Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν , έγινε πείραμα carrier vs daikin.

Καταρχάς είναι αμφότερα σε παρεμφερή δωμάτια, 15 και 17τμ αντίστοιχα, τετράγωνου σχήματος, χωρίς εμπόδια, μεσοτοιχία, βόρειος προσανατολισμός, οι μονάδες στο ίδιο μπαλκόνι. Και οι 2 εσωτερικές μονάδες είναι στο ίδιο ύψος από το ταβάνι.

Αρχικές συνθήκες , 21.6C - 21.7C και στα 2 δωμάτια με το ίδιο θερμόμετρο :

Spoiler

1604943237760.jpg

1604943237793.jpg

Αρχικά τα έβαλα ζήτηση 18 (16:10),  στις 17:10 στους 19 και 18:10 τα έβαλα ζήτηση 20.

Το carrier χωρίς follow me εννοείται.

Αποτέλεσμα (daikin με κίτρινο, carrier με πράσινο):

image.png.2d15bc562c46c16b8fe82b6071512a85.png

Βλέπουμε πως αρχικά και τα 2 πήραν μπροστά και έκλεισαν .

  • Άρα στους 18C ζήτηση, δλδ -3.5C από θερμοκρασία δωματίου, το carrier ΔΕΝ ξαναπήρε. Το daikin έκανε 4 εκκινήσεις μέσα στην ώρα.
  • Στους 19C ζήτηση, δλδ -2.5C από θερμοκρασία δωματίου, το carrier ΔΕΝ ξαναπήρε. Το daikin έκανε on-off.
  • Στους 20C ζήτηση, δλδ -1.5C από θερμοκρασία δωματίου, το carrier και το daikin έκαναν on-off. Το carrier κάπως πιο αραιά.

Κάποια σχόλια.

Το carrier έβλεπα στο app, ότι έδινε εντολή να πάρει όταν διάβαζε +2C από τη ζήτηση (και κράτηση στους 23.5)

1604943237815.jpg

 

'Αρα :

Ενώ το daikin είναι προγραμματισμένο να εκκινά ακόμα και στους 2.5C μακριά από τον στόχο, δεν μπορώ να πω ότι το carrier συμπεριφέρθηκε όπως θα περίμενε κανείς μιας και ήδη με θερμοκρασία δωματίου 21.5 περίπου και ζήτηση 20, αυτό εκκινούσε.

Δεν είναι τόσο προβληματικό όσο το daikin (δεν είναι πρόβλημα εννοείται αλλά επιλογή προγραμματισμού), αλλά και πάλι δημιουργεί προβληματισμό, δυνητική υπερθέρμανση, υπερκατανάλωση και ίσως περιττή φθορά. 

Το πείραμα αυτό μου δείχνει και πάλι, ότι το follow me είναι πολύ χρήσιμο σε μικρούς χώρους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Artakos είπε

Έχει νούμερα στις κλεμες, 

Θυμάσαι που το είχες δει η τι κάνει?

Θυμάμαι οτι κάπου είχα δει ότι κάνει κάτι στο King. Αλλά δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

Σκέφτομαι για το MIDEA XTREME SAVE LITE AG-24NXD1-I/X1-24N8D1-O κάποια γνώμη ;

Ακριβό για κινέζικο, μέτριοι προς χαμηλοί δείκτες απόδοσης, υψηλά ελάχιστα btus, μέτρια εγγύηση.

Δεν βλέπω κάποιον λόγο για να το προτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το 165 στο Shorai με πληγώνει αν και δε μπορώ να καταλάβω τι θερμοκρασία εξόδου έχει ο αέρας σε αυτά τα Watt.

Φευ, ας είχα και 300 Watt θα ημουν ευτυχής. Το Toyo εκεί για ζήτηση 22 αναβοσβήνει από τα 600Watt. Δεν πέφτει παρακάτω το μ(π)ο(ρ)ντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

αυτό το 165 στο Shorai με πληγώνει αν και δε μπορώ να καταλάβω τι θερμοκρασία εξόδου έχει ο αέρας σε αυτά τα Watt.

Φευ, ας είχα και 300 Watt θα ημουν ευτυχής. Το Toyo εκεί για ζήτηση 22 αναβοσβήνει από τα 600Watt. Δεν πέφτει παρακάτω το μ(π)ο(ρ)ντέλο.

Κάπου 27C θα έχει στην έξοδο.

6 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

το αναφέρει σαν οικονομικό και η εγγύησή του είναι 7 χρόνια 

.

Δεν είναι. Ρίξε μια ματιά στο sticky.

Εγγύηση έχει 3 έτη. Έχει έξτρα 7 έτη στον συμπιεστή μόνο και εφόσον γίνονται ετήσια σέρβις από τον 3ο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάπου 27C θα έχει στην έξοδο.

