Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες όσοι είστε Πλαισι-αδες (19-11) και έχετε ενημέρωση γράψτε μαζί με το μήνυμα σας και περιοχή (+.εκδ.) Ας πούμε εμείς που είμαστε από νησιά και δεν υπάρχει κατάστημα, πάμε σίγουρα θέλω να πιστεύω τελευταίοι, καθώς θα μπλέξουμε με τη Γενική Ταχ.

Δεν άλλαξε status σε μένα "προπαραγγελια" είναι - έτσι προς ενημέρωση, 19/11 σε εκείνο το μισάωρο πρόλαβα. 

(Κέρκυρα)

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Μάγκες όσοι είστε Πλαισι-αδες (19-11) και έχετε ενημέρωση γράψτε μαζί με το μήνυμα σας και περιοχή. Ας πούμε εμείς που είμαστε από νησιά και δεν υπάρχει κατάστημα πάμε σίγουρα θέλω να πιστεύω τελευταίοι.

Εγώ απο Αθήνα ,φίλε μου .

Μόλις τώρα, Karaninja είπε

Εγώ απο Αθήνα ,φίλε μου .

19/11 βέβαια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως απο Πλαισιο 19/11 τηλεφωνικη παραγγελια, πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα ποτε θα παραλαβουν κονσολες.

Οποτε οτι να'ναι λενε

Επεξ/σία από dante82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικό το πόσοι μαυραγορίτες στέρησαν τα  ps5 από όλους εμάς που αγωνιούμε για μόνο ένα δικό μας και αυτοί τα πουλάνε με 200 και 300 ευρώ καπέλο στις αγγελίες εδώ. Γελοίοι αυτοί αλλά και απαράδεκτοι όσοι τους τα ακουμπάνε.  Τι να πεις, δεν υπάρχει σωτηρία. Φταίνε βέβαια οι λιανέμποροι που με την ανοργανωσιά τους επέτρεψαν σε αυτά τς καθίκια να λειτουργούν όπως στην κατοχή.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπαραγγελία από Sony Center 23/9 με 50 euro προκαταβολή. Μου είχαν πει από τότε ότι δεν θα παραλάβω day1 και θα το πάρω με την φουρνιά Δεκεμβρίου. Αύριο παραλαμβάνω. (Disk edition). Άψογοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dante82 είπε

Εγω παντως απο Πλαισιο 19/11 τηλεφωνικη παραγγελια, πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα ποτε θα παραλαβουν κονσολες.

Οποτε οτι να'ναι λενε

Θα ελεγα να ξαναπαρεις αυριο. Δεν ειχα καμια ενημερωση και τους πηρα. Μου ειπαν οτι δεν εχουν εικονα για την παραγγελια αλλα θα προωθουσε το αιτημα μου. 15 λεπτα μετα με καλεσαν και μου παν θα παραλαβω Σαββατο λογικα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PIXEL76 είπε

Είναι τραγικό το πόσοι μαυραγορίτες στέρησαν τα  ps5 από όλους εμάς που αγωνιούμε για μόνο ένα δικό μας και αυτοί τα πουλάνε με 200 και 300 ευρώ καπέλο στις αγγελίες εδώ. Γελοίοι αυτοί αλλά και απαράδεκτοι όσοι τους τα ακουμπάνε.  Τι να πεις, δεν υπάρχει σωτηρία. Φταίνε βέβαια οι λιανέμποροι που με την ανοργανωσιά τους επέτρεψαν σε αυτά τς καθίκια να λειτουργούν όπως στην κατοχή.

