Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Aν ειχατε wifi module θα ειχατε καλυτερη εικονα σχετικα με το τι διαβαζει το κλιματιστικο οταν ανοιγει και οταν κλεινει.
Δεν ξερω για τα Sensira αλλα το Perfera εχει μεγαλο offset οπως ειχα δειξει και περυσι.

Επισης αν μπορει καποιος ας κανει μια καταγραφη με το καπακι μπροστα ανοιχτο.

Το καταγραφικό της daikin έγραφε ότι τραβάει αέρα η σσωτερικη μονάδα με θερμοκρασία 23,5 ο αισθητήρας έδινε εσωτερική 22,5 και η θερμοκρασία στόχος που είχε το πληκτρολόγιο ήταν 20 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το καταγραφικό της daikin έγραφε ότι τραβάει αέρα η σσωτερικη μονάδα με θερμοκρασία 23,5 ο αισθητήρας έδινε εσωτερική 22,5 και η θερμοκρασία στόχος που είχε το πληκτρολόγιο ήταν 20 

O αερας ηταν 23.5 και το κλιματιστικο διαβαζε 22,5?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

O αερας ηταν 23.5 και το κλιματιστικο διαβαζε 22,5?

Δεν είναι περίεργο. Λογικά έβαλαν το καταγραφικό ψηλά στα φίλτρα ενώ ο αισθητήρας είναι κάτω δεξιά ( εκεί στις τρυπουλες σαν μαργαρίτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

O αερας ηταν 23.5 και το κλιματιστικο διαβαζε 22,5?

Ναι 

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι περίεργο. Λογικά έβαλαν το καταγραφικό ψηλά στα φίλτρα ενώ ο αισθητήρας είναι κάτω δεξιά ( εκεί στις τρυπουλες σαν μαργαρίτα).

Το καταγραφικό μπήκε στην εξωτερική μονάδα 

Γενικά το καταγραφικό ήταν συνδεδεμένο με lap top και έφτιαχνε και γράφημα και είχε στοιχεία από θερμοκρασία αέρα έως και θερμοκρασία ψυκτικού υγρού πιέσεις και συχνότητα συμπιεστή πάρα πολλά πράγματα που σε μένα είναι άγνωστα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οταν ανοιγε η οταν εκλεινε?

επειδη ειμαι ασχετος με αυτα και επειδη το κλιματιστικο εκανε αυτα που εκανε βαζω μια φωτογραφια απο την καταγραφη της daikin μηπωε και βοηθησω οσο φαινεται βεβαια 

Η φωτογραφία είναι απλά μια εικόνα εκείνης της στιγμής κάποια νούμερα διαφοροποιούνταν στη διάρκεια της μέτρησης αλλά όπως είπα εγώ δε ξέρω από αυτά και δεν έδωσα και ιδιαίτερη προσοχή 

 

εικονα daikin.jpg

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Επισης αν μπορει καποιος ας κανει μια καταγραφη με το καπακι μπροστα ανοιχτο

Το έχω κάνει εγώ ,το γράφημα δε μεταβάλλεται συνεχίζει στο ίδιο τέμπο 

5-11 daikin.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

επειδη ειμαι ασχετος με αυτα και επειδη το κλιματιστικο εκανε αυτα που εκανε βαζω μια φωτογραφια απο την καταγραφη της daikin μηπωε και βοηθησω οσο φαινεται βεβαια 

Η φωτογραφία είναι απλά μια εικόνα εκείνης της στιγμής κάποια νούμερα διαφοροποιούνταν στη διάρκεια της μέτρησης αλλά όπως είπα εγώ δε ξέρω από αυτά και δεν έδωσα και ιδιαίτερη προσοχή 

εικονα daikin.jpg

 

 

To λέει κάτω δεξιά στο Α/Α 86: Indoor suction air temp 23.

