Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εμένα μη με ρωτήσεις ήδη είπα πως όλες οι διανομές έχουν αρνητικά.

Tι αρνητικα εχει το Artix ?
 

 

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Παρουσίασα εγώ τίποτα περί του hacking ως τωρινό φαινόμενο ?

 

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εντάξει είπα κάποια πράγματα που έχουν συμβει -με την εν λόγω διανομή- στο πρόσφατο παρελθόν.

 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Δηλαδή ένα περιστατικό που έγινε πριν 4 χρόνια

4 χρονια πριν ειναι το προσφατο παρελθον ? Ρε τι ακουω...μια δεν εχει το Mint το butt , γιατι τελευταια φορα που τσεκαρες αν υπαρχει ηταν πριν 10 μηνες...στο προσφατο παρελθον και αυτο. Μετα μας λες για την σελιδα του Manjaro , για το αλλο θεμα του Mint , λες και αυτο θα μειωσει την αξια των διανομων αυτων...
Και οταν σου εκανα λινκ το malicious κωδικα που ειχε περασει ενας σε πακετο στο AUR ...στο προσφατο παρελθον , για να σου δειξω οτι δεν τσεκαρονται επαρκως τα πακετα εκει οπως διατεινεσαι οτι συμβαινει , το εκανες γαργαρα...

Ελα λοιπον στο προσφατο παρον μπας και ξυπνησεις . Και σταματα να ξυπνας πεθαμενα θεματα μονο και μονο για να γραψεις την ιστορια της ζωης σου και ποσο καλα περνας με το Artix. Σε καποια φορουμς απαγορευεται το necro-bupping ... αυτο που εκανες εσυ σωρηδον σε 3-4 θεματα που ειχαν τελευταιο ποστ πριν 2 μηνες περιπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Μαλλον εσυ παραπληοροφορείς τελικά αλλά με linux mint avatar κατανοούμε γιατι προωωθείς τηνξ εν λόγω διανομή. Αυτην ξέρεις αυτήν εμπισετέυεσαι.

Αλλά μάλλον πρέπει να διαβάζουμε χωρίς παροπίδες. Εγώ ανέφερα πως: έχουν υπάρξει οικονομικά σκάνδαλα και επιπλέον οτι το forum στο site είναι read only.

Αλλά εσύ υποθέτω δεν ήξερες τι είχε γίνει και απλά υιοθέτησες την άποψη του imvrioy. Δεν πειράζει μια χαρά για μένα, γιατί φαίνεται ποιοι κάνουν distrobullying.

Παρουσίασα εγώ τίποτα περί του hacking ως τωρινό φαινόμενο ? Για παρέθεσέ μου τα σχόλια. Γιατί μάλλον αυτό που σε ενοχλεί οτι κάποιος πρότεινε σε αρχάριους archbased διανομή και βγήκες με τα φυσεκλίκια έτοιμος για distroπόλεμο. Εγώ ανέφερα ένα περιστατικό που αποκρύπτεται απο διάφορους guru ή αλλιώς distrobullys και systemdταλιμπαν. Ε λοιπόν καλό είναι αν προτείνουμε διανομές να λέμε και τα αρνητικά τους. Εκτός αν δεν έχουν αρνητικά. Έχεις να μας πεις κάποιο αρνητικό για linux mint ?

Εμένα μη με ρωτήσεις ήδη είπα πως όλες οι διανομές έχουν αρνητικά. Αλλά εσύ μπορείς να μας πεις τα αρνητικά.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς, πολύ πατριωτικά το πήρες το ζήτημα. Ουτε να είχες συμφέρον απο το mint. Εντάξει είπα κάποια πράγματα που έχουν συμβει -με την εν λόγω διανομή- στο πρόσφατο παρελθόν. Τα λέει και στο slant.com που ειναι μια καθολικά αποδεκτή σελίδα για να μάθεις για διανομές. Γιατί τέτοιος παροξυσμός?

Αλλά είπαμε ποιος διάλογος. Διάλογος προϋποθέτει ανοιχτό μυαλό και δυστυχώς δε βλέπω πολλά τέτοια.

