Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

Και μένα μου ζήτησε 2η φορά αντιστοίχιση κύριας κατοικίας αλλά αυτή τη φορά δεν μπορώ να κάνω κάποια ενέργεια, είναι όλα ήδη επιλεγμένα. 

Αυτό συνέβη και σε φίλο μου και στείλαμε μαζί σήμερα ερώτημα στην πλατφόρμα σχετικά. Αν και τί να κάνει.

Στην αίτησή του πάντως δεν είχαν εμφανιστεί ποσοστά ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, totis13 είπε

Thanks! Οι δικές σου yiankap ?

Καλησπέρα σε όλους .

Όχι δεν είμαι σε αναστολή δόσεων. Είχα ζητήσει για 2 μήνες στην εποχή της πανδημίας.

Τελείωσε και από τον Ιούλιο πληρώνω κανονικότατα τις δόσεις στην ώρα τους.

Απλά επειδή άλλαξε η δουλειά η γυναίκα μου πρόσφατα, το ένα από τα 2 δάνεια (το δάνειο μου χωρίζεται σε 2 διαφορετικά δάνεια) το άφησα απλήρωτο για μερικές μέρες μέχρι να δω πότε θα πληρωθεί κλπ

Όσον αφορά το πλάνο αποπληρωμής δανείου, μου έχει ότι η επόμενη δόση πρέπει να καταβληθεί στις 1/11. Άρα δεν υπάρχει αναστολή.

Εσένα μετά από πόσες μέρες σου εμφάνισε την αναστολή στο σύστημα η τράπεζα και αν επιτρέπεται σε ποια τράπεζα είσαι (Πειραιώς εγώ)

 

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, totis13 είπε

Thanks για τις απαντήσεις @yiankap και athinamaya

Άρα δε συνδέεται η όποια πρόοδος για την έγκριση από το Πιστωτικό Ίδρυμα με το θέμα των αναστολών.

Δεν ξέρω.  Γιατί δεν υποβάλλεις ερώτημα στο σύστημα αν η αναστολή δόσεων που σε έθεσαν αυτόματα έως τις 31/12 έχει κάποια σχέση με την πρόοδο;

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω. Η αίτηση είναι στο όνομα της συζύγου μου. Το δάνειο όμως είναι στο όνομα και των δυό μας (εγώ δεν είμαι κωρονόπληκτος). Συγκατάθεση έδωσα ως σύζυγος όχι ως συνοφειλέτης, στηριζόμενος σε αυτά που λέει στο site της Πειραιώς :

"Τα μέλη της οικογένειας, καλούνται να συνυπογράψουν την αίτηση και να συναινέσουν στην άρση του φορολογικού και τραπεζικού τους απορρήτου, συνδεόμενοι στην πλατφόρμα του προγράμματος με τους δικούς τους κωδικούς TAXISnet. Το ίδιο ισχύει και για τυχόν συνοφειλέτες και εγγυητές, στην περίπτωση μόνο καταγγελμένων δανείων."

Σωστά δεν έκανα; Προφανώς ξεχωριστοί συνοφειλέτες θεωρούνται τρίτοι όπως αδέρφια, γονείς, συνέταιροι κλπ... 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiankap είπε

Δεν ξέρω.  Γιατί δεν υποβάλλεις ερώτημα στο σύστημα αν η αναστολή δόσεων που σε έθεσαν αυτόματα έως τις 31/12 έχει κάποια σχέση με την πρόοδο;

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω. Η αίτηση είναι στο όνομα της συζύγου μου. Το δάνειο όμως είναι στο όνομα και των δυό μας (εγώ δεν είμαι κωρονόπληκτος). Συγκατάθεση έδωσα ως σύζυγος όχι ως συνοφειλέτης, στηριζόμενος σε αυτά που λέει στο site της Πειραιώς :

"Τα μέλη της οικογένειας, καλούνται να συνυπογράψουν την αίτηση και να συναινέσουν στην άρση του φορολογικού και τραπεζικού τους απορρήτου, συνδεόμενοι στην πλατφόρμα του προγράμματος με τους δικούς τους κωδικούς TAXISnet. Το ίδιο ισχύει και για τυχόν συνοφειλέτες και εγγυητές, στην περίπτωση μόνο καταγγελμένων δανείων."

