Προς το περιεχόμενο

H Apple “πετάει” την Epic ολοκληρωτικά εκτός iOS


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα εσύ μας τα έχεις ζαλίσει με την κακία apple που εκμεταλλεύεται τις κακόμοιρες τις τις εταιρίες... τι ξέχασες τις γραφικότητες που εγραφες πριν λίγα ποστ???

Μα το αλλού είναι το android...

Το Android είναι άλλο λειτουργικό σύστημα έτσι δεν είναι; Μπορεί να κατεβάσει χρήστης iOS παιχνίδια του Android από το Google play και μάλιστα να τα παίξει;; Εγώ όμως ως χρήστης Android μπορώ να χρησιμοποιήσω αλλά καταστήματα ή και κανένα κατεβάζοντας ό,τι θέλω με ευθύνη μου βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Νομικός δεν είσαι όπως λες, οπότε αυτό το "τα συμφωνητικά δεν έχουν σημασία" δεν το παίρνω και πολύ τοις μετρητοίς...

Η Apple μπορεί να υποστηρίξει πως με την δημιουργία άλλων stores οι μόνοι χαμένοι είναι οι χρήστες. Και θα έχει δίκιο νομίζω, αν αρχίσουν να υπάρχουν άλλα stores, κάποιοι developers θα πάνε σε αυτά, κάποιοι χρήστες θα επιλέξουν από εκεί εφαρμογές, θα αυξηθεί η πειρατεία και το πιθανότερο το malware στο iOS. Χάνεται όλο το brand value έτσι, που έχει χτίστεί πάνω σε κάποιες αξίες που μας πουλάει η Apple. Όσο υπάρχει εναλλακτική, το Android με τα πολλά stores του,  δεν έχει καμία τύχη σε δικαστήριο η Epic.

Ακόμα και το γεγονός πως η Epic είχε το Fortnite εκτός Play Store, μετά το έβαλε (αφού δεν είχε την αναμενόμενη απήχηση) και τώρα το πετάξανε έξω γιατί κι εκεί παραβίασε τα terms of service, δείχνει νομίζω πολύ καλά που αποσκοπεί. Θέλει να είναι στα stores να πουλάει virtual μπαρμπούτσαλα αλλά να μην πληρώνει προμήθεια!

Κανείς μας δεν είναι νομικός πάνω σε θέματα antitrust για να έχει βάρος ο σχολιασμός του.

Αυτή πιστεύω θα είναι η γραμμή υπεράσπισης της Apple, για μένα σαν χρήστη δεν με καλύπτει η επιχειρηματολογία, αν και δεν έχει σημασία αυτό στην υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να με ενδιαφέρει η Epic και η βλακεία Fortnite νομίζω ότι δεν είναι τυχαία η κίνηση της...δεν πιστεύω ότι είναι τόσο αφελής, απλώς έχει μελετήσει πως θα μπορέσει να παρακάμψει το "σύστημα" και απλώς μπλοφαρει για να μειώσει τα ποσοστά... ειδάλλως κάτι θα στήσει,κάπως θα το κάνει και τα πιτσιρίκια θα μπορούν να φορτώσουν όταν και όποτε γουστάρουν,..τώρα Jailbreak είναι,root είναι δεν έχει σημασία... φαντάζομαι έχει λύση στο συρτάρι και απλώς δημιουργεί αναταραχή για να δει τι θα πετύχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Ρε φίλε να αποδείξει ΤΙ; Τι λέω εγώ που έγκειται στην επιτυχία της αγωγής για το αν ίσχυει ή όχι; Το ότι η Apple έχει τον απόλυτο έλεγχο του οικοσυστήματος της; Αυτό λέω και αυτό είναι δεδομένο, αυτό που παίζεται είναι αν καταφέρει η Epic να αποδείξει νομικά αν αυτό τελικά είναι παράνομο, εγώ δεν είμαι νομικός να το ξέρω, σχολιάζω το ότι η πλειοψηφία των σχολίων δεν έχει καταλάβει τη βάση της αντιδικίας

Είναι το fortnite αγορά; Ρε παιδιά σκεφτείτε λίγο πριν σχολιάσετε

Ναι γίνονται συναλλαγές μέσα στο fortnite έχεις ακουστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αυτοι που υποστηρίζουν την epic, απο οτι κατάλαβα θέλουν την εξης αλλαγη:

Τώρα :

Epic πχ βγάζει 1 εκατομμύριο κερδος - 30% = καθαρό κέρδος 700χ (στην τύχη τα νούμερα, τη λογική σας περιγράφω) 

1000αδες μικροι developers, βγαζουν πχ 100€-30%= καθαρο 70€.  Ολοι αυτοι δε διαμαρτυρονται. 

