Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, JohnGavr είπε

Νομίζω ένα τέτοιο σκάνδαλο ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ μέσα και καθώς έκανες αναφορά καλό θα ήταν να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για να επωφεληθούμε όλοι.

Δε σου είπε παραπάνω γιατί δε θα μπορούσε να υποστηρίξει τη λέξη σκάνδαλο και θα γελοιοποιούνταν. Και βασικά δε πρέπει να ήξερε λεπτομέρειες.

Υπήρξε μια διαμάχη για την διαχείριση των δωρεών που αφορούσε την πρόθεση αγοράς ενός Laptop αξίας 2000 λιρών Αγγλίας για έναν από τους developers. Ένας από τους βασικούς developers του Manjaro που λειτουργούσε και σαν οικονομικός διαχειριστής έκοψε την αγορά γιατί δεν ακολουθήθηκαν οι κανόνες της κοινότητας για την έγκριση της.

Εκεί προέκυψε διαμάχη και αυτός παραιτήθηκε και πήγε στο endeavour. Κάποιοι hardcore Manjaro χρήστες πήραν το μέρος του και άλλαξαν διανομή.Δες το video παρακάτω.

Τίποτε από αυτά δεν αλλάζει ότι μιλάμε για την πληρέστερη  Arch based διανομή σήμερα και ότι αν προτείνει κάποιος μια Arch-based διανομή σε αρχάριους πρέπει να είναι αυτή:

"https://www.youtube.com/watch?v=wiIt8lRKXHE"

(βγάλε τα εισαγωγικά, τα έβαλα για να μη φορτώσει το παράθυρο του video). Όπως θα δεις αυτός που μιλάει δε λέει για σκάνδαλο αλλά για controversy.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Πήγαινε στο manjaro.org είναι readonly... Επίσης φαγώθηκαν τα λεφτα εγινε ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗ... και ζητάς να στείλω εκεί τους users ?

Θα την αναφέρω όπως έκανα αλλά δε θα είναι πρώτη...

Γνωστό γίνεται κάτι αμα το αναφέρουμε. Στο slant είναι η #1 non systemd διανομή. Προτιμώ συνεπώς να δώ την εικόνα ολόκληρη και όχι μισή.Γνωστό είναι και το endeavouros που δημιουργήθηκε από το antergos. Όταν το antergos σταμάτησε έσπασε η dev team σε rebornos και endeavouros.

Όπως είπα χρησιμοποιώ και linux mint mate και μια άλλη διανομή που δε χρειάζεται να αναφέρω. Αλλά όσο θα πρότεινα linux mint τόσο θα πρότεινα και artix και endeavouros. Όσο με εξεπυρετεί και μου αρέσει το artix και το mint τόσο εξυπηρετεί και αρέσει και σε άλλους (όπως και εσύ) η διανομή τους.

Γιατί εμένα με σταυρώνει μια παρέα για τις απόψεις μου δεν ξέρω. Μάλλον δε θέλω να ξέρω...

Εγώ εδώ έγραψα και πράγματα που κάποιοι αποκρύπτουν απο νέους χρήστες όπως: χακάρισμα linux mint ή μπάχαλο στη manjaro team.

Aν κάποιοι κόπτονται για το καλό του νέου χρήστη ωφείλουν να τον ενημερώσουν ολόπλευρα. Εγώ ανέφερα μια άποψη δική μου και δέχτηκα επίθεση απο διάφορους που προσπαθούν να pimpάρουν το linux. Ολες οι πλευρές έχουν τα επιχειρήματά τους. Άστε με να έχω τα δικά μου και αν νομίζετε οτι έχω λάθος ανοίχτε ένα νεο θέμα και πείτε τα δικά σας.

Λεω ανοίχτε γιατί εδώ καταγράφηκα οι "διαφωνίες" σας. Όχι μια αλλά δεκάδες φορές και συντονισμένα...

Δεν διάβασα και τις 15 σελίδες -πόσες ήταν την ώρα που μπήκα στο θέμα- γιατί είχε γίνει κουραστικό:

-Arch based διανομές για αρχάριους
-Δεν κάνουν για αρχάριους
-Κάνουν!
-Δεν κάνουν!
-Ναι!
-Όχι!
-Εποχή πάπιας!
-Εποχή λαγού!
-Εποχή πάπιας!
-Εποχή λαγού!
 :) :) :)

Δεν είδα να σου την πέφτει κανείς, είδα να σου απαντούν όλοι με επιχειρήματα έναντι της γνώμης σου, και εσύ να επιμένεις παραθέτοντας άκυρα αντι-παραδείγματα.
Όπως τώρα δηλαδή που λες για το slant οτι τι, είναι καμία αξιόπιστη πηγή; Γράφει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του αυτό βλέπω εγώ. Οπότε δεν μου κάνει. Μαζεύονται 50, γράφουν αποθεωτικές κριτικές για κάτι, του ανεβαίνει ο μ.ο. και ανεβαίνει rank. Χαίρω πολύ.

