Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΡΕΚΛΑ] δρομέας reflex d 227€ [ΤΕΛΟΣ]


artlu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/11/2020 στις 10:33 ΠΜ, Antek είπε

Την έχω 3 χρόνια τώρα, πολύ βολική και στιβαρή κατασκευή. Το δίχτυ δεν έχει πάθει τίποτα  μέχρι τώρα ούτε το κάλλυμα δερματίνης. Καθημερινή χρήση 8-10 ώρες. Στα 307 ευρώ την είχα αγοράσει (με έκπτωση) το 2017, στα 227 είναι πιστεύω πολύ καλή τιμή. 

Καλησπερα.ποσα κιλα εισαι και τι υψος εχεις;παιδια , την παρηγγειλα αλλα μαλλον θα την ακυρωσω , γιατι διαβαζω οτι σε ψηλους δε κανει για την μεση.εγω γιαυτο την αγορασα.αλλα μαλλον, δεν...ειμαι 1,88 με 95 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 511
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, barbariangr είπε

Καλησπερα.ποσα κιλα εισαι και τι υψος εχεις;παιδια , την παρηγγειλα αλλα μαλλον θα την ακυρωσω , γιατι διαβαζω οτι σε ψηλους δε κανει για την μεση.εγω γιαυτο την αγορασα.αλλα μαλλον, δεν...ειμαι 1,88 με 95 κιλα

1,86 είμαι. κιλά στο εύρος 85-97. Έχουν καθίσει και βαρύτεροι και ψηλότεροι περιστασιακά και τη βρήκαν άνετη (για δοκιμή όμως μόνο). Το βάρος δεν είναι θέμα, ούτε ο όγκος –αφενός είναι συρταρωτό το κάθισμα, αφετέρου τα μπράτσα ανοίγουν αρκετά προς τα έξω. 

Επεξ/σία από Antek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Antek είπε

1,86 είμαι. κιλά στο εύρος 85-97. Έχουν καθίσει και βαρύτεροι και ψηλότεροι περιστασιακά και τη βρήκαν άνετη (για δοκιμή όμως μόνο). Το βάρος δεν είναι θέμα, ούτε ο όγκος –αφενός είναι συρταρωτό το κάθισμα, αφετέρου τα μπράτσα ανοίγουν αρκετά προς τα έξω. 

Αρα σχεδον το ιδιο.εχω αγχωθει γιατι δεν ειναι και φθηνη.ελπιζω να κανει.αλλιως με βλεπω να την βαζω, εδω μεσα, για πουλημα, με το που την παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξαναμπηκαν οι τιμες προσφορας. οποιος ψηνεται ακομα να κάνει κινηση μην λεει μετα οτι δεν προλαβε.

δείτε και την απολλο για τους ψηλους. ειναι 20 εκατοστα ψηλοτερη.

10 ώρες πριν, devils_reject είπε

Ως αργοπορημένος αφού το σκεφτόμουν από και το σκεφτόμουν από εκεί, πήγα να κάνω παραγγελία πριν λίγο και βλέπω άλλαξε η τιμή και τέρμα η προσφορά δυστυχώς.

για σενα λεω φιλε μου :)

ακυρο τλκ οταν πας στο καλαθι βγαζει ανεβασμενες

μιλησα με υποστήριξη και μου ειπανε διαρκεια  προσφοράς 23-27 νοεμβριου και οτι μπορώ να στείλω email στο [email protected]  να το εξετάσει ο εμπορικός διευθυντής απο δευτέρα. στις εκπτωτικες περιόδους δινουν 25% και στο blackfriday 40%.

Επεξ/σία από dimkin
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς οι υποψήφιοι αγοραστές πρέπει να ευχαριστήσουμε, γιατί νομίζω βοήθησαν αρκετά, τόσο τους κατόχους των καρεκλών όσο και αυτούς που μίλησαν με την υποστήριξη της εταιρείας.

Επεξ/σία από deltaf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα αυτό που με προβληματίζει στην συγκεκριμένη καρέκλα, είναι η μεγάλη κλίση προς τα πίσω που διαβάζω σε παλαιότερα θέματα.
Αυτός και ο λόγος που δεν την χτύπησα.

