Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

Quad HD (2K-1440p)-120Hz η καλύτερη πρόταση για όλες τις λειτουργίες του Series S. 

Η GPU δεν επαρκεί για 2κ 120hz, 2k 60hz ναι

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, The__Blade είπε

Η GPU δεν επαρκεί για 2κ 120hz, 2k 60hz ναι

ναι αλλά τα όρια της είναι για μεν ανάλυση 2Κ, με upscale 4Κ και για δε συχνότητα ανανέωσης 120Hz. Οπότε όποιος τα θέλει όλα χωρίς το upscale είναι κομπλέ με 2Κ 120Hz. Όποιος θέλει τα πάντα μαζί με το upscale κ να έχει όλες τις δυνατότητες διαθέσιμες πάει σε 4Κ - 120Hz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ένα ideapad 3 gaming laptop (ryzen 5 4600h, 1650ti, 16gb ram). Έχει νόημα να πάρω ένα xbox series S δεδομένου ότι έχω gamepass στο pc? Ή να τσιμπήσω ένα χειριστήριο xbox να το βάλω στην ο οθόνη τηλεόραση κτλ; μιλάω πάντα για 1080p, αντε και για 1440p στη χειρότερη. Έχω μεν 4κ τηλεόραση αλλά για series x δεν το σκεφτομαι καν, δε μπορώ να διάθεσω τόσα. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω το ίδιο λαπτοπ με σένα και το seires s. Καταρχάς για μένα η εμπειρία του game pass στο pc είναι ακόμα πολύ χειρότερη από ότι στις κονσόλες. Για παράδειγμα είχα προσπαθήσει να παίξω το the medium από το laptop και απλά δε γινόταν με το τόσο κακό optimization που είχαν κάνει. Στην κονσόλα δεν είχα θέματα. Και γενικά αν παίζεις στο laptop από άλλες πλατφόρμες θα έχεις δει πως της microsoft είναι υποδεέστερη ακόμα. 

Τώρα αν εσένα σου φαίνεται οκ η υπηρεσία όπως έχει στο pc δεν υπάρχει λόγος να πάρεις και κονσόλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Casual gaming κάνω. Με τα πιτσιρίκια παίζω κάτι platforms και όχι συχνά. Η ερώτησή μου έχει να κάνει κυρίως με την απόδοση. Δλδ αν συνδέσω το λάπτοπ στον υπολογιστή ή σε μια ultrawide οθόνη που θα έρθει στα χέρια μου τις επόμενες μέρες (mi curved 34" 3440*1440) πρέπει να  χαμηλώσω την ανάλυση κτλ ενώ με το xbox κουμπώνεις, παίζεις και τέλος.

Από την απάντησή σου λοιπόν αισθάνομαι ότι δεδομένου ότι το λάπτοπ μας έχει μια σχετική ισχύ και επειδή δεν παίζω συνέχεια, δε θα κερδίσω και τίποτα ουσιαστικό. Και ναι, παίζω και σε άλλες πλατφόρμες (πχ trine στο steam, rayman ubisoft connect κοκ). Μάλλον αξίζει περισσότερο να πάω να τσιμπήσω 2 χειριστήρια xbox (γιατί με κάνει x360ce κτλ που κάνουν emulation σε dxinput μου κάνουν κάτι κόλπα) και τέλος.

Ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση, όποιος έχει άποψη επί του θέματος και θέλει να τοποθετηθεί, feel free!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, AfterForever είπε

Casual gaming κάνω. Με τα πιτσιρίκια παίζω κάτι platforms και όχι συχνά. Η ερώτησή μου έχει να κάνει κυρίως με την απόδοση. Δλδ αν συνδέσω το λάπτοπ στον υπολογιστή ή σε μια ultrawide οθόνη που θα έρθει στα χέρια μου τις επόμενες μέρες (mi curved 34" 3440*1440) πρέπει να  χαμηλώσω την ανάλυση κτλ ενώ με το xbox κουμπώνεις, παίζεις και τέλος.