Επίσης δεν ξέρω για τα κουτσομπολιά που λες για το manjaro, εγώ μια χαρά liveτην βλέπω την σελίδα του.
Όσο για το "χακάρισμα" του mint, ουδέποτε αποκρύφθηκε και δεν λέει τίποτα για την ασφάλεια της ίδιας της διανομής, άλλωστε ο σέρβερ όπου έγινε το χακάρισμα, δεν νομίζω καν να έτρεχε...mint!!! Αλλά και πάλι, σε τι συμπέρασμα μας οδηγούν όλα αυτά, δεν βλέπω νόημα.
Τέλος πάντων το θέμα εδώ ποιο είναι για να ξέρουμε; Αν είναι καλές και χρήσιμες οι arch based εκδόσεις γενικά, ή αν είναι κατάλληλες για να προταθούν σε έναν αρχάριο;

Και εμείς που θέλουμε το καλό του linux τι θέλουμε, αρχάριους στο linux οι οποίοι να είναι super εξοικειωμένοι με την τεχνολογία ώστε να ψάχνουν σε wiki και fora για λύσεις σε κάθε τι που θα τους χρειαστεί, ή θέλουμε κάθε χρήστης να έχει την δυνατότητα να χρησιμοποιεί σύστημα linux? Και όπως είπα τι τον νοιάζει τον αρχάριο, τι έχει, αρκεί να παίζει απροβλημάτιστα και να κάνει την δουλειά του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν και το site είναι read only και θα είναι ακόμα για μέρες read only. Οπότε μέχρι να λειτουργήσουν όλα ως πρέπει πάει πιο πίσω στις προτάσεις μου. Ας διορθώσουν το βασικο θέμα με τα mirrors και το error με το καλημέρα και θα κερδίσουν και άλλους πόντους.

Εγώ ανέφερα το manjaro απλά όχι σαν πρώτη επιλογή. Αλλά δε θα τα χαλάσουμε εκεί. Ας πούμε λοιπόν οτι είναι μια απο τις επιλογές για αρχάριο χρήστη. Ναι είναι!

Όπως και άλλες archabsed σαν το endeavouros, το arcolinux και το artix. Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά...

7 λεπτά πριν, imvrios είπε

δε πρέπει να ήξερε λεπτομέρειες.

ήξερε...και μη ρωτάς πως ξέρω... σημασία έχει πως ξέρω το αν ηξερε και μπορώ να αποδείξω τα λεγόμενά μου

όπως ήξερε και για το mint -αλλά αυτά είναι πράγματα που μερικοί δε θέλουν ο νέος χρήστης να ξέρει-

...για δικούς τους λόγους... που ο καθένας μπορεί να υποθέσει.

Εγώ δεν κατηγορώ κανέναν αλλά το να με διασύρουν κάποιοι και να νομίζουν οτι θα το αφήσω να πέσει πάει πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Λοιπόν και το site είναι read only και θα είναι ακόμα για μέρες read only. Οπότε μέχρι να λειτουργήσουν όλα ως πρέπει πάει πιο πίσω στις προτάσεις μου. Ας διορθώσουν το βασικο θέμα με τα mirrors και το error με το καλημέρα και θα κερδίσουν και άλλους πόντους.

Εγώ ανέφερα το manjaro απλά όχι σαν πρώτη επιλογή. Αλλά δε θα τα χαλάσουμε εκεί. Ας πούμε λοιπόν οτι είναι μια απο τις επιλογές για αρχάριο χρήστη. Ναι είναι!

