Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Οι τεχνικοί (τοπικοί αντιπρόσωποι) ας λένε ότι θέλουν.

Το θέμα είναι όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, τι θα πει η daikin Ελλάς. 

Εις αναμονή λοιπόν αν και έγινε το πρώτο σημαντικό βήμα, δλδ η συλλογή στοιχείων. Εδώ μέχρι τώρα δεν μπορούμε να τους προσάψουμε κάτι κακό. Αν και atxc , ήρθαν.

συμφωνω οτι ΑΝ ΚΑΙ  ATXC  ηρθαν και θελω να πιστευω οτι η daikin θα σταθει στο υψος του ονοματος της 

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βάλε και το ftxc του @velissarios1. Αν και θα ήθελα πιο εκτεταμένη δοκιμή από το δικό του.

Θελουμε βοηθεια από κατόχους Ftxc με εκτεταμένες καταγραφές πολλών ωρών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Οι τεχνικοί (τοπικοί αντιπρόσωποι) ας λένε ότι θέλουν.

Το θέμα είναι όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, τι θα πει η daikin Ελλάς. 

Εις αναμονή λοιπόν αν και έγινε το πρώτο σημαντικό βήμα, δλδ η συλλογή στοιχείων. Εδώ μέχρι τώρα δεν μπορούμε να τους προσάψουμε κάτι κακό. Αν και atxc , ήρθαν.

Το οποίο θα έκανε ακριβώς το ίδιο 😛

Προσωπική εκτίμηση μιας και πιστεύω ότι είναι εγγενές χαρακτηριστικό. Δεν γίνεται τυχαία σε 2 μηχανήματα. Βάλε και το ftxc του @velissarios1. Αν και θα ήθελα πιο εκτεταμένη δοκιμή από το δικό του.

Λόγω κάποιων υποχρεώσεων δεν κατάφερα να το δουλέψω όσο πρέπει ... δεν βοήθησε και ο καιρός...θα το βλέπουμε από δω και πέρα εντατικά. Με ενδιαφέρει αφάνταστα το θέμα όπως καταλαβαίνεις λόγω κατοχής του ιδίου κλιματιστικού.

 

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Λόγω κάποιων υποχρεώσεων δεν κατάφερα να το δουλέψω όσο πρέπει ... δεν βοήθησε και ο καιρός...θα το βλέπουμε από δω και πέρα εντατικά. Με ενδιαφέρει αφάνταστα το θέμα όπως καταλαβαίνεις λόγω κατοχής του ιδίου κλιματιστικού.

Εάν μπορέσεις βάλτο στο 20 και άστο να δουλέψει 2-3 24ωρα να δούμε τι θα κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1227943723_.png.8a9009d34da60ad6222ea1917ab2d2f2.png

Μια από τα ίδια είμαστε...δεν αλλάζει κάτι...21,2 εσωτερική ...20 ζήτηση και το διάγραμμα δείχνει ξεκάθαρα την πγιότητα Daikin. Όταν θα είμαι σίγουρος οτι θα μπορώ να τους κολλήσω στον τοίχο θα καλέσω το service για ένα καφεδάκι! Θα το αφήσω μέχρι το βράδυ και θα ενημερώσω

 

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velissarios1 είπε

Και το γλέντι συνεχίζεται!2045614274_.png.6695ec40937f9183a190349d3f3ae748.png

Ο συμπιεστής σβήνει και εκκινεί σε διάστημα τριών λεπτών το οποίο είναι το ασφαλιστικό όριο για να μη κάψει συμπιεστή άραγε πόσο ζημιώνει αυτή η ενέργεια την μακροβιότητα του μηχανήματος ,

Ελπίζω σε αυτό το ερώτημα να μου απαντήσει η daikin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

1227943723_.png.8a9009d34da60ad6222ea1917ab2d2f2.png

Μια από τα ίδια είμαστε...δεν αλλάζει κάτι...21,2 εσωτερική ...20 ζήτηση και το διάγραμμα δείχνει ξεκάθαρα την πγιότητα Daikin. Όταν θα είμαι σίγουρος οτι θα μπορώ να τους κολλήσω στον τοίχο θα καλέσω το service για ένα καφεδάκι! Θα το αφήσω μέχρι το βράδυ και θα ενημερώσω

Είναι οριακό το +1.2

Αν μπορείς βάλε ζήτηση 19 ή και 18 ώστε να είμαστε σίγουροι ότι θα είσαι μακριά από τον στόχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο συμπιεστής σβήνει και εκκινεί σε διάστημα τριών λεπτών το οποίο είναι το ασφαλιστικό όριο για να μη κάψει συμπιεστή άραγε πόσο ζημιώνει αυτή η ενέργεια την μακροβιότητα του μηχανήματος ,

Ελπίζω σε αυτό το ερώτημα να μου απαντήσει η daikin 

Σε αυτο το ερώτημα ελπίζουμε να πάρουμε την απάντηση απο την Daikin, στο ερώτημα όμως πόσο σίγουρα ζημιώνει την τσέπη σου.. Αν θεωρήσουμε οτι κλείνει και ανοιγει ανα 3 λεπτα..τότε καίει 100 watt /h. Aν το έχεις ολη μέρα ανοιχτό , τότε 2400W τουλάχιστον την ημέρα κατανάλωση, χωρις κανέναν λογο..