Σωστά δεν έκανα; Προφανώς ξεχωριστοί συνοφειλέτες θεωρούνται τρίτοι όπως αδέρφια, γονείς, συνέταιροι κλπ... 

Συνοφειλέτες και εγγυητές μπαίνουν στο "κάδρο" μόνο σε περίπτωση καθυστέρησης άνω των 90 ημερών. Αν το δάνειο είναι ενήμερο, δε χρειάζεται να κάνουν κάτι. Τουλάχιστον από όσο ξέρω.

Για το ποιος έκανε την αίτηση, αρκεί να έχει εμπράγματο δικαίωμα (πλήρη κυριότητα, ψιλή κτλ) στην κύρια κατοικία με προσημείωση ΚΑΙ ένα μέλος του νοικοκυριού του να είναι κορωνόπληκτο. Στην προκειμένη, αν για παράδειγμα το σπίτι ήταν μόνο της συζύγου και ήσουν εσύ κορωνόπληκτος, η αίτηση μια χαρά θα προχωρούσε και είναι οκ. Αλλά καταλαβαίνω ότι έχετε και οι δύο εμπράγματο δικαίωμα, άρα δυο φορές οκ. :-)

Αναφορικά με τις αναστολές δόσεων, για αρχή, έχω στείλει τα σχολιανά της στην Τράπεζα στο τμήμα παραπόνων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2020 στις 4:17 ΜΜ, athinamaya είπε

Καλησπέρα και από εμένα , νομίζω για να είναι σε καλό δρόμο η αίτηση πρεπει στο στην καρτέλα Οφειλές ► κλικ στον μεγενθυντικό φακό (ενέργειες) και θα πρεπει κάτω κάτω στο Έγκριση Επιδότησης από Δημόσιο να λέει ΝΑΙ και στο Έγκριση Επιδότησης από Πιστωτή ναι λεει πάλι ΝΑΙ.

Εμένα σε αυτό στο στάδιο είναι με πράσινη βουλίτσα  αλλά κενό στα Ημ/νία Έγκρισης Επιδότησης από Δημόσιο & Ημ/νία Έγκρισης Επιδότησης από Πιστωτή .

Η αίτηση μου άλλαξε στάδιο στις 6/10 βγάζοντας τα ποσοστά στην καρτέλα Συνεισφορά Δημοσίου , αλλα κανένα αρχείο για κατέβασμα :( .

Επιπλέον μετά απο ερώτηση στην Τράπεζα (Εθνική ) μου είπαν οτι οσοί εχουν γινει δεκτοι εχει ανοίξει λογαριασμός ( φαίνεται στην ιδια καρτέλα με παραπάνω) και εκεί θα μπουν τα λεφτα που θα τα τραβαει η τραπεζα. 

 

Στις 13/10/2020 στις 4:17 ΜΜ, athinamaya είπε

Καλησπέρα και από εμένα , νομίζω για να είναι σε καλό δρόμο η αίτηση πρεπει στο στην καρτέλα Οφειλές ► κλικ στον μεγενθυντικό φακό (ενέργειες) και θα πρεπει κάτω κάτω στο Έγκριση Επιδότησης από Δημόσιο να λέει ΝΑΙ και στο Έγκριση Επιδότησης από Πιστωτή ναι λεει πάλι ΝΑΙ.

Εμένα σε αυτό στο στάδιο είναι με πράσινη βουλίτσα  αλλά κενό στα Ημ/νία Έγκρισης Επιδότησης από Δημόσιο & Ημ/νία Έγκρισης Επιδότησης από Πιστωτή .

Η αίτηση μου άλλαξε στάδιο στις 6/10 βγάζοντας τα ποσοστά στην καρτέλα Συνεισφορά Δημοσίου , αλλα κανένα αρχείο για κατέβασμα :( .

Επιπλέον μετά απο ερώτηση στην Τράπεζα (Εθνική ) μου είπαν οτι οσοί εχουν γινει δεκτοι εχει ανοίξει λογαριασμός ( φαίνεται στην ιδια καρτέλα με παραπάνω) και εκεί θα μπουν τα λεφτα που θα τα τραβαει η τραπεζα. 

