Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τελεια! Προσπαθωντας να αποφυγω την λουμπα με την λουπα της Daikin, διαβαζω ανελεητα για toshiba...τρεμε κρητικε ,ο κλωνος σου ετοιμαζεται!

Η πρωτη εντυπωση ως τωρα,οσο πιο καινουργιο το μοντελο τοσο πιο μεγαλη η ελαχιστη...αρχαιοκαπηλος θα γινω στο τελος ψαχνοντας παλιοτερα μοντελα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2020 στις 11:13 ΠΜ, rbx1000 είπε

22 ασχετα αν στο ενα ζητας 23 και στο αλλο 19.

Δε μπορεις να λες οτι το ενα καιει περισσοτερο κρατωντας το χωρο στους 23 και το αλλο καιει λιγοτερο αλλα ο χωρος εχει 21.

Δηλαδή την αδυναμία του κλιματιστ8κου να κάνει αυτό που του ζητάς το πιο απλό πράγμα δηλαδή να βάλεις 21 και να έχει 21 θα το περάσουμε στο ντούκου ?
με συγχωρείς πολύ αλλά αυτό δεν είναι ούτε για σύγκριση ούτε για συζήτηση ούτε για τιποτα , εγώ ζητάω 21 θέλω 21 και αφο6 δε κάνει αυτό που ζητάω και καίει περισσότερο και με γαμαει στη ζέστη η με γαμαει στη ψύξη τότε το κλιματιστικό απλά ε8ναι ένα σ@#$%ι και έχω πεταξε8 τα λεφτά μου , τώρα αν κάποιοι έχουν μαρκολαγνεια και λένε αααα εγώ αγορασα daikin ααααα εγώ αγόρασα toshiba και ούτω καθεξής και βολεύονται με αυτό και νομίζουν ότι όλα είναι καλά τότε τι να πω 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ το κλιματιστικό δε κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή την αδυναμία του κλιματιστ8κου να κάνει αυτό που του ζητάς το πιο απλό πράγμα δηλαδή να βάλεις 21 και να έχει 21 θα το περάσουμε στο ντούκου ?
με συγχωρείς πολύ αλλά αυτό δεν είναι ούτε για σύγκριση ούτε για συζήτηση ούτε για τιποτα , εγώ ζητάω 21 θέλω 21 και αφο6 δε κάνει αυτό που ζητάω και καίει περισσότερο και με γαμαει στη ζέστη η με γαμαει στη ψύξη τότε το κλιματιστικό απλά ε8ναι ένα σκουπίδι και έχω πεταξε8 τα λεφτά μου , τώρα αν κάποιοι έχουν μαρκολαγνεια και λένε αααα εγώ αγορασα daikin ααααα εγώ αγόρασα toshiba και ούτω καθεξής και βολεύονται με αυτό και νομίζουν ότι όλα είναι καλά τότε τι να πω 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ το κλιματιστικό δε κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται 

Εγραψα ηδη:
'Καταλαβαινω το να παραπονιεται καποιος- κι εχει και δικιο- που ζηταει 21 και παει 23 στο χωρο, αλλα αυτο ειναι αλλου ειδους προβλημα, οχι αποδοσης.'

Αν δε μπορεις να καταλαβεις αυτο που εγραψα δε μπορω να σε βοηθησω,

Με τη δικη σου λογικη εγω εχω 4 σκουπιδια σπιτι που με τις παρουσες συνθηκες κρατανε +1 - 1,5 απο τη ζητουμενη.
Σκουπιδι και του @turbakiasss το Perfera.
Σκουπιδι οποιο του ζητας 21 και παει 22 επειδη δε θελεις να επιλεξεις -1 στο τηλεκοντρολ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Perfera

Το είπες μόνος σου 

Εγώ δεν έχω τέτοιο

Επίσης μη λες ανακρίβειες το βάζω 21 και παει 23-24 μη λέμε πράγματα που τα έχουμε δείξει 