Είναι η καλύτερη επιλογή όχι απλώς μία επιλογή. Παρεμπιπτόντως, ένα Obarun linux που ανέφερες ως κατάλληλο για αρχάριους, είναι τελικά κατάλληλο;

Το site τώρα είναι γενικώς read-only. Read only ειδικώς από τις 10/08 είναι το forum. Είχαν απώλεια δεδομένων και το στήνουν από την αρχή ακόμα καλύτερο (και εννοείται έτη φωτός καλύτερο από το forum του Artix). Έχουν κάνει recover προς το παρόν περίπου 50% των posts. Δεν υπάρχει θέμα, ας το έχουν έτοιμο και την άλλη εβδομάδα. Μέχρι τότε υπάρχουν ενεργότατα reddit και mailing list channels για όποιον θέλει κάτι. Άντε, σύγκρινε manjaro και artix στο reddit και πες μου, που είναι πιο πιθανό να βρει κάποιος βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Δεν είδα να σου την πέφτει κανείς

δεν ξέρω αν είσαι και εσύ φίλος της "παρέας" της λινουξοαστυνομίας αλλά αν δεν είδες να με βρίζουν, να με ειρωνεύονται και να μου επιτίθενται ως άσχετο και να μη μιλάω. Αν λοιπον δεν τα είδες δες τα στις προηγούμενες σελίδες. Αν τα είδες και είσαι βαλτός συνέχισε το μονο που κερδίζεις είναι νέα μηνύματα να λαμβάνω με απορίες για τις διανομές απο αναφέρω. Στο unchained-gnu ήδη ανέβηκε η επισκεψιμότητα και ήδη στις ομάδες στο telegram έρχεται νεος κόσμος με φρέσκα installation. Άρα δες ποιος είναι ο χαμενος...

 

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Επίσης δεν ξέρω για τα κουτσομπολιά που λες για το manjaro, εγώ μια χαρά liveτην βλέπω την σελίδα του.

δες τι photo... το forum δε λειτουργεί... αμα θες να ρωτήσεις κάτι τι θα κάνεις ?

9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Και εμείς που θέλουμε το καλό του linux τι θέλουμε, αρχάριους στο linux οι οποίοι να είναι super εξοικειωμένοι με την τεχνολογία ώστε να ψάχνουν σε wiki και fora για λύσεις σε κάθε τι που θα τους χρειαστεί

Καταρχάς να συμφωνήσουμε οτι δε θέλουν όλοι το καλό του linux. Να ξανασυμφωνήσουμε οτι όταν κάποιοι επιδιώκουν να βγάλουν λεφτά από το linux χρειάζονται χρήστες (για αυτούς πελάτες). Να μαζέψω την παρέα μου να λέμε βάλτε κάτι που σχετίζεται με ubuntu. Να έρχεστε μετά να σας δίνω συμβουλές και όταν φτάσω στο επιθυμητό επίπεδο να ζητήσω δουλειά από την canonical αφου θα έχω πλήρη εμπειρία. Να ξέρουμε τι λέμε έτσι?

Όταν στη μέση μπαίνει το χρήμα κάποιοι δε διστάζουν. Θα πεις οτι μπορεί να είμαι τέτοιος και εγώ. Ναι αλλά εγώ δεν πρότεινα διανομές που ανήκουν σε εταιρεία.

13 λεπτά πριν, mechpanos είπε

τι τον νοιάζει τον αρχάριο, τι έχε

Απο ότι φαίνεται κάποιους εδώ τους νοιάζει τι έχει διότι αλλιώς γιατί μου την έπεσαν ?

Εδω σε άλλο θέμα ρωτάει η κοπέλα: ΤΙ διανομή έχετε και γιατί ?  Εγώ είπα τι έχω και γιατί.

Απο κάτω σχόλια οτι δε βάζω μυαλό. Ουτε και τη γνώμη μας δεν μπορούμε να πουμε. Αν είναι δυνατόν! 

Opera Snapshot_2020-08-12_171336_twitter.com.png

12 λεπτά πριν, imvrios είπε

υπάρχουν ενεργότατα reddit και mailing list channels

η αστυνομία linux μου έκανε συστάσεις και είπε πως μια διανομή για το νεο χρήστη πρέπει να μην το δυσκολευει και εδώ διαβάζω για reddit και τέτοια...

14 λεπτά πριν, imvrios είπε

Είναι η καλύτερη επιλογή όχι απλώς μία επιλογή

Για εσένα είναι. Για άλλους όχι. Για εμένα είναι απλά μια επιλογή. Γιατί δεν ξέρω τι είναι αυτό που την κάνει καλύτερη π.χ από το arcolinuxd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα διαφωνήσω...Είμαι εδώ θεωρώντας αξιωματικά ότι για να είμαστε εδώ, θέλουμε το καλό του linux ο καθένας με τον τρόπο του. Δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι λοιπόν, όταν λες "να συμφωνήσουμε οτι δε θέλουν όλοι το καλό του linux", ποιοι όλοι; Αν εννοείς ότι δεν θέλει το καλό του linux η Oracle, ξέρω 'γω, επειδή της κόβει κέρδη, να το συζητήσουμε. Η Microsoft πάντως το αποδέχτηκε και το αγκάλιασε γιατί είδε ότι περισσότερα κέρδη θα έχει αν πάει μαζί του, παρά εναντίον του.

