Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Απομυθοποιύν το μύθο. Δηλαδή πως ο αρχάριος με archbased κινδυνεύει, πως είναι δύσκολος ο calamares και πως μονο οι χ, ψ διανομές είναι για νέους χρήστες.

Τιποτα δεν απομυθοποιουν. Αυτοι προμοταρουν την διανομη τους και την παρουσιαζουν οπως θελουν. Η αληθεια ειναι διαφορετικη. Κανεις δεν ειπε οτι ειναι δυσκολος ο calamares. Αλλα μια διανομη δεν γινεται ευχρηστη και ιδανικη για νεους επειδη εχει ευκολη εγκατασταση. Η ουσια ειναι τι γινεται μετα την εγκατασταση.
 

20 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το αν θα μείνει μια διανομή δεν το ξέρουμε.

Με 4 ατομα προσωπικο μετρημενα ειναι τα ψωμια της. Εδω εχουν πεθανει διανομες πολυ καλυτερες απο αυτην.
 

20 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Να ξέρουμε τι λέμε...

Εμεις ξερουμε τι λεμε. Εσυ δεν εχεις ιδεα τι λες.

Επεξ/σία από mphxths
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν την έβαλα σε VM έτσι για να απαντήσω άλλη μια φορά στον @rhtoras

Virtual-Box-Arch-Garuda-23-08-2020-16-18


Virtual-Box-Arch-Garuda-23-08-2020-16-21

Ο Calamares φυσικά είναι εύκολος, όπως είναι και ο εγκαταστάτης του Mint. Κανείς δεν το αρνήθηκε αυτό.

Από εκεί και μετά, το... χάος.

Α) Για αρχάριο.

Περιβάλλον εντελώς διαφορετικό από αυτό που έχει συνηθίσει. Αμφιβάλλω ότι θα μπορούσε να βρει άκρη που βρίσκεται η διαχείριση των παραθύρων και πως θα ξεκινήσει. Βομβαρδισμός πληροφοριών και εικονίδια που δεν εξηγούν τι κάνουν. Αλλού το μενού, αλλού το άνοιγμα.

Αν έβρισκε άκρη με το πρώτο update, θα κατατρόμαζε. Ο Pamac εμφανίζει ένα άπειρο κατεβατό, με πολλά errors. Το πρώτο update ολοκληρώθηκε, με τι άλλο, με errors! Πιστεύω κάπου εκεί ο πανικός θα τον είχε κάνει να τα παρατήσει.

Β) Για πιο προχωρημένο (όπως εγώ π.χ.).

Δεν μου άρεσε ότι στην πραγματικότητα η διανομή έχει τις ρυθμίσεις που οι δημιουργοί της θέλουν. Η διαμόρφωση του dock, το panel του Xfce πάνω, κυρίως όμως ένα σωρό add-ons στον Firefox προεγκατεστημένα. Δείτε παραπάνω το screenshot. Ακόμα και στο θέμα έχουν προεπιλεγμένο το dark παντού, γεγονός που επίσης δείχνει προσωπικές επιλογές και ότι δεν απευθύνεται σε αρχάριους.

Κατά τα λοιπά, πρώτη φορά πιάνω διανομή με btrfs, zen kernel και zsh. Θα την κρατήσω λίγο να δω πέντε πράγματα γύρω από αυτά. Το θέμα είναι ότι πάνω που μάθαμε καλά το bash, τώρα φτου κι απ' την αρχή.

Συμπέρασμα: Μόνο για αρχάριους δεν είναι η διανομή! Τι ευκολία χρήσης και αηδίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Λοιπόν την έβαλα σε VM

Εγώ έκανα clean install το Wayfire edition. Ίσως να το έζησα και λίγο στα άκρα αλλά δεν βαριέσαι μια ζωή την έχουμε.

Όπως και στο xfce έτσι και εδώ υπάρχει ένα χάος. 

27 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Το πρώτο update ολοκληρώθηκε, με τι άλλο, με errors!

Μπήκα στο telegram group της διανομής και μου είπαν πως με μία δημιουργία του mirrorlist το πράγμα στρώνει και ότι αυτό με τα error συμβαίνει συχνά. Η αλήθεια είναι πως με μία δημιουργία μέσω reflector το θέμα λύθηκε, αλλά αυτό δεν το κάνει σε καμία περίπτωση μια διανομή που μπορεί να προταθεί σε νέο χρήστη!