 

Καλησπέρα σε όλους. Εξυπηρετω στεγαστικό 1ης κατοικίας στη Eurobank και όλα φαίνεται πως βαίνουν καλώς, πράσινα check marks και ποσοστό επιδότησης έχει ήδη εμφανιστεί (90-80-70% για κάθε τρίμηνο). 

Ήμουν σε αναστολή δοσεων αλλά από 17/10 ισχύει κανονικά η δόση, δεν ε, ει ξαναγίνει αναστολή. Αυτό απαντώντας σε κάποιο φίλο πιο πριν. Για να κατεβάσω pdf ακόμα δεν μου δίνει τη δυνατότητα μιας και είναι κενό. 

Αναμονή λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yiankap είπε

Καλησπέρα σε όλους .

Όχι δεν είμαι σε αναστολή δόσεων. Είχα ζητήσει για 2 μήνες στην εποχή της πανδημίας.

Τελείωσε και από τον Ιούλιο πληρώνω κανονικότατα τις δόσεις στην ώρα τους.

Απλά επειδή άλλαξε η δουλειά η γυναίκα μου πρόσφατα, το ένα από τα 2 δάνεια (το δάνειο μου χωρίζεται σε 2 διαφορετικά δάνεια) το άφησα απλήρωτο για μερικές μέρες μέχρι να δω πότε θα πληρωθεί κλπ

Όσον αφορά το πλάνο αποπληρωμής δανείου, μου έχει ότι η επόμενη δόση πρέπει να καταβληθεί στις 1/11. Άρα δεν υπάρχει αναστολή.

Εσένα μετά από πόσες μέρες σου εμφάνισε την αναστολή στο σύστημα η τράπεζα και αν επιτρέπεται σε ποια τράπεζα είσαι (Πειραιώς εγώ)

Καλημέρα,

Το δοσολόγιό μου το τσεκάρω κάθε 15 ημέρες. Μέχρι 20/09 η επόμενη δόση ήταν 01/10 οπότε επικοινώνησα με την Τράπεζα (Eurobank) για να ρωτήσω αν είναι σίγουρο και μου είπαν ότι βλέπετε στο web ισχύει. Τραβήχτηκε η δόση 01/10 κανονικά και είπα οκ, τέλος οι αναστολές. Προχθές όμως το βράδυ που μπήκα, βλέπω επόμενη δόση 01/01/21. Το αιτιολογήσανε ότι για όσα δάνεια ήταν σε αναστολή δόσης, έκαναν αυτόματα ανανέωση αναστολών αλλά αυτή ολοκληρώθηκε 13/10. Όταν τους είπα να διακοπεί, είπαν σε 15 ημέρες ολοκληρώνεται η διαδικασία της διακοπής.

Αν θες να είσαι σίγουρος, μίλα με την Τράπεζά σου. Αν και νομίζω οι άλλες τράπεζες αντιμετωπίσανε πολύ πιο καλά το θέμα της ανανέωσης αναστολών ζητώντας η διαδικασία να γίνει από τον πελάτη (στην alpha είχε και ειδική εφαρμογή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρησε σήμερα στό επόμενο στάδιο η αίτηση . Πρέπει να επιβεβαιώσεις τή κύρια κατοικία σου και η τελεία δίπλα απο τόν αριθμό αίτησης γίνεται πράσινη και προχωράει στο επόμενο στάδιο αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά εμενα μπαίνω εκεί που είναι το μολυβακι στις ενέργειες,μπαίνω στα βασικά στοιχεία και εκεί που λέει κύρια  κατοικία έχει τους δυο ορόφους που έχω αλλά κανεις αριστερά δεν έχει τσεκαριστεί.επισης αριστερά στην στήλη που λέει ακίνητη περιουσία,μπαίνοντας βλέπω πάλι αυτούς τους 2 ορόφους αλλά στην στήλη κύρια κατοικία έχουν κόκκινο χ.

επισης να πω ότι σε φιλο που έκανε την αιτηση μετά από εμενα του εβγαλε και τα ποσοστά επιδότησης.

