Προς το περιεχόμενο

Πώληση αυτοκινήτου Peugeot 208


Aganaktismeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Δυστυχως ειστε εκτος πραγματικοτητας!!!!! κοιταξτε απλα τα στατιστικα για την ηλεκτροκινηση στην ΕΕ και θα καταλαβετε, σε μεγαλες αγορες οπως το ΗΒ ειναι αρκετα χαμηλα!!!!!! για την Ελλαδα που εισαγει ακομη τα σαπακια τις Γερμανιας...........δεν αναφερομαι καν!!!! και τελος μην ξεχνας οτι οι φοροι για τα καυσιμα ειναι το 80% τις τιμης!!!! δεν σκοτωνει καμια κυβερνηση την αγγελαδα που κανει γαλα!!!!!

Οι αποφάσεις έχουν ληφθεί. Το ίδιο λέγαν στον κάδο των κατασκευών για τα κτιρια σχεδον μηδενικής κατανάλωσης και από 1/1/21 πρέπει να είναι ολα τα νέα στην Ελλάδα έτσι. Το οποιο σημαίνει μονώσεις χοντρές, τριπλά τζάμια και αντλίες θερμότητας και Φωτοβολταϊκά. Λέβητες αερίου σε νεόδμητο πλέον ΓΙΟΚ. Ποιος θα το έλεγε πριν λίγα χρόνια, που ακόμα ο κόσμος βάζει ψυχρά κουφώματα.

Για σκεφτείτε σε πόσο λίγο καιρό εξαφανιστήκαν τα τζιπ. Εκεί που είχες το ML το Mercedes Και ήσουν ΘΕΟΣ, από τη μία μέρα στην άλλη το χάριζες. Έχω φίλο που πούλησε ML ΑΨΟΓΟ, 2000ευρώ. 

2000ευρώ. Μόνο η μια ζάντα κάνει τόσο! 

Στη Γερμανία εν μία νυκτί είπαν όσοι έχουν βενζινάδικο υποχρεωτικά εγκαθιστούν σταθμό φόρτισης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 350
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Οι αποφάσεις έχουν ληφθεί. Το ίδιο λέγαν στον κάδο των κατασκευών για τα κτιρια σχεδον μηδενικής κατανάλωσης και από 1/1/21 πρέπει να είναι ολα τα νέα στην Ελλάδα έτσι. Το οποιο σημαίνει μονώσεις χοντρές, τριπλά τζάμια και αντλίες θερμότητας και Φωτοβολταϊκά. Λέβητες αερίου σε νεόδμητο πλέον ΓΙΟΚ. Ποιος θα το έλεγε πριν λίγα χρόνια, που ακόμα ο κόσμος βάζει ψυχρά κουφώματα.

Για σκεφτείτε σε πόσο λίγο καιρό εξαφανιστήκαν τα τζιπ. Εκεί που είχες το ML το Mercedes Και ήσουν ΘΕΟΣ, από τη μία μέρα στην άλλη το χάριζες. Έχω φίλο που πούλησε ML ΑΨΟΓΟ, 2000ευρώ. 

2000ευρώ. Μόνο η μια ζάντα κάνει τόσο! 

Στη Γερμανία εν μία νυκτί είπαν όσοι έχουν βενζινάδικο υποχρεωτικά εγκαθιστούν σταθμό φόρτισης.

Μην φας εχουμε γλαρο......τα τζιπ εξαφανιστηκαν λογο φορολογιας των κυβικων και κοστος βενζινης........... βεβαια δεν θα ηθελα να ξυπνησω τα κουταβια που θα αγορασουν (πανακριβα) ηλεκτρικα τωρα..... εγω θα περιμενω σε 15 χρονακια οταν εχετε χρηματοδοτησει εσεις ολα αυτα τα χρονια την εξελιξη των μπαταριων για να αγορασω ηλεκτρικο σε λογικες τιμες και με εξελιγμενες μπαταριες που θα διαρκουν πανω απο 500χλμ.......... τα παντα στην ζωη ειναι timing......... 

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Μην φας εχουμε γλαρο......τα τζιπ εξαφανιστηκαν λογο φορολογιας των κυβικων και κοστος βενζινης........... βεβαια δεν θα ηθελα να ξυπνησω τα κουταβια που θα αγορασουν (πανακριβα) ηλεκτρικα τωρα..... εγω θα περιμενω σε 15 χρονακια οταν εχετε χρηματοδοτησει εσεις ολα αυτα τα χρονια την εξελιξη των μπαταριων για να αγορασω ηλεκτρικο σε λογικες τιμες και με εξελιγμενες μπαταριες που θα διαρκουν πανω απο 500χλμ.......... τα παντα στην ζωη ειναι timing......... 

Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν αμάξι. Σε αυτούς που παίρνουν σημερα και αυριο.

 Αν πάρεις τώρα και δώσεις 25χιλιαρικους για βενζινα... θα τα πουμε σε 5 χρόνια πόσο θα κάνει. Γιατί προφανώς και θα πουν: " κύριοι το κλιμα, μπλα μπλα μπλα. Οσοι δεν εχουν υβριδικό/ηλεκτρικό τελη κυκλοφοριας 1000ευρώ και δεν μπαινουν δακτυλιο". ΤΣΑΠ, οι 25χιλιαδες εγιναν 5.

Δες λίγο πως βάλαν από τη μία μέρα στην άλλη φόρο πολυτελείας στα σκάφη πάνω από 5μ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Aganaktismeni είπε

Εντάξει ρε άνθρωπε μην βαράς..... και στο κάτω κάτω οποιος  θέλει γράφει τι μην το κουράζουμε;;;; Αν δεν θες μην γράφεις..... Ο βολος δεν είναι Αθήνα για να έχει όλες τς αντιπροσωπείες...... Μάντρα δεν με ενδιαφέρει καν 

Γιατι δεν σε ενδιαφερει η μαντρα?

 

Εγω πουλησα το δικο μου σε Μαντρα 500 ευρω λιγοτερα (8000 αντι για 8500 που θα το εδινα σε ιδιωτη) και βρηκα την ησυχια μου.

Δεν χανεις κατι να ρωτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς δηλαδή λογική εξέλιξη την ηλεκτροκίνηση σε ορίζοντα 5ετιας σε μια χώρα με μηδενικές υποδομές, που δεν μπορείς να κανείς καν το Θεσσαλονίκη - Αθήνα με ηλεκτρικό, και που το 70% των κατοίκων της χώρας παρκάρει το αυτοκίνητο του σε πυλωτές η στον δρόμο; Και θεωρώ περιττό να αναφερθεί ότι ένα οικογενειακό ηλεκτρικό κοστίζει κοντά στα 40-50 χιλιάρικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την επιδότηση παίρνεις ηλεκτρικά με 25000ευρώ από φέτος. Σε 1-2 χρόνια θα είναι πολύ πιο προσιτά. Και μετά το 2025 θα αρχίσουν τα 'μετρα' κατά των θερμικών, οπότε θα αλλάξει η μπάλα. Ο λόγος που τα γράφω αυτά ειναι γιατί στην Ελλάδα δεν παίρνεις αμάξι για 2-3 χρόνια. Το παίρνουμε για 10-15 δυστυχώς. 

 

 Ήδη πέρασε νομοσχέδιο για υποχρεωτικούς σταθμούς φόρτισης σε όλα τα νέα κτίρια για όλες τις θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, n4sleep είπε

Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν αμάξι. Σε αυτούς που παίρνουν σημερα και αυριο.

 Αν πάρεις τώρα και δώσεις 25χιλιαρικους για βενζινα... θα τα πουμε σε 5 χρόνια πόσο θα κάνει. Γιατί προφανώς και θα πουν: " κύριοι το κλιμα, μπλα μπλα μπλα. Οσοι δεν εχουν υβριδικό/ηλεκτρικό τελη κυκλοφοριας 1000ευρώ και δεν μπαινουν δακτυλιο". ΤΣΑΠ, οι 25χιλιαδες εγιναν 5.

Δες λίγο πως βάλαν από τη μία μέρα στην άλλη φόρο πολυτελείας στα σκάφη πάνω από 5μ. 

Αν και βγαίνουμε offtopic , τι συζητάμε να δώσουμε 30.000+ για καθαρά ηλεκτρικό αμάξι που δεν θα έχουμε να το φορτίσουμε και με αυτονομία μόνο για Αθήνα - Χαλκίδα ?

Καταλαβαίνω τι λές , αλλά για Ελλάδα φαντάζει μακρινό μέλλον .

Αν στην τελική σε 5 χρόνια έχουν εξελιχθεί τόσο τα ηλεκτροκίνητα που όντως υπάρχουν παντού σταθμοί φόρτισης , αυτονομία και διάρκεια ζωής στις μπαταρίες με κάτω απο 25.000ε , χαλάλι (που σιγά μην έχουν γίνει όλα τα παραπάνω)

Και μην κοιτάς μόνο τα 25.000ε , υπάρχει και κόσμος που διαθέτει 20.000 ή 12.000ε και θέλει να πάρει ένα αμάξι

Τι σημαίνει δλδ ότι όλοι αυτοί δεν θα πάρουν μέχρι να πέσουν τα ηλεκτρικά 20.000ε απο ότι κάνουν τώρα?