 

29 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

κυρίως όμως ένα σωρό add-ons στον Firefox προεγκατεστημένα

Πρώτη φορά το βλέπω σε διανομή και με βρίσκει αντίθετο ως τα άκρα. Τόσα addons για ποιον λόγο; 

 

30 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

πρώτη φορά πιάνω διανομή με btrfs, zen kernel και zsh

Όπως είπα και προηγουμένως το btrfs με κέρδισε και του έδωσα την ευκαιρία. 

 

Θα δοκιμάσω κάποιο άλλο edition γιατί το wayfire θέλει αρκετή δουλειά για να γίνει λειτουργικό και σε αυτό δεν φταίει η διανομή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Συμπέρασμα: Μόνο για αρχάριους δεν είναι η διανομή! Τι ευκολία χρήσης και αηδίες...

δεν την έχω δοκιμάσει για να σου πω...

δε φαινεται να είναι τόσο εύκολη...

αν πας σε διανομές όπως endeavour, artix, arcolinux τα έχουν κάνει πιο κοντά στις ανάγκες του χρήστη...

ειδικά το vanilla xfce θα είναι οικείο...

και με τις 3 διανομες που δοκίμασα σε xfce όντας νεος εξεπλάγην...

οκ κάποιες άλλες κάνουν πολλές αλλαγές...

ακόμα και το manjaro... αλλά είναι σχετικά ευκολο αυτό

για διανομή που δεν ξέρω δε θα βγάλω πομπώδεις λόγους...

αυτά τα κάνουν άλλοι...

δοκίμασε αυτές που λέω και ΟΧΙ σε vm και έλα πές μου...

16 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

Πρώτη φορά το βλέπω σε διανομή και με βρίσκει αντίθετο ως τα άκρα. Τόσα addons για ποιον λόγο; 

 

όσο πιο clean τόσο πιο καλό...

απο αυτά που βλέπω με ξενίζει... αλλά δε δοκίμασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να πέσετε να με φάτε, αλλά προσωπικά δε θεωρώ εντελώς κακό ότι έχει τόσα πράγματα ρυθμισμένα εξαρχής. Θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο ξεκάθαροι σχετικά με το τι κατεβάζεις, η αλήθεια είναι. Το preconfigured έχει και καλή και κακή πλευρά: η καλή είναι ότι μπορεί να το επιλέξει κάποιος που θέλει ακριβώς αυτό, και να σώσει στον εαυτό του το χρόνο που χρειάζεται για να το ρυθμίσει, και η κακή είναι ότι όσο περισσότερες ρυθμίσεις κάνουν από πριν, τόσο μικραίνουν το κοινό στο οποίο απευθύνονται, επειδή άλλους μπορεί να μην τους ενδιαφέρουν αυτά. Τα addons για παράδειγμα είναι privacy-focused addons που πολύς κόσμος χρησιμοποιεί, αλλά κλίνω να συμφωνήσω κι εγώ στο ότι θα ήταν καλύτερο να τα αφήνουν στην κρίση του χρήστη. Ίσως με μόνη εξαίρεση το uBlock Origin. Το addon αυτό είναι θεόσταλτο, και το να το εγκαταστήσω είναι πάντα η πρώτη μου κίνηση σε νέο σύστημα, είτε εγκατεστημένο είτε live.

Όσο για το αν είναι για αρχάριους, η σελίδα δε λέει κάτι τέτοιο σίγουρα. Τώρα αν κάποιος το προτείνει σε αρχάριο, προφανώς θα τον πάρουμε στο κυνήγι.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rhtoras είπε

δεν την έχω δοκιμάσει για να σου πω...

δε φαινεται να είναι τόσο εύκολη...

αν πας σε διανομές όπως endeavour, artix, arcolinux τα έχουν κάνει πιο κοντά στις ανάγκες του χρήστη...

ειδικά το vanilla xfce θα είναι οικείο...

και με τις 3 διανομες που δοκίμασα σε xfce όντας νεος εξεπλάγην...

οκ κάποιες άλλες κάνουν πολλές αλλαγές...

ακόμα και το manjaro... αλλά είναι σχετικά ευκολο αυτό

για διανομή που δεν ξέρω δε θα βγάλω πομπώδεις λόγους...

αυτά τα κάνουν άλλοι...

δοκίμασε αυτές που λέω και ΟΧΙ σε vm και έλα πές μου...

 

όσο πιο clean τόσο πιο καλό...

απο αυτά που βλέπω με ξενίζει... αλλά δε δοκίμασα...