C4430F89-B472-4FB7-AE72-599E2281AF1D.jpeg

Επεξ/σία από hlias77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε κάποιον που είναι άνεργος έχει προχωρήσει η αίτηση ; , γιατί εμένα παραμένει από την αρχή στο ανάκτηση στοιχείων κορωνόπληκτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SPANK είπε

Παιδιά σε κάποιον που είναι άνεργος έχει προχωρήσει η αίτηση ; , γιατί εμένα παραμένει από την αρχή στο ανάκτηση στοιχείων κορωνόπληκτων

Ούτε στον πεθερό μου έχει προχωρήσει η αίτηση (αν και όπως είχα διαπιστώσει μάλλον δεν δικαιούται την επιδότηση), έστω και η απόρριψη. Είναι στο ίδιο στάδιο με το δικό σου. Ούτε καν mail απόρριψης.

 

11 ώρες πριν, totis13 είπε

Καλημέρα,

Το δοσολόγιό μου το τσεκάρω κάθε 15 ημέρες. Μέχρι 20/09 η επόμενη δόση ήταν 01/10 οπότε επικοινώνησα με την Τράπεζα (Eurobank) για να ρωτήσω αν είναι σίγουρο και μου είπαν ότι βλέπετε στο web ισχύει. Τραβήχτηκε η δόση 01/10 κανονικά και είπα οκ, τέλος οι αναστολές. Προχθές όμως το βράδυ που μπήκα, βλέπω επόμενη δόση 01/01/21. Το αιτιολογήσανε ότι για όσα δάνεια ήταν σε αναστολή δόσης, έκαναν αυτόματα ανανέωση αναστολών αλλά αυτή ολοκληρώθηκε 13/10. Όταν τους είπα να διακοπεί, είπαν σε 15 ημέρες ολοκληρώνεται η διαδικασία της διακοπής.

Αν θες να είσαι σίγουρος, μίλα με την Τράπεζά σου. Αν και νομίζω οι άλλες τράπεζες αντιμετωπίσανε πολύ πιο καλά το θέμα της ανανέωσης αναστολών ζητώντας η διαδικασία να γίνει από τον πελάτη (στην alpha είχε και ειδική εφαρμογή).