Αν δεν κάνω λάθος το φθηνότερο ηλεκτρικό αυτή τη στιγμή είναι το Skoda e IV στα 22.300 που είναι μικρό αυτοκινητάκι πόλης

Σε μέγεθος Leon ή γενικά οικογενειακού όπως ψάχνει η @Aganaktismeni τι τιμή έχουμε?

Edit : Nissan Leaf ή eGolf στα 35.000ε

Οπότε στα 25.000ε δεν παίζει τίποτα και δεν έχει νόημα η όλη συζήτηση

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, karaflos33 είπε

Συμφωνω με φιλο tsofra να παρω τωρα ηλεκτρικο να παω 1 ωρα αποσταση και μετα τι θα κανω θα παρω το κτελ; αυτα ουτε σε 20 χρονια ελλαδα δεν θα γινουν. Εκτος και αν ο φιλος ακουει για Ευρώπη και βαζει και την ελλαδιτσα μας μεσα. Παντως ο ξαδερφος μου που πηρε πριν μια βδομαδα αμαξι Μοναχο φανταστειτε κι εκει ακουν ηλεκτρικο και γελανε 

 

image.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ακόμα το ηλεκτρικό αυτοκίνητο στον χάρτη.

Πριν τρέξεις πρέπει να περπατήσεις, θα φτάσουμε πρωτα στο ενδιάμεσο στάδιο των υβριδικών και μετά θα πάμε στην φουλ ηλεκτροκίνηση. Εάν πεις ότι τώρα εμφανίζονται τα πρώτα υβριδικά, θες ένα βάθος τουλάχιστον 10ετιας για να αλλάξεις σε τεχνολογία που μπορούν να αγοράσουν οι πολλοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, n4sleep είπε

Με την επιδότηση παίρνεις ηλεκτρικά με 25000ευρώ από φέτος. Σε 1-2 χρόνια θα είναι πολύ πιο προσιτά. Και μετά το 2025 θα αρχίσουν τα 'μετρα' κατά των θερμικών, οπότε θα αλλάξει η μπάλα. Ο λόγος που τα γράφω αυτά ειναι γιατί στην Ελλάδα δεν παίρνεις αμάξι για 2-3 χρόνια. Το παίρνουμε για 10-15 δυστυχώς. 

 Ήδη πέρασε νομοσχέδιο για υποχρεωτικούς σταθμούς φόρτισης σε όλα τα νέα κτίρια για όλες τις θέσεις.

 

Έτσι προσιτά ήταν τα δίλιτρα και το Cayenne με μηδενικό τεκμήριο και φαααααααπ τη φάγανε με τα τέλη, τη βενζίνη και την κατακόρυφη απαξίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Έτσι προσιτά ήταν τα δίλιτρα και το Cayenne με μηδενικό τεκμήριο και φαααααααπ τη φάγανε με τα τέλη, τη βενζίνη και την κατακόρυφη απαξίωση.

Επιστρέφω με ερώτηση θανάτου !!! Η seat είναι πιο αξιόπιστη από Peugeot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί να σου απαντήσει κάποιος γενικά και αόριστα. Εγώ πχ έχω κάνει 420.00χλμ με peugeot diesel και δεν έχει κάνει κιχ. Άλλος μπορεί να σου πει ότι το seat του είχε βγάλει προβλήματα. Θα θεωρήσεις ότι η peugeot είναι πιο αξιόπιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aganaktismeni είπε

Επιστρέφω με ερώτηση θανάτου !!! Η seat είναι πιο αξιόπιστη από Peugeot?

Σκέψου τις ανάγκες σου εσύ πρώτα , γιατί ήθελες χώρους .

Καλό χρυσό το Leon αλλά όσο είσαι με καροτσια θέλεις μπαγκαζιερα

Τώρα από αξιοπιστία είναι και τυχερά αυτά και συνήθως ανάλογα το μοντέλο κάπου μπορεί να πάσχουν.

Αυτό είναι καινούριο οπότε δεν ξέρουμε τι θα βγάλει και πότε , εγώ είχα τα θεματακια μου αλλά με 4000 χλμ τον χρόνο και την μπακαλιστικη λογική ότι μετά τα 40.000 παίζει να αρχίσει να βγάζει θέματα , εγώ έχω μία δεκαετία μπροστά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σκέψου τις ανάγκες σου εσύ πρώτα , γιατί ήθελες χώρους .