Και θέλετε τωρα και θεωρείτε λογικό να γίνει το εξης (και όποιος διαφωνεί είναι αμορφωτος και Apple fun - παρεπιμπτοντως προσωπικά μαλλον apple hater είμαι, και για μόρφωση να μη το συζητήσουμε αλλα μαλλον ξεπερνάω το 90% εδω μεσα) 

Epic να  βγάζει 1 εκατομμύριο κερδος - 0% = καθαρό κέρδος 1 εκατομμύριο (αυτο ζητάει η epic, τι έχετε εσείς στο μυαλό σας δικο σας θεμα). 

1000αδες μικροι developers, βγαζουν πχ 100€-30%= καθαρο 70€

Στο δικο σας μορφωμένο μυαλό, αυτο ειναι σωστο και δίκαιο. 

Συνχαρητηρια για τη μόρφωση και την αντικειμενικοτητα σας. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι πολλοί μισούν τα προϊόντα Apple και τις υπηρεσίες της, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση νομικά έχει ακριβώς 0% μερίδιο ευθύνης, και η EPIC το γνωρίζει πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Παράνοια. Οι αναλογίες που ψάχνετε μανιωδώς να βρείτε έχουν ξεφύγει. Έχετε συνηθίσει απ'ότι φαίνεται κάποια πράγματα και δεν καταλαβαίνεται τι συμβαίνει στο παρασκήνιο.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, η Epic είναι ο παραγωγός του εμπορεύματος και η Apple είναι η εταιρία που νοικάζει τα φορτηγά τα οποία δεν είναι τα μόνα ικανά να μεταφέρουν το εμπόρευμα. Υπάρχουν φορτηγά της Google, της Sony και της Microsoft που είναι ικανά να μεταφέρουν το εμπόρευμα. 

Η Epic λοιπόν έρχεται και λέει οτι δεν θέλει να πληρώνει καθόλου για την μεταφορά του εμπορεύματος της. Μάλιστα θέλει να απαιτήσει να μπορεί να βάλει καρότσα δικιά της πίσω από τα φορτηγά, στην οποία θα μπορεί να μεταφέρει και εμπόρευμα τρίτων χωρίς να πληρώνει καθόλου το φορτηγό.

 

Ας το δουν διαφορετικά! Θα μου νοικιάσεις το χώρο για να ανοίξω μαγαζί, αλλά δεν θα σου πληρώνω το νοίκι. Έτσι την είδε η Epic. Ευτυχώς που το app store της Apple δεν είναι το χάλι αυτού της Google (μόνο εκεί δεν ξέρεις τι in-app αγορές έχει ένα app, ή το αγοράζεις και μετά μέσα από το app σου ζητά φράγκα για τις διάφορες λειτουργίες).

Καλά της έκανε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Παράνοια. Οι αναλογίες που ψάχνετε μανιωδώς να βρείτε έχουν ξεφύγει. Έχετε συνηθίσει απ'ότι φαίνεται κάποια πράγματα και δεν καταλαβαίνεται τι συμβαίνει στο παρασκήνιο.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, η Epic είναι ο παραγωγός του εμπορεύματος και η Apple είναι η εταιρία που νοικάζει τα φορτηγά τα οποία δεν είναι τα μόνα ικανά να μεταφέρουν το εμπόρευμα. Υπάρχουν φορτηγά της Google, της Sony και της Microsoft που είναι ικανά να μεταφέρουν το εμπόρευμα. 

