Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, el00019 είπε

Δεν μετακινούνται οι πίσω θέσεις στο Kuga;

Μήπως το είδες ενώ οι θέσεις ήταν τέρμα πίσω λέω.

Δεν το έχω δει ακόμα το πορτ μπαγκάζ ζωντανά, για την ώρα μόνο από το φυλλάδιο κρίνω. Στο plug-in δίνει κάπου 470 λίτρα (το απλό έχει κάπου 520 λίτρα αν θυμάμαι καλά). Έχοντας 400 στο τρέχον αμάξι και βλέποντας ότι πανηγυρικά δεν μας φτάνουν τα 400 θέλαμε το καινούριο να έχει τουλάχιστον 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Giama είπε

Δεν το έχω δει ακόμα το πορτ μπαγκάζ ζωντανά, για την ώρα μόνο από το φυλλάδιο κρίνω. Στο plug-in δίνει κάπου 470 λίτρα (το απλό έχει κάπου 520 λίτρα αν θυμάμαι καλά). Έχοντας 400 στο τρέχον αμάξι και βλέποντας ότι πανηγυρικά δεν μας φτάνουν τα 400 θέλαμε το καινούριο να έχει τουλάχιστον 500.

Δες το απο κοντα πρωτα γιατι τα λιτρα πολλες φορες ξεγελανε.

Αν πχ αυτα τα 50 λιτρα ειναι απο λιγο σηκωμενο πατωμα ισως να μην δεις και διαφορα. Αν ειναι ομως πιο στενο εκει κανει διαφορα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, prophil1 είπε

υβριδικό σημαίνει βενζίνη και μπαταρία.

Οπότε αυτό έχει βενζίνη+μπαταρία που φορτίζει από την μπρίζα? Σωστά κατάλαβα?

Ακριβώς. Βενζίνη ή ντίζελ και ηλεκτροκινητήρα που φορτίζει είτε από οικιακή πρίζα είτε σε ταχυφορτιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρρώστησε ο μικρός τελικά και το ραντεβού για το CR-V πάει 2 εβδομάδες μετά. Οπότε αργούμε ακόμα για νέες εντυπώσεις. Μπορεί στο μεταξύ να βρούμε ευκαιρία να πεταχτούμε να δούμε το Kuga βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giama είπε

Αρρώστησε ο μικρός τελικά και το ραντεβού για το CR-V πάει 2 εβδομάδες μετά. Οπότε αργούμε ακόμα για νέες εντυπώσεις. Μπορεί στο μεταξύ να βρούμε ευκαιρία να πεταχτούμε να δούμε το Kuga βέβαια.

Περαστικά στον μικρό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που το είδα στην αρχική του YouTube σε σκέφτηκα @tsofras...  Μου έχεις κάνει ζημιά Leon πλέον δεν περνά δίπλα μου απαρατήρητο... 😃😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είδα ένα Arona FR (?). Μήπως θα έπρεπε να χρησιμοποιούν το FR σε συγκεκριμένα μοντέλα που να τους αξίζει αυτό το σηματάκι?  αλλιώς χάνει το νόημά του πιστεύω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Σήμερα είδα ένα Arona FR (?). Μήπως θα έπρεπε να χρησιμοποιούν το FR σε συγκεκριμένα μοντέλα που να τους αξίζει αυτό το σηματάκι?  αλλιώς χάνει το νόημά του πιστεύω. 

Έχεις δίκιο , το fr όμως πλέον στα τελευταία μοντέλα είναι απλά πακέτο εξοπλισμού και τίποτα παραπάνω . Απλά είναι η σπορ έκδοση ως εξοπλιστικό πακέτο και δεν έχει πλέον καμία σχέση με τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου εφόσον βλέπεις FR χιλιάρια

Τώρα γιατί το έκαναν αυτό δεν ξέρω , ίσα ίσα αφού η cupra έγινε ξεχωριστή εταιρεία θα έπρεπε τουλάχιστον να κρατήσουν το fr σαν την ιδιαίτερη έκδοση της Seat

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Έκλεισα πριν λίγο ραντεβού για να πάμε να δούμε το Honda Civic 5d. Προσανατολιζόμαστε στην έκδοση 1.5 . Ευτυχώς αρέσει και στην γυναίκα μου το αυτοκίνητο! Της έβαλα να δει εχθές το review από το trcoff στο youtube. Εντυπώσεις μόλις γυρίσουμε από αντιπροσωπεία. Θα ρωτήσω τι χρειάζεται για να κανονίσουμε και κάποιο test drive. Μακάρι να καταφέρει να πιάσει μία καλή τιμή το Yaris μου :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, denexo είπε

