Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, dream21 είπε

Καμία σχέση το δορυφορικό μέσω γεωστατικων δορυφόρων 36.000km που ξέρεις σε σχέσει με το starlink που οι δορυφόροι είναι σε γήινη τροχιά στα 500km

 

 Ξέρω πολύ καλά που είναι οι δορυφόροι της Starlink. Εσύ ξέρεις ότι ο καιρός έχει να κάνει με τα 10 χλμ πάνω από το κεφάλι σου και στα υπόλοιπα 35.990 χλμ δεν υπάρχει κανένα ατμοσφαιρικό εμπόδιο; Επίσης έχεις δουλέψει 2way δορυφορικό ιντερνέτ ή απλά αναπαράγεις ότι διάβασες;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν διαβάζεις καλά τι λέω

COSMOTE FTTH 100/100 (DIA) δηλαδή Direct Internet Access

κόστος το μήνα 500 ευρώ

οπτική ίνα + εξοπλισμός CISCO 

άδειες/σκαψίματα/εργασίες/καλώδια οπτικών ινών 600 ευρώ

 

Νόμιζα ότι ήταν το κόστος εγκατάστασης FTTH αυτά τα πεντακόσια... 500 το μήνα για 100/100 ??? Τρελή αλητεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Νόμιζα ότι ήταν το κόστος εγκατάστασης FTTH αυτά τα πεντακόσια... 500 το μήνα για 100/100 ??? Τρελή αλητεία!

είναι μισθωμένη και πληρώνεις χαμηλότερο ratio και εγγύηση στο ότι θα είναι 24/7 ενεργή βέβαια α) πάλι ειναι πανάκριβα απλά όχι τόσο αν συλλογιστείς πως στην ελλάδα τα "απλά πακέτα" ειναι εξίσου ακριβά με μια 50άρα vdsl να φτάνει τα 40 ευρώ β) νομίζω ειναι πιο ακριβά αλλά περιμένω απο τον φίλο μας να φιλοτιμηθεί να σηκώσει την τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dream21 said:

Δεν κόβετε η σύνδεση υτε με αέρα ούτε με βροχή ούτε με χιόνι όπως συμβαίνει στην δορυφορική τηλεόραση και το δορυφορικό Ίντερνετ που ξέρεις. μπορεί εάν ρίχνει μπόρα με αλλά λόγια πρώτο τραπέζι πίστα Καρρά αλλά άντε τα 150 Mbps να σου πάνε 70.

Το δορυφορικό σήμα είναι δορυφορικό σήμα, είτε από τον hotbird, είτε από τον Starlink. Όταν υπάρχει τρομερή κακοκαιρία ίσως δεν έχεις καν ίντερνετ. Το γραφουν και στην σελίδα τους, ότι μπορεί να προκύψει και διακοπή... 

Άλλωστα ο ίδιος ο Έλον Μασκ γράφει σε twitter : Το ίντερνετ της Starlink είναι μόνο για περιοχές που δεν έχουν καλό ίντερνετ και μόνο. Επίσης επειδή μερικοί επιμένουν ότι δεν είναι 99 ευρω... δυστυχώς ειναι ακριβώς 99!!! Όταν τους συμφέρει δυστυχώς το 99 δολλάρια το κάνουν 99 ευρώ!

Screenshot_20210225-163406_Chrome.jpg.8cfccc96a8d3a27c9259ed37bbcf11d8.jpg

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Άλλωστα ο ίδιος ο Έλον Μασκ γράφει σε twitter : Το ίντερνετ της Starlink είναι μόνο για περιοχές που δεν έχουν καλό ίντερνετ και μόνο. Επίσης επειδή μερικοί επιμένουν ότι δεν είναι 99 ευρω... δυστυχώς ειναι ακριβώς 99!!! Όταν τους συμφέρει δυστυχώς το 99 δολλάρια το κάνουν 99 ευρώ!

