Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Άρχοντα στη σύζυγο τα ειπες αυτά; Για δοκίμασε και πες μας πως έφυγες μετά....

Θα καταλάβεις όταν με το (καλό;;) παντρευτείς! 

Φίλε εγώ πάτησα πόδι και έβαλα το PC στη  τηλεόραση. Δυστυχώς όμως αυτή την στιγμή δεν μπορώ να παίξω μαζί του. Στο ΚΑΤ που βρίσκομαι δεν υπάρχει διαθέσιμη τηλεόραση. Οπότε αναγκαστικά Switch.

Spoiler

😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Το κόστος είναι το ίδιο πάνω κάτω μεταξύ κονσόλας και PC, ιδιώς στην περίπτωση που συζητάμε τώρα που χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς PC για την δουλειά σου, μια ςκαι θα αγοράσεις και PC και κονσόλα.

 

Δεν είναι γιατί για να παίξεις σε 4Κ ανάλυση στην 55ρα θες 2080rtx το λιγότερο.....

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Το οικονομικό είναι μύθος γενικά. Το pc gaming είναι απλα φτηνότερο. 2 βασικοί λόγοι, και άλλοι 15 δευτερεύοντες. Βγαίνει καινούργια κονσόλα  / αναβαθμισμένη? Αντί να σκάσεις 400-500€ να την αγοράσεις, σκας τα μισά και αγοράζεις μια κάρτα γραφικών. Πχ. αντι για xbox one x αγόραζες μια 580 για το πισί σου. Δεύτερον, το online play. Στα 6 χρόνια που κράτησε αυτή η γενιά και άλλα τόσα που θα κρατήσει η επόμενη, για πόσα λεφτά μιλάμε για το online κομμάτι? Πάνω από 600€!

Επίσης στη συγκεκριμένη περίπτωση που θες PC για δουλειά, θα αγοράσεις ΚΑΙ PC όπως και να έχει. Ακόμα και ένα φτηνό να πάρεις στα 400-500€, και άλλα τόσα η κονσόλα, είσαι στο 1000αρικό ήδη. Τόσο θα σου κοστίσει ένα τούμπανο PC με την 3070 ας πούμε. 

Είναι η πρώτη φορά ίσως που συμφέρει η κονσόλα για σαλόνι, γιατί με 500-600 αγοράζεις cpu/gpu που ακομα δεν υπάρχει σε pc, και θα είναι και τούμπανο ακομα και όταν το pc σε ξεπεράσει, λόγω Optimization. Και με τη συνδρομή καθαρισες και με παιχνίδια, τέρμα τα 600-80ρια για νεο game.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάμε τόση ώρα αλλά δεν απαντάτε τι κάνετε με τα ομαδικά παιχνίδια co op που δεν παίζει το pc απλά συνεχίζετε να επαναλαμβάνετε το τι κανετε για την πάρτη σας με το pc στο σαλόνι.

@panther_512 αν εσένα σε βολεύει όταν θέλει να δει ενα μελος τηλεόραση να στριμαρεις το ήδη αναμμένο gaming pc σε ταμπλέτα στις 8 η 10ιντες και να συνεχίσεις από εκεί την δουλειά σου καλά κάνεις, εμένα μου φαίνεται γελοίο αυτό και ανούσιο, no offense. Απλά μην το προβάλεις σαν λύση γιατί δεν είναι, είναι ημίμετρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Saloufas είπε

 

@panther_512 αν εσένα σε βολεύει όταν θέλει να δει ενα μελος τηλεόραση να στριμαρεις το ήδη αναμμένο gaming pc σε ταμπλέτα στις 8 η 10ιντες και να συνεχίσεις από εκεί την δουλειά σου καλά κάνεις, εμένα μου φαίνεται γελοίο αυτό και ανούσιο, no offense. Απλά μην το προβάλεις σαν λύση γιατί δεν είναι, είναι ημίμετρο.

Στην περίπτωση της κονσόλας τί θα κάνεις?

Καταλαβαίνετε ότι η συζήτηση που κάνετε είναι αστεία, έτσι? Προσπαθείτε συνεχώς να δημιουργήσετε κάποιες συνθήκες που να καθιστούν απαγορευτική την ύπαρξη ενός PC στο σαλόνι.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Δεν είναι γιατί για να παίξεις σε 4Κ ανάλυση στην 55ρα θες 2080rtx το λιγότερο.....

Είναι η πρώτη φορά ίσως που συφέρει η κονσόλα για σαλόνι, γιατί με 500-600 αγοράζεις cpu/gpu που ακομα δεν υπάρχει σε pc, και θα είναι και τούμπανο ακομα και όταν το pc σε ξεπεράσει, λόγω Optimization. Και με τη συνδρομή καθαρισες και με παιχνίδια, τέρμα τα 600-80ρια για νεο game.

