Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έχω ξαναπεί για το daikin atxc25b σε εμένα δουλέυει άψογα κάτω από τους 8 βαθμούς εξωτερική έως και τους -5 που το έχω δοκιμάσει, με 1-2 off  όλο το βράδυ. Στους -1 και κάτω κάνει περισσότερα off γιατί κάνει περισσότερα defrost. Όλα αυτά με ζητούμενη 22 και πραγματική στο δωμάτιο 23,5. Επειδή το έχω σε δύο υπνοδωμάτια 10τμ, έχει και στα δύο παρόμοια συμπεριφορά.

Γενικά αυτό που είδα είναι ότι στα πολλά τα κρύα είναι αστέρι, αλλά από +10 και πάνω χάνει την μπάλα με τα on-off και την επιθυμητή θερμοκρασία, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι καίει περισσότερο αφού στην εκκίνηση καίει μέγιστο 190W. Από την άλλη δεν ξέρω πόσο θα αντέξει ο συμπιεστής αν δουλεύει έτσι συνέχεια. Αν μου βγάλει μια 7ετία θα πω ότι άξιζε και με το παραπάνω τα χρήματα του μιας και τον χειμώνα δουλεύει ασταμάτητα 24Χ7. Για 400€ που τα πήρα πέρσι δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο, το shorai που κοιτούσα είχε 700€ οπότε και το απέρριψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Specs είπε

Κλεινει ο ανεμιστηρας ο μεσα οταν το κομπρεσερ κλεινει?

Δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι στο 200W η θερμοκρασία εξόδου αέρα είναι χαμηλή σε σχέση με τους 45 βαθμούς που βγάζει ας πούμε σε υψηλότερα Watt οπότε  αν περνάς από μπροστά την ψιλιάζεσαι τη δουλειά. Είχα βάλει κάποτε και μετρήσεις από τα τρία κλιματιστικά μου και από το μιράι για θερμοκρασία εξόδου σε κάποια συγκεκριμένα Watt.

Είχα ζητήσει κιόλας από τις εταιρίες επίσημα από εδώ μέσα να μπορώ να διαλέξω Watt και λειτουργίας και όχι θερμοκρασία. Εδώ λοιδωρήθηκα και δεν εισακούστηκα από καμία εταιρία.  😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Τι διαφορα εχει το αριστον στη θερμικη ανεση με follow me και χωρις?

Δεν ζω εκεί οπότε δεν είμαι σίγουρος.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι στο 200W η θερμοκρασία εξόδου αέρα είναι χαμηλή σε σχέση με τους 45 βαθμούς που βγάζει ας πούμε σε υψηλότερα Watt οπότε  αν περνάς από μπροστά την ψιλιάζεσαι τη δουλειά. Είχα βάλει κάποτε και μετρήσεις από τα τρία κλιματιστικά μου και από το μιράι για θερμοκρασία εξόδου σε κάποια συγκεκριμένα Watt.

Είχα ζητήσει κιόλας από τις εταιρίες επίσημα από εδώ μέσα να μπορώ να διαλέξω Watt και λειτουργίας και όχι θερμοκρασία. Εδώ λοιδωρήθηκα και δεν εισακούστηκα από καμία εταιρία.  😆

και για του λόγου το αληθές apodosi.JPG.fb09269c909d4991af2813df71de

 

 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, argimeg είπε

Όλα αυτά με ζητούμενη 22 κ

Εάν μπορέσεις σε παρακαλώ μπορείς να το βάλεις στους 21 να δούμε αν θα αλλάξει συμπεριφορά τώρα που οι θερμοκρασίες δεν είναι κάτω από 10 ακόμα τουλάχιστον την ημέρα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εάν μπορέσεις σε παρακαλώ μπορείς να το βάλεις στους 21 να δούμε αν θα αλλάξει συμπεριφορά τώρα που οι θερμοκρασίες δεν είναι κάτω από 10 ακόμα τουλάχιστον την ημέρα 

Εβαλα 21 ζητηση μπας και γλιτωσω την υπερθερμανση. Τζιφος. 23.5 τελικη

57b9f8862ce3aea86adf8167f5562903.png

 

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επειδη με τα πριονια και την μεγαλη καταναλωση μπορει ο χωρος να ειναι +3...

Όχι. Θα έλεγα παρόμοιο αποτέλεσμα. Προσωπικά το καταλάβαινα οπτικά από την περσίδα που πήγαινε πάνω κάτω και από την εξωτερική που μουγκριζε όταν πήγαινε 1500W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εβαλα 21 ζητηση μπας και γλιτωσω την υπερθερμανση. Τζιφος. 23.5 τελικη

57b9f8862ce3aea86adf8167f5562903.png

Όχι. Θα έλεγα παρόμοιο αποτέλεσμα. Προσωπικά το καταλάβαινα οπτικά από την περσίδα που πήγαινε πάνω κάτω και από την εξωτερική που μουγκριζε όταν πήγαινε 1500W.