Χωρίς να το έχω διαβάσει, υποθέτω το 99€ είναι ενιαία τιμή στην Ε.Ε. με ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

είναι μισθωμένη και πληρώνεις χαμηλότερο ratio και εγγύηση στο ότι θα είναι 24/7 ενεργή βέβαια α) πάλι ειναι πανάκριβα απλά όχι τόσο αν συλλογιστείς πως στην ελλάδα τα "απλά πακέτα" ειναι εξίσου ακριβά με μια 50άρα vdsl να φτάνει τα 40 ευρώ β) νομίζω ειναι πιο ακριβά αλλά περιμένω απο τον φίλο μας να φιλοτιμηθεί να σηκώσει την τιμή 

Όταν στο εξωτερικό πληρώνεις 10 ευρώ για οικιακή σύνδεση FTTH με σχεδόν συμμετρική ταχύτητα στα 500+ Mbps και 99% uptime, τότε δεν δικαιολογεί τίποτα τα 500/μήνα για 100/100 !!!

Ούτε οι φόροι τις Ελλάδας, ούτε τα βουνά, ούτε τα λεκανοπέδια, ούτε οι θάλασσες, ούτε εγγύηση για 100% ενεργή γραμμή. Τίποτα!

Είναι σκέτη αλητεία.

Ο Musk δίνει καινοτόμο δορυφορικό Ίντερνετ με 100/μήνα και πιο γρήγορο. Τι δικαιολογία μπορεί να έχει ο πΟΤΕ ?

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ε δεν βρήκα γιαυτό σε ρωτάω και βαριέμαι να παίρνω τηλέφωνα κυρίως γιατί τέτοια ώρα θα φάω αναμονές και κανείς δεν θα το σηκώσει θα μου πουν να πάρω αύριο το πρωί στο τμημα που ασχολείται με τις μισθωμένες.  

Εσύ ολόκληρο έργο πας να κάνεις και δεν έχεις 1 email ή τιμολόγιο ή κάτι που ο οτε να αναφέρει το κόστος για αυτό που πας να κάνεις; 

έχω αρχείο pdf με την προσφορά τους (καταλαβαίνεις για ευνόητους λόγους ότι δεν μπορεί να ανέβει)

οι τιμές είναι αυτές

COSMOTE (DIA) FTTH 50/50 = 300 ευρώ

COSMOTE (DIA) FTTH 100/100 = 500 ευρώ

+ το κόστος εργασιών που απαιτούνται να γίνουν.

(δεν με ενδιαφέρει φυσικά καθώς εργάζομαι σε πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό και έχω πλήρη ελευθερία κινήσεων)

σκέψου ότι σε αρκετά υποκαταστήματα (Πατήσια - Πειραιά - Βύρωνας - Αθήνα) μας έχουμε ήδη COSMOTE Business FTTH 100/10 - 200/20 ή αντίστοιχα προγράμματα από την WIND

έχω δοκιμάσει και την ΙΝΑΛΑΝ σε υποκατάστημα μας που έχουμε στην Νέα Ιωνία (Περισσός) δεν ξέρω βέβαια αν βάλανε οικιακό πακέτο ή επαγγελματικό (η συμφωνία έγινε με την διευθύντρια εκεί και την εταιρεία)

γενικά λόγω της "Εξ αποστάσεως εργασίας/τηλεργασία"

η ταχύτητα παίζει μεγάλο ρόλο

προσωπικά στο κέντρο της αθήνας (Βύρωνας/Παγκράτι) είμαι καλυμμένος με το οικιακό COSMOTE FTTH 100/10 μέσω της δράσης sfbb.gr αν βέβαια αργότερα γίνει διαθέσιμο το COSMOTE FTTH 1000/100 εννοείται ότι θα το βάλω...(είμαι άπληστος στο θέμα ταχύτητας)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Το δορυφορικό σήμα είναι δορυφορικό σήμα, είτε από τον hotbird, είτε από τον Starlink. Όταν υπάρχει τρομερή κακοκαιρία ίσως δεν έχεις καν ίντερνετ. Το γραφουν και στην σελίδα τους, ότι μπορεί να προκύψει και διακοπή... 