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι οριακό το +1.2

Αν μπορείς βάλε ζήτηση 19 ή και 18 ώστε να είμαστε σίγουροι ότι θα είσαι μακριά από τον στόχο.

Αν είναι οριακό.. σημαίνει οτι θα διορθωθεί αργότερα μόνο του, αφου οι εξωτερικές θερμοκρασίες οπως και οι εσωτερικές θερμοκρασίες θα αλλάξουν κατα την διάρκεια της ημέρας..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι οριακό το +1.2

Αν μπορείς βάλε ζήτηση 19 ή και 18 ώστε να είμαστε σίγουροι ότι θα είσαι μακριά από τον στόχο.

Έβαλα 19... το μεσημέρι το γράφημα (εσωτερική 21,5)

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν είναι οριακό.. σημαίνει οτι θα διορθωθεί αργότερα μόνο του, αφου οι εξωτερικές θερμοκρασίες οπως και οι εσωτερικές θερμοκρασίες θα αλλάξουν κατα την διάρκεια της ημέρας..

Το λέω οριακό γιατί μπορεί το μέλος να λέει ότι έχει 21.2 στον χώρο αλλά μπορεί να έχει σφάλμα στο θερμόμετρο. Επίσης έχω δει ότι στο Fujitsu , υπάρχει κίνδυνος να πέσει σε λουμπα on off ( έχω ανεβάσει και διάγραμμα προχτές ) εκεί στο κοντά +1.

Με το Daikin έχουμε δει ότι το όριο επεκτείνεται σε πολύ μεγαλύτερο offset , ακόμα και σε +3 , γεγονός που δημιουργεί πρόβλημα.

Προσωπικά δεν θεωρώ το +1 πρόβλημα.

Το +3 είναι όμως σίγουρα.

Απλά θέλουμε να δούμε αν το κάνει ΚΑΙ το ftx και άρα δεν είναι θέμα σειράς.

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι είναι ολόιδια απλά δεν είναι κακή η επιβεβαίωση.

@velissarios1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Θυμιστε μου λιγο,η 5ετης για F σειρες Daikin,εχει υποχρεωση ετησιας συντηρησης?

Ναι. Και αν δεν κάνω λάθος από το δίκτυο τους.

16 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Έβαλα 19... το μεσημέρι το γράφημα (εσωτερική 21,5)

Μην αγχώνεσαι. Πάρε τον χρόνο σου. Θέλει δοκιμές για να δεις σε πόσο + παίρνει. Καλό θα ήταν να έχεις και παραπάνω από 1-2 θερμόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 10.20 έγινε γύρισμα της θερμοκρασίας από 20 σε 19 ζήτηση. Δωματίου παραμένει 21,5 περίπου. Θέλω και γω να σιγουρευτώ (ναι ...καλά) οτι έχουμε θέμα και μετά να αρχίσω επαφές με την εταιρία

Edit: Μόλις μίλησα με τον μπλε ντίλερ. Αφού εξήγησα το θεμα μου απάντησε οτι είναι τελείως ...φυσιολογικό αυτό...είχαμε μακρά συζήτηση αλλά δεν καταλήξαμε πουθενά καθώς δεν θέλω ακόμα να μιλήσω με το  service.  Όταν θα έχω αρκετά στοιχεία θα επικοινωνήσω μαζί τους

Edit 2 Δεν κρατήθηκα ... έστειλα Meil και φωτογραφία στην  Daikin  Ελλάς ζητώντας απάντηση αν είναι φυσιολογικό το παραπάνω διάγραμμα. Εξελίξεις οσονούπω 

1830617594_.png.e9d0d9e312184a49e22d305ceda180d7.png

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Στις 10.20 έγινε γύρισμα της θερμοκρασίας από 20 σε 19 ζήτηση. Δωματίου παραμένει 21,5 περίπου. Θέλω και γω να σιγουρευτώ (ναι ...καλά) οτι έχουμε θέμα και μετά να αρχίσω επαφές με την εταιρία

Edit: Μόλις μίλησα με τον μπλε ντίλερ. Αφού εξήγησα το θεμα μου απάντησε οτι είναι τελείως ...φυσιολογικό αυτό...είχαμε μακρά συζήτηση αλλά δεν καταλήξαμε πουθενά καθώς δεν θέλω ακόμα να μιλήσω με το  service.  Όταν θα έχω αρκετά στοιχεία θα επικοινωνήσω μαζί τους

Edit 2 Δεν κρατήθηκα ... έστειλα Meil και φωτογραφία στην  Daikin  Ελλάς ζητώντας απάντηση αν είναι φυσιολογικό το παραπάνω διάγραμμα. Εξελίξεις οσονούπω 

1830617594_.png.e9d0d9e312184a49e22d305ceda180d7.png

Καλώς ήρθες στο club 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειχατε wifi module θα ειχατε καλυτερη εικονα σχετικα με το τι διαβαζει το κλιματιστικο οταν ανοιγει και οταν κλεινει.
Δεν ξερω για τα Sensira αλλα το Perfera εχει μεγαλο offset οπως ειχα δειξει και περυσι.

Επισης αν μπορει καποιος ας κανει μια καταγραφη με το καπακι μπροστα ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...