Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Και να βγαινει ενεργειακα ( που δε βγαινει) εγω αλλο λεω.

Οι κυκλοι των 3 - 5 - 10 λεπτων, ασχετως καταναλωσης μπορουν να κρατησουν μια σχετικα σταθερη θερμοκρασια.
Οπως και η σταθερη λειτουργια στα 200 - 300 - 400 βατ.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως μπορει να υπαρξει σταθερη θερμοκρασια με 1-2-3-4-5 ωρες on και 1-2-3-4-5 ωρες off.

Είναι δεδομένο πως δεν είναι σταθερό. Το follow me δουλεύει στο +/- 0.5C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι δεδομένο πως δεν είναι σταθερό. Το follow me δουλεύει στο +/- 0.5C.

Οκ, αλλα αν με follow me και 2 ωρες on στα 750 παει στους 22,5 και μετα με 2 ωρες off παει 21,5
λογικα με πριονια στα 1500 κραταει 23-24 στο χωρο.
Εκτος κι αν μειωνεται τοσο δραματικα το cop με αυτο το input.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Οκ, αλλα αν με follow me και 2 ωρες on στα 750 παει στους 22,5 και μετα με 2 ωρες off παει 21,5
λογικα με πριονια στα 1500 κραταει 23-24 στο χωρο.
Εκτος κι αν μειωνεται τοσο δραματικα το cop με αυτο το input.

Οκ, απλά να πω πως τα πριόνια δεν οδηγούν απαραίτητα σε υπερθέρμανση του χώρου. Τουλάχιστον όχι σε μεγάλους. Και μάλλον εξαρτάται. Βασικά δεν ξέρω καν τι θέλεις να δείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, απλά να πω πως τα πριόνια δεν οδηγούν απαραίτητα σε υπερθέρμανση του χώρου. Τουλάχιστον όχι σε μεγάλους. Και μάλλον εξαρτάται. Βασικά δεν ξέρω καν τι θέλεις να δείξεις.

Δε θελω να δειξω κατι.
Απλα θεωρω οτι το λογικο ειναι αν με χ ενεργεια στο 6ωρο εχεις μεση θερμοκρασια 22, με 2χ να εχεις πανω απο 22 και με χ/2 να εχεις κατω απο 22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Εάν μπορέσεις σε παρακαλώ μπορείς να το βάλεις στους 21 να δούμε αν θα αλλάξει συμπεριφορά τώρα που οι θερμοκρασίες δεν είναι κάτω από 10 ακόμα τουλάχιστον την ημέρα 

Το ίδιο κάνει και με 21 και με 20, αυτά τα on-off 3λέπτου. Και με πολλές ακόμα δοκιμές, ανεμιστήρας 1-2-3, περσίδα πάνω κάτω, night mode, eco όλα σχεδόν τα δοκίμασα αλλά η σκάλα σκάλα με μικρές διαφορές από δοκιμή σε δοκιμή. Εγώ έχω καταλήξει, inverter θα δω μόνο κάτω από 7-8 βαθμούς εξωτερική. Ίσως το 9άρι είναι μεγάλο για το δωμάτιο των 10τμ και δεν προσπαθεί καθόλου σε αυτές τις θερμοκρασίες ενώ όταν είναι πολύ χαμηλότερες ζορίζεται οπότε αναγκαστικά δουλεύει συνεχόμενα; Δεν θα έπρεπε να έχει τέτοια συμπεριφορά αλλά σε μένα αυτό ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, argimeg είπε

Ίσως το 9άρι είναι μεγάλο για το δωμάτιο των 10τμ και δεν προσπαθεί καθόλου σε αυτές τις θερμοκρασίες

Επειδή έχω το ίδιο θέμα εάν ίσχυε αυτό που λες απλά θα καθόταν κλειστό σαν κανονικό κλιματιστικό και δε θα έκανε αυτά τα τριλεπτα ,ούτε θα έκανε υπερθερμανσεις απλά είναι μια ακόμα επιβεβαίωση ότι αυτό το κλιματιστικό στη καλύτερη περίπτωση είναι ματιασμενο μάλλον ,δε χρησιμοποιώ άλλη έκφραση γιατί ενοχλεί άλλους κατόχους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HR25VF

