Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Το μπαμ δεν ειναι δεδομενο! Αν ηταν ετσι σε οσα εχουν πουληθει θα τα εφτυναν μεσα στην εγγυηση και θα χορταινε δουλεια το σερβις και το μπλε κ το μαυρο δικτυο τους...

Δεδομένο δεν είναι τίποτα, ωστόσο μην ξεχνάς ότι οι πιο πολλοί χρήστες δουλεύουν περιστασιακά τα κλιματιστικά και όχι 24/7 συνεχώς. Με συνεχόμενη λειτουργία..είναι πολλά τα on/off...

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αμ δε.

Έχω 21.

Θέλω 23.

Θα βάλω 23. Θα πάει. Αν κάνει κρύο, όλα καλά.

Αν έτσι και έτσι θα το πάει 24.5 και βάλε.

Να το βάλω 22C; Να το βάλω 21; Πόσο; Θα πρέπει να το βάλω μάλλον 20. Αλλά αν πχ το βράδυ κρυώσει ο καιρός, δεν θα το ανεβάσει γιατί θα κάνει στιγμιαίες επανεκκινήσεις και θα μείνει χαμηλά.

Στην τελική, δεν θέλω να είμαι από πάνω και να βλέπω.

ΥΓ Δεν θα πάθει τίποτα. Εδώ τα On-off έκαναν συνέχεια από τα 2000W και δεν παθαίνουν τίποτα. Εδώ πάει 200 και μάλιστα σταδιακά.

Όπου και αν πας και διαβάσεις θα δεις ότι το σταματά ξεκίνα του συμπιεστή τον καταπονεί..

Επισης δεν θυμάμαι σε ενα μαρκετιγκοδιαφημιστικο φυλλάδιο του Shorai το διαφημίζει λέγοντας ότι επειδή δουλεύει εξαιρετικά στα partload.. έχει  μεγαλύτερη διάρκεια ζωής ο συμπιεστής.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Δεδομένο δεν είναι τίποτα, ωστόσο μην ξεχνάς ότι οι πιο πολλοί χρήστες δουλεύουν περιστασιακά τα κλιματιστικά και όχι 24/7 συνεχώς. Με συνεχόμενη λειτουργία..είναι πολλά τα on/off...

Πιστευω και με περιστασιακη,και με συνεχομενη,μια απο τα ιδια θαναι και οι ιδιοκτητες κοιμουνται με τα τσαρουχια...στο δια ταυτα οποιος τα εχει ,οχι μονο αυτα αλλα και αλλες φιρμες,θεωρει γ@μ@τη την επιλογη του και δεν θα σκεφτει καν οτι δεν λειτουργει σωστα,εξαιρουνται οσοι τα ψαχνουν αλλα και εχουν το θαρρος να αποδεχτουν οτι την πατησαν.

Ισως εχει δικιο ο τσιγγανος στο φαναρι με το ντατσουν του που λεει στον φεραρακια πως δεν πρεπει να λεει και πολλα η φεραρι γιατι δεν κυκλοφορουν και πολλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Specs είπε

Πιστευω και με περιστασιακη,και με συνεχομενη,μια απο τα ιδια θαναι και οι ιδιοκτητες κοιμουνται με τα τσαρουχια...στο δια ταυτα οποιος τα εχει ,οχι μονο αυτα αλλα και αλλες φιρμες,θεωρει γ@μ@τη την επιλογη του και δεν θα σκεφτει καν οτι δεν λειτουργει σωστα,εξαιρουνται οσοι τα ψαχνουν αλλα και εχουν το θαρρος να αποδεχτουν οτι την πατησαν.

Ισως εχει δικιο ο τσιγγανος στο φαναρι με το ντατσουν του που λεει στον φεραρακια πως δεν πρεπει να λεει και πολλα η φεραρι γιατι δεν κυκλοφορουν και πολλες...

Είναι Daikin και δεν ειναι, το συγκεκριμένο μοντελο... Μιλάω αποκλειστικά από θέμα τιμης..είναι πολύ φθηνό για Daikin.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε όλοι αλλά εγώ θα μείνω στην αμηχανία των τεχνικών όταν ήρθαν είδαν σε real time το σχεδιάγραμμα που έκανε το συγκεκριμένο μοντέλο και ακόμα περισσότερο θα μείνω με την εικόνα της πραγματικής έκπληξης , απορίας και άλλων πολύ ωραίων εκφράσεων όταν είδαν τι κατέγραφε το επίσημο καταγραφικό της daikin , οποτε το ποτέ θα κάνει μπαμ ο συμπιεστης  θα περιμένω να μου το απαντήσει επίσημα η daikin 

και όπως είπα και στον επίσημο αντιπρόσωπο , εδώ είμαστε και αν η daikin πει ότι αυτή η λειτουργία είναι φυσιολογική τότε δε θα έχουν θέμα να κάνω μια εκτεταμένη διαφήμιση για αυτούς  με βιντεάκια στο you tube 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οταν αυτο στο χωρο μεταφραζεται σε +1 και 0 γιατι να μην το θεωρω αποδεκτο?

Γιατί δεν είναι απαραίτητα έτσι. ΄Έχω ανεβάσει screenshots όπου το κλιματιστικό ενώ το έχω 23 στόχο, με έχει πάει 24.5 και αυτό εξακολουθεί και αναβοσβήνει.

Άρα υπερθέρμανση, υπερκατανάλωση και πιθανή καταπόνηση.