Είσαι απίστευτος δόλιος ψεύτης.

Κανείς δεν κρύβει τίποτα για το περιστατικό με το Mint και είναι δημοσιευμένο στο επίσημο site του. Απλά είναι ένα απολύτως ασήμαντο περιστατικό του παρελθόντος, μη άξιο καμίας απολύτως αναφοράς σήμερα. Είναι ντροπή που το έκανες θέμα και που το συνεχίζεις, ισχύουν όσα είπα και πριν.

Δεν προωθώ καμία διανομή. Δεν έχω κανένα απολύτως συμφέρον για το Mint. Δεν κερδίζω τίποτα από αυτό. Δεν με νοιάζει αν αύριο καταργηθεί, θα βάλω άλλη διανομή. Δεν είναι καν το αποκλειστικό λειτουργικό μου, διότι έχω και άλλα PC εκτός από τα laptops. Το avatar το έβαλα διότι με εντυπωσίασε η ευκολία χρήσης και η ολοκλήρωση του λειτουργικού, σε σχέση με άλλες (κάποιες) διανομές. Όπως είπα και πριν, πιστεύω ότι έχει τη σωστή νοοτροπία που πρέπει να έχει ένα λειτουργικό, είναι πανεύκολο, τα έχει όλα (κατά το δυνατόν) έτοιμα και γι' αυτό το προτείνω σε φίλους και το εγκαθιστώ όταν μου το ζητήσουν.

Προφανώς δεν μπορείς να αντιληφθείς αυτές τις απλές λιτές προτάσεις, διότι παντού βρίσκεις θεωρίες συνωμοσίας και δόλο πίσω από συμπεριφορές.

Αντιθέτως εσύ προωθείς συγκεκριμένη διανομή και συγκεκριμένο site, που εγείρει υποψίες για τα συμφέροντα που ενδεχομένως υπηρετείς. Τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι διαφωνούν ότι το Artix είναι διανομή κατάλληλη για άνθρωπο που για πρώτη φορά έρχεται σε επαφή με το Linux, και σου έχουμε όλοι παραθέσει τους λόγους που διαφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δεν έχω κανένα απολύτως συμφέρον για το Mint

 

30 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

εσύ προωθείς συγκεκριμένη διανομή

 

30 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

παντού βρίσκεις θεωρίες συνωμοσίας

Αυτά τα 3 από μόνα τους είναι αντιφατικά.

Εσύ πας παντού και λες πόσο καλό είναι το mint. Και συμφωνώ είναι -ως ένα βαθμό- καλό. Και πιστεύω οτι δεν έχεις συμφέρον.

Εγώ από την άλλη δε μπορώ να λέω για τη διανομή/ές μου αν είναι καλή/ες γιατί κάνω προώθηση. Και προφανώς εγώ έχω συμφέρον.

 

Και είμαι εγώ αυτός που ψεύδεται και βρίσκει θεωρίες συνομωσίες.

 

Αντι να χαρακτηρίζεις κάνε εποικοδομητικό διάλογο γύρω από το linux.

Έχεις δοκιμάσει π.χ arcolinux και σε δυσκόλεψε? Και αν ναι γιατί?

Έβαλες artix και τα βρήκες σκούρα?

Είδες το endeavour και δεν κατάφερες να κάνεις installation ?

 

Ο κόσμος θέλει γνώση. Όσο για τα άλλα με το χακάρισμα σε πληροφορώ παιδί dev που ήθελε να βάλει mint πήγε σε manjaro επειδή διάβασε στο slant οτι το είχαν χακάρει. Φίλος μου που του είχα πει να βάλει mint (σε κάποιους έχω προτείνει και mint πιο παλιά) μου έλεγε να το βγάλουμε γιατί του το είπε το αλλο παιδί που προανέφερα. Dev κι ο φίλος μου σε linux servers αν και δουλευει κυρίως ms. Άρα πρέπει όλα να τα αναφέρουμε αν θέλουμε το linux να πάψει να φοβίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Άρα πρέπει όλα να τα αναφέρουμε

 

56 λεπτά πριν, mphxths είπε
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Εμένα μη με ρωτήσεις ήδη είπα πως όλες οι διανομές έχουν αρνητικά.