Καλημέρα στην παρέα. Έκλεισα πριν λίγο ραντεβού για να πάμε να δούμε το Honda Civic 5d. Προσανατολιζόμαστε στην έκδοση 1.5 . Ευτυχώς αρέσει και στην γυναίκα μου το αυτοκίνητο! Της έβαλα να δει εχθές το review από το trcoff στο youtube. Εντυπώσεις μόλις γυρίσουμε από αντιπροσωπεία. Θα ρωτήσω τι χρειάζεται για να κανονίσουμε και κάποιο test drive. Μακάρι να καταφέρει να πιάσει μία καλή τιμή το Yaris μου :P

Άντε περιμένουμε εντυπώσεις απλά για να μην απογοητευτείς να ξέρεις ότι αν δεν έχει ετοιμοπαράδοτο αυτό που σε ενδιαφέρει μπορεί να περιμένεις κανα 6μηνο για να σου έρθει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, denexo είπε

Μακάρι να καταφέρει να πιάσει μία καλή τιμή το Yaris μου

Νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα, θα το δώσεις αμέσως. Εκτός κι αν εννοείς σε μαντρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, denexo είπε

Καλημέρα στην παρέα. Έκλεισα πριν λίγο ραντεβού για να πάμε να δούμε το Honda Civic 5d. Προσανατολιζόμαστε στην έκδοση 1.5 . Ευτυχώς αρέσει και στην γυναίκα μου το αυτοκίνητο! Της έβαλα να δει εχθές το review από το trcoff στο youtube. Εντυπώσεις μόλις γυρίσουμε από αντιπροσωπεία. Θα ρωτήσω τι χρειάζεται για να κανονίσουμε και κάποιο test drive. Μακάρι να καταφέρει να πιάσει μία καλή τιμή το Yaris μου :P

Πάντως ο κ. Στέφου που κάνει τα review μου φαίνεται πολύ σωστός, τον παρακολουθώ και εγώ..

Τα Yaris φεύγουν νερό εδώ Κρήτη μόνο αυτά κινούνται σε πώληση μεταχειρισμένων..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gxyp είπε

Πάντως ο κ. Στέφου που κάνει τα review μου φαίνεται πολύ σωστός, τον παρακολουθώ και εγώ..

Τα Yaris φεύγουν νερό εδώ Κρήτη μόνο αυτά κινούνται σε πώληση μεταχειρισμένων..

+1 και από μένα για Στέφου!

Από τους ελάχιστους που λένε τα πράγματα, όπως τα βλέπουν και όχι όπως τα βλέπει ο εισαγωγέας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάναμε την γύρα μας. Το Honda Civic φανταστικό σε ομορφιά αλλα με το που μπήκα μέσα και ρύθμισα το κάθισμα στα μέτρα μου (1.87/110kg) φάνηκαν τα ζόρια για τους πίσω - έβρισκαν τα πόδια. Απογοήτευση για τον αποθηκευτικό χώρο που λόγω της διπλής απόληξης της εξάτμισης στο κέντρο, χάνει σε βάθος και μειώνεται ο χώρος στα 420lt αντί για τα 470 του 1.0. Γενικά για μένα μου φάνηκε πολύ στριμωγμένο, με τον ουρανό πολύ κοντά στο κεφάλι μου. 

Μιας και ήμουν εκεί, είδα και το HR-V Elegance το οποίο ήταν το πλήρες σε εξοπλισμό, μεγάλος αποθηκευτικός χώρος, άνετο. Αλλά ούτε εμφανισιακά με έπεισε ούτε τίποτα - αδιάφορο, με 1.5 130 άλογα i-vtec κινητήρα

Προτείνει η γυναίκα μου να πάμε να δούμε στην Toyota. Ένα θα σας πω: πήραμε προσφορά για το Corolla Sedan 1.5 Active στα 19.500 με την προωθητική ενέργεια που τρέχει. Μας άρεσε πολύ εμφανισιακά, κινητήρας δυστυχώς με μικρότερη ροπή από το Yaris μου, αλλά όπως φαίνεται τελικά οι ανάγκες της οικογένειας σε χώρους και άνεση έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα. Το μήκος είναι 4.63μ με 471lt αποθηκευτικό χώρο. Πάντως τίμιο το Corolla, με καλό βασικό εξοπλισμό. Ξεκινάω μασαζάκι για έκδοση style που έχει bi-led φώτα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες και ζάντες 17". Αναμονή μέχρι Αύγουστο για παράδοση γενικά. Περιμένουμε να δούμε για ένα ετοιμοπαράδοτο Active έκδοση που μας είπαν αν ειναι διαθέσιμο ακόμα και δεν έχει κλειστεί και πολύ πιθανό να προχωρήσουμε σε αγορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...