Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, marinen είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Πρώτες εντυπώσεις από τις πρώτες λίγες ημέρες λειτουργίας του Toshiba Edge 18.000 που αντικατέστησε ένα 12άρι samsung του 2012. Σπίτι 65 m2 κέντρο Αθήνας με μέτριες προς καλές μονώσεις (6.000 watt απώλειες σύμφωνα με το "εργαλείο"). Διαφορές με το samsung:

Θετικά:  πολύ λιγότερος θόρυβος εσωτερικά(δεν την πάλευα πριν, γενικά στο σπίτι θέλω ησυχία...), εξωτερική μονάδα πλήρως αθόρυβη. Χθες που το δούλεψα 24ωρο σερί έκαψε με ζήτηση 23 στο auto και ανοιχτές όλες τις πόρτες 4327 watt. Θερμοκρασία στο σαλόνι που είναι τοποθετημένο 22,6 στα υπνοδωμάτια 21,4. Μια χαρά, μένει να τεσταριστεί σε πραγματικά κρύα.... Όσον αφορά την λειτουργία του, το μοτίβο ήταν σχεδόν σταθερό. Έπαιζε περίπου 20 λεπτά στα 300watt, μετά έσβηνε για 25 περίπου λεπτά. Η θέρμανση ωραία, όχι κρύα ρεύματα, στο θερμόμετρο δεν είδα διαφορά θερμοκρασίας.

Αρνητικά: Τα πλαστικά μου φαίνονται της πλάκας (για τα χρήματα του), αρκετά τριξίματα κρατς-κρουτς στο άνοιξε κλείσε, κάτι που στο samsung δεν το είχα ακούσει ποτέ.

Και μια ερώτηση για όποιον τυχόν ξέρει. Το hs-110 εκτός από καταγραφή κατανάλωσης, προστατεύσει από αυξομειώσεις τάσης ή θα κάψει καμιά πλακέτα και μείνω με τα 7 χρόνια εγγύησης στο χέρι?

Το hs 110 δεν προστατεύει από τπτ, και το ίδιο προστασία θέλει βασικά..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, marinen είπε

Αρνητικά: Τα πλαστικά μου φαίνονται της πλάκας (για τα χρήματα του), αρκετά τριξίματα κρατς-κρουτς στο άνοιξε κλείσε

😱😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, argitt είπε

Είναι πολλές σελίδες πιο πίσω ...Στο part 1...

Otaν θελησεις να γραψεις την αυτοβιογραφια σου,πες μου!

Τα διαβασα ολα μεχρι να το βρω.

Πολυ βολικο κολπο και με καιει γιατι εχω 2 εν λειτουργια και 3 στο πατρικο,αρα 5 gree change 9ρια...

Διαβασα και τα αντιστοιχα manual και οταν παω αθηνα θα κανω τα πειραματακια μου σε ενα και βλεπουμε.

Ουσιαστικα ειναι σαν να λειτουργει στο test mode απο οσα διαβασα και φυσκα καθε μοντελο εχει αλλο τροπο να το επιλεξεις...

Ιδωμεν,ευχαριστω παντως ασχετα αν βρεθει η φορμουλα και στο δικο μου η οχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, argitt είπε

Με αυτό το κόλπο δν έχεις ζήτηση..Απλά διατάζεις το μηχάνημα να δουλέψει σε συγκεκριμένα watts...Μια εβδομάδα να το αφήσω αυτό θα δουλεύει στα 430 watts...Εάν δεις το γράφημα δν έχει αυξομειώσεις...Μόνο εάν πάει η θερμοκρασία κοντά στο 0 τότε μπορεί να ανέβει στα 500 watts...Non stop καταναλωση ημερήσια μου βγαίνει γύρω στις 11 με 12 kw...Αλλά από θερμική άνεση σκίζει...Δν έχει κρύα ρεύματα ούτε να νιώθεις μια κρύο μια ζεστή...

Νάτος ο φίλος πέτυχε αυτό που ήθελα εγώ! μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε όλοι αυτό.