Τη μια υποστηρίζεις ότι απομυθοποιούν το μύθο για τις arch based διανομές που προτείνεις, και όταν αποδεικνύουμε ότι αυτό δεν ισχύει, τα αλλάζεις και λες ότι αυτήν δεν την δοκίμασες.

Εν τω μεταξύ από την πρώτη σελίδα λέμε ότι οι arch based δεν είναι για αρχάριους...

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Μπορεί να πέσετε να με φάτε, αλλά προσωπικά δε θεωρώ εντελώς κακό ότι έχει τόσα πράγματα ρυθμισμένα εξαρχής. Θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο ξεκάθαροι σχετικά με το τι κατεβάζεις, η αλήθεια είναι. Το preconfigured έχει και καλή και κακή πλευρά: η καλή είναι ότι μπορεί να το επιλέξει κάποιος που θέλει ακριβώς αυτό, και να σώσει στον εαυτό του το χρόνο που χρειάζεται για να το ρυθμίσει, και η κακή είναι ότι όσο περισσότερες ρυθμίσεις κάνουν από πριν, τόσο μικραίνουν το κοινό στο οποίο απευθύνονται, επειδή άλλους μπορεί να μην τους ενδιαφέρουν αυτά. Τα addons για παράδειγμα είναι privacy-focused addons που πολύς κόσμος χρησιμοποιεί, αλλά κλίνω να συμφωνήσω κι εγώ στο ότι θα ήταν καλύτερο να τα αφήνουν στην κρίση του χρήστη. Ίσως με μόνη εξαίρεση το uBlock Origin. Το addon αυτό είναι θεόσταλτο, και το να το εγκαταστήσω είναι πάντα η πρώτη μου κίνηση σε νέο σύστημα, είτε εγκατεστημένο είτε live.

Όσο για το αν είναι για αρχάριους, η σελίδα δε λέει κάτι τέτοιο σίγουρα. Τώρα αν κάποιος το προτείνει σε αρχάριο, προφανώς θα τον πάρουμε στο κυνήγι.

Μα ο ρήτορας ακριβώς τέτοιες διανομές προτείνει για αρχάριους.

Όσο για τις προρυθμίσεις, μόνος σου λες σωστά ότι περιορίζουν δραματικά το κοινό στο οποίο απευθύνονται. Εγώ το βρίσκω τραγικό τέτοιο καπέλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μα ο ρήτορας ακριβώς τέτοιες διανομές προτείνει για αρχάριους.

 

9 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

τα αλλάζεις και λες ότι αυτήν δεν την δοκίμασες

Εγώ πρότεινα συγκεκριμένες διανομές. Ούτε archbang, ούτε archlab ούτε arch καθαρό χωρίς installer.

Τέλος πάντων έχω άλλες απόψεις. Έχεις άλλες απόψεις. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε. Δε θα συμφωνήσουμε είναι γεγονός. Εγώ έχω βάλει σε πολλούς νεοεισερχόμενους στο Linux archbased και είχαν σε ποσοστό ίδιες απορίες με όσους έβαλα mint.

Μάλιστα μερικοί μου ζήτησαν να τους βγάλω το mint γιατί θέλαν πιο καινούρια έκδοση σε κάποια προγράμματα.

 

Εγώ λέω κάτι πολύ απλό:

Είναι το xfce φιλικό?

Για μένα ναι.

Άρα είτε mint είτε endeavour με xfce δεν έχει τρομερές διαφορές στην αρχική εμπειρία. Καλύτερα λοιπόν endeavour για να μπεις στη λογική φεύγω από τα windows. Διότι το Linux είναι διαφορετικό.

Συνεπώς όσο είσαι σε κάτι που προσπαθεί να μοιάσει με windows θα έχεις στο πισω μέρος του μυαλού σου windows. Αυτό είχα πάθει κι εγώ. Έβαλα και mint mate επειδή κάποιοι που προτείναν μου έλεγαν ότι το mate είναι ελαφρύ αλλά έχει και μοντέρνα εμφάνιση. Τελικά δεν είδα γιατί το xfce δεν είναι μοντέρνο.

Επειδή δ.ο.κ.ι.μ.α.σ.α ! Για να κρίνει κανείς πρέπει να δοκιμάσει. Ναι αυτό είναι απομυθοποίηση. Το ότι κάποιος επέλεξε για σένα χωρίς εσένα, τι ξέρεις και μέχρι για που είσαι.

