Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, denexo είπε

Κάναμε την γύρα μας. Το Honda Civic φανταστικό σε ομορφιά αλλα με το που μπήκα μέσα και ρύθμισα το κάθισμα στα μέτρα μου (1.87/110kg) φάνηκαν τα ζόρια για τους πίσω - έβρισκαν τα πόδια. Απογοήτευση για τον αποθηκευτικό χώρο που λόγω της διπλής απόληξης της εξάτμισης στο κέντρο, χάνει σε βάθος και μειώνεται ο χώρος στα 420lt αντί για τα 470 του 1.0. Γενικά για μένα μου φάνηκε πολύ στριμωγμένο, με τον ουρανό πολύ κοντά στο κεφάλι μου. 

Μιας και ήμουν εκεί, είδα και το HR-V Elegance το οποίο ήταν το πλήρες σε εξοπλισμό, μεγάλος αποθηκευτικός χώρος, άνετο. Αλλά ούτε εμφανισιακά με έπεισε ούτε τίποτα - αδιάφορο, με 1.5 130 άλογα i-vtec κινητήρα

Προτείνει η γυναίκα μου να πάμε να δούμε στην Toyota. Ένα θα σας πω: πήραμε προσφορά για το Corolla Sedan 1.5 Active στα 19.500 με την προωθητική ενέργεια που τρέχει. Μας άρεσε πολύ εμφανισιακά, κινητήρας δυστυχώς με μικρότερη ροπή από το Yaris μου, αλλά όπως φαίνεται τελικά οι ανάγκες της οικογένειας σε χώρους και άνεση έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα. Το μήκος είναι 4.63μ με 471lt αποθηκευτικό χώρο. Πάντως τίμιο το Corolla, με καλό βασικό εξοπλισμό. Ξεκινάω μασαζάκι για έκδοση style που έχει bi-led φώτα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες και ζάντες 17". Αναμονή μέχρι Αύγουστο για παράδοση γενικά. Περιμένουμε να δούμε για ένα ετοιμοπαράδοτο Active έκδοση που μας είπαν αν ειναι διαθέσιμο ακόμα και δεν έχει κλειστεί και πολύ πιθανό να προχωρήσουμε σε αγορά.

To Corolla Sedan σε αυτά τα λεφτά είναι απο τις πιο τίμιες επιλογές για οικογενειακό , μόνο στον κινητήρα χάνει για εμένα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, denexo είπε

Κάναμε την γύρα μας. Το Honda Civic φανταστικό σε ομορφιά αλλα με το που μπήκα μέσα και ρύθμισα το κάθισμα στα μέτρα μου (1.87/110kg) φάνηκαν τα ζόρια για τους πίσω - έβρισκαν τα πόδια. Απογοήτευση για τον αποθηκευτικό χώρο που λόγω της διπλής απόληξης της εξάτμισης στο κέντρο, χάνει σε βάθος και μειώνεται ο χώρος στα 420lt αντί για τα 470 του 1.0. Γενικά για μένα μου φάνηκε πολύ στριμωγμένο, με τον ουρανό πολύ κοντά στο κεφάλι μου. 

Μιας και ήμουν εκεί, είδα και το HR-V Elegance το οποίο ήταν το πλήρες σε εξοπλισμό, μεγάλος αποθηκευτικός χώρος, άνετο. Αλλά ούτε εμφανισιακά με έπεισε ούτε τίποτα - αδιάφορο, με 1.5 130 άλογα i-vtec κινητήρα

Προτείνει η γυναίκα μου να πάμε να δούμε στην Toyota. Ένα θα σας πω: πήραμε προσφορά για το Corolla Sedan 1.5 Active στα 19.500 με την προωθητική ενέργεια που τρέχει. Μας άρεσε πολύ εμφανισιακά, κινητήρας δυστυχώς με μικρότερη ροπή από το Yaris μου, αλλά όπως φαίνεται τελικά οι ανάγκες της οικογένειας σε χώρους και άνεση έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα. Το μήκος είναι 4.63μ με 471lt αποθηκευτικό χώρο. Πάντως τίμιο το Corolla, με καλό βασικό εξοπλισμό. Ξεκινάω μασαζάκι για έκδοση style που έχει bi-led φώτα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες και ζάντες 17". Αναμονή μέχρι Αύγουστο για παράδοση γενικά. Περιμένουμε να δούμε για ένα ετοιμοπαράδοτο Active έκδοση που μας είπαν αν ειναι διαθέσιμο ακόμα και δεν έχει κλειστεί και πολύ πιθανό να προχωρήσουμε σε αγορά.

