Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σου έχει βάλει 4 χ 1.5 και όχι 5 χ 1.5, το μηχάνημα δεν έχει γείωση = εκτός εγγύησης.

Τι λαμόγιο!

1 ώρα πριν, nickolas είπε

2.5KW μου το βγάζει.

Αλλά βεβαίως θα είναι σε επαφή με ανοικτές πόρτες με το υπόλοιπο διαμέρισμα. Το υπάρχον 12άρι αν κλείσει η συρόμενη πόρτα (περίπου ο μισός χώρος) οριακά επαρκεί

Λογικά θα είσαι οκ με αυτό https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-White.html

Δεν ξέρω πόσα τμ θα προσθέσεις και πόσες απώλειες θα έχεις με όλα ανοιχτά.

Από αυτή την άποψη ίσως να έβλεπες και το αντίστοιχο 16άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/11/2020 στις 5:56 ΜΜ, CptBill είπε

Οσο περναει καιρος, αυτο το thread εξελισεται σε τεχνικη αναλυση οσο δεν παει καθε κλιματιστικου. Δεν θα μου εκανε εντυπωσει εαν οι μηχανικοι διαφορων εταιριων παιζουν με google translate απο τα κεντρικα τους γραφεια και προσπαθουν να καταλαβουν τι γραφετε 😛

Προ εβδομαδων ειχα ζητησει γνωμη 12αρι για κυρια χρηση ψυξη και θερμανση.
Επειδη πλεον τα δεδομενα εχουν αλλαξει οσο αφορα τις απαιτησεις, παραθετω τα νεα δεδομενα.
Ψαχνω για καλους ενεργειακους δεικτες και dead silent λειτουργια σε ψυξη/θερμανση
Ο περιορισμος μου ειναι οτι δεν μπορω να εχω μεγαλο μηκος κλιματιστικου οπως θα δειτε και απο τη φωτο.
Δεν με ενδιαφερει εαν εχει wifi. Εαν δεν εχει θα παιξω με το Broadlink RM Mini 3 
Το follow me θα ηταν καλο επιπροσθετο αλλα εαν δεν εχει, δεν πειραζει.
Inventor αποκλειω. Μετα την αντικατασταση και της εξωτερικης μοναδας του Aria, 1000 μπραβο τους δεν λεω, θα ηθελα κατι που ειναι..ερμ...κομματι λιγο πιο αξιοπιστο.

Υποψηφια:

midea ultimate comfort (€650 περιπου)

(μηκος 88,6εκ, οριακο θα ελεγα αφου αριστερα απαιτει ελαχιστο κενο 12 εκ οποτε θα πρεπει να του αφησω λιγοτερο κενο).

Δοκιμασμενο, αξιοπιστο, λιγο στη θερμανση τα πλαστικα κανουν παραπανω θορυβο απο οτι θα ηθελα. Η επιλογη μου στηριζεται στο οτι το εχω ηδη και το εχω αγαπησει. Δεν εχει τους σουπερ απολυτους δεικτες αλλα περα απο τους τριγμους στα πλαστικα, ειναι DEAD silent. Δελεαστικη τιμη.

SEER 7,4
SCOP 4,6

Fujitsu ASYG12KGTB/AOYG12KGCA (€950 περιπου)

Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα των 2 μοντελων αλλα φανταζομαι οτι ειναι κατι ψιλικο. Κορυφαια specs , 83,4εκ μηκος εσωτερικης μοναδας.

To installation manual που ειδα (εαν ειδα το σωστο αφου δεν ειναι ανεβασμενο στη σελιδα της fgeurope) απαιτει 7 εκ κενο. Οποτε ειμαστε σουπερ καλυμμένοι.

Τσιμπημενη τιμη αλλα κορυφαιοι δεικτες scop και seer

Απο οσο εχω καταλαβει μαλλον δεν εχει follow me. 

Στο συνολο ολων, τεινω προς το fujitsu.