Όμως οι δοκιμές μου έδειξαν ότι καθένας μπορεί να κάνει πράγματα αν δοκιμάσει. 

Τη συγκεκριμένη διανομή δεν την πρότεινα και δε νομίζω να την πρότεινα. Δεν την έχω δουλέψει και δεν την ήξερα καν. Να ψάξουμε ότι περίεργο υπάρχει σε archbased και να χαντακώνουμε, αλλά αυτό δε βοηθάει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ έχω βάλει σε πολλούς νεοεισερχόμενους στο Linux archbased και είχαν σε ποσοστό ίδιες απορίες με όσους έβαλα mint.

Kαι εγω στο ονειρο μου ειμαι αστερας του Χολυγουντ. Λεω "και εγω" γιατι και εσυ στην σφαιρα του ονειρου εχεις βαλει σε ΠΟΛΛΟΥΣ νεοεισερχομενους archbased διανομες και ειχαν σε ποσοστο (αληθεια τι ποσοστο?) ιδιες αποριες με οσους εβαλες mint.
 

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Καλύτερα λοιπόν endeavour

Kαλυτερα endeavour ? Ωπ τι εγινε εδω ? Παει το Artix ? Το παρατησες ? Σε κουρασε οσο ναναι ε? Ουπς...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εγώ έχω βάλει σε πολλούς νεοεισερχόμενους στο Linux archbased και είχαν σε ποσοστό ίδιες απορίες με όσους έβαλα mint.

Αν και στις δύο περιπτώσεις τους έδωσες ένα έτοιμο και στημένο σύστημα, λογικό. Τώρα, το τι απορίες θα έχουν σε βάθος χρόνου εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη χρήση τους, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα είχαν περισσότερες και πιο δύσκολες απορίες σε Arch-based. Αν όχι για άλλο λόγο, σίγουρα όταν το σύστημα τους έβγαζε error στην αναβάθμιση (όταν έρθει εκείνη η ώρα, που θα έρθει). Επίσης, έχει φανεί ότι οι γνώσεις σου είναι περιορισμένες, και ότι συνεπώς τέτοιες απορίες δεν είσαι το πλέον κατάλληλο/ ικανό άτομο για να τις λύσει. Ειδικά εφόσον το έχεις παραδεχτεί, από αυτό και μόνο δε θα έπρεπε να τους έχεις βάλει Arch-based.

20 ώρες πριν, rhtoras είπε

Μάλιστα μερικοί μου ζήτησαν να τους βγάλω το mint γιατί θέλαν πιο καινούρια έκδοση σε κάποια προγράμματα.

Πολύ έγκυρος λόγος να επιλέξει κάποιος Arch-based ή rolling release γενικότερα. Αν είναι εντελώς αρχάριος όμως, το υπεύθυνο θα ήταν να τον ενημερώσεις και τι σημαίνει Arch-based. "Θα έχεις πάντα καινούργια software, αλλά το συγκεκριμένο σύστημα θέλει συντήρηση, και αν δεν την κάνεις, σε βάθος χρόνου θα σού σπάσει."

20 ώρες πριν, rhtoras είπε

Συνεπώς όσο είσαι σε κάτι που προσπαθεί να μοιάσει με windows θα έχεις στο πισω μέρος του μυαλού σου windows.

Αυτό είναι μεγάλη χαζομάρα. Το ότι δε χρησιμοποιείς Windows είναι στη μάπα σου κάθε λεπτό, επειδή πολλά πράγματα που γίνονται στα Windows, στο Linux είτε γίνονται εντελώς διαφορετικά, είτε δε γίνονται καθόλου. Επίσης, το Cinnamon DE πλασάρεται ως παρόμοιο με τα Windows, και προσωπικά έμαθα πολύ περισσότερα χρησιμοποιώντας αυτό παρά με οποιοδήποτε άλλο DE. Το θέμα είναι ότι δεν είχε να κάνει με το DE. Είχε να κάνει με το ότι τότε έκανα τη μετάβαση σε Linux σαν κύριο σύστημα, και έτυχε να διαλέξω Cinnamon για να το κάνω. "Κύριο σύστημα" σημαίνει ότι δεν είχα κι ένα Windows δίπλα ώστε να το ανοίγω αν κάτι δεν ήξερα να το κάνω στο Linux με την πρώτη. Και αναπόφευκτα, έμαθα. Αυτό όμως ήταν επιλογή μου.

20 ώρες πριν, rhtoras είπε

Επειδή δ.ο.κ.ι.μ.α.σ.α ! Για να κρίνει κανείς πρέπει να δοκιμάσει.