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Το ίδιο κάνει και με 21 και με 20, αυτά τα on-off 3λέπτου. Και με πολλές ακόμα δοκιμές, ανεμιστήρας 1-2-3, περσίδα πάνω κάτω, night mode, eco όλα σχεδόν τα δοκίμασα αλλά η σκάλα σκάλα με μικρές διαφορές από δοκιμή σε δοκιμή. Εγώ έχω καταλήξει, inverter θα δω μόνο κάτω από 7-8 βαθμούς εξωτερική. Ίσως το 9άρι είναι μεγάλο για το δωμάτιο των 10τμ και δεν προσπαθεί καθόλου σε αυτές τις θερμοκρασίες ενώ όταν είναι πολύ χαμηλότερες ζορίζεται οπότε αναγκαστικά δουλεύει συνεχόμενα; Δεν θα έπρεπε να έχει τέτοια συμπεριφορά αλλά σε μένα αυτό ισχύει.

Σίγουρα είναι πολύ μεγάλο.

Αν θα έπρεπε να μην ξαναπάρει, ναι δεν θα έπρεπε αλλά προσωπικά δεν είμαι σίγουρος τι παίζει στην πιάτσα με άλλα μοντέλα / εταιρείες.

Ίσως θα έπρεπε να έπαιζες κινέζικο με follow me.

Θα ήθελα να δω και να κάποιον με το HR25VF της Mitsubishi. Έχει το πιο μικρό ελάχιστο output (0.5kw) από όσα έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Artakos είπε

Ξέρεις κάποιος τι είναι αυτό το μαραφετι με το βελάκι? 

Από inventor είναι, και δεν το είχε πριν μια αναβάθμιση..

IMG_20201109_154900.jpg

πατα το να δεις τι κανει, εκρηξη αποκλειεται να κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια εντολών μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας γενικώς συνδέονται εύκολα; Υπαρχει σήμανση πχ χρώμα στο κάθε καλώδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Artakos είπε

Ξέρεις κάποιος τι είναι αυτό το μαραφετι με το βελάκι? 

Από inventor είναι, και δεν το είχε πριν μια αναβάθμιση..

IMG_20201109_154900.jpg

Από ότι είχα δει είναι μια λειτουργία μόνο για τα μοντέλα king και κάποιο άλλο. Όχι για aria, premium. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα καλώδια εντολών μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας γενικώς συνδέονται εύκολα; Υπαρχει σήμανση πχ χρώμα στο κάθε καλώδιο; 

Έχει νούμερα στις κλεμες, 

5 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Από ότι είχα δει είναι μια λειτουργία μόνο για τα μοντέλα king και κάποιο άλλο. Όχι για aria, premium. 

Θυμάσαι που το είχες δει η τι κάνει?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Artakos είπε

Έχει νούμερα στις κλεμες, 

Θυμάσαι που το είχες δει η τι κάνει?

Σαν εικονίδιο θα έλεγα ότι σβήνει την φωτεινή ένδειξη θερμοκρασίας (αν έχει μπροστά) Ωστόσο ίσως είναι το Intelligent Eye από Inventor King?

IMG_20201109_182420.jpg

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σαν εικονίδιο θα έλεγα ότι σβήνει την φωτεινή ένδειξη θερμοκρασίας (αν έχει μπροστά) Ωστόσο ίσως είναι το Intelligent Eye από Inventor King?

IMG_20201109_182420.jpgπριν καποιο καιρό δεν υπήρχε,λες να προσθέσουν επιλογή low watt? Σαν περιστροφικός συμπιεστής σύμβολο είνα😁😁😁

 

Screenshot_2020-11-09-19-05-00-588_com.google.android.gm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...