SEER 8,5
SCOP 5,1 

Mitsubishi MSZ/MUZ-LN35VG (€1150 περιπου)

89 εκ μηκος. To manual λεει 10,1εκ κενο απο τα αριστερα αλλα μετραει το κενο απο τη πλακα στηριξης οποτε θεωρητικα ειμαστε οκ.

Τιμη στο θεο. Δεν ξερω κατα ποσο δικαιολογειται.

SEER 9,5
SCOP 5,1 

Daikin Perfera FTXM35N (€950 περιπου)

81,1εκ μηκος. Ειμαστε οκ.

Διαβαζω διαφορα περι daikin το τελευταιο διαστημα στο φορουμ και ομολογουμενος εχω μπερδευτει.

SEER 8,65 
SCOP 5,1 

Ακουω γνωμες!

20200827_123413_toolbox_drawing.jpg

Να προσθεσω και το Toshiba Edge RAS-B13J2KVSG-E στις πιθανες επιλογες.

To μηκος της εσωτερικης μοναδας ειναι 80εκ οποτε με καλυπτει και αυτο ως επιλογη και παει γυρω στα  €850

Γνωριζει κανεις εαν μεταξυ ολων αυτων ( Fujitsu ASYG12KGTB - mitsubishi LN35VG - Daikin Perfera FTXM35N και toshiba edge) υπαρχει καποιο που εχει follow me δυνατοτητα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Legolas είπε

Τι εννοεις πριονια ?

Το toshiba που αναφερεις ειναι πλ ακριβο για μενα. Κατι μεχρι 750 ευρω υπαρχει ?

Συγγνώμη. Εννοώ τα on-off.

Απλά τα λέμε πριόνια γιατί μοιάζουν έτσι στο διάγραμμα κατανάλωσης:

1095589753_Screenshot2020-11-08161740.jpg.2eeb9876f1b8e5423596153f58e9e317.jpg

 

Άλλες προτάσεις :

https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/23190343/TCL-Elite-Premium-PRM-18CHSA-White.html

Αν δουλέψει πολύ θα πρότεινα το Shorai.

Ίσως να φέρει και ο κώτσος το toshiba edge στο black friday εντός του μπάτζετ σου.

 

 

9 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Καλησπερα,

σημερα ηταν η πρωτη φορα που εβαλα μπροστα το Daikin Atxc25 9αρι.(απο το καλοκαιρι εννοω).

θεωρω οτι ειναι λιγο μικρος ο χωρος μου αλλα ειμαι πανω απο πυλωτη οποτε προχωρησα στην αγορα του περσι τετοιο καιρο.

Συγκεκριμενα 12τμ δωματιο με υψος 2.55μ. Το κλιματιστικο εχει αποσταση απο το ταβανι 12cm. Ηθελα πιο κατω αλλα δεν γινοταν λογο μπαλκονοπορτας.

Εξωτερικες συνθηκες 16C απο το μεσημερι τωρα 15,5C . Θερμοκρασια δωματιου 19C , ζητηση 22C και με auto fan.

Οπως φενεται στο διαγραμμα ανεβηκε στην αρχη στα 650w για πολυ λιγο και μεσα σε 20 λεπτα επεσε στα 270w.Εκει εμεινε για 50 λεπτα και κατοπιν πηγε στα 180-186, και συνεχισε για 7 ωρες περιπου. Μετρησα θερμοκρασια εξοδου στα 270w ηταν 37-38C ,στα 185w 32-33C. Εχω τρια θερμομετρα ενα στο υψος του daikin κοντα στην μαργαριτα (λιγο πιο πανω) 23-23,3C, ενα πανω στο γραφειο 21,7-21.9 C και ενα κοντα στο πατωμα 20,6C . Επισης εχω την πορτα εντελως ανοικτη που οδηγει σε μικρο διαδρομο και μετα σαλοκουζινα.