Και για να δοκιμάσει, πρέπει να θέλει να δοκιμάσει. Έχεις μετρήσει πόσα άτομα ζήτησαν βοήθεια με θέματα άσχετα με distros και τους πρότεινες να δοκιμάσουν Artix;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή(ς) το κουράσατε, δεν υπάρχει καλό και κακό DE για αρχάριους, όλα τα γνωστά με ένα μικρότερο ή μεγαλύτερο learning curve, θα τα μάθουν μέσα σε 1ώρα - 2 ημέρες max.
Είναι δεκάδες τα παραδείγματα που ξέρω από σχετικούς και άσχετους με Η/Υ που δεν είχαν κανένα θέμα με το τι de τους έβαζα, είτε Unity (Ubuntu πριν φτάσει στην επιλογή τελικά του gnome3 desktop) είτε XFCE, είτε Raspbian Desktop στο raspberry.

Το θέμα για τον αρχάριο είναι η συνολική εμπειρία χρήσης σε αυτά που βρίσκονται συνήθως κάτω από το καπό, ή κρυμμένα σε γωνίες κλπ. Μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια, καταντάμε βαρετοί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2020 στις 10:27 ΜΜ, snowflake99 είπε

έτυχε να διαλέξω Cinnamon για να το κάνω

και εγώ με cinnamon mint ξεκίνησα αλλά δεν ήξερα οτι και το xfce είναι εξίσου οικείο και πιο configurable

ο λόγος που διάλεξα είναι οτι είχαν γεμίσει το διαδίκτυο με απόψεις για το cinnamon πόσο καλό ειναι

γιατί βόλεψε κάποιους και δε θέλουν ουτε να χαθεί αλλά ουτε και να μάθουν άλλα

το linux lite με μύησε στο xfce και δε μετάνοιωσα

το αντίθετο: μετάνοιωσα που δεν εβαζα εξαρχής mint xfce

Στις 24/8/2020 στις 10:27 ΜΜ, snowflake99 είπε

θέματα άσχετα με distros και τους πρότεινες να δοκιμάσουν Artix

σε κανέναν... τους πρότεινα να δούνε και κάποια άλλη διανομή

το artix το είπατε σεις... και για να προλάβω σχόλια: Ναι έτσι είναι. Εκτός αν μου δείξεις να λέω: βαλε artix. Άλλο βάλε archbased (τέτοιο είναι και το manjaro)

Στις 24/8/2020 στις 10:27 ΜΜ, snowflake99 είπε

Αν και στις δύο περιπτώσεις τους έδωσες ένα έτοιμο και στημένο σύστημα, λογικό

Πας σε manjaro community, arcolinux community ή artix community iso's και έχεις έτοιμα στημένα iso. Με τα όλα τους και είσαι υπερκομπλέ. Εγώ ΠΟΤΕ δεν είπα: βάλτε bare/base αρχάριοι. Και να σου πω έρχεται ο άλλος κάνουμε τα update και τα λέμε και όλας. Αν και έμαθε πχ τωρα είναι μια αφορμή. Γιατί πχ με το pamac δεν υπάρχει "δεν κατάλαβα τι κανω".

 

Στις 24/8/2020 στις 10:27 ΜΜ, snowflake99 είπε

έχει φανεί ότι οι γνώσεις σου είναι περιορισμένες

δεν ξέρω που φάνηκε αλλά σίγουρα δεν το παίζω ουτε guru ουτε αστυνομία linux

Στις 25/8/2020 στις 10:54 ΠΜ, mechpanos είπε

Το θέμα για τον αρχάριο είναι η συνολική εμπειρία χρήσης σε αυτά που βρίσκονται συνήθως κάτω από το καπό

ok δε θεωρώ οτι έχω να κάνω με αυτοκίνητα

κάτω από το καπό είναι ο kernel

όλα τα άλλα είναι τα γυρω γυρω

βαζω και στοίχημα οτι αν δώσω σε κάποιον endeavour xfce +pamac και του δειξω τα update δε θα έχει θεμα

το έχω κάνει σε 2-3 και ήταν οκ δεν τους φόβισα τους έδειξα αν κάποιος δε θέλει να δει ας βάλει ξανα win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

σε κανέναν... τους πρότεινα να δούνε και κάποια άλλη διανομή

το artix το είπατε σεις... και για να προλάβω σχόλια: Ναι έτσι είναι. Εκτός αν μου δείξεις να λέω: βαλε artix. Άλλο βάλε archbased (τέτοιο είναι και το manjaro)

