Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Τα 250 είναι υψηλή τιμή όταν το προηγούμενο μοντέλο έχει λιγότερο από 150...

Το πώς έχει καλύτερο scop ενώ έχει χειρότερα επιμέρους cops , είναι κάτι που θα ήθελα πραγματικά να το μάθω.

Το πραγματικά ελαχιστα του kmta δεν τα ξέρουμε αλλά στοιχηματίζω ότι είναι σαφώς χαμηλότερα όπως ακριβώς είναι χαμηλότερα του klca.

Ρε λιακ δεν απαντας.

Αντικειμενικα τα 250w ειναι πολλα για 18αρι?
Τα 100w διαφορα στο ελαχιστο input ειναι βασικο κριτηριο αξιολογησης?
Με τη λογικη αυτη τοτε τα 240 του ΚΜΤΑ ειναι υψηλη τιμη επειδη το KLCA εχει 180 (στους 35). Κι αν ειναι βασικο κριτηριο αξιολογησης το ΚΜΤΑ ειναι χειροτερο.

Η πλειονοτητα των COPS του edge ειναι καλυτερα του premium. Απλως χανεται η εικονα αν κοιτας μονο min-nom-max.
Αν κοιταξεις τι γινεται 20% - 30% - 40% κλπ θα δεις τη διαφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αφηστε παρακαλω τα Daikin κι απολαυστε φλαταδουρα απο Haier😁 Ανοιχτο απ το μεσημερι ζητηση 21 με το φαν στο 2! πορτες ανοιχτες ολες εχω τωρα 22,3 σαλονι 21,5 πιο μακρια

image.jpg

Mε βλεπω με 18ρι haier και ας χρειαζομαι 9ρι το πολυ!

Αν και ολα τα 18ρια παιζουν χαμηλα τελικα η σχεδον ολα...

Τοσο δυσκολο ειναι στα 9ρια που ειναι σε παρα πολυ μεγαλυτερη παραγωγη να βρουμε καποιο με χαμηλη ελαχιστη,την επιτομη μου μεσα?

Και μετα σου λεει για υπερδιαστασιολογηση στους παλιους λεβητες που να μην επαναληφθει τωρα στα κλιματιστικα...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Specs είπε

Mε βλεπω με 18ρι haier και ας χρειαζομαι 9ρι το πολυ!

Αν και ολα τα 18ρια παιζουν χαμηλα τελικα η σχεδον ολα... Mπα..μη το λες..😄

Τοσο δυσκολο ειναι στα 9ρια που ειναι σε παρα πολυ μεγαλυτερη παραγωγη να βρουμε καποιο με χαμηλη ελαχιστη,την επιτομη μου μεσα?

Και μετα σου λεει για υπερδιαστασιολογηση στους παλιους λεβητες που να μην επαναληφθει τωρα στα κλιματιστικα...

Και υπ οψιν η ελαχιστη ειναι πιο κατω περι τα 220w σε ακομη πιο ευνοικες συνθηκες..Δεν μπορω να κατανοησω ομως γιατι το 9αρι  εχει τοσο υψηλα ελαχιστα btu..Δηλαδη εχει αλλο προγραμματισμο;περιεργο το βρισκω..Εκτος..κι αν ο δικος σου χωρος τοσα ζηταει!Το χεις αφησει να δουλεψει 12ωρο non stop?

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Και υπ οψιν η ελαχιστη ειναι πιο κατω περι τα 220w σε ακομη πιο ευνοικες συνθηκες..Δεν μπορω να κατανοησω ομως γιατι το 9αρι  εχει τοσο υψηλα ελαχιστα btu..Δηλαδη εχει αλλο προγραμματισμο;περιεργο το βρισκω..Εκτος..κι αν ο δικος σου χωρος τοσα ζηταει!Το χεις αφησει να δουλεψει 12ωρο non stop?

Δεν εχω παραπονο μιας και ο κατασκευαστης δεν μιλαει για κατω απο 300w καταναλωση πουθενα...αρα ειμαι κοντα σε αυτο.