Δεν είναι. Ρίξε μια ματιά στο sticky.

Εγγύηση έχει 3 έτη. Έχει έξτρα 7 έτη στον συμπιεστή μόνο και εφόσον γίνονται ετήσια σέρβις από τον 3ο χρόνο.

τι θα μπορούσα να πάρω για 75 τμ σπίτι για κύρια θέρμανση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

τι θα μπορούσα να πάρω για 75 τμ σπίτι για κύρια θέρμανση  

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο περίπου θα μου κοστίσει η εγκατάσταση και το γέμισμα με φρέον σε ένα χρησιμοποιημένο κλιματιστικό;

 

Βρίσκω ένα TCL 9000 κλιματιστικό μεταχειρ σε τιμή 30ε , Αξίζει να δώσω τα 60-70 για την εγκατάσταση και όσο θα πάει για να γεμίσει με φρέον λογικά;

 

Μιλάμε για υποθετικά καθώς δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει ή αν είναι τελειως αδειος ο συμπιεστής...Ισως από την άλλη να πρέπει να κάτσω στα αυγά μου...

 

Καμία άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

 

air.txt

10 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

1 Ποσό που διαθέτουμε :` 1000 πανω κατω
2 Νέα αγορά
3 Αδιάφορο
4 10% ψύξη / 90% θέρμανση
5 Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
6 Ειναι ενιαιος χωρος καθιστικο,σαλονι,κουζινα και 2 υπνοδωματια με ένα διάδρομο
7 Ροδόπη με -5c χειμώνα με +40c καλοκαίρι
8 Θα ηθελα να είναι οικονομικο αθόρυβο και με wifi
9 χτίσμενη πολυκατοικία 2003 μονωση καλή απλη , διαμπερές  η σαλοκουζίνα ανατολικά και υπνοδωμάτιο δυτικά


Θερμικές Απώλειες
12815.38
Watt
11021.22
KCal/h
170.87
Watt/m2
146.95
KCal/h/m2

ευχαριστώ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tasos1986897 είπε

air.txt 875 B · 4 downloads

1 Ποσό που διαθέτουμε :` 1000 πανω κατω
2 Νέα αγορά
3 Αδιάφορο
4 10% ψύξη / 90% θέρμανση
5 Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
6 Ειναι ενιαιος χωρος καθιστικο,σαλονι,κουζινα και 2 υπνοδωματια με ένα διάδρομο
7 Ροδόπη με -5c χειμώνα με +40c καλοκαίρι
8 Θα ηθελα να είναι οικονομικο αθόρυβο και με wifi
9 χτίσμενη πολυκατοικία 2003 μονωση καλή απλη , διαμπερές  η σαλοκουζίνα ανατολικά και υπνοδωμάτιο δυτικά


Θερμικές Απώλειες
12815.38
Watt
11021.22
KCal/h
170.87
Watt/m2
146.95
KCal/h/m2

ευχαριστώ
 

Φαντάζομαι ότι το έχεις τρέξει για όλο το σπίτι ε;

Θα πρέπει να επαναλάβεις για τους χώρους που θες να καλύψεις.

Εκτιμώ ότι χρειάζεσαι ένα 22-24αρι για τον ενιαίο και 2 Χ 9αρια ένα για κάθε υπνοδωμάτιο. 

Αν είναι έτσι, θα πρέπει να το τρέξεις συνολικά 3 φορές.

Θα βοηθούσε και μια κάτοψη του σπιτιού.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους
Είχα ζητήσει πριν από κάποιους μήνες τη γνώμη σας για αγορά κλιματιστικών και ήρθε η ώρα (έστω και με καθυστέρηση :) ) να δώσω κάποιου είδους ανατροφοδότηση, έστω και από την σκοπιά του άσχετου.
Καταρχάς να θυμίσω τι περίπου έψαχνα: Δύο κλιματιστικά, ένα για μικρό υπνοδωμάτιο (12 τμ) και ένα για σαλόνι (περίπου 30τμ, αλλά με επικοινωνία με  άλλους χώρους συνολικής επιφάνειας περίπου 70 μτ) Η κατανάλωση δεν με ενδιέφερε τόσο πολύ, μιας και θα το χρησιμοποιούμε μόνο σε μεγάλες ζέστες, ούτε και η ύπαρξη wifi αλλά θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβα και με καλή εγγύηση. Μετά από προτάσεις του φόρουμ κατέληξα στα παρακάτω κλιματιστικά. Για το δωμάτιο το

http:// https://www.bestprice.gr/item/2155583880/daikin-sensira-ftxc25brxc25b.html