Από την απάντησή σου λοιπόν αισθάνομαι ότι δεδομένου ότι το λάπτοπ μας έχει μια σχετική ισχύ και επειδή δεν παίζω συνέχεια, δε θα κερδίσω και τίποτα ουσιαστικό. Και ναι, παίζω και σε άλλες πλατφόρμες (πχ trine στο steam, rayman ubisoft connect κοκ). Μάλλον αξίζει περισσότερο να πάω να τσιμπήσω 2 χειριστήρια xbox (γιατί με κάνει x360ce κτλ που κάνουν emulation σε dxinput μου κάνουν κάτι κόλπα) και τέλος.

Ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση, όποιος έχει άποψη επί του θέματος και θέλει να τοποθετηθεί, feel free!

Καλησπερα , πολυ κριμα που Ελλαδα ακομα δεν εχετε το xcloud , γιατι εμενα με εχει σωσει εχωντας 2 παιδια .. Ειδικα για games  σε λαπτοπ ειναι οτι πρεπει το cloud.. Εφοσον εχεις και 4k tv  θα σε βολευει παραπανω και για τα παιδια να παιζεται στην μεγαλη οθονη με ενα series s...

Τα παιδια πχ λιωνουν στο minecraft  ,οπου το ενα παιζει στην tv με το series x  και το αλλο απο το λαπτοπ ( μπαινουν στον ιδιο σερβερ και παιζουν μαζι ) .. Γενικα το θεμα ειναι  αν θελεις να δωσεις τα λεφτα για το S  αλλα για μενα S+gamepass ειδικα με παιδια ειναι ο καλυτερος συνδυασμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AfterForever είπε

Casual gaming κάνω. Με τα πιτσιρίκια παίζω κάτι platforms και όχι συχνά. Η ερώτησή μου έχει να κάνει κυρίως με την απόδοση. Δλδ αν συνδέσω το λάπτοπ στον υπολογιστή ή σε μια ultrawide οθόνη που θα έρθει στα χέρια μου τις επόμενες μέρες (mi curved 34" 3440*1440) πρέπει να  χαμηλώσω την ανάλυση κτλ ενώ με το xbox κουμπώνεις, παίζεις και τέλος.

Από την απάντησή σου λοιπόν αισθάνομαι ότι δεδομένου ότι το λάπτοπ μας έχει μια σχετική ισχύ και επειδή δεν παίζω συνέχεια, δε θα κερδίσω και τίποτα ουσιαστικό. Και ναι, παίζω και σε άλλες πλατφόρμες (πχ trine στο steam, rayman ubisoft connect κοκ). Μάλλον αξίζει περισσότερο να πάω να τσιμπήσω 2 χειριστήρια xbox (γιατί με κάνει x360ce κτλ που κάνουν emulation σε dxinput μου κάνουν κάτι κόλπα) και τέλος.

Ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση, όποιος έχει άποψη επί του θέματος και θέλει να τοποθετηθεί, feel free!

αξίζει γιατί έχει πολύ μεγαλύτερη βιβλιοθήκη το gamepass για κονσόλα φίλε μου. Το Minecraft πχ μπήκε πριν λίγους μήνες στο gamepass για pc ενώ στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη της κονσόλας είναι χροοοονια. Αναφέρω αυτό επειδή είναι παλιό κ kid friendly game. 

Επίσης οπως ανέφερε ένας φίλος παραπάνω, μπορείτε άνετα να παίζετε από δυο συσκευές, ένας από pc k ενας από xbox ή 1 pc κ δυο παιδιά κονσόλα. 