Άλλωστα ο ίδιος ο Έλον Μασκ γράφει σε twitter : Το ίντερνετ της Starlink είναι μόνο για περιοχές που δεν έχουν καλό ίντερνετ και μόνο. Επίσης επειδή μερικοί επιμένουν ότι δεν είναι 99 ευρω... δυστυχώς ειναι ακριβώς 99!!! Όταν τους συμφέρει δυστυχώς το 99 δολλάρια το κάνουν 99 ευρώ!

Screenshot_20210225-163406_Chrome.jpg.8cfccc96a8d3a27c9259ed37bbcf11d8.jpg

ρε αυτό είναι για να μην το θάψουν στο χιόνι

μπες εδώ και διάβασε 
https://www.reddit.com/r/Starlink/ 

-30c με μεγάλη χιονοθύελλα  και άνεμο να σε σηκώσει έπεσε απλά η ταχύτητα από 150 στα 45ΜΒ και το ping +10ms

δες photo που εχει παντού χιόνι εκτός από το πιατάκι γιατί είναι μέσα παρα πολλές κεραίες και λιώνει τα πάντα 

Επεξ/σία από BadIronTree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, randomcat είπε

Όταν στο εξωτερικό πληρώνεις 10 ευρώ για οικιακή σύνδεση FTTH με σχεδόν συμμετρική ταχύτητα στα 500+ Mbps και 99% uptime, τότε δεν δικαιολογεί τίποτα τα 500/μήνα, ούτε και τα 100/μήνα για 100/100 !!!

Ούτε οι φόροι τις Ελλάδας, ούτε τα βουνά, ούτε τα λεκανοπέδια, ούτε οι θάλασσες, ούτε εγγύηση για 100% ενεργή γραμμή. Τίποτα!

Είναι σκέτη αλητεία.

Στις εταιρικές γραμμές οι τιμές σε τέτοια ύψη κυμαίνονται και έξω, πχ είχα δει από Αμερική (utopia fiber) για μικρές εταιρίες, ανέφερε τιμή 130$ για 30mbps, δεν είχε άλλη τιμή χωρίς επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Επίσης επειδή μερικοί επιμένουν ότι δεν είναι 99 ευρω... δυστυχώς ειναι ακριβώς 99!!! Όταν τους συμφέρει δυστυχώς το 99 δολλάρια το κάνουν 99 ευρώ!

Όχι όπως και με το Steam μπορείς να βάλεις μια άλλη διεύθυνση και να πληρώνεις 99 δολάρια δεν έχεις γεωγραφικό περιορισμό στο που θα χρησιμοποιήσεις το πιάτο ;) 

 

22 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Το δορυφορικό σήμα είναι δορυφορικό σήμα, είτε από τον hotbird, είτε από τον Starlink. Όταν υπάρχει τρομερή κακοκαιρία ίσως δεν έχεις καν ίντερνετ. Το γραφουν και στην σελίδα τους, ότι μπορεί να προκύψει και διακοπή...

Που το λέει αυτό για την διακοπή εγώ δεν το διάβασα... (ΕDIT μόλις είδα το απο πάνω ποστ λέει για rare outage και μάλλον το αναφέρει για νομικούς λόγους ειδικά τώρα που ειναι σε beta) όπως και να έχει όμως εννοείται ότι θα επηρεάζεται απο τον καιρό το πόσο θα επηρεάζεται ειναι το θέμα και το πιάτο τους δεν ειναι απλά ένα παθητικό πιάτο έχει κυψέλες που αλλάζουν γωνία στο σήμα και μηχανικό για να αλλάζει την θέση του πιάτου + δορυφόροι χαμηλής (και αργότερα υψηλής) τροχιάς + η πυκνότητα και τα χαρακτηριστικά τους νομίζω δεν θα κάνει ιδιαίτερο θέμα

 

Τώρα που ειναι σε beta (δηλαδή όχι πλήρως λειτουργικό ) έχω δει να λένε καλά λόγια για επιδόσεις σε κακό καιρό

 

Πιο συγκεκριμένα το ονομάζουν "better than nothing beta" (καλύτερο απο το τύποτα beta)  που έχει την σημασία του!

