Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

ok δε χρειαζεται να εξηγεις
απλως επειδη μιλαμε για την πραγματικοτητα...

Όχι εξηγώ για να μπορέσω να κατανοήσω και γω το πρόβλημα ίσως είναι κάτι που μου διαφεύγει εντελώς η να μη το λαμβάνω υπόψιν και κάποιος άλλος να το έχει εντοπίσει ώστε να μου το πει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι εξηγώ για να μπορέσω να κατανοήσω και γω το πρόβλημα ίσως είναι κάτι που μου διαφεύγει εντελώς η να μη το λαμβάνω υπόψιν και κάποιος άλλος να το έχει εντοπίσει ώστε να μου το πει 

Θα ελεγε κανεις,πολυ επιφανειακα,οτι το πριονι συμβαινει γιατι εχει χαλασει το timer προστασιας συμπιεστη για τα ανοιγοκλεισιματα διακοπων ρευματος και καθηλωνει το μηχανημα...

Toshiba Mirai Plus 10TAVG-E/B10TKVG-E

μιας και το παρηγγειλα,πρεπει να βολευτω με data book απο το προφανως ιδιο seiya ?
γιατι με τους πιο πανω κωδικους δεεεεν βλεπω τιποτε να υπαρχει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Θα ελεγε κανεις,πολυ επιφανειακα,οτι το πριονι συμβαινει γιατι εχει χαλασει το timer προστασιας συμπιεστη για τα ανοιγοκλεισιματα διακοπων ρευματος και καθηλωνει το μηχανημα...

Έχει έρθει η daikin και έχει βάλει δικό της καταγραφικό το οποίο κατέγραφε αυτή την συμπεριφορά για 4 ώρες και περιμένω την επίσημη απάντηση 

ο τοπικός αντιπρόσωπος που ήρθε και τοποθέτησε το καταγραφικό πολύ προσεκτικά και διακριτ8κα είπε ότι αυτή η κατάσταση δε μπορεί να είναι φυσιολογική , εγώ όμως θα περιμένω την επίσημη απάντηση από την daikin με την οποία είμαι σε διαρκής επαφή με το τεχνικό της τμήμα μέσω mail και αναφορών 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Έχει έρθει η daikin και έχει βάλει δικό της καταγραφικό το οποίο κατέγραφε αυτή την συμπεριφορά για 4 ώρες και περιμένω την επίσημη απάντηση 

ο τοπικός αντιπρόσωπος που ήρθε και τοποθέτησε το καταγραφικό πολύ προσεκτικά και διακριτ8κα είπε ότι αυτή η κατάσταση δε μπορεί να είναι φυσιολογική , εγώ όμως θα περιμένω την επίσημη απάντηση από την daikin με την οποία είμαι σε διαρκής επαφή με το τεχνικό της τμήμα μέσω mail και αναφορών 

Τα γνωριζα,παρακαλουθω το χαλι αυτο εξ αρχης και οσο κι αν αστειευομαι δεν κανω πλακα με τον πονο σου.

Αλλωστε μολις παρηγγειλα την ισαξια της daikin επιτομη και θα αρχισω το διαβασμα απο τωρα για να μην παθω καμμια φρικη μιας και ειμαι αλλεργικος στο ... σεξ με αντιπροσωπειες γιατι αυτοι χρησιμοποιουν και αγρια sex toys οπως η εγγυηση στα ψιλα γραμματα και το χειροτερο κι απο δημοσιο γραφειοκρατικο και αργο συστημα αποδοσης λυσης!

Κατι τετοια μας εκαναν να λατρευουμε inventor και λοιπους τετοιους αξιοπρεπεις αντιπροσωπους-εισαγωγεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Τα γνωριζα,παρακαλουθω το χαλι αυτο εξ αρχης και οσο κι αν αστειευομαι δεν κανω πλακα με τον πονο σου.

Αλλωστε μολις παρηγγειλα την ισαξια της daikin επιτομη και θα αρχισω το διαβασμα απο τωρα για να μην παθω καμμια φρικη μιας και ειμαι αλλεργικος στο ... σεξ με αντιπροσωπειες γιατι αυτοι χρησιμοποιουν και αγρια sex toys οπως η εγγυηση στα ψιλα γραμματα και το χειροτερο κι απο δημοσιο γραφειοκρατικο και αργο συστημα αποδοσης λυσης!

Κατι τετοια μας εκαναν να λατρευουμε inventor και λοιπους τετοιους αξιοπρεπεις αντιπροσωπους-εισαγωγεις κλπ.

Το mirai ε8ναι μια καλή ευκαιρία να το δούμε πως δουλεύει αν βάλεις καταγραφικό γιατί η αλήθεια α είναι ότι δεν έχουμε πολλά πράγματα καταγεγραμμένα 

πιστευω ότι οι οποίες μετρήσεις γίνονται πρέπει να είναι με διάρκεια αρκετών ημερών και με διαφορετικά φορτία καταστάσεις κ,α 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όπως έχω ξανάπει το δωμάτιο που είναι το kuro είναι ακριβώς απέναντι από το δωμάτιο του daikin και η θερμοκρασία διαχέεται στα δωμάτια γιατί όπως έχω ξαναπεί εγώ δεν κλείνω πόρτες έχω 100τμ φλατ διαμέρισμα με όλα τα δωμάτια και κλιματιστικα να επικοινωνούν ώστε όλο το σπιτι να έχει όσο γίνεται μια ενιαία θερμοκρασία

Οπότε δύσκολα ή εντελώς αδύνατο να βγει συμπέρασμα για καταναλώσεις. πχ το daikin μπορεί να καλύπτει περισσότερο χώρο μιας και έχει δυνατό ανεμιστήρα.

