Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, argitt είπε

Ανεβάζω και εγώ με την σειρά μου γράφημα για το Gree Bora 24...Εξωτερική εχθές που ξεκίνησε η καταγραφή ήταν γύρω στους 11,5 βαθμούς ενώ αυτή τη στιγμή είναι 13 με υγρασία 89 τοις 100 λόγω βροχής που πέφτει από τα μεσάνυχτα... Εσωτερική σταθερά στους 22,5 βαθμούς...Το μηχάνημα δουλεύει στο κόλπο των 430 watts το οποίο το δουλεύω κοντά στο ένα χρόνο και σε ψύξη και σε θέρμανση χωρίς κανένα πρόβλημα...Στο γράφημα φαίνεται και καλοκαιρινή καταγραφή...Υπόψη ότι την καταγραφή που ξεκινάει στις 9 Νοεμβρίου την ξεκίνησα αφού είχα βάλει το Gree σε λειτουργία γι'αυτό δν φαίνεται η εκκίνηση του που θα κτυπαγε τουλάχιστον τα 2kw....

Screenshot_20201110-090155.png

Screenshot_20201110-090211.png

Πόση έχεις βάλει εσυ ζήτηση για να έχεις 22,5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πόση έχεις βάλει εσυ ζήτηση για να έχεις 22,5 

Με αυτό το κόλπο δν έχεις ζήτηση..Απλά διατάζεις το μηχάνημα να δουλέψει σε συγκεκριμένα watts...Μια εβδομάδα να το αφήσω αυτό θα δουλεύει στα 430 watts...Εάν δεις το γράφημα δν έχει αυξομειώσεις...Μόνο εάν πάει η θερμοκρασία κοντά στο 0 τότε μπορεί να ανέβει στα 500 watts...Non stop καταναλωση ημερήσια μου βγαίνει γύρω στις 11 με 12 kw...Αλλά από θερμική άνεση σκίζει...Δν έχει κρύα ρεύματα ούτε να νιώθεις μια κρύο μια ζεστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argitt είπε

Με αυτό το κόλπο δν έχεις ζήτηση..Απλά διατάζεις το μηχάνημα να δουλέψει σε συγκεκριμένα watts...Μια εβδομάδα να το αφήσω αυτό θα δουλεύει στα 430 watts...Εάν δεις το γράφημα δν έχει αυξομειώσεις...Μόνο εάν πάει η θερμοκρασία κοντά στο 0 τότε μπορεί να ανέβει στα 500 watts...Non stop καταναλωση ημερήσια μου βγαίνει γύρω στις 11 με 12 kw...Αλλά από θερμική άνεση σκίζει...Δν έχει κρύα ρεύματα ούτε να νιώθεις μια κρύο μια ζεστή...

Πολύ καλό κα8 με κατανάλωση χώμα για 24αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Φαντάζομαι ότι το έχεις τρέξει για όλο το σπίτι ε;

Θα πρέπει να επαναλάβεις για τους χώρους που θες να καλύψεις.

Εκτιμώ ότι χρειάζεσαι ένα 22-24αρι για τον ενιαίο και 2 Χ 9αρια ένα για κάθε υπνοδωμάτιο. 

Αν είναι έτσι, θα πρέπει να το τρέξεις συνολικά 3 φορές.

Θα βοηθούσε και μια κάτοψη του σπιτιού.

Ναι για όλο το σπίτι .Σκέπτομαι ένα 24αρι να πηγαίνει η ζέστη σε όλο το σπίτι  

 

κατοψη.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, argimeg είπε

Να ρωτήσω πως το πέτυχες αυτό με το daikin? Εξωτερική, δωμάτιο ρυθμίσεις;

οταν λες πως το πετυχα αυτο εννοεις οτι σταματησε τα on off , εαν εννοεις αυτο τα σταματαει οταν το βαλεις στη θερμ,ανση πανω απο 22 και κατω απο 26 στη ψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

οταν λες πως το πετυχα αυτο εννοεις οτι σταματησε τα on off , εαν εννοεις αυτο τα σταματαει οταν το βαλεις στη θερμ,ανση πανω απο 22 και κατω απο 26 στη ψυξη

Ναι τα on-off εννοώ. Εμένα και με 21-22-23 ζήτηση πάλι on-off κάνει. Λογικά είναι μεγάλο για τα 10τμ. Που θα πάει θα ποιάσουν τα κρύα και θα στρώσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

Ναι για όλο το σπίτι .Σκέπτομαι ένα 24αρι να πηγαίνει η ζέστη σε όλο το σπίτι  

κατοψη.jpg

Για το υπνοδωμάτιο 2 σίγουρα θα χρειαστείς ξεχωριστό. 9 μάλλον.

Το 1 δεν ξέρω αν θα το γλιτώσεις.

Αν μπορείς τρέξε το εργαλείο που βγάζει απώλειες, ξεχωριστά για τον ενιαίο και ξεχωριστά για το κάθε υπνοδωμάτιο.

