Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ έρχεται το follow me και το φτιάχνει. Το θεωρώ άκρως απαραίτητο για μικρό δωμάτιο.

Εχεις δικιο...σαν το follow me τιποτε πιο ακριβες,

Ειχα ορκιστει να μην ξαναπαρω σε μικρο δωματιο/υπνοδωματιο κλιματιστικο χωρις follow me,αλλα θα κανουν χρονια πολλα οι πρωτοποροι "μεγαλοι" κατασκευαστες να το ενσωματωσουν η μπορει να μην το βαλουν ποτε ψαχνοντας για αλλου ειδους λυση!

Και ετσι ψαχνοντας για πραγματικο ινβερτερ που να μην κλεινει απο ψηλα,ουτε για πριονια,μενουμε με τις φιρμες μονο υποψηφιες.

Οχι οτι θα με χαλαγε ενα midea η toyotomi ,αλλα με χαλαει η εγγυηση τους.

Αν υπηρχαν τα gree με το ifeel τους και τα 10 χρονια εγγυηση...

52 λεπτά πριν, Klausx είπε

Και το midea δεν τα πάει καλά στην θέρμανση, αναμένω πιο κρύα μέρα για γράφημα. Μέχρι στιγμής λίγο που το έβαλα ζεσταίνει γρήγορα το δωμάτιο και μετά αρχίζουν τα on-off με ότι συνεπάγεται αυτό. (Πάει την περσίδα πάνω όταν σταματάει ο συμπιεστής αλλά τα κρύα ρεύματα είναι αισθητά)

Οταν σταματησει ο συμπιεστης,ο εσωτερικος ανεμιστηρας δουλευει συνεχως η μονο για λιγο και αφου απαγει την θερμοτητα σταματαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχουν το ίδιο σημείο εκκίνησης. Θα πρέπει να αφαιρέσεις κάτι απ'το δεξί. Αν δεν κάνω λάθος περίπου 0.2 με 0.25kwh

Μου κανεις πλακα, ετσι?🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το tplink μηδενιζει την ημερησια στις 00:00.
Η καταναλωση ειναι 00:00 - 02:00

Ουπς.

Έχω συνηθίσει στο grafana και το πρωτόγονο αυτό σύστημα με μπέρδεψε!😄

57 λεπτά πριν, Specs είπε

Εχεις δικιο...σαν το follow me τιποτε πιο ακριβες,

Ειχα ορκιστει να μην ξαναπαρω σε μικρο δωματιο/υπνοδωματιο κλιματιστικο χωρις follow me,αλλα θα κανουν χρονια πολλα οι πρωτοποροι "μεγαλοι" κατασκευαστες να το ενσωματωσουν η μπορει να μην το βαλουν ποτε ψαχνοντας για αλλου ειδους λυση!

Και ετσι ψαχνοντας για πραγματικο ινβερτερ που να μην κλεινει απο ψηλα,ουτε για πριονια,μενουμε με τις φιρμες μονο υποψηφιες.

Οχι οτι θα με χαλαγε ενα midea η toyotomi ,αλλα με χαλαει η εγγυηση τους.

Αν υπηρχαν τα gree με το ifeel τους και τα 10 χρονια εγγυηση...

Οταν σταματησει ο συμπιεστης,ο εσωτερικος ανεμιστηρας δουλευει συνεχως η μονο για λιγο και αφου απαγει την θερμοτητα σταματαει?

Υπάρχουν inventor με 10 και carrier με 5.

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Na βουτηξω να γινω το πειραματοζωο για Mirai Plus 10ρι?

Μολις βγηκε σε προφορα 440 τοποθετημενο...

Το έχει πάρει ο @CorumD αν θυμάμαι καλά. Δες το παλιό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

Το έχει πάρει ο @CorumD αν θυμάμαι καλά. Δες το παλιό θέμα.

Θα το επιχειρησω μωρε(παλια κρητικου, διαφημιση)...η αλλιως ,την εκανα την αποκοτια,αναμεινατε test εξαντλητικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ιδιες ωρες λειτουργιας? (Δε βοηθαει το διαγραμμα)
Ιδια θερμοκρασια χωρου?
Αληθεια το Kuro τι κανει?