και για το σαλόνι αυτό

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/corona

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και από τα δύο κλιματιστικά. Και τα δύο ανταποκρίθηκαν στις ζέστες του φετινού καλοκαιριού (αν και δεν υπήρξε κάποιος πολύ μεγάλος καύσωνας) χωρίς πρόβλημα, ακόμα και αν το inventor θεωρητικά τοποθετήθηκε σε χώρο πολύ μεγάλο για τις δυνατότητες του. Επίσης, και τα δύο είναι σχεδόν αθόρυβα (στα σχόλια του σκρουτζ υπήρχαν άνθρωποι που ειδικά για το inventor έλεγαν ότι κάνει σαν αεροπλάνο. Για το δικό μου σίγουρα δεν ισχύει, ειδικά η εξωτερική μονάδα είναι σχεδόν αθόρυβη ακόμα και όταν είμαι έξω. Όταν είμαι μέσα στο σπίτι πραγματικά δεν την ακούς)
Από τα δύο το Daikin είναι καλύτερο στον θόρυβο, μιας και στην αθόρυβη λειτουργία σχεδόν δεν το ακούς (μιλάμε για υπνοδωμάτιο, όπου το ακούς και βράδυ χωρίς θορύβους) και χρειάστηκε να περάσει καιρός για να καταλάβω ότι κάνει κάποιες φορές κάποια σιγανά κλικ από διαστολές (πραγματικά πρέπει να έχει ησυχία για να τα ακούσεις). Από την άλλη, είναι ένα βασικό μοντέλο, που δεν έχει κάποια βολικά χαρακτηριστικά, όπως ιονιστή ή follow me. Ειδικά το follow me θα ήταν καλό να υπάρχει, μιας και έτσι όπως είναι το δωμάτιο, μπορεί όλο το δωμάτιο να είναι ψυγείο, αλλά εκεί που είναι η μονάδα να μην έχει πιάσει ακόμα την θερμοκρασία και να ρίχνει πιο πολύ από ότι χρειάζεται την θερμοκρασία.
Το inventor, είναι κάπως πιο θορυβώδες στην αθόρυβη λειτουργία (όχι όμως κάτι ενοχλητικό ή δυνατό) και σίγουρα κάνει ήχους από συστολές κάθε λίγη ώρα. Από την άλλη είναι πολύ πιο πλούσιο σε χαρακτηριστικά (ειδικά αν σκεφτείς ότι το 12άρι inventor κάνει τα ίδια λεφτά με το 9άρι daikin). Πρακτικά ψύχει το μισό σπίτι έτσι όπως είναι οι χώροι και παρόλα αυτά δεν υπήρχε πρόβλημα (προφανώς δεν ξέρω ποια είναι η κατανάλωση, αλλά μιας και όπως είπα δεν το ανοίγουμε συχνά, δεν με ενδιαφέρει).

Το daikin αγοράστηκε από μαγαζί που είχε 5ετή εγγύηση ενώ το inventor από το bestprice. Αν τα αγοράσετε εκτός Αθήνας να ξέρετε ότι θα πληρώσετε μεταφορικά, ακόμα και αν λέει ότι δεν έχει, αλλά και για τα δύο έδωσα 20 ευρώ.

Αν υπάρχει κάποια απορία, θα παρακολουθώ την συζήτηση για λίγες μέρες (μιας και δεν μπαίνω στο insomnia συχνά)

Να ευχαριστήσω και πάλι για την βοήθεια σας στην επιλογή, ήταν πολύτιμη για κάποιον σαν εμένα που δεν έχει ιδέα από κλιματιστικά

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω και εγώ με την σειρά μου γράφημα για το Gree Bora 24...Εξωτερική εχθές που ξεκίνησε η καταγραφή ήταν γύρω στους 11,5 βαθμούς ενώ αυτή τη στιγμή είναι 13 με υγρασία 89 τοις 100 λόγω βροχής που πέφτει από τα μεσάνυχτα... Εσωτερική σταθερά στους 22,5 βαθμούς...Το μηχάνημα δουλεύει στο κόλπο των 430 watts το οποίο το δουλεύω κοντά στο ένα χρόνο και σε ψύξη και σε θέρμανση χωρίς κανένα πρόβλημα...Στο γράφημα φαίνεται και καλοκαιρινή καταγραφή...Υπόψη ότι την καταγραφή που ξεκινάει στις 9 Νοεμβρίου την ξεκίνησα αφού είχα βάλει το Gree σε λειτουργία γι'αυτό δν φαίνεται η εκκίνηση του που θα κτυπαγε τουλάχιστον τα 2kw....

Screenshot_20201110-090155.png

Screenshot_20201110-090211.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...