Οχι 24ωρο ακομη δεν χρειαστηκε,αλλα γιατι να αλλαξει κατι απο τις 18 ωρες που το εχω σημερα πχ? αφου κλεινει απο τα 340 και μετα απο μιση εως και τρια τεταρτα της ωρας ξανανοιγει και δουλευει 15 εως 35 λεπτα κοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ και εγω με @rbx1000 οτι αντικειμενικά ελάχιστα 250W για 18000btu ειναι πολυ καλα.. Το οτι κάποια κατεβαίνουν ακομα πιο κάτω, είναι ενα μικρο αβανταζ και τιποτα παραπάνω. Το πρόβλημα ειναι οταν κατεβαίνουν μέχρι αντικειμενικά πολλά watt πχ 500watt και πάνω εκει θα με ενοχλούσε.. οχι μονο εμένα αλλα και πολλους αλλους.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

Ξερετε αν το shorai premium ειναι dc twin rotary απλα για ενημερωση.αν δεν κανω λαθος τα 24αρια πρεπει να ειναι

18k και 24k είναι twin rotary ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Η πλειονοτητα των COPS του edge ειναι καλυτερα του premium. Απλως χανεται η εικονα αν κοιτας μονο min-nom-max.
Αν κοιταξεις τι γινεται 20% - 30% - 40% κλπ θα δεις τη διαφορα.

Έχεις δίκιο!

16c9373bf11007409c41587e65540f82.png

image.png.482f53d97d581576290ce74b94f0a1ef.png

23 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Αντικειμενικα τα 250w ειναι πολλα για 18αρι?
 

χμμμ, έτσι και έτσι.

23 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Τα 100w διαφορα στο ελαχιστο input ειναι βασικο κριτηριο αξιολογησης?

Το θεωρώ μεγάλο προσόν.

23 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Με τη λογικη αυτη τοτε τα 240 του ΚΜΤΑ ειναι υψηλη τιμη επειδη το KLCA εχει 180 (στους 35). Κι αν ειναι βασικο κριτηριο αξιολογησης το ΚΜΤΑ ειναι χειροτερο.

Τα KMTA και KLCA είναι διαφορετικές σειρές. Σε αυτό το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, υπερτερεί το KLCA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

χμμμ, έτσι και έτσι.

Το θεωρώ μεγάλο προσόν.

Τα KMTA και KLCA είναι διαφορετικές σειρές. Σε αυτό το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, υπερτερεί το KLCA.

Δλδ ΟΛΑ εκτος απο KLCA, KMTA και Shorai ειναι απο ετσι κι ετσι ως χαλια?

Εγω θεωρω μειονεκτημα να συνεχιζει να δουλευει με λιγοτερο απο 1200-1300W output στη θερμανση οποιοδηποτε 18αρι.

Αλλο να λες οτι το χ κλιματιστικο κατεβαινει πιο χαμηλα απο το ψ  και αλλο οτι ειναι καλυτερο επειδη κατεβαινει.

Εχω γραψει πολυ πριν παρω το Τοσιμπα οτι το πολυ χαμηλο input στη θερμανση με τα σημερινα COP το θεωρω μειονεκτημα και οχι πλεονεκτημα.
Επισης αν ενα κλιματιστικο κλεινει και ανοιγει χωρις να σου δημιουργει προβλημα στη θερμικη ανεση, χωρις ψυχρα ρευματα και
μαλιστα πετυχαινοντας με αυτον τον τροπο μικροτερη συνολικη καταναλωση γιατι να θεωρειται μειoνεκτημα?
Επειδη δε φαινεται ωραιο το διαγραμμα στο grafana?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rbx1000 είπε

μαλιστα πετυχαινοντας με αυτον τον τροπο μικροτερη συνολικη καταναλωση γιατι να θεωρειται μειoνεκτημα?
Επειδη δε φαινεται ωραιο το διαγραμμα στο grafana?

Αυτό δεν ισχύει , έχω το 18αρι στο σαλόνι που δουλεύει εντελώς φλατ και έχω και το γνωστό 9αρι σε υπνοδωμάτιο που κάνει τα γνωστά on off τρίλεπτου και η θερμοκρασία στο σαλόνι είναι κοντά στην ζητούμενη και η κατανάλωση είναι μικρότερη παρότι μιλάμε για 18αρι και το άλλο στο υπνοδωμάτιο πρέπει να γίνεις μάντης σε ποια θερμοκρασία πρέπει να το βάλεις για να μη σκάσεις η κρυώσεις και καίει και περισσότερο και ας είναι 9αρι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας - προγραμματισμού των Daikin ας γράψω και εγώ αυτά που έχω παρατηρήσει αυτή την περίοδο στο δικό μου (FTXM35N).