Tι αρνητικα εχει το Artix ?

Aκομα περιμενω , αφου πρεπει να τα αναφερουμε ολα... γαργαρα και εδω ? Εχεις τα λαιμα σου ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσκοπα περιμένεις...

Γιατί αφενός δεν αναφέρθηκα σε σενα και αφετέρου ζήτησα από τον φίλο να μας πει κανα αρντηικό του mint...

Eκει δε σε βλέπω να ζητάς κάτι, οπότε ή μαθε να κάνεις διάλογο ή ασε μας.

Εγω στο θέμα σου με τα παιδαριώδη ranking δε μπήκα να σχολιάσω. Εδώ έβαλες τα archbased σε παρόμοια δυσκολία με το gentoo. Για γέλια και τίποτα άλλο.

Αλλά δε θέλησα να κάνω rodeo το θέμα σου. Σεβάσου οτι δε συμφωνούν όλοι με την άποψη σου. Γιατί και τα εσατζήδικα report δεν πιάσαν τόπο και θα πρέπει να ακούς και την άλλη άποψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

Άσκοπα περιμένεις...

Ασκοπα περιμενω γιατι επεσες στην παγιδα των λεγομενων σου. Διοτι δηλωνοντας οτι "ολες οι διανομες εχουν αρνητικα" , συμπεριλαβες μεσα στο "ολες" και το Artix. Και μαλλον δεν το καταλαβες.
Και τωρα που σε ρωταω ποια ειναι τα αρνητικα του Artix αφου θα εχει,  δεν γινεται , ειναι μεσα στο "ολες" , δεν σου παει η καρδια να τα γραψεις , δεν κουνιουνται τα δαχτυλα σου χαχαχα
Σκεφτηκες "ωπ...εγω προωθω Artix , αλλα με αυτο που εγραψα απλα παραδεχτηκα οτι και το Artix εχει αρνητικα στοιχεια" !! χαχααχ τοσο τραγικος.
Και αφου καταληξαμε οτι το Artix εχει αρνητικα στοιχεια προκυπτουν τα εξης ζητηματα :

1. Αν βγεις και πεις οτι το Artix δεν εχει κανενα αρνητικο στοιχειο αυτοματως ακυρωνεις την δηλωση οτι "ολες οι διανομες εχουν αρνητικα στοιχεια" . Στα μαθηματικα λεγεται "μεθοδος του αντιπαραδειγματος" . Εδειξες οτι εστω μια διανομη δεν εχει αρνητικα στοιχεια (Artix) , αρα καμμια δεν εχει αρνητικα στοιχεια.
2. Αφου στο (1) καταληξαμε οτι καμμια δεν εχει αρνητικα στοιχεια (φανταστικο σεναριο , γιατι οντως ολες εχουν αρνητικα στοιχεια) , τοτε γιατι καποιος να διαλεξει το Artix ? Δεν υπαρχει σοβαρος λογος να το κανει. Αρα ακυρο το Artix .

Mε λιγα λογια , γιατι ειμαι σιγουρος οτι καπου χαθηκες στους συλλογισμους μου , απο την μια προωθεις το Artix  και απο την αλλη , το θαβεις. Ευγε !! χαχαχα :)
 

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αλλά δε θέλησα να κάνω rodeo το θέμα σου.

Και να προσπαθουσες δεν μπορεις. Report-ιαζω οποιο ποστ γουσταρω και αφαιρειται. Τοσο απλα.

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εδώ έβαλες τα archbased σε παρόμοια δυσκολία με το gentoo.

Το archlinux , οχι τα arch-based. Ουτε αυτο δεν καταλαβες , αν και το εχω αναφερει 2-3 φορες εκει περα στα ποστς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω είπα πριν από εσένα πως έχει αρνητικά το artix αλλά σε σένα δε θα πω τίποτα... τσάμπα κουράζεσαι...

αν δε μαθεις να σέβεσαι τους άλλους δε θα σε σέβονται ουτε αυτοί...