Καλό χρυσό το Leon αλλά όσο είσαι με καροτσια θέλεις μπαγκαζιερα

Τώρα από αξιοπιστία είναι και τυχερά αυτά και συνήθως ανάλογα το μοντέλο κάπου μπορεί να πάσχουν.

Αυτό είναι καινούριο οπότε δεν ξέρουμε τι θα βγάλει και πότε , εγώ είχα τα θεματακια μου αλλά με 4000 χλμ τον χρόνο και την μπακαλιστικη λογική ότι μετά τα 40.000 παίζει να αρχίσει να βγάζει θέματα , εγώ έχω μία δεκαετία μπροστά μου

Δηλαδή με καρότσια και βαλίτσες δεν παίζει να είναι οκ εεε;;;; 
 Όσον αφορά τς βλάβες των αυτοκινήτων το έχω φιλοσοφήσει διαφορετικά εδώ πεθαίνει νέος κόσμος και δεν θα βγάλουν θέματα τα μηχανήματα;;; Υγεία να έχουμε και αυτά φτιάχνονται!!!! 
και αν με ρωτήσει κάποιος γτ δεν θέλω να ξανά αγοράσω Peugeot είναι καθαρά γι αυτά που τραβάω τώρα που έχω ξενερώσει την ζωή μου για την επιλογή που έκανα ως εκεί που δεν πάει .. 

33 λεπτά πριν, Aganaktismeni είπε

Δηλαδή με καρότσια και βαλίτσες δεν παίζει να είναι οκ εεε;;;; 
 Όσον αφορά τς βλάβες των αυτοκινήτων το έχω φιλοσοφήσει διαφορετικά εδώ πεθαίνει νέος κόσμος και δεν θα βγάλουν θέματα τα μηχανήματα;;; Υγεία να έχουμε και αυτά φτιάχνονται!!!! 
και αν με ρωτήσει κάποιος γτ δεν θέλω να ξανά αγοράσω Peugeot είναι καθαρά γι αυτά που τραβάω τώρα που έχω ξενερώσει την ζωή μου για την επιλογή που έκανα ως εκεί που δεν πάει .. 

Παίδες μόλις ειχα το πρώτο τηλεφώνημα θα έρθουν να το δουν την επόμενη εβδομάδα !!!!!

🥳🥳🥳🥳

 

 Υγ Εάν είναι κάποιος από εσάς και με δουλεύει θα αγανακτήσω περισσότερο!!! 

Επεξ/σία από Aganaktismeni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aganaktismeni είπε

Δηλαδή με καρότσια και βαλίτσες δεν παίζει να είναι οκ εεε;;;; 
 Όσον αφορά τς βλάβες των αυτοκινήτων το έχω φιλοσοφήσει διαφορετικά εδώ πεθαίνει νέος κόσμος και δεν θα βγάλουν θέματα τα μηχανήματα;;; Υγεία να έχουμε και αυτά φτιάχνονται!!!! 
και αν με ρωτήσει κάποιος γτ δεν θέλω να ξανά αγοράσω Peugeot είναι καθαρά γι αυτά που τραβάω τώρα που έχω ξενερώσει την ζωή μου για την επιλογή που έκανα ως εκεί που δεν πάει .. 

Παίδες μόλις ειχα το πρώτο τηλεφώνημα θα έρθουν να το δουν την επόμενη εβδομάδα !!!!!

🥳🥳🥳🥳

 Υγ Εάν είναι κάποιος από εσάς και με δουλεύει θα αγανακτήσω περισσότερο!!! 

Καροτσια βαλίτσες ομπρέλα καρεκλακια πάνες τα βασικά δλδ για διακοπές δεν χωράνε θέλεις μπαγκαζιερα , αν δεν σε χαλάει τότε οκ έτσι και αλλιώς και εγώ μια φορά τον χρόνο την έβαζα

Τα τελευταία 2 χρόνια που πήγα εξοχικό και έχουμε πλυντήριο και δεν έχω καροτσια μία χαρά μας χώρεσε το αμάξι απλά η γυναίκα μου ήταν σαν σαρδέλα μπροστά 🤣

Θεωρώ πως τα 450 λίτρα είναι ιδανικά για όλο το χρόνο , τα 380 του Leon είναι μία χαρά εκτός από τις διακοπές

Αν έχεις εξοχικό που έχεις εκεί κουβαδάκια, καρεκλακια , ομπρέλα τότε μια χαρά αλλιώς μπαγκαζιερα , εγώ πήρα μία 360 λίτρα και φαντάσου ότι και αυτή ήταν γεμάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...