Η Epic λοιπόν έρχεται και λέει οτι δεν θέλει να πληρώνει καθόλου για την μεταφορά του εμπορεύματος της. Μάλιστα θέλει να απαιτήσει να μπορεί να βάλει καρότσα δικιά της πίσω από τα φορτηγά, στην οποία θα μπορεί να μεταφέρει και εμπόρευμα τρίτων χωρίς να πληρώνει καθόλου το φορτηγό.

pardon? η Apple τον δρομο νοικιαζει, οχι τα φορτηγα. Οι servers που τρεχουν το Fortnite, τα skins, τα dances, ολο το νεο περιεχομενο και το infrastructure, απο την τσεπη της Επικ φτιαχνονται. και τα κερδη της Epic προερχονται απο τα ΜΤΧ. για τα οποια η Apple απαιτει 30% μεριδιο. αυτο πρεπει να ξεκαθαριστει. το 30% ποσοστο αφορα τα skins και dances που φτιαχνει και πουλαει η Epic. οχι ποσοστο απο τα ads και τα personal data οπως πουλαει η Google στο δικο της store. 

γιαυτο φωναζει η Επικ, επειδη η Αpple θελει μεριδιο στο εμπορευμα της. και εσεις λετε οτι ειναι απολυτα λογικο, επειδη οι δρομοι στους οποιους μεταφερεται το εμπορευμα ειναι  δικοι της.

παρανοια οντως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Κανείς μας δεν είναι νομικός πάνω σε θέματα antitrust για να έχει βάρος ο σχολιασμός του.

Αυτή πιστεύω θα είναι η γραμμή υπεράσπισης της Apple, για μένα σαν χρήστη δεν με καλύπτει η επιχειρηματολογία, αν και δεν έχει σημασία αυτό στην υπόθεση

Tο iOS δεν ήταν ποτέ ανοιχτή πλατφόρμα, σε αντίθεση με τα λειτουργικά των PC's που είναι "εφευρέσεις" άλλης εποχής, οι χρήστες τους έχουν άλλες προσδοκίες και καλύπτουν και άλλες ανάγκες. Τα smartphones επίσης θέσαν νέα standards ασφάλειας καθώς περιέχουν πολύ περισσότερα προσωπικά δεδομένα σε σχέση με ένα PC!

Το iOS δεν είναι η defacto smartphone πλατφόρμα, δεν υπάρχει ανάγκη να έχει κάποιος iOS. Μου είναι δύσκολο να δω θέμα antitrust.
Ναι η Apple έχει προνομιακή θέση ως δημιουργός μιας από τις 2 κυρίαρχες πλατφόρμες. Δεν είναι μοναδική επιλογή όμως των χρηστών.
Επίσης δεν είναι καν game developer η Apple.
Επίσης η Epic μπορεί να μην πουλάει τίποτα στο iOS και απλά να υπάρχει το παιχνίδι. Δεν θέλει αυτό όμως. Θέλει τα καλά της πλατφόρμας, χωρίς το αντίστοιχο κόστος.

Τέλος πάντων, έχουμε την μία billion dollar company να την πέφτει στην trillion dollar company για το ποιος θα πάρει ένα ποσοστό των κερδών.
Εγώ με τον σκοπό της Epic δεν μπορώ να ταυτιστώ, δεν με πείθει κιόλας. Για τις geeky ανάγκες μου εκτός App Store υπάρχουν λύσεις, κι επειδή είναι "ανάγκες" για λίγους, η Apple δεν ασχολείται καν (ενώ θα μπορούσε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panathatube είπε

Το Android είναι άλλο λειτουργικό σύστημα έτσι δεν είναι; Μπορεί να κατεβάσει χρήστης iOS παιχνίδια του Android από το Google play και μάλιστα να τα παίξει;; Εγώ όμως ως χρήστης Android μπορώ να χρησιμοποιήσω αλλά καταστήματα ή και κανένα κατεβάζοντας ό,τι θέλω με ευθύνη μου βέβαια.