Την στιγμη που γραφω το κειμενο σταματησε να δουλευει  και ξαναξεκινησε  δευτερο διαγραμμα μετα απο 3-4 λεπτα, και με λιγοτερα watt 176 και σιγα σιγα το βλεπω να ανεβαινει παλι στα 186w. θα το παρατηρησω μεχρι το βραδυ. Να υπενθημισω οτι στο αuto fan ποτε δεν ανεβασε στροφες ο ανεμιστηρας, λειτουργουσε απο την αρχη σαν να ηταν στην πρωτη σκαλα αν επελεγα manual.

Επισης στη σαλοκουζινα 37τμ ανεβηκε απο 19C στους 20C. Θα κανω και καμια δοκιμη με κλειστη πορτα η  με silent fan οταν βρω ευκαιρια, να δω συμπεριφορα.

Γενικα μου φαινεται μια νορμαλ κατασταση με την συγκεκριμενες συνθηκες και ζητηση.

Ευπροσδεκτη οποιαδηποτε γνωμη  η προταση για παρατηση συμπεριφορας κλιματιστικου (μια και γινεται λιγο ντορος με το συγκεκριμενο κλιματιστικο μην ειμαι και εγω συμπασχων :) ).

Ευχαριστω.

dg1.PNG

dgm2.PNG

Μια χαρά προς το παρόν.

Θα το δεις όταν ζεσταθεί για τα καλά ο χώρος τι θα κάνει. Σε κανά 24ώρο δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το καλώδιο θα έπρεπε να έφευγε από τα έξω προς τα μέσα, σου έχω στείλει φώτο μέσω PM, μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία για το αν υπάρχει πρόβλημα που πήρε από το μέσα.

Σου έχει βάλει 4 χ 1.5 και όχι 5 χ 1.5, το μηχάνημα δεν έχει γείωση = εκτός εγγύησης.
 

Έπρεπε να ήταν 5χ 1.5...

Για αυτό εγραψε το λαμόγιο στην απόδειξη  " Η ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ"

 

Αρα μάλλον θα πρέπει να στείλω στην Carrier.

Να εισαι καλά ρε Κώτσο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη. Εννοώ τα on-off.

Απλά τα λέμε πριόνια γιατί μοιάζουν έτσι στο διάγραμμα κατανάλωσης:

1095589753_Screenshot2020-11-08161740.jpg.2eeb9876f1b8e5423596153f58e9e317.jpg

Άλλες προτάσεις :

https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/23190343/TCL-Elite-Premium-PRM-18CHSA-White.html

Αν δουλέψει πολύ θα πρότεινα το Shorai.

Ίσως να φέρει και ο κώτσος το toshiba edge στο black friday εντός του μπάτζετ σου.

Μια χαρά προς το παρόν.

Θα το δεις όταν ζεσταθεί για τα καλά ο χώρος τι θα κάνει. Σε κανά 24ώρο δλδ.

Mα απο κατω ειναι το κρεβατι, να παω να κοιμηθω σαλοκουζινα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CptBill είπε

Να προσθεσω και το Toshiba Edge RAS-B13J2KVSG-E στις πιθανες επιλογες.

To μηκος της εσωτερικης μοναδας ειναι 80εκ οποτε με καλυπτει και αυτο ως επιλογη και παει γυρω στα  €850

Γνωριζει κανεις εαν μεταξυ ολων αυτων ( Fujitsu ASYG12KGTB - mitsubishi LN35VG - Daikin Perfera FTXM35N και toshiba edge) υπαρχει καποιο που εχει follow me δυνατοτητα?

Κανένα δεν έχει follow me.

Υπόψη ότι από ότι έχουμε δει , το edge έχει τα υπερδιπλάσια ελάχιστα watts από το perfera . Αν είναι σημαντικό για σένα αυτό. Στην πράξη το αποτέλεσμα πιθανότατα να είναι παρόμοιο.

1 λεπτό πριν, georgeps21 είπε

Για αυτό εγραψε το λαμόγιο στην απόδειξη  " Η ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ"

Αρα μάλλον θα πρέπει να στείλω στην Carrier.