Τέλος και βασικότερο είναι καλύτερο για τα παιδικά μάτια να παίζουν σε μεγάλη οθόνη πάρα σε μικρή, γ αυτό κ μόνο θα έλεγα πάρε Series S, έστω κ μτχ με κανένα 200ρι για το καλό των ματιών των παιδιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το series s και το έχω σε μια hisense 65' 4k 60hz. Γιατί στο μενού του Xbox που βλέπω πληροφορίες για την TV μου γράφει ότι η TV δεν υποστηρίζει 120hz τα παιχνίδια δεν μπορούν να παίξουν 120fps? Έχουν άμεση σχέση αυτά τα 2; Και κάτι τελευταίο πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο Xbox για να πάρω το μέγιστο που μπορεί να δώσει η τν μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, foler79 είπε

Πήρα το series s και το έχω σε μια hisense 65' 4k 60hz. Γιατί στο μενού του Xbox που βλέπω πληροφορίες για την TV μου γράφει ότι η TV δεν υποστηρίζει 120hz τα παιχνίδια δεν μπορούν να παίξουν 120fps? Έχουν άμεση σχέση αυτά τα 2; Και κάτι τελευταίο πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο Xbox για να πάρω το μέγιστο που μπορεί να δώσει η τν μου;

Ναι αφού είναι 60hz η οθόνη σου δεν μπορεί να παίξει με παραπάνω hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, imr είπε

Ναι αφού είναι 60hz η οθόνη σου δεν μπορεί να παίξει με παραπάνω hz

Δεν θέλω να παίξει με παραπάνω hz, με παραπάνω fps θέλω🙂, διαφορετικό πράγμα δεν είναι αυτό; Εσείς δηλαδή έχετε τηλεοράσεις που υποστηρίζουν 120hz και βλέπετε 120 fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, foler79 είπε

Δεν θέλω να παίξει με παραπάνω hz, με παραπάνω fps θέλω🙂, διαφορετικό πράγμα δεν είναι αυτό; Εσείς δηλαδή έχετε τηλεοράσεις που υποστηρίζουν 120hz και βλέπετε 120 fps?

120fps σημαίνει ανα δευτερόλεπτο 120 νέες εικόνες. 120Hz,σημαίνει 120 ανανεώσεις/δευτερόλεπτο, οπότε ναι δεν υποστηρίζει 120fps μια τηλεόραση αν δεν υποστηρίζει 120Hz. Όσων υποστηρίζει η tv/monitor 120Hz ναι τα βλέπουν κανονικά φίλε μου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

120fps σημαίνει ανα δευτερόλεπτο 120 νέες εικόνες. 120Hz,σημαίνει 120 ανανεώσεις/δευτερόλεπτο, οπότε ναι δεν υποστηρίζει 120fps μια τηλεόραση αν δεν υποστηρίζει 120Hz. Όσων υποστηρίζει η tv/monitor 120Hz ναι τα βλέπουν κανονικά φίλε μου. 

Σαφέστατος, ευχαριστώ πολύ.

Με την πρώτη ευκαιρία πάμε για κάτι καλύτερο σε TV....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Atropos28 είπε

Έχω το ultimate game pass, και μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι αν ξεκινήσω ένα παιχνίδι στο pc, δε μπορώ να το συνεχίσω στο xbox. Ισχύει ή κάνω κάτι λάθος;

όχι, ανάλογα το game. αλλού είναι machine specified κ αλλού οχι. 

πχ Dark Alliance κρατάς σίγουρα τους χαρακτήρες σου, νομιιιζω κ το save. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Atropos28 είπε

Έχω το ultimate game pass, και μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι αν ξεκινήσω ένα παιχνίδι στο pc, δε μπορώ να το συνεχίσω στο xbox. Ισχύει ή κάνω κάτι λάθος;

Χθες το βράδυ έπαιζα streets of rage 4 στο xbox. Επειδή έγινε κατάληψη στην tv το κατέβασα και άρχισα να παίζω στο pc ακριβώς εκεί που το είχα αφήσει λίγο πριν στο  xbox. Το ίδιο είχε γίνει και παλιότερα με forza horizon 5. 

Όταν παίζεις στο pc  και πας μετά να παίξεις στο xbox, μην το ανοίξεις με quick resume, βάλτο να τρέξει από την αρχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...