Τελικά ο μόνος χαμένος για να πω την αλήθεια, είμαι εγώ που κάθομαι και αναλώνω χρόνο και φαιά ουσία, για να απαντήσω σε τι; Στις ιδεοληψίες ενός μέλους του insomnia.

Και ο αρχάριος χρήστης, που θα σε ακούσει και θα βάλει arch based.

Τουλάχιστον ρίξαμε και λίγο γέλιο._

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

η αστυνομία linux μου έκανε συστάσεις και είπε πως μια διανομή για το νεο χρήστη πρέπει να μην το δυσκολευει και εδώ διαβάζω για reddit και τέτοια...

Η αστυνομία δε ξέρω τι σου είπε, βρες τα μαζί τους. Ακόμα και για την καλύτερη arch-based διανομή, το Manjaro δηλαδή, παρότι κατά το δυνατόν εύχρηστη και σταθερή μπορεί να υπάρξει κάποιο ερώτημα. Μέχρι να λυθεί το παροδικό θέμα με το forum τους υπάρχουν ενεργότατη κοινότητα στο reddit και υποστήριξη μέσω της mailing list.

Για το Obarun γιατί αποφεύγεις να επανέλθεις; Εσύ είσαι αυτός που το ανέφερε ως κατάλληλο για αρχάριους.

΄Τώρα, έγραψες arcolinuxd; Δε την έχω δοκιμάσει αλλά στη σελίδα τους γράφει: 

Looking for a minimal iso without any desktop no applications, no conkies, no themes, no icons, ...
You can choose to install desktops and software in Calamares or you can choose to install your deskops and software with our scripts then you will have the freedom to install what you want

get ArcoLinuxD iso

Είναι όντως έτσι; Και το πρότεινες αυτό για αρχάριο;

Και γενικά το θέμα αυτό έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του. Καλύτερα να αφιερωθούν όσοι το επιθυμούν στη γραφή reviews για τις αξιόλογες διανομές, ώστε να βοηθήσουν πραγματικά τους νέους χρήστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, imvrios είπε

Και γενικά το θέμα αυτό έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του. Καλύτερα να αφιερωθούν όσοι το επιθυμούν στη γραφή reviews για τις αξιόλογες διανομές, ώστε να βοηθήσουν πραγματικά τους νέους χρήστες. 

Σκεφτομαι να το κανω καποια στιγμη σημερα , να παρω junk food και coca cola γιατι θα υπαρξει πονος :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που οι moderators του insomnia έχουν τον έλεγχο της κατάστασης, δεν χαρίζονται. Αυτά τα δύο μέλη έχουνε πάρει το θέμα και το έχουν ξεφτιλίσει.

Δεν κρίνω ποιος έχει δίκιο, όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος.

Αλλά εδώ έχουν πάρει και οι δύο προσωπικά το θέμα. Είναι και πεισματάρηδες.

Προτείνω να κάνουν και οι δύο ένα βήμα πίσω για να ακουστεί και καμία άλλη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, haga είπε

Προτείνω να κάνουν και οι δύο ένα βήμα πίσω για να ακουστεί και καμία άλλη άποψη.

Εγω εκανα ενα βημα πλαι..μπας και συνεισφερουμε τιποτα εδω μεσα. Γιατι το μακρυ και το κοντο του καθενος , πρεπει να εχει και βαση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, haga είπε

Αλλά εδώ έχουν πάρει και οι δύο προσωπικά το θέμα. Είναι και πεισματάρηδες.

Εγώ φίλε λέω τη γνώμη μου. Αν δε συμφωνείς να κάνουμε διάλογο. Στο διάλογο δε χωράνε χαρακτηρισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rhtoras είπε

Πήγαινε στο manjaro.org είναι readonly... Επίσης φαγώθηκαν τα λεφτα εγινε ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗ... και ζητάς να στείλω εκεί τους users ?

Θα την αναφέρω όπως έκανα αλλά δε θα είναι πρώτη...