Το sedan Corolla νομίζω ότι είναι made in Turkey

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Το sedan Corolla νομίζω ότι είναι made in Turkey

Με ότι συνεπάγεται αυτό σε ποιότητα συναρμολόγησης... Θα προσπαθήσω να ρωτήσω από Δευτέρα

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

To Corolla Sedan σε αυτά τα λεφτά είναι απο τις πιο τίμιες επιλογές για οικογενειακό , μόνο στον κινητήρα χάνει για εμένα

Δυστυχώς Θωμά ο κινητήρας έχει στόχο την οικονομία και να μειώσει ρύπους.  Είναι ο ίδιος με αυτόν που φοράει το καινούριο Yaris. Θα ήθελα πάρα πολύ τον vtec της Honda αλλά... Πιστεύω θα μου λείψει η ροπή του πετρελαίου και θα ξενερώσω αλλά είπαμε - προτεραιότητα χώροι και άνεση και όχι συγκινήσεις (προς ώρας :P)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, denexo είπε

Με ότι συνεπάγεται αυτό σε ποιότητα συναρμολόγησης... Θα προσπαθήσω να ρωτήσω από Δευτέρα

Δυστυχώς Θωμά ο κινητήρας έχει στόχο την οικονομία και να μειώσει ρύπους.  Είναι ο ίδιος με αυτόν που φοράει το καινούριο Yaris. Θα ήθελα πάρα πολύ τον vtec της Honda αλλά... Πιστεύω θα μου λείψει η ροπή του πετρελαίου και θα ξενερώσω αλλά είπαμε - προτεραιότητα χώροι και άνεση και όχι συγκινήσεις (προς ώρας :P)

Δεν πας στον άλλο θέμα ρε μαν για την αγορά αυτοκινήτου να κάνεις ένα wrap up τι ψάχνεις να δούμε εκεί τις επιλογές?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το civic πάντως δεν μου είχε φανεί τοσο κλειστοφοβικό και είμαι παρομοίων διαστάσεων, 1 κλίκ πιο ψηλός ίσως! Ήταν πιο άνετο το corolla σε χώρους;; Μου ακούγεται πολύ παράξενο...

Επίσης κινητήρας/κιβώτιο/ανάρτηση (τουλάχιστον η adaptive που είχε το test drive) θεωρώ οτι είναι πολύ πιο μπροστά το civic, το εμφανισιακό ειναι υποκειμενικό ετσι κι αλλιώς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, and_64 είπε

Εμένα το civic πάντως δεν μου είχε φανεί τοσο κλειστοφοβικό και είμαι παρομοίων διαστάσεων, 1 κλίκ πιο ψηλός ίσως!

Κι εμενα το ιδιο, μια χαρα ανετο μου ειχε φανει (επισης πιο ψηλος). Ομως οταν ετυχε να το οδηγησω δανεικο απο φιλο δεν χρειαζοταν να καθεται καποιος πισω μου, οποτε για τον διαθεσιμο χωρο για την πισω θεση δεν ειμαι σιγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Peugeot208 είπε

Το sedan Corolla νομίζω ότι είναι made in Turkey


Ισχύει...Sedan Τουρκία και Hatchback Μ.Βρετανία. Μόλις παρέλαβα το Toyota Corolla hatchback και σε λίγο θα ανεβάσω φωτος

Και ναι, παίδες μόλις παρέλαβα...

Toyota Corolla Hybrid 1.8 hatchback.

Παιδιά είναι κούκλα το όχημα. Αν και έχω το TOYOTA Auris 2006 αυτό εδώ είναι άλλη φάση.

Δείτε και μόνοι σας !!!

Καταγραφή.JPG

Καταγραφή1.JPG

Καταγραφή2.JPG

Καταγραφή3.JPG

Καταγραφή4.JPG

Καταγραφή5.JPG

Καταγραφή6.JPG

  • Like 13
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, prophil1 είπε


Ισχύει...Sedan Τουρκία και Hatchback Μ.Βρετανία. Μόλις παρέλαβα το Toyota Corolla hatchback και σε λίγο θα ανεβάσω φωτος

Και ναι, παίδες μόλις παρέλαβα...

Toyota Corolla Hybrid 1.8 hatchback.

Παιδιά είναι κούκλα το όχημα. Αν και έχω το TOYOTA Auris 2006 αυτό εδώ είναι άλλη φάση.

Δείτε και μόνοι σας !!!

