Προς το περιεχόμενο

Σκούτερ η μηχανή;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, lactate said:

Θέλω να κάνω και την εξής ερώτηση. Απότι καταλαβαίνω η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι τα σκούτερ είναι αυτόματα και ότι οι μηχανές έχουν ταχύτητες. Τότε γιατί υπάρχει μια "κόντρα" ότι τα σκούτερ δεν είναι μηχανές κτλ..

Άρα για να υπάρχει αυτή η "κόντρα" μάλλον η κύρια διαφορά τους δεν είναι το κιβώτιο ταχυτήτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον η βασικη για μενα διαφορα μιας μηχανης και ενω σκουτερ κατα κυριο ρολο ειναι ο συμπλεκτης ..... μια μηχανη θα δυσκολεψει και θα σε κουρασει με ενα συμπλεκτη μεσα στην κινηση ενα σκουτερ ειναι ξεκουραστο ,,,,,,,,το σκουτερ για καθε μερα ειναι απλα εργαλειο .... βεβαια οδηγω καθε μερα 250 cc μηχανη ειναι η κ....α μου και μου αρεσει δεν την συστηνω ομως σε καποιον ξερω τι αλιμονο τραβας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, lactate είπε

https://www.motovinios.gr/p/sym-jet14-200-abs

αυτό πως σας φαίνεται;

Οκ καταλαβαίνουμε δεν έχεις πολυ budget να διαθέσεις τωρα. Αυτό δεν έχει μεταπωλητικη αξία όταν θα το αλλάξεις και θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις. Για εμένα τωρα που κατάλαβα ποσό θέλεις να διαθέσεις πηγαινε σε παπί που είναι σχολείο. Όλοι από εκεί μάθαμε.Honda η Yamaha. Θα μάθεις και λίγο ταχύτητες φτηνη συντήρηση , θα το πουλήσεις χθες και δεν θα χάσεις πολλά. Ξεκινά με παπί λοιπόν. Με 2200 2500 παίρνεις ένα καλό παπί να μάθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mp123 είπε

Οκ καταλαβαίνουμε δεν έχεις πολυ budget να διαθέσεις τωρα. Αυτό δεν έχει μεταπωλητικη αξία όταν θα το αλλάξεις και θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις. Για εμένα τωρα που κατάλαβα ποσό θέλεις να διαθέσεις πηγαινε σε παπί που είναι σχολείο. Όλοι από εκεί μάθαμε.Honda η Yamaha. Θα μάθεις και λίγο ταχύτητες φτηνη συντήρηση , θα το πουλήσεις χθες και δεν θα χάσεις πολλά. Ξεκινά με παπί λοιπόν. Με 2200 2500 παίρνεις ένα καλό παπί να μάθεις. 

Μεχρι 4κ τα δινω, απλα μου γυαλισε λιγο και αυτο. Παπι δεν θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αλλαξει 10 διτροχα, το μονο που κρατησα 6 χρονια ηταν το beverly. Παρε το beverly 300 με 4ετη εγγυηση κ δεν θα το μετανιωσεις

Επεξ/σία από Ioannisto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα Beverly 300. Στην τελική βλέπεις χιλιάδες κάθε μέρα έξω, κάτι ξέρουν και το πήραν. Λίγο να σου αρέσει αξίζει την επιλογή.

Σαν αρχάριος θα το ερωτευτείς και θα το κρατήσεις πάρα πολλά χρόνια.

Εγώ έχω μηχανή μεγάλου κυβισμού και τα ζηλεύω όποτε τα βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, puelito είπε

Πάρε ένα Beverly 300. Στην τελική βλέπεις χιλιάδες κάθε μέρα έξω, κάτι ξέρουν και το πήραν. Λίγο να σου αρέσει αξίζει την επιλογή.

Σαν αρχάριος θα το ερωτευτείς και θα το κρατήσεις πάρα πολλά χρόνια.

Εγώ έχω μηχανή μεγάλου κυβισμού και τα ζηλεύω όποτε τα βλέπω.

Πολυ μου αρεσει οχι απλα λιγο 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, lactate είπε

https://www.motovinios.gr/p/sym-jet14-200-abs

αυτό πως σας φαίνεται;

Για αυτο το μοντέλο ψηνομαι και εγω αλλα το 125..

Νομιζω ειναι μια τιμια επιλογη

Αν σε ενδιαφέρει το 200αρι, στην πολη μου υπαρχει ενα με 150km στα 2200..

Μου ειχε γίνει πρόταση (ειναι φιλος φιλου) αλλα εγω την αγορα θελω να την κάνω απο το νεο ετος (ανοιξη) οποτε το πηγε στην τοπικη αντιπροσωπεία η οποια δεν εχει βαλει καπελο στην τιμη.. 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2020 στις 5:57 ΜΜ, lactate είπε

Μπορεο καποιος να μου πει και για τα εξοδα συντηρησης για να εχω υποψιν μου;

Beverly 300 έχω όπως σου είπα και πιο πάνω. Το πήρα καινούριο το 2019. Έξοδα συντήρησης εκτός από ασφάλειες βενζίνες κλπ έχω δώσει 30-40-50 ευρώ συνήθως για τα service.. Στα 10000 χιλιόμετρα ή στα 15000 χιλιόμετρα θα κάνουμε κάποιες αλλαγές συντήρησης όπως έχουμε πει που θα κοστίσουν γύρω στα 100-150 ευρώ.

 

Τα σπάει το Beverly. Θα σου πρότεινα το 350 έχω ακούσει πως είναι πολύ δυνατό. Σε κάθε περίπτωση ΠΡΟΣΟΧΗ στην οδήγηση σου το ξαναλέω μη φας τα μούτρα σου θα είναι κρίμα. Και κράνος πάντα (ελάχιστες φορές δεν φοράω για πολύ μικρές αποστάσεις αλλά κανονικά θέλει ΠΑΝΤΑ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adrfinance είπε

Τα σπάει το Beverly. Θα σου πρότεινα το 350 έχω ακούσει πως είναι πολύ δυνατό. Σε κάθε περίπτωση ΠΡΟΣΟΧΗ στην οδήγηση σου το ξαναλέω μη φας τα μούτρα σου θα είναι κρίμα. Και κράνος πάντα (ελάχιστες φορές δεν φοράω για πολύ μικρές αποστάσεις αλλά κανονικά θέλει ΠΑΝΤΑ).

πάντα θα φορά κράνος, ωστόσο ακόμα και με το κράνος σίγουρος δεν είσαι. 

Μακάρι να μπορούσα να πα΄ρω το 350ρι αλλα ειναι πολυ ακριβό για το μπαντζετ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεση σου δεν θα επαιρνα 300αρι. Ειναι πολυ δυνατο για εναν αρχαριο. Ειδικα αν είσαι και γκαζιαρης. Κάτι πιο μικρο σε κυβικά μεχρι να γινεις πιο εμπειρος. Προσοχή με τα μηχανακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...