Δε παλεύεται με τίποτα ,ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω την λογική αυτού του ανθρώπου που προγραμμάτισε έτσι αυτό το κλιματιστικό ,εάν δεν υπάρχει κατασκευαστικό λάθος και το έχουν κάνει επίτηδες έτσι μάλλον έχουν μουσαντενιο πτυχίο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι. Θα έλεγα παρόμοιο αποτέλεσμα. Προσωπικά το καταλάβαινα οπτικά από την περσίδα που πήγαινε πάνω κάτω και από την εξωτερική που μουγκριζε όταν πήγαινε 1500W.

Δλδ απο τις 7 το πρωι ως τις 10 το βραδυ εχει σταθερη θερμοκρασια παρα τη μεγαλη διαφορα σε λειτουργια και καταναλωση που βλεπουμε στο διαγραμμα. Κουλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δλδ απο τις 7 το πρωι ως τις 10 το βραδυ εχει σταθερη θερμοκρασια παρα τη μεγαλη διαφορα σε λειτουργια και καταναλωση που βλεπουμε στο διαγραμμα. Κουλο!

Φαντάσου να εχεις μπρίκι με νερο στο μάτι της κουζίνας, το ανοίγεις για λίγα δευτερόλεπτα  (αρα γράφει μια κατανάλωση) και το κλείνεις.. συνεχίζεις αυτην την διαδικασία (άνοιγμα,κλείσιμο)  πολλές φορές.. θα ζεσταθεί καθόλου το νερο? Δεν νομίζω, μόνο ρεύμα θα καις..  Κάπως έτσι εγω το καταλαβαίνω..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Φαντάσου να εχεις μπρίκι με νερο στο μάτι της κουζίνας, το ανοίγεις για λίγα δευτερόλεπτα  (αρα γράφει μια κατανάλωση) και το κλείνεις.. συνεχίζεις αυτην την διαδικασία (άνοιγμα,κλείσιμο)  πολλές φορές.. θα ζεσταθεί καθόλου το νερο? Δεν νομίζω, μόνο ρεύμα θα καις..  Κάπως έτσι εγω το καταλαβαίνω..

Αυτο το καταλαβαινω.
Εδω λεμε οτι το νερο θα μεινει στην ιδια θερμοκρασια αν αναβεις το ματι της κουζινας 2 λεπτα και 3 λεπτα το εχεις κλειστο.

Πριονια 1500 - 0  εσωτερικη σταθερη 22
Μια ωρα on - 2 ωρες off εσωτερικη σταθερη 22

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Αυτο το καταλαβαινω.
Εδω λεμε οτι το νερο θα μεινει στην ιδια θερμοκρασια αν αναβεις το ματι της κουζινας 2 λεπτα και 3 λεπτα το εχεις κλειστο.

Ασε το μπρίκι και καντο λέβητα πετρελαίου..  (εννοω εξαρτάται και απο την ποσότητα του νερου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ασε το μπρίκι και καντο λέβητα πετρελαίου..  (εννοω εξαρτάται και απο την ποσότητα του νερου)

Πριονια 1500 - 0  εσωτερικη σταθερη 22
Μια ωρα on στα 750 - 2 ωρες off εσωτερικη σταθερη 22

Αυτο δεν εχει λογικη.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Πριονια 1500 - 0  εσωτερικη σταθερη 22
Μια ωρα on στα 750 - 2 ωρες off εσωτερικη σταθερη 22

Αυτο δεν εχει λογικη.

Θα πρέπει να κάνω πείραμα με καταγραφικό θερμοκρασίας.

Ενεργειακά δεν ξέρω αν βγαίνει το 0-1500-0-1500 κοκ με κύκλους των 3 λεπτών να ισοδυναμεί με κύκλους των 0-750-0-750 με κύκλους των 2 ωρών.

ΥΓ Βασικά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Η πρώτη περίπτωση ακόμα και αν έχει την ίδια θερμική άνεση δεν λογίζεται ως inverter λειτουργία αλλά σαν παλιό on-off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Θα πρέπει να κάνω πείραμα με καταγραφικό θερμοκρασίας.

Ενεργειακά δεν ξέρω αν βγαίνει το 0-1500-0-1500 κοκ με κύκλους των 3 λεπτών να ισοδυναμεί με κύκλους των 0-750-0-750 με κύκλους των 2 ωρών.

ΥΓ Βασικά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Η πρώτη περίπτωση ακόμα και αν έχει την ίδια θερμική άνεση δεν λογίζεται ως inverter λειτουργία αλλά σαν παλιό on-off.

Και να βγαινει ενεργειακα ( που δε βγαινει) εγω αλλο λεω.

Οι κυκλοι των 3 - 5 - 10 λεπτων, ασχετως καταναλωσης μπορουν να κρατησουν μια σχετικα σταθερη θερμοκρασια.
Οπως και η σταθερη λειτουργια στα 200 - 300 - 400 βατ.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως μπορει να υπαρξει σταθερη θερμοκρασια με 1-2-3-4-5 ωρες on και 1-2-3-4-5 ωρες off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...