 

Αυτό σε χιονοθύελλα έπιανε 150 mbps ας πούμε 

 

 

Αυτός παίζει 4Κ ταινίες στα χιόνια :P 

 

 

 

Αυτός πιάνει 80Mbps σε συννεφιασμένο καιρό με βροχή 

 

 

 

(βέβαια για να ξέρουμε την απόκλιση θα πρέπει να ξέρουμε και τις ταχύτητες σε πεντακάθαρο καιρό ) 

 

αλλά απο μόνες τους σαν ταχύτητες ειναι μια χαρά και ειναι όπως είπαμε σε better than nothing beta φάση 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Jts είπε

Στις εταιρικές γραμμές οι τιμές σε τέτοια ύψη κυμαίνονται και έξω, πχ είχα δει από Αμερική (utopia fiber) για μικρές εταιρίες, ανέφερε τιμή 130$ για 30mbps, δεν είχε άλλη τιμή χωρίς επικοινωνία.

Άσε τις Ηνωμένες Πολιτείες, είναι ειδική περίπτωση με αρκετά καρτέλ σαν την Ελλάδα, με πανάκριβες τιμές και data caps! Δες πιο κοντά στη γειτονιά μας, στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ο ikorolis παραπάνω γράφει για "COSMOTE Business FTTH 100/10 - 200/20". Τι σόι "business" πακέτα είναι αυτά με τέτοιες ταχύτητες upload? Αν είναι δυνατόν.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, deathnick είπε

Το είχα δοκιμάσει αλλά δεν αξίζει όταν ανεβάζεις κάπου στα 2GB αρχεία την ημέρα. Συν ότι το latency ήταν διαστημικό

έχει μια υπηρεσία το boost που και καλά συνδυάζει το 4G με τη σταθερή adsl ,αλλά πολλοί αναφέρουν οτι υπάρχουν ώρες αιχμής και σέρνεται πάλι

Πάντως το έβαλε η γειτόνισά μου (τηλε-εκπαίδευση φουλ) και είναι τίμιο απο την άποψη έχει συνήθως 20-24mbit συνολικά απο τα 9 που έχει η περιοχή

Αργότερα ελπίζω το Starlink να έχει προσιτές τιμές και να ξεφορτωθούμε τους άχρηστους ,πχ Vodafone που σέρνεται 20ρες το 24ωρο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Όχι όπως και με το Steam μπορείς να βάλεις μια άλλη διεύθυνση και να πληρώνεις 99 δολάρια δεν έχεις γεωγραφικό περιορισμό στο που θα χρησιμοποιήσεις το πιάτο ;)

Δεν ισχύει αυτό, το ανέφερε ένα παιδί στην 5 σελίδα, δεν μπορείς να μεταφέρεις το πιάτο σε άλλη περιοχή.

Screenshot_20210225-064742_Chrome.jpg.a1

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Δεν ισχύει αυτό, το ανέφερε ένα παιδί στην 4-5 σελίδα, δεν μπορείς να μεταφέρεις το πιάτο σε άλλη περιοχή.

Ισχύει απλά τώρα στο  beta δεν ισχύει γενικά για πρακτικούς λόγος (μπορεί να μην υπάρχει κάλυψη) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ισχύει απλά τώρα στο  beta δεν ισχύει γενικά για πρακτικούς λόγος (μπορεί να μην υπάρχει κάλυψη)

Εντάξει, νομίζω είναι λογικό να υποθέσουμε ότι σε άλλη χώρα με διαφορετική τιμολόγηση δεν θα σε αφήνει. Δεν είναι ότι μπορείς να το παρακάμψεις με VPN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...