Οτι πιο σωστό έχω ακούσει

Εύγε φίλε μου. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, john1080 είπε

Παιρνω αφορμη και απο τα σχολια νωριτερα

Οταν καποιος εχει κανει παραγγελια πχ 20/9 ενα ps5 απο πλαισιο,ενα απο public και ενα απο Κωτσο και πχ τον παρουν σημερα απο Πλαισιο να του το φερουν,αυτοματως το παλικαρι ακυρωνει οταν τον παρουν απο public και Κωτσο...Στις ακυρωσεις αυτες ομως,το ακυρωμενο ps5 δεν παει στον επομενο που εχει κανει προπαραγγελια και υποτιθεται εχει δεσμευτει κονσολα για αυτον,αλλα σε αυτον που εκανε προς τους τελευταιους και δεν εχει δεσμευτει κονσολα...Γιαυτο παιρνουν πρωτα οι τελευταιοι και με παραγγελιες πολυ μετα απο αλλους.Ασφαλως ολα αυτα οφειλονται στο οτι ολοι τους σαν εταιριες ειναι ΓΤΠ και δεν ξερουν να διαχειριστουν τετοιες καταστασεις

Ασφαλως δεν φταιει αυτος που κανει 3 παραγγελιες,γιατι λογικο ειναι να θελει να βρει κονσολα ο ιδιος και κανοντας περισσοτερες παραγγελιες,αυξανει τις πιθανοτητες να παραλλαβει

Πες τα χρυσόστομε... Καλό είναι όσοι δεν γνωρίζουν από logistics να μην εκφέρουν αυθαίρετες απόψεις. Οι πολλαπλές παραγγελίες επιβαρύνουν το σύστημα και δημιουργούν αταξία. Κάποιοι από εδώ νομίζουν οτι αυτόματα η παραγγελία θα πάει στον επόμενο χρονικά... Η απάντηση είναι όχι. Η διαδικασία αυτή απαιτεί πόρους εργατοώρες και δεν θα γίνει ακόμα από ελληνικό κατάστημα.  Τώρα εάν ο καθένας συγκρίνει τη βάση δεδομένων του κάθε καταστήματος με αυτή της amazon, είναι λογικό. Όλο αυτό το αυτοματοποιημένο σύστημα που περιγράφεται με τόση άνεση στα κατά καιρούς σχόλια κρύβει μεγάλη πολυπλοκότητα για τα ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον.

Δεν χρειάζεται να το πολυσυζητάμε... Ξέρετε στις εφαρμοσμένες επιστήμες δε χωράει και πολύ φιλοσοφία. Απλά googlάρετέ το και θα βρείτε την απάντηση.

Πάμε τώρα στα σοβαρά ζητήματα. ΓΕΡΜΑΝΟΣ παραγγελία 18/11 15:00

ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ... Μην απελπίζεστε παιδιά. Τα κομμάτια ήρθαν πριν τις 10/12. Οι προπαραγγελίες θα καλυφθούν. Στον Κωτσόνολο έγινε χαμός λόγω της 4ετούς εγγύησης. Από το Σεπτέμβρη συζητούσαν στο φόρουμ οτι επό εκεί συμφέρει καλύτερα απ ότι από τα public γι' αυτό έπεσαν σαν τα σπουργίτια

Οι παραγγελίες της 17/11 ακυρώθηκαν στο σύνολο. 

Επεξ/σία από spyreto88
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, blusprint είπε

Θα ελεγα να ξαναπαρεις αυριο. Δεν ειχα καμια ενημερωση και τους πηρα. Μου ειπαν οτι δεν εχουν εικονα για την παραγγελια αλλα θα προωθουσε το αιτημα μου. 15 λεπτα μετα με καλεσαν και μου παν θα παραλαβω Σαββατο λογικα.

Μάλλον επειδή δεν έχω πληρώσει το κάνουν. Μου είχαν πει θα με καλέσουν να πληρώσω με πιστωτική για να το στείλουν.

 

Τζιφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dante82 είπε

Μάλλον επειδή δεν έχω πληρώσει το κάνουν. Μου είχαν πει θα με καλέσουν να πληρώσω με πιστωτική για να το στείλουν.

 

Τζιφος

Δεν  νομίζω. Η πλειοψηφία έχει κάνει παραγγελία με αντικαταβολή για ευνόητους λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...