Η απάντηση σήμερα που έλαβα από το ΗΠΕΠΚ σε ερώτημά μου

" Ολοκληρώθηκε το ερώτημα σας με αριθμό ΧΧΧΧΧ. Ακολουθεί η απάντηση:
Καλησπέρα σας, η αίτηση με αριθμό ΧΧΧΧΧ έχει μεταβεί στο στάδιο "Παρακολούθηση Επιδότησης". Οι οφειλές της αίτησης που πληρούν τα κριτήρια του Νόμου 4714/2020, εντοπίζονται αυτοματοποιημένα από την πλατφόρμα προκειμένου να ενημερωθούν οι σχετικές τράπεζες / Εταιρείες Διαχείρισης Απαιτήσεων από Δάνεια και Πιστώσεις. Βάσει του άρθρου 76 παράγραφος 3 του νόμου 4714/2020, σε περίπτωση που η προς επιδότηση οφειλή είναι σε καθυστέρηση μεγαλύτερη των 90 ημερών ή είναι καταγγελμένη, τότε ο χρήστης – αιτών καλείται να ρυθμίσει, εκτός πλατφόρμας, τις οφειλές του απευθείας με την αντίστοιχη τράπεζα / Εταιρία Διαχείρισης Απαιτήσεων από Δάνεια και Πιστώσεις, προκειμένου να λάβει την επιδότηση. Η πλατφόρμα ενημερώνει τον χρήστη – αιτούντα, μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Σε περίπτωση που η προς επιδότηση οφειλή είναι σε καθυστέρηση μικρότερη των 90 ημερών, τότε ο χρήστης –αιτών καταβάλει το ποσό σε καθυστέρηση εντός 15 ημερών ή σε περίπτωση που το ποσό αυτό δεν καταβληθεί εντός της προθεσμίας, κεφαλαιοποιείται. Με την ολοκλήρωση των ανωτέρω ενεργειών και την αντίστοιχη ενημέρωση της πλατφόρμας, αναφορικά με την πλήρωση των κριτηρίων (βιώσιμη ρύθμιση ή κεφαλαιοποίηση ποσού σε καθυστέρηση), τότε εγκρίνεται η επιδότηση των εν λόγω οφειλών και ο χρήστης – αιτών ενημερώνεται με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για την έγκριση της επιδότησης. Επιπλέον έχει τη δυνατότητα να κατεβάσει τη σχετική βεβαίωση, μεταβαίνοντας στη καρτέλα «Συνεισφορά Δημοσίου» και επιλέγοντας το «Εικονίδιο », όπως απεικονίζεται στην «Εικόνα 42»: (Οδηγός χρήσης ηλεκτρονικής πλατφόρμας, σελ. 24 - 25) http://www.keyd.gov.gr/covid19-gefyra-yliko/. Για πληρέστερη ενημέρωση παρακαλούμε όπως ενημερωθείτε απο τον ακόλουθο σύνδεσμο σελ. 23-32 http://www.keyd.gov.gr/wp-content/uploads/2020/10/Σ2-ΓΕΦΥΡΑ-Αναλυτικός-Οδηγός-Ερωταπαντήσεων-Ν-4714-2020_.pdf Σύμφωνα με το άρθρο 76 παρ.3 εδ.α΄ν.4714/2020: "3. Εφόσον διαπιστωθεί ότι η αίτηση πληροί όλα τα κατά περίπτωση οριζόμενα κριτήρια επιλεξιμότητας, σύμφωνα με το άρθρο 71, αποστέλλεται στον οφειλέτη και τον χρηματοδοτικό φορέα ενημέρωση ότι ο αιτών είναι καταρχήν επιλέξιμος για συνεισφορά δημοσίου". Εξάλλου στην παράγραφο 4 του ίδιου άρθρου προβλέπεται ότι η διαδικασία του προγράμματος Γέφυρα μπορεί να φθάσει να περαιωθεί έως 31/12/2020. Συνεπώς έως τότε οι πιστωτές έχουν κάθε δικαίωμα να απαιτούν καταβολή των δόσεων δανείου. Με εκτίμηση Ομάδα Υποστήριξης Πλατφόρμας Επιδότησης Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού

Το παρόν μήνυμα δημιουργήθηκε και αποστάλθηκε αυτοματοποιημένα από την Ηλεκτρονική Πλατφόρμα Επιδότησης Πληγέντων Κορωνοϊού. Παρακαλώ μην απαντήσετε σε αυτό το μήνυμα μέσω e-mail."

Άρα από ότι συμπεραίνω θα την πάρω την επιδότηση, απλά έχουμε δρόμο

Η απορία μου είναι ότι η προθεσμία των 15 ημερών για την καταβολή του καθυστερούμενου ποσού, ισχύει από την επίσημη ημερομηνία έναρξης του σταδίου ¨Παρακολούθηση επιδότησης" ήτοι 6/10/2020 ή θα περιμένω κάποιο mail που θα με προειδοποιεί για την έναρξη της προθεσμίας;

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, hlias77 είπε

Ρε παιδιά εμενα μπαίνω εκεί που είναι το μολυβακι στις ενέργειες,μπαίνω στα βασικά στοιχεία και εκεί που λέει κύρια  κατοικία έχει τους δυο ορόφους που έχω αλλά κανεις αριστερά δεν έχει τσεκαριστεί.επισης αριστερά στην στήλη που λέει ακίνητη περιουσία,μπαίνοντας βλέπω πάλι αυτούς τους 2 ορόφους αλλά στην στήλη κύρια κατοικία έχουν κόκκινο χ.

 

 

Καλημέρα,

Σε τί στάδιο είναι η αίτησή σου ? Φαίνεται λίγο πιο αριστερά από το μολυβάκι που πατάς στη στήλη Κατάσταση Προόδου Αίτησης.

Ανάκτηση Στοιχείων Κορωνόπληκτων? Παροχή Στοιχείων από Πιστωτές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που λένε όσα είναι σε καθυστέρηση άνω των 90 ημερών καλούνται να ρυθμίσουν τις οφειλές για να πάρουν την επιδότηση είναι περίεργο. Αφου υποτίθεται δικαιούνται κανονικά επιδότηση με 10% μικρότερο ποσοστό από τις ενήμερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...