Χρειάζομαι καρέκλα για χρήση σε γραφείο για 10-12 ώρες καθημερινά.
Τι να την κάνω την καλή στήριξη στην μέση και τια άλλες ευκολίες , αν πρέπει να είμαι σκυφτός για να κάνω την δουλεία μου;
Στην ουσία για τέτοια χρήση, η στήριξη της πλάτης και του αυχένα είναι μηδενική, από ότι έχω καταλάβει.

Δυστυχώς δεν έχω την  δυνατότητα να δοκιμάσω την καρέκλα, αλλά από άλλα σχόλια αυτά έχω καταλάβει.

Και τίθεται τελικά το ερώτημα,
μήπως για καθημερινή πολύωρη χρήση γραφείου είναι τελικά καλύτερη η markus, ή ποια σε φυσιολογική τιμή;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η κλίση προέρχεται από το γεγονός ότι η πλάτη σου δεν ακουμπά στο πίσω τμήμα (πλάτη) και σε αναγκάζει για να ακουμπήσεις πίσω να πηγαίνεις το σώμα σου σε τέτοια θέση (κλίση προς τα πίσω), υπάρχει λύση:

Ρυθμίζεις-πηγαίνεις τέρμα πίσω (αφού μπορεί να ρυθμιστεί) την επιφάνεια που κάθεσαι και έτσι είσαι οκ.

Διαφορετικά πρέπει η επιφάνεια που κάθεσαι να ΜΗΝ είναι οριζόντια, αλλά είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο σοβαρό κατασκευαστικό λάθος που να μην έρχεται απολύτως οριζόντια η κάτω επιφάνεια;

Επεξ/σία από deltaf
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς σε οποιαδήποτε καρέκλα για ακουμπάει η πλάτη, πρέπει να κάτσεις τέρμα πίσω.

Τα παράπονα που διαβάζω (μιας και ξαναλέω πως έχω κάτσει ποτέ στην καρέκλα, ούτε έχω την δυνατότητα) είναι πως για εργασία γραφείου που πρέπει να το σώμα να είναι σχεδόν κάθετο, η καρέκλα δεν μπορεί να στηρίξει πλάτη και κεφάλι, λόγω της σημαντικής κλίσης.

Για πιο αραχτές καταστάσεις πχ ταινίες ,πρέπει να είναι κορυφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, deltaf είπε

Αν η κλίση προέρχεται από το γεγονός ότι η πλάτη σου δεν ακουμπά στο πίσω τμήμα (πλάτη) και σε αναγκάζει για να ακουμπήσεις πίσω να πηγαίνεις το σώμα σου σε τέτοια θέση (κλίση προς τα πίσω), υπάρχει λύση:

Ρυθμίζεις-πηγαίνεις τέρμα πίσω (αφού μπορεί να ρυθμιστεί) την επιφάνεια που κάθεσαι και έτσι είσαι οκ.

Διαφορετικά πρέπει η επιφάνεια που κάθεσαι να ΜΗΝ είναι οριζόντια, αλλά είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο σοβαρό κατασκευαστικό λάθος που να μην έρχεται απολύτως οριζόντια η κάτω επιφάνεια;

κάπως έτσι το σκεφτόμουν , 👍 με πρόλαβες .

 

εγώ τελικά πήρα την Reflex χωρίς προσκέφαλο , ανέβαινε πολύ η τιμή και νομίζω δεν θα το πολυχρειάστω ή τουλάχιστο δεν το χρειάστηκα στην anda seat και στην genesis

 

τώρα έβλεπα μια στο Πλαίσιο https://www.plaisio.gr/epipla/karekles/karekla-grafeiou-pofit-mauri_3052117

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί , μετά υπάρχει και το https://ergoaction.gr    να τσεκάρετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δοθεί απάντηση, πρέπει να αφαιρέσει κάποιος εντελώς το πίσω τμήμα ("πλάτη" ) και τότε αν υπάρχει θέμα ανεπιθύμητης κλίσης πρέπει, αν καθίσει, να γέρνει υποχρεωτικά προς τα πίσω.