Να εισαι καλά ρε Κώτσο.

Δεν έχει να κάνει.

Και από μέσα , απλά φέρνει την τροφοδοσία έξω και δίνει μετά στην εσωτερική με τη δευτερεύουσα τροφοδοσία ( κανονικά  το περνάει μαζί με τους χαλκοσωλήνες)

2 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Mα απο κατω ειναι το κρεβατι, να παω να κοιμηθω σαλοκουζινα? :)

Δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κανένα δεν έχει follow me.

Υπόψη ότι από ότι έχουμε δει , το edge έχει τα υπερδιπλάσια ελάχιστα watts από το perfera . Αν είναι σημαντικό για σένα αυτό. Στην πράξη το αποτέλεσμα πιθανότατα να είναι παρόμοιο.

Δεν έχει να κάνει.

Και από μέσα , απλά φέρνει την τροφοδοσία έξω και δίνει μετά στην εσωτερική με τη δευτερεύουσα τροφοδοσία ( κανονικά  το περνάει μαζί με τους χαλκοσωλήνες)

Δεν κατάλαβα.

Λεω κατω απο το κλιματιστικο εινα το κρεβατι μου, δεν θα ηθελα να με χτυπαει. Το αναφερω για την προταση που κανεις να αφησω να ζεστανει τον χωρο για 24ωρες, και μετα να δουμε συμπεριφορα.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, insomniagfg είπε

Λεω κατω απο το κλιματιστικο εινα το κρεβατι μου, δεν θα ηθελα να με χτυπαει. Το αναφερω για την προταση που κανεις να αφησω να ζεστανει τον χωρο για 24ωρες, και μετα να δουμε συμπεριφορα.

Οκ , ότι σε βολεύει προφανώς,

Υπόψη ότι με ανεμιστήρα quiet και λίγο σήκωμα περσίδα λογικά θα είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει να κάνει.

Και από μέσα , απλά φέρνει την τροφοδοσία έξω και δίνει μετά στην εσωτερική με τη δευτερεύουσα τροφοδοσία ( κανονικά  το περνάει μαζί με τους χαλκοσωλήνες)

σκ@τουλες.

Αρα αύριο μιλάω με Carrier. Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το καλώδιο θα έπρεπε να έφευγε από τα έξω προς τα μέσα, σου έχω στείλει φώτο μέσω PM, μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία για το αν υπάρχει πρόβλημα που πήρε από το μέσα.

Σου έχει βάλει 4 χ 1.5 και όχι 5 χ 1.5, το μηχάνημα δεν έχει γείωση = εκτός εγγύησης.
 

Έπρεπε να ήταν 5χ 1.5...

Υπαρχουν και μηχανήματα με 4 καλώδιο και με 5 δεν ξέρω τι είναι το συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Υπαρχουν και μηχανήματα με 4 καλώδιο και με 5 δεν ξέρω τι είναι το συγκεκριμένο

Σωστα το έχω δει και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Ακριβό; Δοκιμασμένο όμως. Για τα λεφτά του, μπόμπα.

Κοίτα και εδώ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210658-morris-wfin70140

Έχει παίξει αν θυμάμαι καλά στα 569€ εγκατεστημένο. Νομίζω και με 100€ ανακύκλωση.

Δοκιμασμένο και αυτό.

 

Παραθετω και εδω ενα σχεδιο του σπιτιου στο περιπου. Με το πρασινο ειναι οι θεσεις που σκεφτομαι να μπουν και γαλαζιο οι εναλλακτικες. Πρεπει να προσεξω τιποτα κατα την εγκατασταση?

 

Spoiler

test.png.8b3adfa9767f180bfe49923eb15b0ed1.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgeps21 είπε

μου έχετε κάνει τη καρδιά περιβολι...

Αφού από εκεί το αγόρασες, τότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους. Και στην περίπτωσή μου είχα προβλήματα στην εγκατάσταση από Κωτσόβολο και ανταποκρίθηκαν άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...