Καταγραφή.JPG

Καταγραφή1.JPG

Καταγραφή2.JPG

Καταγραφή3.JPG

Καταγραφή4.JPG

Καταγραφή5.JPG

Καταγραφή6.JPG

Καλοταξιδο να το χαρείς!Ετυχε σήμερα και είδα ένα στο δρόμο το ίδιο και είναι πραγματικά όμορφο..

Ποια έκδοση και πόσο πήγε;Χρηματοδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gxyp είπε

Καλοταξιδο να το χαρείς!Ετυχε σήμερα και είδα ένα στο δρόμο το ίδιο και είναι πραγματικά όμορφο..

Ποια έκδοση και πόσο πήγε;Χρηματοδότηση;

Έκδοση Active Plus και έφτασε 21.500€. 

5 λεπτά πριν, gxyp είπε

Καλοταξιδο να το χαρείς!Ετυχε σήμερα και είδα ένα στο δρόμο το ίδιο και είναι πραγματικά όμορφο..

Ποια έκδοση και πόσο πήγε;Χρηματοδότηση;

Σε ευχαριστώ πολύ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, prophil1 είπε


Ισχύει...Sedan Τουρκία και Hatchback Μ.Βρετανία. Μόλις παρέλαβα το Toyota Corolla hatchback και σε λίγο θα ανεβάσω φωτος

Και ναι, παίδες μόλις παρέλαβα...

Toyota Corolla Hybrid 1.8 hatchback.

Παιδιά είναι κούκλα το όχημα. Αν και έχω το TOYOTA Auris 2006 αυτό εδώ είναι άλλη φάση.

Δείτε και μόνοι σας !!!

Καταγραφή.JPG

Καταγραφή1.JPG

Καταγραφή2.JPG

Καταγραφή3.JPG

Καταγραφή4.JPG

Καταγραφή5.JPG

Καταγραφή6.JPG

Κούκλα καλοταξιδο φίλε μου από όταν βγήκε μου άρεσε αυτό το αμάξι , λίγο μεγαλύτερους χώρους να είχε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Κούκλα καλοταξιδο φίλε μου από όταν βγήκε μου άρεσε αυτό το αμάξι , λίγο μεγαλύτερους χώρους να είχε

Σε ευχαριστώ πολύ να 'σαι καλα. 

Μόλις τώρα, denexo είπε

Το αμάξι είναι πανέμορφο πραγματικά! Να το χαρείς με πολλά, απροβλημάτιστα και ασφαλή χιλιόμετρα!

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά φίλε μου

5 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Γεμάτο ρεζερβουάρ βλέπω, σπάνια το βλέπεις στις μέρες μας :lol::lol:

Πρώτο γέμισμα ήταν, είπα να το ρίξουμε λίγο έξω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Γεμάτο ρεζερβουάρ βλέπω, σπάνια το βλέπεις στις μέρες μας  :lol::lol:

Είναι το ασήμωμα αφού , έτσι έκανε κι ο αδερφός μου στο δικό μου .... μόνο που την πάτησε γιατί ήθελε 38λτρ βενζίνης =60€ , ενώ το φ.α. ήταν σχεδόν γεμάτο 🤣

Έτσι πιστεύω και η Toyota είχε ίσα ίσα για 10-20χλμ ... απλά το prophil πήγε και το γέμισε απευθείας

τους δίνεις τόσες χιλιάδες €€€ και σ' έχουν 3 λίτρα βενζίνης μέσα ... (εντάξει είναι για λόγους ασφαλείας ως προς τη μεταφορά , οι αντιπροσωπείες φταίνε 100%) 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Είναι το ασήμωμα αφού , έτσι έκανε κι ο αδερφός μου στο δικό μου .... μόνο που την πάτησε γιατί ήθελε 37λτρ βενζίνης =60€ , ενώ το φ.α. ήταν σχεδόν γεμάτο 🤣

Έτσι πιστεύω και η Toyota είχε ίσα ίσα για 10-20χλμ ... απλά το prophil πήγε και το γέμισε απευθείας

τους δίνεις τόσες χιλιάδες €€€ και σ' έχουν 3 λίτρα βενζίνης μέσα ... (εντάξει είναι για λόγους ασφαλείας ως προς τη μεταφορά , οι αντιπροσωπείες φταίνε 100%)

Μου το ξεκαθάρισε ο πωλητής...με το που το βγάλω από την έκθεση πάω και γεμίζω απ ευθείας... :))) Στεγνό ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...