Με το i feel  ανάβει λίγο και σβήνει γιατί πιάνει θερμοκρασία γρήγορα από τα άλλα κλιματιστικά 

Από 12 το βράδυ που έχει μηδενίσει το tp link αναμμένα ήταν και τα τρία 

Το διάγραμμα είχα σβήσει τα logs για να έχω καθαρά τα τριλεπτα του daikin 

Θερμοκρασίες στο χώρο του toshiba 21,8 daikin 22,4 kuro 22

Έβαλα και σχεδιάγραμμα του kuro 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με το i feel  ανάβει λίγο γιατί πιάνει θερμοκρασία γρήγορα από τα άλλα κλιματιστικά 

Από 12 το βράδυ που έχει μηδενίσει το tp link αναμμένα ήταν και τα τρία 

Το διάγραμμα είχα σβήσει τα logs για να έχω καθαρά τα τριλεπτα του daikin 

Θερμοκρασίες στο χώρο του toshiba 21,8 daikin 22,4 kuro 22


Μπορεις να κανεις restore τα logs απο τον καδο και να τα ανοιξει κανονικα.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Κuro καταναλωση?

Έχω βάλει λέω κοίτα 

46 λεπτά πριν, rbx1000 είπε


Μπορεις να κανεις restore τα logs απο τον καδο και να τα ανοιξει κανονικα.

nnnnnnnn.png.12678018847a060b1ac1533b3a4cce80.png

45 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω βάλει λέω κοίτα 

nnnnnnnn.png.12678018847a060b1ac1533b3a4cce80.png

οσο και να μετραμε η να θελετε να αποδειξετε κατι αλλο απο αυτο  το χαλι αυτο με τα on off του daikin δε προκειται να αλλαξει κατι το κλιματιστικο κανει επανεκκινηση ανα τριλεπτο κατι το οποιο ειναι εκτος απο οπτικα αλλα και απο θεμα ανεσης απαραδεκτο αλλα δυνητικα ειναι και επιζήμιο για την ζωη του συμπιεστη  

και επειδη καλα τα λογια αλλα τα σχεδιαγραμματα δε λενε ψεμματα παροτι ολα αυτα τα εχω ανεβασει ξανα αλλα ειναι στο παλιο θεμα βαζω μερικα2124692979_20-10daikinkatanalvsh.png.372114deadebab2fb75ae6eba171d53c.png

bbbbbb.png

νταικιν.png

22-9 δαικιν.png

Σχόλιο 2020-02-06 153839.png

;;;;;;.png

Σχόλιο 2020-02-13 191911.png

daikin25 (2).png

φορθμ νταικιν.png

89190331_2020-03-11205842.png.14b9683ebd4f42290b7a22cecd34bea9.png437158675_2020-03-11205842.png.d91a750f302fd415b8174ab2466ae5f0.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω βάλει λέω κοίτα 

nnnnnnnn.png.12678018847a060b1ac1533b3a4cce80.png

οσο και να μετραμε η να θελετε να αποδειξετε κατι αλλο απο αυτο  το χαλι αυτο με τα on off του daikin δε προκειται να αλλαξει κατι το κλιματιστικο κανει επανεκκινηση ανα τριλεπτο κατι το οποιο ειναι εκτος απο οπτικα αλλα και απο θεμα ανεσης απαραδεκτο αλλα δυνητικα ειναι και επιζήμιο για την ζωη του συμπιεστη  

και επειδη καλα τα λογια αλλα τα σχεδιαγραμματα δε λενε ψεμματα παροτι ολα αυτα τα εχω ανεβασει ξανα αλλα ειναι στο παλιο θεμα βαζω μερικα που εχει και με ψυξη μεσα 2124692979_20-10daikinkatanalvsh.png.372114deadebab2fb75ae6eba171d53c.png

bbbbbb.png

νταικιν.png

22-9 δαικιν.png

Σχόλιο 2020-02-06 153839.png

;;;;;;.png

Σχόλιο 2020-02-13 191911.png

daikin25 (2).png

φορθμ νταικιν.png

89190331_2020-03-11205842.png.14b9683ebd4f42290b7a22cecd34bea9.png437158675_2020-03-11205842.png.d91a750f302fd415b8174ab2466ae5f0.png