Έτσι κ αλλιώς με ένα εκατομμύριο on-off δεν βγάζεις συμπέρασμα έτσι κ αλλιώς.

Μόνο με μονοψήφια νούμερα εξωτερικής όπου το καλά μονωμένα σπίτι σου θα αρχίζει να ζητάει και με κλειστές πόρτες για το kuro vs daikin. Κ όπως έχει πει ο @rbx1000 με εξασφάλιση ότι οι χώροι θα έχουν τελικές όμοιες θερμοκρασίες.

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Κατι τετοια μας εκαναν να λατρευουμε inventor και λοιπους τετοιους αξιοπρεπεις αντιπροσωπους-εισαγωγεις κλπ.

Ο ορισμός των ψιλών γραμμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το mirai ε8ναι μια καλή ευκαιρία να το δούμε πως δουλεύει αν βάλεις καταγραφικό γιατί η αλήθεια α είναι ότι δεν έχουμε πολλά πράγματα καταγεγραμμένα 

πιστευω ότι οι οποίες μετρήσεις γίνονται πρέπει να είναι με διάρκεια αρκετών ημερών και με διαφορετικά φορτία καταστάσεις κ,α 

Φυσικα και θα βαλω.Θα ησυχασει το Haier απο το βρογχο του tp-link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Οπότε δύσκολα ή εντελώς αδύνατο να βγει συμπέρασμα για καταναλώσεις. πχ το daikin μπορεί να καλύπτει περισσότερο χώρο μιας και έχει δυνατό ανεμιστήρα.

Έτσι κ αλλιώς με ένα εκατομμύριο on-off δεν βγάζεις συμπέρασμα έτσι κ αλλιώς.

Μόνο με μονοψήφια νούμερα εξωτερικής όπου το καλά μονωμένα σπίτι σου θα αρχίζει να ζητάει και με κλειστές πόρτες για το kuro vs daikin. Κ όπως έχει πει ο @rbx1000 με εξασφάλιση ότι οι χώροι θα έχουν τελικές όμοιες θερμοκρασίες.

Πιστεύω ότι εαν το daikin δεν έκανε αυτά τα on off ώστε να κόβει ο ανεμιστήρας και μπορούσε να δουλεύει σερί τότε θα μπορούσαμε να βγάλουμε συμπεράσματα βάζοντας και τα δυο κλιματιστικα σε σ5αθερη ροη ανεμιστήρα η παραπλήσια 

εμενα ξαναλέω το μεγάλο μου θέμα είναι ότι αυτή η λειτουργία του daikin είναι δυνητικά επιζήμια για την ζωή του κλιματιστικου , την θερμοκρασία μπορώ να την φτιάξω όπως λέει ο @rbx1000 βάζοντας -1 αλλά τότε κάνει περισσότερα on off 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

Θα ελεγε κανεις,πολυ επιφανειακα,οτι το πριονι συμβαινει γιατι εχει χαλασει το timer προστασιας συμπιεστη για τα ανοιγοκλεισιματα διακοπων ρευματος και καθηλωνει το μηχανημα...

Toshiba Mirai Plus 10TAVG-E/B10TKVG-E

μιας και το παρηγγειλα,πρεπει να βολευτω με data book απο το προφανως ιδιο seiya ?
γιατι με τους πιο πανω κωδικους δεεεεν βλεπω τιποτε να υπαρχει...

mirai plus = seyia

Άρα

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e19-res002_02_en_t.pdf

και

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/manuel de service/svm-19001-3.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερική 20,7 ζήτηση 19. Στις 18.58 η ζήτηση έγινε 18. Παρακάτω το αποτέλεσμα! Μικρό δείγμα αλλά και μέχρι το πρωί να το αφήσω δεν θα αλλάξει κάτι!

1905292442_.png.456cb6822dfc81550957867eae2c5557.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Θα μπορούσε να πει κάποιος άποψη για το παρακάτω μοντέλο κλιματιστικού;

Tesla TA35LLML-1232IAW

Αξίζει να παρω?για ένα δωμάτιο 20τμ προορίζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα σας! Θα μπορούσε να πει κάποιος άποψη για το παρακάτω μοντέλο κλιματιστικού;

Tesla TA35LLML-1232IAW

Αξίζει να παρω?για ένα δωμάτιο 20τμ προορίζεται 

Αν δεν εχεις καποιο λογο για επιλογη του συγκεκριμενου,μην κανεις δοκιμη με μια υποστηριξη αγνωστη ακομη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν δεν εχεις καποιο λογο για επιλογη του συγκεκριμενου,μην κανεις δοκιμη με μια υποστηριξη αγνωστη ακομη...

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή έχω προβληματιστει πολύ με την συμπεριφορά του daikin, που περίμενα μέχρι το Black friday για να πάρω 2 και Black friday δεν ξέρω αν θα γίνει.... Όλα αυτά τα on off τα κάνει αφού ξεπεράσει την επιθυμητή θερμοκρασία; ή από την αρχή; φανταζομαι αφού την ξεπεράσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...