Επίσης μη ξεχνάς ότι είμαι ο μόνος εδώ μέσα (εκτός και αν μας κρύβει κάποιος κάτι ) που έχει υπάρξει επίσημη καταγραφή από την ,,daikin hellas με δικό τους καταγράφικο  και είμαι σε αναμονή του πορίσματος οποτε ας περιμένουμε λίγο να δούμε αν έχει η όχι θέμα απόδοσης και καλής λειτουργίας το κλιματιστικό

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το είπες μόνος σου 

Εγώ δεν έχω τέτοιο

Επίσης μη λες ανακρίβειες το βάζω 21 και παει 23-24 μη λέμε πράγματα που τα έχουμε δείξει 

Επίσης μη ξεχνάς ότι είμαι ο μόνος εδώ μέσα (εκτός και αν μας κρύβει κάποιος κάτι ) που έχει υπάρξει επίσημη καταγραφή από την ,,daikin hellas με δικό τους καταγράφικο  και είμαι σε αναμονή του πορίσματος οποτε ας περιμένουμε λίγο να δούμε αν έχει η όχι θέμα απόδοσης και καλής λειτουργίας το κλιματιστικό

To Perfera υπο συνθηκες παει +2, αρα σκουπιδι συμφωνα με τη λογικη σου.


Η τελευταια παραγραφος ειναι ασχετη με αυτο που συζηταμε εδω και ειναι "Ποσο καιει για να εχει Χ θερμοκρασια ο χωρος'
 

Ασε που ηδη το εχω επισημανει γραφοντας:
'Ακομη και με αυτη τη λειτουργια του Νταικιν που δεν ξερεις ακομη αν ειναι φυσιολογικη'


Συγνωμη αν δε μπορω να γινω πιο κατανοητος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To Perfera υπο συνθηκες παει +2, αρα σκουπιδι συμφωνα με τη λογικη σου.


Η τελευταια παραγραφος ειναι ασχετη με αυτο που συζηταμε εδω και ειναι "Ποσο καιει για να εχει Χ θερμοκρασια ο χωρος'
 

Ασε που ηδη το εχω επισημανει γραφοντας:
'Ακομη και με αυτη τη λειτουργια του Νταικιν που δεν ξερεις ακομη αν ειναι φυσιολογικη'


Συγνωμη αν δε μπορω να γινω πιο κατανοητος...

Είσαι απόλυτα κατανοητός εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό να βαζεις 21 και να πηγαίνει όσο θέλει και επίσης βρίσκεις μάλλον φυσιολογικό να κάνει περίπου 400 on off στο 24ωρο 

Οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Είσαι απόλυτα κατανοητός εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό να βαζεις 21 και να πηγαίνει όσο θέλει και επίσης βρίσκεις μάλλον φυσιολογικό να κάνει περίπου 400 on off στο 24ωρο 

Οκ

Ευτυχως που καταλαβαινομαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Ευτυχως που καταλαβαινομαστε...

Αναρωτιέμαι τι βαθμό απόδοσης έχει ένα μηχάνημα που ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει ενέργεια που δεν ήθελε για να πάει ο χώρος +2 ή και +3 και όταν φτάνει εκεί ανοιγοκλείνει μερικές χιλιάδες φορές στη σεζόν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

πολύ ενδιαφέρον το θρεντ και ενδιαφέρουσες αν μη τι άλλο πληροφορίες.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να δώσει κάποιες γενικές πληροφορίες χρήσης (γιατί εσείς εδώ το θέμα το έχετε απογειώσει) αλλά νομίζω ότι πολλοί σαν και εμένα δεν γνωρίζουν τα βασικά. 