Δε θελω να αποδειξω τιποτα.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι η συμπεριφορα του Νταικιν προβληματιζει.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση κρατωντας ομως το χωρο σε μεγαλυτερη θερμοκρασια.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι φαινεται περιεργο το Kuro να εχει σταθερη θερμοκρασια χωρου με αυτη τη λειτουργια που δειχνει το διαγραμμα.(3 ωρες κλειστο - 2 ωρες 450w)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Δε θελω να αποδειξω τιποτα.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι η συμπεριφορα του Νταικιν προβληματιζει.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση κρατωντας ομως το χωρο σε μεγαλυτερη θερμοκρασια.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι φαινεται περιεργο το Kuro να εχει σταθερη θερμοκρασια χωρου με αυτη τη λειτουργια που δειχνει το διαγραμμα.(3 ωρες κλειστο - 2 ωρες 450w)

Όπως έχω ξανάπει το δωμάτιο που είναι το kuro είναι ακριβώς απέναντι από το δωμάτιο του daikin και η θερμοκρασία διαχέεται στα δωμάτια γιατί όπως έχω ξαναπεί εγώ δεν κλείνω πόρτες έχω 100τμ φλατ διαμέρισμα με όλα τα δωμάτια και κλιματιστικα να επικοινωνούν ώστε όλο το σπιτι να έχει όσο γίνεται μια ενιαία θερμοκρασία 

το kuro συγκεκριμένα άναψε έκανε αυτό που λες δούλεψε με 410-450 και έσβησε γιατί ο αισθητήρας στο I feel έδειξε 23 επισης γιαυτο και ο μισος χώρος είναι με παραπάνω από 22 όπως είπα που έχει το daikin γιατί κάνει υπερθέρμανση , σκέψου ότι το daikin υπερθερμάνει κα8 το δωμάτιο του kuro όλα αυτά με τις καταναλώσεις θα αλλάξουν όταν αυξηθούν τα φορτία και συνολικά στο τέλος του χειμώνα το daikin σε σχέση με το kuro θα έχει συνολικά ελαφρώς μικρότερη κατανάλωση κάτι που αντικατοπτρίζει κα8 την διαφορά στο scop 

Επισης για το daikin αρκε8 να κάνουμε λίγο υπομονή για την επίσημη απάντηση της daikin την οποία εγώ θα επικοινωνήσω εδώ στο forum οποία και να είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Όπως έχω ξανάπει το δωμάτιο που είναι το kuro είναι ακριβώς απέναντι από το δωμάτιο του daikin και η θερμοκρασία διαχέεται στα δωμάτια γιατί όπως έχω ξαναπεί εγώ δεν κλείνω πόρτες έχω 100τμ φλατ διαμέρισμα με όλα τα δωμάτια και κλιματιστικα να επικοινωνούν ώστε όλο το σπιτι να έχει όσο γίνεται μια ενιαία θερμοκρασία 

το kuro συγκεκριμένα άναψε έκανε αυτό που λες δούλεψε με 410-450 και έσβησε γιατί ο αισθητήρας στο I feel έδειξε 23 επισης γιαυτο και ο μισος χώρος είναι με παραπάνω από 22 όπως είπα που έχει το daikin γιατί κάνει υπερθέρμανση , σκέψου ότι το daikin υπερθερμάνει κα8 το δωμάτιο του kuro όλα αυτά με τις καταναλώσεις θα αλλάξουν όταν αυξηθούν τα φορτία και συνολικά στο τέλος του χειμώνα το daikin σε σχέση με το kuro θα έχει συνολικά ελαφρώς μικρότερη κατανάλωση κάτι που αντικατοπτρίζει κα8 την διαφορά στο scop 

ok δε χρειαζεται να εξηγεις
απλως επειδη μιλαμε για την πραγματικοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...