Δεν το αποκλείω (αφού δε δοκίμασα), αλλά μου φαίνεται πολύ σοβαρό λάθος αν συμβαίνει.

Επεξ/σία από deltaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mikegad είπε

για εργασία γραφείου που πρέπει να το σώμα να είναι σχεδόν κάθετο, η καρέκλα δεν μπορεί να στηρίξει πλάτη και κεφάλι, λόγω της σημαντικής κλίσης.

Από τις εικόνες και τα βίντεο είναι ξεκάθαρο ότι δεν σε στηρίζει όταν κάθεσαι σε ορθή γωνία.
Εδώ που δεν είναι καν σε ορθή γωνία και πάλι δεν ακουμπά η πλάτη του.

1.jpg.3891d45c324d3daca1a3104f282c8f0d.jpg

 

Ο μόνος τρόπος για να ακουμπήσεις την πλάτη και το προσκέφαλο είναι να "αράξεις".

2.jpg.62b521a96659d8f4d9da5c2d6f3fdc7d.jpg

 

Η Ikea Markus έχει το ίδιο θέμα αλλά σε μικρότερο βαθμό μιας και η γωνία της πλάτης δεν είναι τόσο έντονη. Δυστυχως,
δεν διαθέτει ρυθμιζόμενα μπράτσα καθ' ύψος οπότε έφαγε άκυρο από εμένα.

Επεξ/σία από eaglos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά δεν μπορώ να το καταλάβω έτσι όπως το ανέφεραν τα παιδιά αν δεν καθίσω .

Θα δείξει , κάτσε να μας έρθει με το καλό και μέσα στο 2020 !

Γιατί με τόσες παραγγελίες κρατάω μια πισινή για τον χρόνο παράδοσης !

 

Όσον αφορά τώρα για την Markus , επειδή την σκεπτόμουν παλιότερα ,

να σας πω την αμαρτία μου , ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο άνετη και εργονομικά καλή/σωστή είναι , 

δεν έχω κάτσει , αλλά από τις φώτο και βίντεο δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε εμένα .

Ίσως να υπάρχουν καλύτερες από Markus και με πολύ μικρότερο κόστος .

 

Τα ίδια θα πω βέβαια και για την Reflex αν δεν με βολεύει , δεν θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω την αγορά μου .

Όπως είπα κ για την Anda .

Παλιότερα (πολύ παλιότερα) όταν δεν είχα πρόβλημα μέσης , κάτι καρέκλες του Alex Pak του 50αρικου μου φαινόντουσαν θρόνος !

 

Επεξ/σία από V-a-c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tην Markus την έχω πάρει πρόσφατα και δεν με βόλεψε καθόλου.

Το κάθισμα της δεν έχει βάθος είναι κοντό και δεν κάθομαι αναπαυτικά πάνω της. 

Είμαι 1,80m. Κάθομαι πολύ πιο αναπαυτικά στην gaming ADX του Κώτσου που χρησιμοποιώ τώρα και την Markus την έχω δίπλα και την βλέπω.

Να δούμε τι θα μας βγει στην πράξη η Reflex-D λοιπόν! 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή την έχω ένα χρόνο όντως σε ορθή γωνία δεν ακουμπάει το πάνω μέρος της πλάτης ουτε το κεφάλι στο προσκέφαλο. Αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα μιας και σου στηρίζει την μέση στη σωστή σταση. Είναι η φιλοσοφία της τέτοια αν δείτε το εξόγκομα στη μέση. Όταν αράζω πίσω με αγκαλιάζει σωστά πάντως . Ρυθμίζεις και τη σκληρότητα της κλίσης ανάλογα το προσωπικό σου γούστο και βάρος. Το μόνο που θα ήθελα "καλύτερο" είναι η έδρα που κάθεσαι. Θα το ήθελα λίγο πιο μαλακό με πιο πολύ αφρώδες υλικό. Θα παραγγείλω και ενα μαξιλάρι για την έδρα για fine tuning τώρα που μου το θυμίσατε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...