Χαχαχα , ρε το τρολ μας δουλευει ψιλο γαζι. Δεν ειπε σε κανεναν να βαλει Artix λεει. Εμεις το ... ειπαμε! Ειχες λυσσαξει με το Artix , και οταν ειδες οτι στην λεγαμε για το εξωφθαλμο promotion που του εκανες μετα το γυρισες "Βαλτε τις ταδε arch-base με runit π.χ. ταδε , ταδε , artix" . Μετα απο και αλλο κραξιμο αρχισες να λες "τις ταδε arch-based , π.χ. ταδε , ταδε , artix" , δηλ εκοψες τα περι runit.
Πρεπει να μας θεωρεις τερμα ζωα ετσι ?  Ή απλα μας τρολαρεις...δεν εξηγειται αλλιως!
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Και να σου πω έρχεται ο άλλος κάνουμε τα update και τα λέμε και όλας.

Αν ο μοναδικος τροπος για να σε κανει καποιος παρεα , ειναι να ερχεται για να κανει μαζι σου τα updates , αυτο δεν αποτελει σοβαρο λογο για να βαλει καποιος αρχαριος arch-based διανομη.
Αποτελει απλα μια τραγικη και λυπηρη πραγματικοτητα για σενα...τιποτα αλλο.
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

δεν ξέρω που φάνηκε αλλά σίγουρα δεν το παίζω ουτε guru

Αν μπει καποιος στο linux-user.gr θα καταλαβει στο λεπτο (διαβαζοντας 2-3 θεματα που συμμετεχεις) οτι οι γνωσεις σου ειναι πολυ περιορισμενες. Και ξαφνικα καποιος σου εδειξε το Artix και την ειδες καπως...καπου ωπα ε?!
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

βαζω και στοίχημα οτι αν δώσω σε κάποιον endeavour xfce +pamac και του δειξω τα update δε θα έχει θεμα

βαζω στοιχημα οτι αν δωσω σε καποιον linux mint και δεν του δειξω τιποτα απολυτως , δεν θα εχει κανενα θεμα. Καταλαβαινεις την διαφορα ευχρηστιας των 2 διανομων ? Οχι ? Δεν πειραζει...δεν ειχα προσδοκιες να την καταλαβεις.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα , θέλω να δοκιμάσω τα λίνουξ. Μου είπαν ότι είναι πιο ελαφριά από τα windows και ότι δεν κολλάνε ιούς. Εσείς ποια λινουξ μου προτείνετε;

Θα τα βάλω σε ένα λαπτοπ λίγο παλιό το οποίο έχω στο χωριό και θα το δουλευει κυρίως η μητέρα μου για να βλέπει συνταγές από το ιντερνετ και κάποιες σειρές στο youtube. Ποια λινουξ είναι καλύτερα ; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εντελώς φιλικά σε προτρέπω να διαβάσεις την παραπάνω συζήτηση, είναι χιλιοσυζητημένο θέμα που προκαλεί εντάσεις μιας και οι γνώμες που ακούγονται είναι υποκειμενικές, δεν θα μπορούσε να ήταν και αλλιώς άλλωστε, και άκρη δεν θα βγάλεις.

Απλά βάλε λίνουξ και ξεκίνα από κάπου, επίσης για αρχή να γνωρίζεις είναι ΤΟ (λειτουργικό) λίνουξ.

Καλή αρχή σε ότι και αν επιλέξεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nik0laus είπε

Καλησπέρα στην παρέα , θέλω να δοκιμάσω τα λίνουξ. Μου είπαν ότι είναι πιο ελαφριά από τα windows και ότι δεν κολλάνε ιούς. Εσείς ποια λινουξ μου προτείνετε;

Θα τα βάλω σε ένα λαπτοπ λίγο παλιό το οποίο έχω στο χωριό και θα το δουλευει κυρίως η μητέρα μου για να βλέπει συνταγές από το ιντερνετ και κάποιες σειρές στο youtube. Ποια λινουξ είναι καλύτερα ; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας

Καταρχας πες μας ακριβες specs του λαπτοπ...απο την στιγμη που θα το χρησιμοποιει η μητερα σου , θελεις κατι που να μην "ενοχλει" με πολλα updates...Mint Xfce απο μένα (εφοσον βεβαια δεν ειναι παρα πολυ παλιο) ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...