Θα ήθελα λοιπόν κάποιες γενικές πληροφορίες πχ τώρα τον χειμώνα σε τι θερμοκράσια είναι καλό να τα ρυθμίζουμε ή σε ποιο πρόγραμμα κλπ.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω ένα 18αρι hitachi invertor 10ετίας και τα τελευταία 2 χρόνια είναι η βασική μονάδα θέρμασνσης όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από 5-7 βαθμούς αλλιώς βάζουμε καλοριφέρ. Κάτι που έμαθε τυχαία πριν μερικές ημέρες είναι ότι ειδικά τον χειμώνα είναι καλύτερο αντί να το έχω στην θερμανση να είναι στο auto ώστε όταν πιάνει την θερμοκρασία να ριχνει τις στροφές.. (ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει). Χαζομάρα μου προφανώς που δεν είχα ασχοληθεί αλλά θα ήθελα να δω αν υπάρχουν και άλλα τέτοια tips που θα βοήθησουν ώστε η χρήση να γίνει πιο αποδοτική. 

* (Το 18αρι είναι στο σαλόνι - κουζίνα - σε νεα κατασκευή περίπου 35-38 τετραγωνικά) και στα 2 υπνοδωμάτια έχουμε 2 aux 9αρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα σε όλους

πολύ ενδιαφέρον το θρεντ και ενδιαφέρουσες αν μη τι άλλο πληροφορίες.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να δώσει κάποιες γενικές πληροφορίες χρήσης (γιατί εσείς εδώ το θέμα το έχετε απογειώσει) αλλά νομίζω ότι πολλοί σαν και εμένα δεν γνωρίζουν τα βασικά. 

Θα ήθελα λοιπόν κάποιες γενικές πληροφορίες πχ τώρα τον χειμώνα σε τι θερμοκράσια είναι καλό να τα ρυθμίζουμε ή σε ποιο πρόγραμμα κλπ.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω ένα 18αρι hitachi invertor 10ετίας και τα τελευταία 2 χρόνια είναι η βασική μονάδα θέρμασνσης όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από 5-7 βαθμούς αλλιώς βάζουμε καλοριφέρ. Κάτι που έμαθε τυχαία πριν μερικές ημέρες είναι ότι ειδικά τον χειμώνα είναι καλύτερο αντί να το έχω στην θερμανση να είναι στο auto ώστε όταν πιάνει την θερμοκρασία να ριχνει τις στροφές.. (ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει). Χαζομάρα μου προφανώς που δεν είχα ασχοληθεί αλλά θα ήθελα να δω αν υπάρχουν και άλλα τέτοια tips που θα βοήθησουν ώστε η χρήση να γίνει πιο αποδοτική. 

* (Το 18αρι είναι στο σαλόνι - κουζίνα - σε νεα κατασκευή περίπου 35-38 τετραγωνικά) και στα 2 υπνοδωμάτια έχουμε 2 aux 9αρια)

Αυτό με το Auto που ανέφερες,δεν ισχύει από όσο ξέρω.. Το μόνο που θα αλλάξει..είναι ότι αν ανέβει απότομα η θερμοκρασία στον χώρο (αισθητήρας κλιματιστικου) υπό συνθήκες αλλάζει  σε ψύξη κλιματιστικο και κρυώνει τον χώρο,κατι το οποίο δεν το θέλουμε.

Γενικά επιθυμητή βαζουμε 19-23C στην θερμανση.  Προσωπικά το έχω 24/7 ανοιχτό το κλιματιστικό στην θερμανση και προσφέρει ωραία ζέστη.

Εάν το κλιματιστικό μας είναι βασική θέρμανση, δεν έχουμε εναλλακτική, και γνωρίζουμε ότι πχ ζοριζεται να ανεβάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία μας όταν έχει πχ 2C έξω (και το δουλεύουμε διακοπτόμενα),φροντίζουμε να το ανοίξουμε πολύ πιο πριν όταν έχει παραπάνω ζέστη  ώστε όταν έχει δύσκολο καιρό  να χρειάζεται απλά να συντηρήσει τον χώρο και όχι να τον θερμάνει.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αυτό με το Auto που ανέφερες,δεν ισχύει από όσο ξέρω.. Το μόνο που θα αλλάξει..είναι ότι αν ανέβει απότομα η θερμοκρασία στον χώρο (αισθητήρας κλιματιστικου) υπό συνθήκες αλλάζει  σε ψύξη κλιματιστικο και κρυώνει τον χώρο,κατι το οποίο δεν το θέλουμε.