...και προσγειώσου λίγο στη γη !

Διάλογο θέλουμε για το περιεχόμενο του post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

εγω είπα πριν από εσένα πως έχει αρνητικά το artix αλλά σε σένα δε θα πω τίποτα...

Δεν θα με παιξεις με τα αυτοκινητακια σου ? Ποσο εισαι ? 5 ? 
 

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

αν δε μαθεις να σέβεσαι τους άλλους δε θα σε σέβονται ουτε αυτοί...

Ο σεβασμος κερδιζεται. Και με αυτα που γραφεις τοσες μερες μονο σεβασμο δεν κερδισες απο κανεναν.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rhtoras

Χα! Σου βρήκα ανταγωνιστή! 😀

Garuda Linux!

https://distrowatch.com/table.php?distribution=garuda

https://garudalinux.in/

Garuda Linux will always be completely free. We create it, so we can have a Linux based operating system that is easy to use.

We make the install process simple by using the Calamares installer which is both easy to use and makes the installation process fast, so it takes less time for you to get going.

Garuda Linux offers you GUI tools out of the box to make your jumpstart easier.

Garuda Linux is a rolling release distro based on Arch Linux, so you always get the latest software updates.

We use only one extra repo on top of Arch Linux repos, placing us very close to Arch Linux without having to install the system with CLI.

Our goal is to provide a distro that focuses only on performance while making it beautiful. Thats why we have made some performance tweaks.

While being a rolling release distro, our goal is to ensure that your system data will always be safe. Thus we use the BTRFS filesystem and employ its feature of automatic snapshots that backups the system with each update.

By default we take automatic snapshots before every upgrade, keeping a maxmimum of 5 snapshots. This is achieved by using BTRFS snapshot feature and Timeshift with grub-btrfs.

With Garuda Linux, you don't have to fear rolling release and bad upgrades causing problems for your system. Even if your system experiences some problems due to updates, you are safe.

You can easily boot into the Timeshift BTRFS snapshot of your system by first selecting it from the GRUB menu and then opening Timeshift to restore the snapshot in seconds to have your working system back.

The advantage of using btrfs snapshots is that it takes a very small amount of space for snapshots. The process of taking snapshots and its restoration is instant.

  • Always Free

  • Easy Installation

  • Ease of use

  • Rolling Release

  • Focus on Performance

  • Automatic Snapshots

 

Features

  1. The Linux-zen kernel.
  2. BTRFS as the default filesytem with zstd compression.
  3. Automatic Timeshift snapshots before system upgrades.
  4. Easy to install, setup and use (Calamares installer).
  5. A custom-themed desktop experience that is easy on the eyes and out of your way.
  6. GUI for managing drivers and the kernel (Garuda Settings Manager).
  7. Proprietary Nvidia driver support: select the 'driver=nonfree' GRUB option at startup.
  8. GUI tools for snapshot management (Timeshift, Garuda Boot Repair).

garuda-kde.png

 

😀 😀 😀 😀

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Χα! Σου βρήκα ανταγωνιστή!

Aκομα και αυτη η διανομη καλυτερη ακουγεται απο την αλλη την ακυρη. Αν ειχε και runit θα ηταν η απολυτη :)

ΥΓ : Εντωμεταξυ μιλαμε για ινδικη διανομη. Θα σου σκαει ο ινδος scammer στην οθονη σου χωρις να παρεις χαμπαρι πως και τι...ουτε καν τηλεφωνο δεν θα σε παιρνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

BTRFS as the default filesytem with zstd compression.