Τέλος συνολικό μπάτζετ. Θα αντέξεις και ένα 9αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argimeg είπε

Ναι τα on-off εννοώ. Εμένα και με 21-22-23 ζήτηση πάλι on-off κάνει. Λογικά είναι μεγάλο για τα 10τμ. Που θα πάει θα ποιάσουν τα κρύα και θα στρώσει :)

σκεψου οτι εγω εχω την πορτα μονιμα ανοιχτη οπου ουσιαστικα επικοινωνει αλλες δυο κρεβατοκαμαρες 2 μπανια και τον διαδρομο συνολο 50 τμ γιαυτο και το kuro που εχω στην απεναντι κερεβατοκαμαρα σπανια αναβει αμα δε πεσει η θερμοκρασθα κατω απο 5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

οταν λες πως το πετυχα αυτο εννοεις οτι σταματησε τα on off , εαν εννοεις αυτο τα σταματαει οταν το βαλεις στη θερμ,ανση πανω απο 22 και κατω απο 26 στη ψυξη

Δεν έχει να κάνει με τη ρύθμιση. Και 24 να το βάλεις , όταν το δωμάτιο ζεσταθεί κάποια στιγμή, θα ξεκινήσει το πάρτυ. Φυσικά εξαρτάται από πόσο κρύο κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για το υπνοδωμάτιο 2 σίγουρα θα χρειαστείς ξεχωριστό. 9 μάλλον.

Το 1 δεν ξέρω αν θα το γλιτώσεις.

Αν μπορείς τρέξε το εργαλείο που βγάζει απώλειες, ξεχωριστά για τον ενιαίο και ξεχωριστά για το κάθε υπνοδωμάτιο.

Τέλος συνολικό μπάτζετ. Θα αντέξεις και ένα 9αρι;

Και εγώ έτσι σκεφτόμουν για το δεύτερο υπνοδωμάτιο , θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

Και εγώ έτσι σκεφτόμουν για το δεύτερο υπνοδωμάτιο , θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου

Ωραία. Οπότε δώσε μας τις πληροφορίες που λείπουν για να δώσουμε τις προτάσεις μας.

Ρίξε και μια ματιά στο sticky πάνω ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, argitt είπε

Ανεβάζω και εγώ με την σειρά μου γράφημα για το Gree Bora 24...Εξωτερική εχθές που ξεκίνησε η καταγραφή ήταν γύρω στους 11,5 βαθμούς ενώ αυτή τη στιγμή είναι 13 με υγρασία 89 τοις 100 λόγω βροχής που πέφτει από τα μεσάνυχτα... Εσωτερική σταθερά στους 22,5 βαθμούς...Το μηχάνημα δουλεύει στο κόλπο των 430 watts το οποίο το δουλεύω κοντά στο ένα χρόνο και σε ψύξη και σε θέρμανση χωρίς κανένα πρόβλημα...Στο γράφημα φαίνεται και καλοκαιρινή καταγραφή...Υπόψη ότι την καταγραφή που ξεκινάει στις 9 Νοεμβρίου την ξεκίνησα αφού είχα βάλει το Gree σε λειτουργία γι'αυτό δν φαίνεται η εκκίνηση του που θα κτυπαγε τουλάχιστον τα 2kw....

Screenshot_20201110-090155.png

Screenshot_20201110-090211.png

Το κολπο ποιο ακριβως ειναι? Δεν βλεπω να σε ρωταει κανεις αλλα σορυ αν το εγραψες και δεν το βρισκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Πρώτες εντυπώσεις από τις πρώτες λίγες ημέρες λειτουργίας του Toshiba Edge 18.000 που αντικατέστησε ένα 12άρι samsung του 2012. Σπίτι 65 m2 κέντρο Αθήνας με μέτριες προς καλές μονώσεις (6.000 watt απώλειες σύμφωνα με το "εργαλείο"). Διαφορές με το samsung:

Θετικά:  πολύ λιγότερος θόρυβος εσωτερικά(δεν την πάλευα πριν, γενικά στο σπίτι θέλω ησυχία...), εξωτερική μονάδα πλήρως αθόρυβη. Χθες που το δούλεψα 24ωρο σερί έκαψε με ζήτηση 23 στο auto και ανοιχτές όλες τις πόρτες 4327 watt. Θερμοκρασία στο σαλόνι που είναι τοποθετημένο 22,6 στα υπνοδωμάτια 21,4. Μια χαρά, μένει να τεσταριστεί σε πραγματικά κρύα.... Όσον αφορά την λειτουργία του, το μοτίβο ήταν σχεδόν σταθερό. Έπαιζε περίπου 20 λεπτά στα 300watt, μετά έσβηνε για 25 περίπου λεπτά. Η θέρμανση ωραία, όχι κρύα ρεύματα, στο θερμόμετρο δεν είδα διαφορά θερμοκρασίας.

Αρνητικά: Τα πλαστικά μου φαίνονται της πλάκας (για τα χρήματα του), αρκετά τριξίματα κρατς-κρουτς στο άνοιξε κλείσε, κάτι που στο samsung δεν το είχα ακούσει ποτέ.

Και μια ερώτηση για όποιον τυχόν ξέρει. Το hs-110 εκτός από καταγραφή κατανάλωσης, προστατεύσει από αυξομειώσεις τάσης ή θα κάψει καμιά πλακέτα και μείνω με τα 7 χρόνια εγγύησης στο χέρι?

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...