Σίγα που θες 2080 για να παίξεις 4k. Αν μιλάμε για ίδια settings / fps με κονσόλα, μια rx580 παίζει ακριβώς τα ίδια με το xbox one x. Τώρα αν μιλάμε για ultra settings και 60 fps ναι οκ, αλλά τότε είναι άτοπη η σύγκριση γιατί ούτε η κονσόλα παίζει έτσι.

Ποιά CPU και GPU δεν υπάρχει ακόμα σε PC? 😮 

Μόλις τώρα, panther_512 είπε

Στην περίπτωση της κονσόλας τί θα κάνεις?

Δεν έχει σημασία, γιατί είναι κονσόλα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Συζητάμε τόση ώρα αλλά δεν απαντάτε τι κάνετε με τα ομαδικά παιχνίδια co op που δεν παίζει το pc απλά συνεχίζετε να επαναλαμβάνετε το τι κανετε για την πάρτη σας με το pc στο σαλόνι.

@panther_512 αν εσένα σε βολεύει όταν θέλει να δει ενα μελος τηλεόραση να στριμαρεις το ήδη αναμμένο gaming pc σε ταμπλέτα στις 8 η 10ιντες και να συνεχίσεις από εκεί την δουλειά σου καλά κάνεις, εμένα μου φαίνεται γελοίο αυτό και ανούσιο, no offense. Απλά μην το προβάλεις σαν λύση γιατί δεν είναι, είναι ημίμετρο.

Πέστα! Εν τω μεταξύ αυτό το streaming το έκανα παλιά όταν είχα ipad 1 που δεν σήκωνε FHD playback από youtube οπότε είχα στο pc την ταινία να παίζει και streamara στο ipad στο Oplayer. Αναμένο pc μεσάνυχτα στους 30 βαθμούς, θόρυβος, μπλιαχ. Κουράζομαι που το σκέφτομαι.  Τα έχουμε κάνει όλα αυτά μάγκιες. Κουραστήκαμε. Θέλουμε καθαρές λύσεις, όχι λύσεις "καταφερτζή".

 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Chocobo είπε

 Γιατί αν έχουν ίδια τιμή το έχει χάσει το παιχνίδι το Xbox ? Καλύτερο hardware έχει , gamepass που παίζει χωρίς ανταγωνισμό έχει,exclusives μένει να δούμε και απο τους δύο.Στο μόνο που υστερεί η Microsoft είναι απο φανατικό κοινό.

Το πλεονέκτημα που έχει η Sony είναι η καλύτερη ιστορία.Πρός το παρόν ούτε καν κάποιο αξιόλογο exclusive ξέρουμε όμως.

Προσωπικά είχα κάθε κονσόλα της sony και καμία της MS αλλά ήρθε η ώρα να αλλάξει αυτό.Σε αυτή τη γενιά η ψαλίδα τον πωλήσεων θα μικρύνει πιστεύω.

Δλδ εσυ πιστεύεις ότι επειδή δεν έχεις δει exclusives ως τώρα από την Sony δεν θα βγάλει ε; Όπως και με το PS4 που όλοι κοροϊδεύανε και λέγανε ότι η Sony πουλάει απλά υπόσχεση....

Δεν είμαι κανένας fanboy κτλ. Προτιμώ Sony αλλά πάντα με λογική. Απλά που και που το τραβάτε πολύ το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Συζητάμε τόση ώρα αλλά δεν απαντάτε τι κάνετε με τα ομαδικά παιχνίδια co op που δεν παίζει το pc απλά συνεχίζετε να επαναλαμβάνετε το τι κανετε για την πάρτη σας με το pc στο σαλόνι.

Τα ομάδικα παιχνίδια που παρέθεσες πριν 2 σελίδες, σχεδόν αν όχι όλα παίζονται κανονικά σε coop στο PC. Δεν ξέρω που είδες το αντίθετο. Cuphead / trine / sf / forza παίζουν σίγουρα, τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλά δεν βρίσκω το λόγο να μη παίζουν. Οπότε, da fuck are you talking about

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Γιατί οι νέες κονσόλες, game pass κτλ, οικοσύστημα κτλ είναι ουσιαστικά pc σε πολύ πιο οικονοκιή πρόταση. Βασικά σιγά σιγά κινητό, dekstop, laptop, tablet, tv όλα πάνε σε ένα οικοσύστημα και εσύ απλά επιλέγεις form factor.