Γενικά επιθυμητή βαζουμε 19-23C στην θερμανση.  Προσωπικά το έχω 24/7 ανοιχτό το κλιματιστικό στην θερμανση και προσφέρει ωραία ζέστη.

Εάν το κλιματιστικό μας είναι βασική θέρμανση, δεν έχουμε εναλλακτική, και γνωρίζουμε ότι πχ ζοριζεται να ανεβάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία μας όταν έχει πχ 2C έξω (και το δουλεύουμε διακοπτόμενα),φροντίζουμε να το ανοίξουμε πολύ πιο πριν όταν έχει παραπάνω ζέστη  ώστε όταν έχει δύσκολο καιρό  να χρειάζεται απλά να συντηρήσει τον χώρο και όχι να τον θερμάνει.

Τι να πω, και εγώ μέχρι τώρα έτσι το δούλευα. Σε μια συζήτηση μου είπαν για το auto και είπα να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αναρωτιέμαι τι βαθμό απόδοσης έχει ένα μηχάνημα που ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει ενέργεια που δεν ήθελε για να πάει ο χώρος +2 ή και +3 και όταν φτάνει εκεί ανοιγοκλείνει μερικές χιλιάδες φορές στη σεζόν....

H ολη συζητηση εγινε επειδη ισχυριζομαι οτι μπορει καποιο να κλεινει και να καιει λιγοτερο.
Παραδεχομαι οτι υπαρχει προβλημα οταν κανει υπερθερμανση ενα κλιματιστικο αλλα λεω οτι αν θες
να δεις αν ειναι πιο οικονομικο σε σχεση με ενα αλλο πρεπει να συγκρινεις καταναλωσεις εχοντας
την ιδια θερμοκρασια χωρου και οχι την ιδια ζητουμενη, επειδη το ποσο θα ειναι η πραγματικη αλλαζει
απο χωρο σε χωρο.

Το προβλημα της διαφορας ζητουμενης με πραγματικη αναλογα με τον χωρο το εχει εντοπισει και η Fujitsu
και μαλιστα δινει και λυση στo προβλημα επιτρεποντας σου να το σεταρεις μονος σου απο -4 ως +4 βαθμους.

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

H ολη συζητηση εγινε επειδη ισχυριζομαι οτι μπορει καποιο να κλεινει και να καιει λιγοτερο.
Παραδεχομαι οτι υπαρχει προβλημα οταν κανει υπερθερμανση ενα κλιματιστικο αλλα λεω οτι αν θες
να δεις αν ειναι πιο οικονομικο σε σχεση με ενα αλλο πρεπει να συγκρινεις καταναλωσεις εχοντας
την ιδια θερμοκρασια χωρου και οχι την ιδια ζητουμενη, επειδη το ποσο θα ειναι η πραγματικη αλλαζει
απο χωρο σε χωρο.

Το προβλημα της διαφορας ζητουμενης με πραγματικη αναλογα με τον χωρο το εχει εντοπισει και η Fujitsu
και μαλιστα δινει και λυση στ0 προβλημα επιτρεποντας σου να το σεταρεις μονος σου απο -4 ως +4 βαθμους.

 

Δεν λές κάτι περίεργο.

Σε κάθε περίπτωση στοιχηματίζω ότι τον @dimostr δεν τον ευχαριστεί η σκέψη ότι το daikin έχει υψηλή απόδοση βάσει scop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν λές κάτι περίεργο.

Ευχαριστω γιατι ειχα αρχισει να αμφιβαλλω για τον εαυτο μου😁

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν λές κάτι περίεργο.

Σε κάθε περίπτωση στοιχηματίζω ότι τον @dimostr δεν τον ευχαριστεί η σκέψη ότι το daikin έχει υψηλή απόδοση βάσει scop.

καλη η θψηλη αποδοση αλλα πρεπει να νιωθεις και ανετα απο την χρηση του κλιματιστικου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...