Γιατί μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές του iOS, των windows ή του PS4??? Στο PS4 γιατί δεν σε ενοχλεί που έχει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα? Στο Switch? Μόνο μην μου πεις για φυσικά καταστήματα γιατί τότε θα σου πω πχ για Netflix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KilliK είπε

pardon? η Apple τον δρομο νοικιαζει, οχι τα φορτηγα. Οι servers που τρεχουν το Fortnite, τα skins, τα dances, ολο το νεο περιεχομενο και το infrastructure, απο την τσεπη της Επικ φτιαχνονται. και τα κερδη της Epic προερχονται απο τα ΜΤΧ. για τα οποια η Apple απαιτει 30% μεριδιο. αυτο πρεπει να ξεκαθαριστει. το 30% ποσοστο αφορα τα skins και dances που φτιαχνει και πουλαει η Epic. οχι ποσοστο απο τα ads και τα personal data οπως πουλαει η Google στο δικο της store. 

γιαυτο φωναζει η Επικ, επειδη η Αpple θελει μεριδιο στο εμπορευμα της. και εσεις λετε οτι ειναι απολυτα λογικο, επειδη οι δρομοι στους οποιους μεταφερεται το εμπορευμα ειναι  δικοι της.

παρανοια οντως.

Η apple ξόδεψε εκατομύρια για να φτιάξει το app store και να φτάσει εκεί που είναι, ξοδεύει για την συντήρηση , για το review process, για τα promotions και τα updates. Έχουν κόστος. αυτό που λες με τα skins της epic είναι άκυρο, η apple δεν απαιτεί από τα skins συγκεκριμένα. Να σου θυμίσω ότι και η epic κρατάει προμήθεια στο store της, άρα και η epic ζητάει προμήθεια από τα skins των άλλων. Επίσης και η sony, steam , xbox κρατάνε προμήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κανένας πιο πριν (δεν θα κάτσω να διαβάσω τα πάντα) αλλά το κατέβασε και η Google αντίστοιχα από το Google Play. Και η Google και η Apple έχουν τις ίδιες πολιτικές στα καταστήματά τους και αυτό που έκανε η Epic ήταν να σκίσει όλα τα συμβόλαια. https://www.theverge.com/2020/8/13/21368079/fortnite-epic-android-banned-google-play-app-store-rule-violation

Επίσης, το γεγονός ότι έκανε τόσο γρήγορα μήνυση και είχε και βίντεο έτοιμο να δείξει κτλ κτλ δείχνει ότι το περίμενε να γίνει αυτό και το έκανε ακριβώς γι αυτό τον λόγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KilliK είπε

το 30% ποσοστο αφορα τα skins και dances που φτιαχνει και πουλαει η Epic.

Εννοείς αυτά που συνήθως είναι rip-offs χωρίς κατάλληλο appropriation?

Επίσης το Fortnite app και τα updates του, από servers της Apple φτάνουν στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, KilliK είπε

pardon? η Apple τον δρομο νοικιαζει, οχι τα φορτηγα. Οι servers που τρεχουν το Fortnite, τα skins, τα dances, ολο το νεο περιεχομενο και το infrastructure, απο την τσεπη της Επικ φτιαχνονται. και τα κερδη της Epic προερχονται απο τα ΜΤΧ. για τα οποια η Apple απαιτει 30% μεριδιο. αυτο πρεπει να ξεκαθαριστει. το 30% ποσοστο αφορα τα skins και dances που φτιαχνει και πουλαει η Epic. οχι ποσοστο απο τα ads και τα personal data οπως πουλαει η Google στο δικο της store. 

γιαυτο φωναζει η Επικ, επειδη η Αpple θελει μεριδιο στο εμπορευμα της. και εσεις λετε οτι ειναι απολυτα λογικο, επειδη οι δρομοι στους οποιους μεταφερεται το εμπορευμα ειναι  δικοι της.

παρανοια οντως.

Και πάλι επιλέγει ποιό δρόμο θα χρησιμοποιήσει η κάθε εταιρία, αν ο ένας έχει πολλά διόδια να πάει από τον άλλον που έχει λιγότερα... έτσι κι αλλιώς ο προορισμός είναι ο ίδιος...

Ουπς ξέχασα και απο τον άλλον δρόμο της κόψανε την διέλευση... κρίμα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...