Δεν καταλαβαίνουν ότι -ειδικά για οικογένειες με παιδιά- είναι πολύ πιο εύκολο να έχεις μια κονσόλα στο σαλόνι (και υψηλών αποδόσεων), απο το να στήσεις ένα pc. Και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για xbox όπου συνδιάζεις το Ecosystem των windows χωρίς κόλπα και τερτίπια για να τα έχεις όλα να δουλεύουν μαζί. Θεωρούν ότι οι περισσότεροι είναι Gadgets freaks ή Tech Freaks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καταλαβαίνω, είναι και σε τι φάση είναι ο καθένας. Εγώ πιο νέος το 2000 γούσταρα πχ windows phone, να παίζω με stylous, να κάνω το κινητό dialup modem, fax κτλ. Modem isdn, games download. Streaming. Όλα τα καλά. Κουράστηκα. Θέλω καθαρές λύσεις, efficient λύσεις, σε χρόνο πρώτα από όλα, και σε χρήμα δευτερευόντως. Και οι κονσόλες πια είναι πιο efficient για σαλόνι. Αν δεν ήταν, θα πούλαγαν htpc. Έτσι δεν είναι? Ειδικά η MS γιατί να μην πάει σε HTPC? Γιατί οεο?

 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acrab είπε

Δεν καταλαβαίνουν ότι -ειδικά για οικογένειες με παιδιά- είναι πολύ πιο εύκολο να έχεις μια κονσόλα στο σαλόνι (και υψηλών αποδόσεων), απο το να στήσεις ένα pc. Και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για xbox όπου συνδιάζεις το Ecosystem των windows χωρίς κόλπα και τερτίπια για να τα έχεις όλα να δουλεύουν μαζί. Θεωρούν ότι οι περισσότεροι είναι Gadgets freaks ή Tech Freaks.

Aπό ποια μαμημένη άποψη είναι πιο εύκολο, πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Ίδιος αριθμός καλωδιών, άντε πες λίγο πιο μεγάλο μεγέθος το κουτί του PC (όχι υποχρεωτικά, αλλά τέσπα). Τα 3 εκατοστά μεγαλύτερο βάθος το κάνει πιο εύκολο? 

1 λεπτό πριν, jimarass26 είπε

Το καταλαβαίνω, είναι και σε τι φάση είναι ο καθένας. Εγώ πιο νέος το 2000 γούσταρα πχ windows phone, να παίζω με stylous, να κάνω το κινητό dialup modem, fax κτλ. Modem isdn, games download. Streaming. Όλα τα καλά. Κουράστηκα. Θέλω καθαρές λύσεις, efficient λύσεις, σε χρόνο πρώτα από όλα, και σε χρήμα δευτερευόντως. Και οι κονσόλες πια είναι πιο efficient για σαλόνι. Αν δεν ήταν, θα πούλαγαν htpc. Έτσι δεν είναι? Ειδικά η MS γιατί να μην πάει σε HTPC? Γιατί οεο?

Έχεις δίκιο. Δεν υπάρχουν htpc. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Herald είπε

Aπό ποια μαμημένη άποψη είναι πιο εύκολο, πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Ίδιος αριθμός καλωδιών, άντε πες λίγο πιο μεγάλο μεγέθος το κουτί του PC (όχι υποχρεωτικά, αλλά τέσπα). Τα 3 εκατοστά μεγαλύτερο βάθος το κάνει πιο εύκολο? 

Ειδικά η MS γιατί να μην πάει σε HTPC? Γιατί οεο? Γιατί να πληρώσει RND για κονσόλα?

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hatsos είπε

Δλδ εσυ πιστεύεις ότι επειδή δεν έχεις δει exclusives ως τώρα από την Sony δεν θα βγάλει ε; Όπως και με το PS4 που όλοι κοροϊδεύανε και λέγανε ότι η Sony πουλάει απλά υπόσχεση....

Δεν είμαι κανένας fanboy κτλ. Προτιμώ Sony αλλά πάντα με λογική. Απλά που και που το τραβάτε πολύ το θέμα...

Είπα πως δεν θα βγάλει ? Λάθος συμπέρασμα βγάζεις.Αντίθετα είπα πως πρός το παρόν καμία δεν έχει δέιξει κάτι που να με συγκινεί.

Το  πότε και τι θα βγάλουν  είναι καθαρά υποθετικό αυτή τη στιγμή.

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ 1ο χρόνο κάποια κονσόλα.H εξαίρεση είναι το series S που θα κουμπώσει day1 στο σαλόνι , θα έχει και gamepass οπότε θα έχω άμεσα games για μεγάλη TV.

Έχω gaming pc , ps4 , switch οπότε για sony μεριά δεν έχω κανένα κίνητρο απολύτως...και μην μου πείς για BC σε παρακαλώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...