Η θερμοκρασία στην Θεσσαλονίκη που είμαι κυμαίνεται από 20-21 την ημέρα μέχρι 9-10 τις πρώτες πρωινές ώρες. Το κλιματιστικό το έχω καρφωμένο στους 21 βαθμούς με ανεμιστήρα auto. Οι ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού ακόμα είναι ελάχιστες, αφού την μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας έχουμε >15 βαθμών. 

Με 21 καρφωμένο λοιπόν, πολλές φορές (ειδικά αν μείνει 1-2 μέρες σερί) η θερμοκρασία σταθεροποιείται γύρω στους 23.2 - 23.7. Αν θέλω να έχω πιο χαμηλή θερμοκρασία, τότε το βάζω 20 και έχω στον χώρο 22.5 περίπου. Απλά το αναφέρω για να έχετε μία εικόνα και για τις πιο ακριβές σειρές της εταιρείας. Ίσως είναι μία από τις αδυναμίες αυτού του προγραμματισμού, όταν απαιτήσεις χώρου < ελάχιστα btus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Αυτό δεν ισχύει , έχω το 18αρι στο σαλόνι που δουλεύει εντελώς φλατ και έχω και το γνωστό 9αρι σε υπνοδωμάτιο που κάνει τα γνωστά on off τρίλεπτου και η θερμοκρασία στο σαλόνι είναι κοντά στην ζητούμενη και η κατανάλωση είναι μικρότερη παρότι μιλάμε για 18αρι και το άλλο στο υπνοδωμάτιο πρέπει να γίνεις μάντης σε ποια θερμοκρασία πρέπει να το βάλεις για να μη σκάσεις η κρυώσεις και καίει και περισσότερο και ας είναι 9αρι 

Εισαι απολυτος για το τι ισχυει και τι οχι.
Ακομη και με αυτη τη λειτουργια του Νταικιν που δεν ξερεις ακομη αν ειναι φυσιολογικη δεν κανεις σωστη συγκριση.
Συγκρινεις ζητουμενες θερμοκρασιες και οχι χωρου.
Αν θες να κανεις σωστα τη συγκριση θα συγκρινεις την καταναλωση που εχουν στο ιδιο διαστημα χρονου κρατωντας την ΙΔΙΑ θερμοκρασια ΧΩΡΟΥ.
πχ τι καταναλωση θα εχουν κρατωντας το χωρο και τα 2 στους 22 ασχετα αν στο ενα ζητας 23 και στο αλλο 19.

Δε μπορεις να λες οτι το ενα καιει περισσοτερο κρατωντας το χωρο στους 23 και το αλλο καιει λιγοτερο αλλα ο χωρος εχει 21.

Καταλαβαινω το να παραπονιεται καποιος- κι εχει και δικιο- που ζηταει 21 και παει 23 στο χωρο, αλλα αυτο ειναι αλλου ειδους προβλημα, οχι αποδοσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις δίκιο!

16c9373bf11007409c41587e65540f82.png

image.png.482f53d97d581576290ce74b94f0a1ef.png

χμμμ, έτσι και έτσι.

Το θεωρώ μεγάλο προσόν.

Τα KMTA και KLCA είναι διαφορετικές σειρές. Σε αυτό το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, υπερτερεί το KLCA.

Μιας και ερευνω το πεδιο "επιτομη",που θα βρω τετοιους πινακες με part load κλπ για τις φτηνες σειρες που με ενδιαφερουν?

Πχ θελω να δω πινακα για το Mirai ras-10bavg-e1/ras-b10bkvg-e  μιας και βλεπω ελαχιστη αποροφουμενη 150w σε θερμανση(τοσο καιει η σομπα πελετ μου σε ρευμα,οσο λειτουργει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Μιας και ερευνω το πεδιο "επιτομη",που θα βρω τετοιους πινακες με part load κλπ για τις φτηνες σειρες που με ενδιαφερουν?

Πχ θελω να δω πινακα για το Mirai ras-10bavg-e1/ras-b10bkvg-e  μιας και βλεπω ελαχιστη αποροφουμενη 150w σε θερμανση(τοσο καιει η σομπα πελετ μου σε ρευμα,οσο λειτουργει)

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e18-res009_b code mirai ras-b05_07_10_13_16bkvg-e ras-05_07_16bavg-e ras-10_13bavg-e1_en.pdf

σελιδα 15

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...