Γνωστό γίνεται κάτι αμα το αναφέρουμε. Στο slant είναι η #1 non systemd διανομή. Προτιμώ συνεπώς να δώ την εικόνα ολόκληρη και όχι μισή.Γνωστό είναι και το endeavouros που δημιουργήθηκε από το antergos. Όταν το antergos σταμάτησε έσπασε η dev team σε rebornos και endeavouros.

Όπως είπα χρησιμοποιώ και linux mint mate και μια άλλη διανομή που δε χρειάζεται να αναφέρω. Αλλά όσο θα πρότεινα linux mint τόσο θα πρότεινα και artix και endeavouros. Όσο με εξεπυρετεί και μου αρέσει το artix και το mint τόσο εξυπηρετεί και αρέσει και σε άλλους (όπως και εσύ) η διανομή τους.

Γιατί εμένα με σταυρώνει μια παρέα για τις απόψεις μου δεν ξέρω. Μάλλον δε θέλω να ξέρω...

Εγώ εδώ έγραψα και πράγματα που κάποιοι αποκρύπτουν απο νέους χρήστες όπως: χακάρισμα linux mint ή μπάχαλο στη manjaro team.

Aν κάποιοι κόπτονται για το καλό του νέου χρήστη ωφείλουν να τον ενημερώσουν ολόπλευρα. Εγώ ανέφερα μια άποψη δική μου και δέχτηκα επίθεση απο διάφορους που προσπαθούν να pimpάρουν το linux. Ολες οι πλευρές έχουν τα επιχειρήματά τους. Άστε με να έχω τα δικά μου και αν νομίζετε οτι έχω λάθος ανοίχτε ένα νεο θέμα και πείτε τα δικά σας.

Λεω ανοίχτε γιατί εδώ καταγράφηκα οι "διαφωνίες" σας. Όχι μια αλλά δεκάδες φορές και συντονισμένα...

Δηλαδή ένα περιστατικό που έγινε πριν 4 χρόνια, κράτησε μερικές ώρες και αφορούσε μόνο στον server που φιλοξενούσε το iso για http download, ούτε καν το torrent, και που φυσικά δεν είχε καμία σχέση με την ασφάλεια της ίδιας της διανομής, εσύ το παρουσιάζεις ως τωρινό έλλειμμα ασφαλείας.

Φίλε, αυτό είναι ανήθικη κατάπτυστη παραπληροφόρηση, που προκαλεί αισθήματα ντροπής και αηδίας.

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εγώ φίλε λέω τη γνώμη μου. Αν δε συμφωνείς να κάνουμε διάλογο. Στο διάλογο δε χωράνε χαρακτηρισμοί.

Διάλογο με ανήθικα ψέματα και παραπληροφόρηση!! Χα χα χα!

7 ώρες πριν, rhtoras είπε

δεν ξέρω αν είσαι και εσύ φίλος της "παρέας" της λινουξοαστυνομίας αλλά αν δεν είδες να με βρίζουν, να με ειρωνεύονται και να μου επιτίθενται ως άσχετο και να μη μιλάω. Αν λοιπον δεν τα είδες δες τα στις προηγούμενες σελίδες. Αν τα είδες και είσαι βαλτός συνέχισε το μονο που κερδίζεις είναι νέα μηνύματα να λαμβάνω με απορίες για τις διανομές απο αναφέρω. Στο unchained-gnu ήδη ανέβηκε η επισκεψιμότητα και ήδη στις ομάδες στο telegram έρχεται νεος κόσμος με φρέσκα installation. Άρα δες ποιος είναι ο χαμενος...

δες τι photo... το forum δε λειτουργεί... αμα θες να ρωτήσεις κάτι τι θα κάνεις ?

Καταρχάς να συμφωνήσουμε οτι δε θέλουν όλοι το καλό του linux. Να ξανασυμφωνήσουμε οτι όταν κάποιοι επιδιώκουν να βγάλουν λεφτά από το linux χρειάζονται χρήστες (για αυτούς πελάτες). Να μαζέψω την παρέα μου να λέμε βάλτε κάτι που σχετίζεται με ubuntu. Να έρχεστε μετά να σας δίνω συμβουλές και όταν φτάσω στο επιθυμητό επίπεδο να ζητήσω δουλειά από την canonical αφου θα έχω πλήρη εμπειρία. Να ξέρουμε τι λέμε έτσι?

Όταν στη μέση μπαίνει το χρήμα κάποιοι δε διστάζουν. Θα πεις οτι μπορεί να είμαι τέτοιος και εγώ. Ναι αλλά εγώ δεν πρότεινα διανομές που ανήκουν σε εταιρεία.