Άρα 23 διάβαζε. Δεν βλέπω άλλη τιμή παρά το heat exchanger που λέει 23.5. Δεν ξέρω που είναι αυτός ο αισθητήρας.

Από κάτω λέει targer 20C άρα είσαι τουλάχιστον +3 από την καταγραφή και αυτό δίνει.

Οπότε δεν φταίει ο αισθητήρας. Έχει +3 από τον στόχο.

4 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Στις 10.20 έγινε γύρισμα της θερμοκρασίας από 20 σε 19 ζήτηση. Δωματίου παραμένει 21,5 περίπου. Θέλω και γω να σιγουρευτώ (ναι ...καλά) οτι έχουμε θέμα και μετά να αρχίσω επαφές με την εταιρία

Edit: Μόλις μίλησα με τον μπλε ντίλερ. Αφού εξήγησα το θεμα μου απάντησε οτι είναι τελείως ...φυσιολογικό αυτό...είχαμε μακρά συζήτηση αλλά δεν καταλήξαμε πουθενά καθώς δεν θέλω ακόμα να μιλήσω με το  service.  Όταν θα έχω αρκετά στοιχεία θα επικοινωνήσω μαζί τους

Edit 2 Δεν κρατήθηκα ... έστειλα Meil και φωτογραφία στην  Daikin  Ελλάς ζητώντας απάντηση αν είναι φυσιολογικό το παραπάνω διάγραμμα. Εξελίξεις οσονούπω 

1830617594_.png.e9d0d9e312184a49e22d305ceda180d7.png

Ωραία, άρα είναι πλέον σιγουράκι ότι δεν διαφέρουν τα atxc από τα ftxc στον προγραμματισμό.

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

Παίδες καλησπέρα, ψάχνω κλιματιστικό 9ρι για δωμάτιο όλες οι προτάσεις δέκτες ανεξαρτήτου κόστους 

https://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Καλώς ήρθες στο club 

Αρα να παψει να με τρωει ο κ@λως μου,να μπω και γω στο κλαμπ...

Αληθεια κανεις εδω μεσα με atx/ftx δεν εχει σωστο?

Η ολα κι ολα αυτα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

επειδη ειμαι ασχετος με αυτα και επειδη το κλιματιστικο εκανε αυτα που εκανε βαζω μια φωτογραφια απο την καταγραφη της daikin μηπωε και βοηθησω οσο φαινεται βεβαια 

Η φωτογραφία είναι απλά μια εικόνα εκείνης της στιγμής κάποια νούμερα διαφοροποιούνταν στη διάρκεια της μέτρησης αλλά όπως είπα εγώ δε ξέρω από αυτά και δεν έδωσα και ιδιαίτερη προσοχή 

εικονα daikin.jpg

Το έχω κάνει εγώ ,το γράφημα δε μεταβάλλεται συνεχίζει στο ίδιο τέμπο 

5-11 daikin.png

 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είναι περίεργο. Λογικά έβαλαν το καταγραφικό ψηλά στα φίλτρα ενώ ο αισθητήρας είναι κάτω δεξιά ( εκεί στις τρυπουλες σαν μαργαρίτα).

Το δικό μου +4  κλείνει, +3 ανοίγει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το δικό μου +4  κλείνει, +3 ανοίγει.

Το προβλημα μου δεν ειναι αν εχει μεγαλη αποκλιση στο setpoint αλλά το οτι επανεκκινει  στο τρίλεπτο και φορτωνει ετσι με αχρειαστο stress τον συμπιεστη 

19 λεπτά πριν, Specs είπε

Αρα να παψει να με τρωει ο κ@λως μου,να μπω και γω στο κλαμπ...

Αληθεια κανεις εδω μεσα με atx/ftx δεν εχει σωστο?

Η ολα κι ολα αυτα ειναι?