Πες μας όμως με τα παραπάνω δεδομένα τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο τελικά και ακόμη τι θερμοκρασία εξόδου αέρα (αν έχεις τον τρόπο να την μετρήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασία εξόδου δν έχω όργανο για να μετρήσω αλλά σύντομα θα γίνει μέτρηση... Εσωτερική θερμοκρασία έχω σταθερά 22,5 αυτή την εποχή...Π.χ τώρα έχω εξωτερική 13 βαθμούς και μέσα 22,7 αλλά δν το κλείνω καθόλου και αυτό παίζει μεταξύ των 420 έως 460 watts...Τώρα έχω καταναλωσ 425 watts

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, argitt είπε

Θερμοκρασία εξόδου δν έχω όργανο για να μετρήσω αλλά σύντομα θα γίνει μέτρηση... Εσωτερική θερμοκρασία έχω σταθερά 22,5 αυτή την εποχή...Π.χ τώρα έχω εξωτερική 13 βαθμούς και μέσα 22,7 αλλά δν το κλείνω καθόλου και αυτό παίζει μεταξύ των 420 έως 460 watts...Τώρα έχω καταναλωσ 425 watts

Πού μένεις ρε άρχοντα?

Ε-ξαι-ρε-τι-κά νουμερα. Μακάρι να μπορούσα να βρω αντιστοιχο κόλπο στο Toyotomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Πού μένεις ρε άρχοντα?

Ε-ξαι-ρε-τι-κά νουμερα. Μακάρι να μπορούσα να βρω αντιστοιχο κόλπο στο Toyotomi.

Παίζει και να έχει..αν ειναι η σειρα ZR / KURO είναι GREE.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Παίζει και να έχει..αν ειναι η σειρα ZR / KURO είναι GREE.

Κάποτε αυτός που το έβαλε αυτό μου είχε πει, ότι ηταν GREE. AKIRA είναι πάντως η σειρά.

Αντε να ψαξεις τωρα αυτο το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2020 στις 10:22 ΠΜ, argitt είπε

Με αυτό το κόλπο δν έχεις ζήτηση..Απλά διατάζεις το μηχάνημα να δουλέψει σε συγκεκριμένα watts...Μια εβδομάδα να το αφήσω αυτό θα δουλεύει στα 430 watts...Εάν δεις το γράφημα δν έχει αυξομειώσεις...Μόνο εάν πάει η θερμοκρασία κοντά στο 0 τότε μπορεί να ανέβει στα 500 watts...Non stop καταναλωση ημερήσια μου βγαίνει γύρω στις 11 με 12 kw...Αλλά από θερμική άνεση σκίζει...Δν έχει κρύα ρεύματα ούτε να νιώθεις μια κρύο μια ζεστή...

Καλησπέρα...

Εχω Toyotomi Hiro Eco που ειναι  Gree

Για μην ψάχνω  μπορείς να μου στειλει το link απο το ποστ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα...

Εχω Toyotomi Hiro Eco που ειναι  Gree

Για μην ψάχνω  μπορείς να μου στειλει το link απο το ποστ

Ευχαριστώ

Ποσο σου καιει τωρα δηλαδη ελαχιστα watt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει καταρχην να βρεις το βιβλιο του δικου σου ΑΚΡΙΒΩΣ μοντελου απο την toyotomi.

kai αν εισαι τυχερος θα εχει μεσα την διαδικασια που ειναι για καθε μοντελο αλλη...και καθε εταιρια που αγοραζει απο Gree ενδεχομενως αλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Πού μένεις ρε άρχοντα?

Ε-ξαι-ρε-τι-κά νουμερα. Μακάρι να μπορούσα να βρω αντιστοιχο κόλπο στο Toyotomi.

Β.Ευβοια...

1 ώρα πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα...

Εχω Toyotomi Hiro Eco που ειναι  Gree

Για μην ψάχνω  μπορείς να μου στειλει το link απο το ποστ

Ευχαριστώ

Φίλε μου είναι στο part 1 αλλά τώρα που ακριβώς είναι???Ο φίλος με το όνομα specs ίσως μπορεί να μας πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, argitt είπε

Β.Ευβοια...

Φίλε μου είναι στο part 1 αλλά τώρα που ακριβώς είναι???Ο φίλος με το όνομα specs ίσως μπορεί να μας πει...

ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ...αφορα μονο το συγκεκριμενο μοντελο...bora 24 gree κλπ

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 10112020 111922 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...