Απο ότι φαίνεται κάποιους εδώ τους νοιάζει τι έχει διότι αλλιώς γιατί μου την έπεσαν ?

Εδω σε άλλο θέμα ρωτάει η κοπέλα: ΤΙ διανομή έχετε και γιατί ?  Εγώ είπα τι έχω και γιατί.

Απο κάτω σχόλια οτι δε βάζω μυαλό. Ουτε και τη γνώμη μας δεν μπορούμε να πουμε. Αν είναι δυνατόν! 

Opera Snapshot_2020-08-12_171336_twitter.com.png

η αστυνομία linux μου έκανε συστάσεις και είπε πως μια διανομή για το νεο χρήστη πρέπει να μην το δυσκολευει και εδώ διαβάζω για reddit και τέτοια...

Για εσένα είναι. Για άλλους όχι. Για εμένα είναι απλά μια επιλογή. Γιατί δεν ξέρω τι είναι αυτό που την κάνει καλύτερη π.χ από το arcolinuxd.

Κι άλλη κατάπτυστη παραπληροφόρηση. Το site είναι read only επειδή έχασαν δεδομένα από το forum, και εσύ το παρουσιάζεις ότι έγινε λόγω οικονομικών ατασθαλιών και υπεξαίρεσης. Μπράβο, τέτοια ανηθικότητα δεν έχω ξανασυναντήσει στον κόσμο του Λίνουξ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Κι άλλη κατάπτυστη παραπληροφόρηση. Το site είναι read only επειδή έχασαν δεδομένα από το forum, και εσύ το παρουσιάζεις ότι έγινε λόγω οικονομικών ατασθαλιών και υπεξαίρεσης. Μπράβο, τέτοια ανηθικότητα δεν έχω ξανασυναντήσει στον κόσμο του Λίνουξ.

Μαλλον εσυ παραπληοροφορείς τελικά αλλά με linux mint avatar κατανοούμε γιατι προωωθείς τηνξ εν λόγω διανομή. Αυτην ξέρεις αυτήν εμπισετέυεσαι.

Αλλά μάλλον πρέπει να διαβάζουμε χωρίς παροπίδες. Εγώ ανέφερα πως: έχουν υπάρξει οικονομικά σκάνδαλα και επιπλέον οτι το forum στο site είναι read only.

Αλλά εσύ υποθέτω δεν ήξερες τι είχε γίνει και απλά υιοθέτησες την άποψη του imvrioy. Δεν πειράζει μια χαρά για μένα, γιατί φαίνεται ποιοι κάνουν distrobullying.

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Δηλαδή ένα περιστατικό που έγινε πριν 4 χρόνια, κράτησε μερικές ώρες και αφορούσε μόνο στον server που φιλοξενούσε το iso για http download, ούτε καν το torrent, και που φυσικά δεν είχε καμία σχέση με την ασφάλεια της ίδιας της διανομής, εσύ το παρουσιάζεις ως τωρινό έλλειμμα ασφαλείας.

Παρουσίασα εγώ τίποτα περί του hacking ως τωρινό φαινόμενο ? Για παρέθεσέ μου τα σχόλια. Γιατί μάλλον αυτό που σε ενοχλεί οτι κάποιος πρότεινε σε αρχάριους archbased διανομή και βγήκες με τα φυσεκλίκια έτοιμος για distroπόλεμο. Εγώ ανέφερα ένα περιστατικό που αποκρύπτεται απο διάφορους guru ή αλλιώς distrobullys και systemdταλιμπαν. Ε λοιπόν καλό είναι αν προτείνουμε διανομές να λέμε και τα αρνητικά τους. Εκτός αν δεν έχουν αρνητικά. Έχεις να μας πεις κάποιο αρνητικό για linux mint ?

Εμένα μη με ρωτήσεις ήδη είπα πως όλες οι διανομές έχουν αρνητικά. Αλλά εσύ μπορείς να μας πεις τα αρνητικά.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς, πολύ πατριωτικά το πήρες το ζήτημα. Ουτε να είχες συμφέρον απο το mint. Εντάξει είπα κάποια πράγματα που έχουν συμβει -με την εν λόγω διανομή- στο πρόσφατο παρελθόν. Τα λέει και στο slant.com που ειναι μια καθολικά αποδεκτή σελίδα για να μάθεις για διανομές. Γιατί τέτοιος παροξυσμός?

Αλλά είπαμε ποιος διάλογος. Διάλογος προϋποθέτει ανοιχτό μυαλό και δυστυχώς δε βλέπω πολλά τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...