Το 3ο το συζητάμε. Τα 1 και 2 είναι μη αποδεκτά. Τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί δεν είναι απαραίτητα έτσι. ΄Έχω ανεβάσει screenshots όπου το κλιματιστικό ενώ το έχω 23 στόχο, με έχει πάει 24.5 και αυτό εξακολουθεί και αναβοσβήνει.

Άρα υπερθέρμανση, υπερκατανάλωση και πιθανή καταπόνηση.

Το 3ο το συζητάμε. Τα 1 και 2 είναι μη αποδεκτά. Τέλος.

Αυτο ειναι απαραιτητα ετσι? Καθε φορα που το ανοιγεις σου κανει υπερθερμανση?


Το +3 offset που εχει σε καποιο χωρο μπορει να ειναι 0 σε καποιον αλλο +1 και σε καποιον αλλο +3.
Γι αυτο σου δινουν και τηλεκοντρολ😁

Ολα δεν εχουν offset? Αλλο +1, αλλο +2, αλλο +3.
Το πως μεταφραζεται αυτο στην πραγματικη θερμοκρασια εξαρταται απο το χωρο.
Αλλαζεις τη ζητουμενη and fixed!

Αυτο ακριβως ειναι και το νοημα της επιλογης offset στο Fujitsu.
Επειδη σε καποιο χωρο το default offset καθεται καλα ενω σε αλλον οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αυτο ειναι απαραιτητα ετσι? Καθε φορα που το ανοιγεις σου κανει υπερθερμανση?


Το +3 offset που εχει σε καποιο χωρο μπορει να ειναι 0 σε καποιον αλλο +1 και σε καποιον αλλο +3.
Γι αυτο σου δινουν και τηλεκοντρολ😁

Ολα δεν εχουν offset? Αλλο +1, αλλο +2, αλλο +3.
Το πως μεταφραζεται αυτο στην πραγματικη θερμοκρασια εξαρταται απο το χωρο.
Αλλαζεις τη ζητουμενη and fixed!

Αυτο ακριβως ειναι και το νοημα της επιλογης offset στο Fujitsu.
Επειδη σε καποιο χωρο το default offset καθεται καλα ενω σε αλλον οχι.

Τον χειμώνα δεν κάνει ποτέ υπερθέρμανση.

Σε ντεμί ημέρες δλδ κρύες νύχτες , μέτρια κρύες ημέρες, θα μου δουλέψει στρωτά τη νύχτα και θα μου κάνει υπερθέρμανση την ημέρα.

Δεν μπορώ και δεν θέλω να έχω το τηλεκοντρόλ πάνω κάτω. Θέλω 23. Να το δεχτώ να πάει 22.5 - 23.5.

Όπως κάνει το follow me του carrier. Θα πάει +0.5 και θα κλείσει για όσο διάστημα χρειαστεί ο χώρος να πάει -0.5. Μπορεί να μείνει κλειστό για ώρες.

Για μένα είναι το τέλειο.

Το daikin θα πάει +0.5, θα πάει +1 , θα πάει +1.5 και θα ανοιγοκλείνει ακατάπαυστα. Η ενέργεια του στιγμιαίου on θα υπερθερμαίνει τον χώρο μέχρι να πάει και 26 αν μπορούσε.

Γιατί;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τον χειμώνα δεν κάνει ποτέ υπερθέρμανση.

Σε ντεμί ημέρες δλδ κρύες νύχτες , μέτρια κρύες ημέρες, θα μου δουλέψει στρωτά τη νύχτα και θα μου κάνει υπερθέρμανση την ημέρα.

Δεν μπορώ και δεν θέλω να έχω το τηλεκοντρόλ πάνω κάτω. Θέλω 23. Να το δεχτώ να πάει 22.5 - 23.5.

Όπως κάνει το follow me του carrier. Θα πάει +0.5 και θα κλείσει για όσο διάστημα χρειαστεί ο χώρος να πάει -0.5. Μπορεί να μείνει κλειστό για ώρες.

Για μένα είναι το τέλειο.

Το daikin θα πάει +0.5, θα πάει +1 , θα πάει +1.5 και θα ανοιγοκλείνει ακατάπαυστα. Η ενέργεια του στιγμιαίου on θα υπερθερμαίνει τον χώρο μέχρι να πάει και 26 αν μπορούσε.

Γιατί;

Αρα με -1 στη ζητουμενη θα πηγαινε απο -0.5 ως +0.5. Fixed!😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Γεια σας,

Φιλος θα αγορασει το toshiba seyia18000 ειναι καλυτερο απο το shorai ?ευχαριστω

Αν με shorai, εννοείς το edge , το συζητάμε...🤫

Αν εννοείς το shorai premium, ξεκάθαρα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα το shorai premium θα του ελεγα .αν ειναι να του πω για το edge?σορρυ αλλα με την δουλεια εχω μεινει λιγο εκτος και δεν ξερω τι παιζει.το καταστημα του εδωσε προσφορα για το seyia!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Λογικα το shorai premium θα του ελεγα .αν ειναι να του πω για το edge?σορρυ αλλα με την δουλεια εχω μεινει λιγο εκτος και δεν ξερω τι παιζει.το καταστημα του εδωσε προσφορα για το seyia!

Όχι ανάποδη έννοια έχει το μήνυμά μου.

Από ότι φαίνεται το edge είναι υποδεέστερο του shorai premium.

Για το seyia δεν ξέρουμε κάτι.

edit

Είναι single rotary , οπότε θα έλεγα πως θα το απέρριπτα https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/manuel de service/svm-19001-3.pdf

@ANTONIO202

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...