σιγουρα ειναι και αλλα daikin απλα δεν εχουν ολοι μετρητες η καποιοι δε μπαινουν στη διασδικασια αυτη 

ξερεις μερικες φορες λανθασμενα βεβαια κατα την γνωμη μου ισχυει η αντιληψη του οτι...... κοιτα εγω πηρα μαρκα αρα θα δουλευει σωστα..... ΑΛΛΑ η πραγματικοτητα ειιναι αλλη 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Specs είπε

Αρα να παψει να με τρωει ο κ@λως μου,να μπω και γω στο κλαμπ...

Αληθεια κανεις εδω μεσα με atx/ftx δεν εχει σωστο?

Η ολα κι ολα αυτα ειναι?

Μια χαρά είναι από άποψη ψύξης, θέρμανσης, θορύβου, ποιότητας.

Έχει 2 βασικά θέματα:

Υψηλά ελάχιστα btus .

Δεν γουστάρει να κόψει ΕΝΤΕΛΩΣ όχι μόνο όταν πιάσει αλλά και όταν είναι αρκετά πάνω από τον στόχο. Μπορεί και +3C .

15 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το δικό μου +4  κλείνει, +3 ανοίγει.

Ακριβώς. Και το θεωρείς αποδεκτό;

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το προβλημα μου δεν ειναι αν εχει μεγαλη αποκλιση στο setpoint αλλά το οτι επανεκκινει  στο τρίλεπτο και φορτωνει ετσι με αχρειαστο stress τον συμπιεστη

Δεν θα με ανησυχούσε καθόλου αυτό.

Η απόκλιση είναι το πρόβλημα  = περιττή κατανάλωση ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά είναι από άποψη ψύξης, θέρμανσης, θορύβου, ποιότητας.

Έχει 2 βασικά θέματα:

Υψηλά ελάχιστα btus .

Δεν γουστάρει να κόψει ΕΝΤΕΛΩΣ όχι μόνο όταν πιάσει αλλά και όταν είναι αρκετά πάνω από τον στόχο. Μπορεί και +3C .

Ακριβώς. Και το θεωρείς αποδεκτό;

Δεν θα με ανησυχούσε καθόλου αυτό.

Η απόκλιση είναι το πρόβλημα  = περιττή κατανάλωση ενέργειας.

την αποκλιση με λιγο προσπαθεια θα την βρεις και θα πραξεις αναλογως αλλα το μπαμ που θα κανει οσυμπιεστης απο την συγκεκριμενη συμπεριφορα δε μπορεις να το κουμανταρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

την αποκλιση με λιγο προσπαθεια θα την βρεις και θα πραξεις αναλογως αλλα το μπαμ που θα κανει οσυμπιεστης απο την συγκεκριμενη συμπεριφορα δε μπορεις να το κουμανταρεις 

Το μπαμ δεν ειναι δεδομενο! Αν ηταν ετσι σε οσα εχουν πουληθει θα τα εφτυναν μεσα στην εγγυηση και θα χορταινε δουλεια το σερβις και το μπλε κ το μαυρο δικτυο τους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

την αποκλιση με λιγο προσπαθεια θα την βρεις και θα πραξεις αναλογως

Αμ δε.

Έχω 21.

Θέλω 23.

Θα βάλω 23. Θα πάει. Αν κάνει κρύο, όλα καλά.

Αν έτσι και έτσι θα το πάει 24.5 και βάλε.

Να το βάλω 22C; Να το βάλω 21; Πόσο; Θα πρέπει να το βάλω μάλλον 20. Αλλά αν πχ το βράδυ κρυώσει ο καιρός, δεν θα το ανεβάσει γιατί θα κάνει στιγμιαίες επανεκκινήσεις και θα μείνει χαμηλά.

Στην τελική, δεν θέλω να είμαι από πάνω και να βλέπω.

ΥΓ Δεν θα πάθει τίποτα. Εδώ τα On-off έκαναν συνέχεια από τα 2000W και δεν παθαίνουν τίποτα. Εδώ πάει 200 και μάλιστα σταδιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...