Με κέρδισε με αυτήν την επιλογή τους. Πάω να την δοκιμάσω :P

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εντωμεταξυ μιλαμε για ινδικη διανομη. Θα σου σκαει ο ινδος scammer στην οθονη σου χωρις να παρεις χαμπαρι πως και τι...ουτε καν τηλεφωνο δεν θα σε παιρνει

Υπερβολές :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mphxths είπε

Aκομα και αυτη η διανομη καλυτερη ακουγεται απο την αλλη την ακυρη. Αν ειχε και runit θα ηταν η απολυτη :)

ΥΓ : Εντωμεταξυ μιλαμε για ινδικη διανομη. Θα σου σκαει ο ινδος scammer στην οθονη σου χωρις να παρεις χαμπαρι πως και τι...ουτε καν τηλεφωνο δεν θα σε παιρνει :)

Εν τω μεταξύ, σύμφωνα με αυτό https://garudalinux.in/about.html

Οι δημιουργοί/συντηρητές είναι τέσσερις όλοι κι όλοι: Ένας φοιτητής από την Ινδία, ένας ζωγράφος/μπογιατζής απο την Γερμανία, και δύο χρήστες. Δηλαδή σήμερα υπάρχει, αύριο δεν, η διανομή. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δηλαδή σήμερα υπάρχει, αύριο δεν, η διανομή.

Σου εχω καλυτερη διανομη. Σημερα ... δεν υπαρχει ,  και αυριο ... δεν νομιζω να υπαρξει. Δες εδω την διακηρυξη. Δηλαδη μιλαμε η επανασταση ξεκινησε και δεν πηραμε μυρωδια.
Αριθμος επαναστατων : 3

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

@rhtoras

Χα! Σου βρήκα ανταγωνιστή! 😀

Garuda Linux!

https://distrowatch.com/table.php?distribution=garuda

https://garudalinux.in/

Garuda Linux will always be completely free. We create it, so we can have a Linux based operating system that is easy to use.

We make the install process simple by using the Calamares installer which is both easy to use and makes the installation process fast, so it takes less time for you to get going.

Garuda Linux offers you GUI tools out of the box to make your jumpstart easier.

Garuda Linux is a rolling release distro based on Arch Linux, so you always get the latest software updates.

We use only one extra repo on top of Arch Linux repos, placing us very close to Arch Linux without having to install the system with CLI.

Our goal is to provide a distro that focuses only on performance while making it beautiful. Thats why we have made some performance tweaks.

While being a rolling release distro, our goal is to ensure that your system data will always be safe. Thus we use the BTRFS filesystem and employ its feature of automatic snapshots that backups the system with each update.

By default we take automatic snapshots before every upgrade, keeping a maxmimum of 5 snapshots. This is achieved by using BTRFS snapshot feature and Timeshift with grub-btrfs.

With Garuda Linux, you don't have to fear rolling release and bad upgrades causing problems for your system. Even if your system experiences some problems due to updates, you are safe.

You can easily boot into the Timeshift BTRFS snapshot of your system by first selecting it from the GRUB menu and then opening Timeshift to restore the snapshot in seconds to have your working system back.

The advantage of using btrfs snapshots is that it takes a very small amount of space for snapshots. The process of taking snapshots and its restoration is instant.

  • Always Free

  • Easy Installation

  • Ease of use

  • Rolling Release

  • Focus on Performance

  • Automatic Snapshots

Features

  1. The Linux-zen kernel.
  2. BTRFS as the default filesytem with zstd compression.
  3. Automatic Timeshift snapshots before system upgrades.
  4. Easy to install, setup and use (Calamares installer).
  5. A custom-themed desktop experience that is easy on the eyes and out of your way.
  6. GUI for managing drivers and the kernel (Garuda Settings Manager).
  7. Proprietary Nvidia driver support: select the 'driver=nonfree' GRUB option at startup.
  8. GUI tools for snapshot management (Timeshift, Garuda Boot Repair).

garuda-kde.png

😀 😀 😀 😀

Άρα δεν είμαι και τόσο τρελός ε?

 Ο Ινδός -προφανώς dev- και η ομάδα συστήνουν και αυτό που λέω κι εγώ. Υπάρχουν διαφορές με το artix κυρίως στο θέμα systemd αλλά το πάνε καλά. Απομυθοποιύν το μύθο. Δηλαδή πως ο αρχάριος με archbased κινδυνεύει, πως είναι δύσκολος ο calamares και πως μονο οι χ, ψ διανομές είναι για νέους χρήστες.

Το αν θα μείνει μια διανομή δεν το ξέρουμε. Το mint θυμάστε πως ήταν πριν 12 χρόνια ? Να ξέρουμε τι λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...