυτοκινητα. Απο την στιγμη που πατανε 1η φορα στον δρομο χανουν ενα μεγαλο μερος της αξιας τους, με εξερεση καποιες συγκεκριμενες μαρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, n4sleep είπε

Πίστεψε με έχω πολύ καλή γνώση για τα ηλεκτρικά. Πάμε φουλ ολοταχώς για ηλεκτρικά. Σε 3 χρόνια, άντε 5 και να θες δεν θα μπορείς να αγοράσεις άλλο αυτοκίνητο. Σε 10 χρόνια τα θερμικά θα είναι όπως είναι τώρα κάτι Cherokee 4700κυβικα.  Αν ξεκινήσει ο χορός η αλλαγή θα γίνει αμέσως. Όλες οι εταιρίες ρεύματος ετοιμάζουν σταθμούς φόρτισης σε όλη την Ελλάδα. Του χρόνου αναμένονται 120 ηλεκτρικά μοντέλα και σχεδόν όλες οι εταιρίες στρέφονται εκεί γιατί δεν μπορούν να πιάσουν τους στόχους για ρύπους. 

Δυστυχως ειστε εκτος πραγματικοτητας!!!!! κοιταξτε απλα τα στατιστικα για την ηλεκτροκινηση στην ΕΕ και θα καταλαβετε, σε μεγαλες αγορες οπως το ΗΒ ειναι αρκετα χαμηλα!!!!!! για την Ελλαδα που εισαγει ακομη τα σαπακια τις Γερμανιας...........δεν αναφερομαι καν!!!! και τελος μην ξεχνας οτι οι φοροι για τα καυσιμα ειναι το 80% τις τιμης!!!! δεν σκοτωνει καμια κυβερνηση την αγγελαδα που κανει γαλα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Δυστυχως ειστε εκτος πραγματικοτητας!!!!! κοιταξτε απλα τα στατιστικα για την ηλεκτροκινηση στην ΕΕ και θα καταλαβετε, σε μεγαλες αγορες οπως το ΗΒ ειναι αρκετα χαμηλα!!!!!! για την Ελλαδα που εισαγει ακομη τα σαπακια τις Γερμανιας...........δεν αναφερομαι καν!!!! και τελος μην ξεχνας οτι οι φοροι για τα καυσιμα ειναι το 80% τις τιμης!!!! δεν σκοτωνει καμια κυβερνηση την αγγελαδα που κανει γαλα!!!!!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει μέτρο σύγκρισης τς ΕΕ με την Ελλάδα ακόμα και το Βουκουρεστι είναι αιώνες από εμάς μπροστά!!!! Στον Βόλο υπάρχει μόνο ένα σημείο για ηλεκροκινητα μέσα σε parking ξενοδοχείου που σαφως κοιτάει να εξυπηρετήσει τους πελάτες του και όχι από αυτούς που δεν έχουν κέρδος...... δύσκολα τα πράγματα!!! 

22 λεπτά πριν, karaflos33 είπε

Ηλεκτρικο είναι πολυ νωρις. Για το 208 το ειπαμε έχεις να ανταγωνιστεί και τα καινούργια με 12 χιλιαδες και ολα τα 208 που είναι πολλά και ολη τη μικρη κατηγορία. Κι εγω ψηφιζω να βοηθησουν ολοι με γνωμες προτασεις προσωπικες γνωριμιες aganaktismeni γιατι μπορεί να ναι ενα μικρο αμαξι αλλα αριστο και προσεγμενο και δεν αξιζει να ξεφτιλιστει. Ακομη με συγχωρεις φιλε tsofra αλλα παμε να κανουμε αυτο το post viral αν κ δεν πιστευω κανεις να ξεπερασει τον αρχηγο tsofra οχι μονο στις σελιδες αλλα και στα επιτευγματα που παρουσιασε πωλησεις ακυρωσεις βολτες σε αντιπροσωπείες και γενικα ολο τον καλο χαμο που δημιουργησε στο περασμα του 

Ποιο είναι το κυβικο που λες; 

Προφανώς εννοεί το 1,400αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...