Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Nikolasnennes είπε

Παιδιά επειδή έχω προβληματιστει πολύ με την συμπεριφορά του daikin, που περίμενα μέχρι το Black friday για να πάρω 2 και Black friday δεν ξέρω αν θα γίνει.... Όλα αυτά τα on off τα κάνει αφού ξεπεράσει την επιθυμητή θερμοκρασία; ή από την αρχή; φανταζομαι αφού την ξεπεράσει

Καλως τον..αν καταργηθει δηλαδη η black friday εννοεις δεν θα ψωνισεις ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Παιδιά επειδή έχω προβληματιστει πολύ με την συμπεριφορά του daikin, που περίμενα μέχρι το Black friday για να πάρω 2 και Black friday δεν ξέρω αν θα γίνει.... Όλα αυτά τα on off τα κάνει αφού ξεπεράσει την επιθυμητή θερμοκρασία; ή από την αρχή; φανταζομαι αφού την ξεπεράσει

Πάρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Specs είπε

Καλως τον..αν καταργηθει δηλαδη η black friday εννοεις δεν θα ψωνισεις ποτέ?

Όχι οχιι. Δεν εννοούσα αυτό, τα κλιματιστικά θα τα πάρουμε έτσι και αλλιώς αυτήν την εποχή, είτε έχει είτε δεν έχει Black friday. Δηλαδή έτυχε απλά αυτή την εποχή που θα το πάρουμε (τέλη Νοεμβρίου) να τυχαίνει το Black Friday. 

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάρτο.

Απλά θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες για αυτήν την συμπεριφορά από το daikin. Τα έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω με αυτό το θέμα. Και έχω αμφιβολίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Απλά θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες για αυτήν την συμπεριφορά από το daikin. Τα έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω με αυτό το θέμα. Και έχω αμφιβολίες 

Νομίζω τα έχουμε πει όλα για το συγκεκριμένο. Είσαι και ειδική περίπτωση οπότε άγνωστο πώς θα κάτσει αν ερχόταν κάποιος που έλεγε ότι μένει σε χώρο με αυτόν που περιγράφεις. Ή θα κάτσει κούτα ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Όχι οχιι. Δεν εννοούσα αυτό, τα κλιματιστικά θα τα πάρουμε έτσι και αλλιώς αυτήν την εποχή, είτε έχει είτε δεν έχει Black friday. Δηλαδή έτυχε απλά αυτή την εποχή που θα το πάρουμε (τέλη Νοεμβρίου) να τυχαίνει το Black Friday. 

Ok,μην αγχωνεσαι...ασε που μετα την black friday εχει και cyber monday εως week κλπ διαβαζε εσυ ως τοτε οτι παιζει εδω μεσα ,αλλα προσεχε μην αηδιασεις με ολες τις μαρκες  στο τελος,συμβαινει συχνα στο λεω εκ πειρας και μετα ειτε παρεις οτι βρεις μπροστα σου,ειτε τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω τα έχουμε πει όλα για το συγκεκριμένο. Είσαι και ειδική περίπτωση οπότε άγνωστο πώς θα κάτσει αν ερχόταν κάποιος που έλεγε ότι μένει σε χώρο με αυτόν που περιγράφεις. Ή θα κάτσει κούτα ή όχι.

Σωστοςς

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Ok,μην αγχωνεσαι...ασε που μετα την black friday εχει και cyber monday εως week κλπ διαβαζε εσυ ως τοτε οτι παιζει εδω μεσα ,αλλα προσεχε μην αηδιασεις με ολες τις μαρκες  στο τελος,συμβαινει συχνα στο λεω εκ πειρας και μετα ειτε παρεις οτι βρεις μπροστα σου,ειτε τιποτε.

Συμφωνώ απόλυτα. Θα δω τι θα κάνω. Ένας φίλος μου έχει στο σπίτι του 3 κλιματιστικά daikin siesta sensira. Θα τον ρωτήσω κάποια στιγμή πως πάει και θα σας πω και εσάς. Βασικά αυτός δεν έχει και tp link οπότε μπορεί να μην ξέρει ακριβώς τα έργα του daikin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Σωστοςς

Συμφωνώ απόλυτα. Θα δω τι θα κάνω. Ένας φίλος μου έχει στο σπίτι του 3 κλιματιστικά daikin siesta sensira. Θα τον ρωτήσω κάποια στιγμή πως πάει και θα σας πω και εσάς. Βασικά αυτός δεν έχει και tp link οπότε μπορεί να μην ξέρει ακριβώς τα έργα του daikin. 

Μη του πεις τίποτα αν τον συμπαθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μη του πεις τίποτα αν τον συμπαθείς.

Σωστα...κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι που μολις πεις τετοιες αληθειες,μετα το κατεβαζουν απο το ιντερνετ...και χαλανε και φιλιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sry για το σπαμ , απλά βλέπω πως το follow me βοηθάει και τα μεγάλα midea και όχι μόνο τα μικρά.

Πορτοκαλί γραμμή είναι το ariston prios 50 το οποίο μετά τις 1μμ έπαιξε με follow me.

ΥΓ Χαβαλέ έχει που το 9άρι carrier (πράσινη γραμμή), έπαιξε με σχεδόν ίδιο σχήμα και watts με το 18άρι.

image.png.b0f9c22e3d7eca7c2d9940ecf0be2fbe.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2020 στις 9:43 ΜΜ, liakjim είπε

Έτσι φαίνεται.

Δεν συνδέεται η σύγκριση με αυτά που λες. Θα το ανεβαζα έτσι και αλλιώς μιας και μου έκανε εντύπωση.

Μονο ariston δεν πρεπει να λεγεται xeiriston του παει καλυτερα για ονομα....😱

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Μονο ariston δεν πρεπει να λεγεται xeiriston του παει καλυτερα για ονομα....😱

Βλέποντας το πόσο καλύτερα πάει με το follow me, αναρωτιέμαι ποιο είναι το αυγό και ποια η κότα. Δλδ, είναι τα midea έτσι προγραμματισμένα ώστε να παίζουν με το follow me εκμεταλλευομενα το ή το εφεύραν για να γλιτώσουν από τις συνέπειες του υψηλού φορτίου σχεδιασμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2020 στις 12:53 ΜΜ, Specs είπε

Μιας και ερευνω το πεδιο "επιτομη",που θα βρω τετοιους πινακες με part load κλπ για τις φτηνες σειρες που με ενδιαφερουν?

Πχ θελω να δω πινακα για το Mirai ras-10bavg-e1/ras-b10bkvg-e  μιας και βλεπω ελαχιστη αποροφουμενη 150w σε θερμανση(τοσο καιει η σομπα πελετ μου σε ρευμα,οσο λειτουργει)

Μπααααααα.... κατω απο 210 και με τις τωρινες ευνοϊκες συμθήκες δεν έχω δει, προτιμάει να κλείσει. Οπώς σου έγραψα και στο μήνυμα όμως στα 200 w δεν έχεις θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μπααααααα.... κατω απο 210 και με τις τωρινες ευνοϊκες συμθήκες δεν έχω δει, προτιμάει να κλείσει. Οπώς σου έγραψα και στο μήνυμα όμως στα 200 w δεν έχεις θέρμανση.

Κλεινει ο ανεμιστηρας ο μεσα οταν το κομπρεσερ κλεινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Sry για το σπαμ , απλά βλέπω πως το follow me βοηθάει και τα μεγάλα midea και όχι μόνο τα μικρά.

Πορτοκαλί γραμμή είναι το ariston prios 50 το οποίο μετά τις 1μμ έπαιξε με follow me.

ΥΓ Χαβαλέ έχει που το 9άρι carrier (πράσινη γραμμή), έπαιξε με σχεδόν ίδιο σχήμα και watts με το 18άρι.

image.png.b0f9c22e3d7eca7c2d9940ecf0be2fbe.png

Τι διαφορα εχει το αριστον στη θερμικη ανεση με follow me και χωρις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...