Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Σε ένα ανάλογο ταφ νερών στο panda που ψωρίαζε και έσπαγε κ η αντιπροσωπεία ήθελε 170-180€ γιατί πηγαινε μαζί με άλλους σωλήνες ξηγηθηκα πατέντα Ταφ από σωλήνες ποτίσματος κ δυο σφιχτηρες με 2€ σύνολο (πηρα μάλιστα 2 Ταφ για σιγουριά) κ δε παρουσίασε κανένα θέμα όσα χρόνια το είχαμε...

Σωστός!!!

Το ίδιο θα κάναμε απλώς ο συγκεκριμένος στο punto είναι συνδεδεμένος στην τουρμπίνα και μετά περνάει δίπλα από την εξάτμιση οπότε θέλει κάποιο που να αντέχει σε πιέσεις και θερμοκρασίες...

 

Υ.Γ. Σκέψου ότι μέσα στον σωλήνα μπορεί να ξεπεράσει τα 2bar, αφού οι μέγιστες μετρήσεις στην εισαγωγή φτάνουν μέχρι και 1,8 bar. Το βλέπαμε και δεν το πιστεύαμε, όταν το mx5 turbo ανέβαζε 0,6 bar και έβγαζε 220ίππους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, filarhos είπε

Σωστός!!!

Το ίδιο θα κάναμε απλώς ο συγκεκριμένος στο punto είναι συνδεδεμένος στην τουρμπίνα και μετά περνάει δίπλα από την εξάτμιση οπότε θέλει κάποιο που να αντέχει σε πιέσεις και θερμοκρασίες...

 

Υ.Γ. Σκέψου ότι μέσα στον σωλήνα μπορεί να ξεπεράσει τα 2bar, αφού οι μέγιστες μετρήσεις στην εισαγωγή φτάνουν μέχρι και 1,8 bar. Το βλέπαμε και δεν το πιστεύαμε, όταν το mx5 turbo ανέβαζε 0,6 bar και έβγαζε 220ίππους.

Κάτι φτιαχτό ίσως σε άλλο υλικο; Νταξ δε θα έχει 2€ που μου πήγε το πλαστικό αλλά ίσως με ένα πενηντάρικο τη γλυτώσεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, imr είπε

Εδω και καποιους μηνες το note εχανε νερα. Ελαχιστο και αγνωστο απο που (και αντιπροσωπεια και συνεργεια δεν εβρισκαν διαρροη)

Σημερα το πηγα παλι στο συνεργειο της γειτονιας να το ψαξει επιμελως.

Να πω οτι στον συγκεκριμενο εχω παει 2-3 φορες αλλα αυτοκινητα αλλα δεν εχω την τρομερη εμπιστοσυνη, ξερω οτι ειναι τσιμπημενος.

Βρηκε να δακρυζει απο το ψυγειο λαδιου και μια διακλαδωση στο ψυγειο λαδιου.

Κοστος 100 το ψυγειο, 50 η διακλαδωση και 90! εργατικα. Γιατι θελει ωρες οπως λεει να κατεβει το ψυγειο. Με κλεβει πολυ?

 

Αν ήσουν πελάτης, πιθανότατα θα σου έπαιρνε κάτι λιγότερο εργασία. Μόνος σου τα είπες.

Δε σε κλέβει όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Κάτι φτιαχτό ίσως σε άλλο υλικο; Νταξ δε θα έχει 2€ που μου πήγε το πλαστικό αλλά ίσως με ένα πενηντάρικο τη γλυτώσεις....

Ναι είναι σιλικόνης και πολύ χονδρό υλικό.

Το βάζει σε extreme κατασκευές, σωλήνες σε μπλε χρώμα λογικά θα κρατήσει χρόνια.

 

Υ.Γ. Δεν έχει τρυπήσει το εργοστασιακό, αλλά είμαι του προλαμβάνειν... Άσε που αν τρυπήσει γίνεται ατμοσφαιρικό πετρέλαιο 1248cc, ούτε στην οδική δεν θα καταφέρει να ανέβει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filarhos είπε

Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο φτιαχτό;

Στο punto έχει ένα σωλήνα που έχει 150€ και χαλάει, κάνουν πόρους και χάνει αέρα, κάθε 5 χρόνια (~100χιλχλμ). Ο μηχανικός μου έκανε παραγγελία να του φτιάξουν από σιλικόνη (σαν αυτά που βάζει όταν βελτιώνουν και βάζουν ενισχυμένα κολάρα) που πήγε κανένα 50άρικο.

 

Υ.Γ. Ακόμα περιμένω να κλείσω ραντεβούνα πάω να το αλλάξει...

 

Πιθανόν αλλά δεν εχω ψαχτεί να το αλλάξω ακόμα, προς το παρόν προσθέτω g12 που και πού 😝

Θα πρέπει βέβαια να το δω οταν ζεστάνει για τα καλά ο καιρός γιατί ήδη άρχισε να χάνει παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος είχε βάλει φωτογραφία με κάποια περιπολικά Leon, πάρτε και αυτά τα νέα τώρα.

Εντωμεταξύ τόσα πολλά αμάξια ένας θεός ξέρει πότε είχαν ξαναπάρει για την αστυνομία.

https://www.newsauto.gr/news/to-neo-peripoliko-ton-48-000-evro-tis-elas-video/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σε αγγλικό φόρουμ για Leon 1.5 DSG υβριδικό που έσβησε ο κινητήρας ενώ πήγαινε σε εθνική έκανε coasting και σταμάτησε.

Το πήγε συνεργείο δεν βρίσκουν τι έχει θα του αλλάξουν την 48v μπαταρία και θα δουν αν διορθωθεί

Αυτά είναι που φοβάμαι με τα ημι υβριδικά ( όχι πως δεν εμφανίζουν θέματα τα κανονικά αλλά δεν υπάρχει ακόμη η τεχνογνωσία)

Είπα να ενημερώσω έτσι για να έχετε μία άποψη αν μάθω τι είχε τελικά θα σας πω

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά!!! Αληθώς Ανέστη!

 

Έβγαλα εχθές το μεγάλο, είχε να πάρει μπρος ένα μήνα τουλάχιστον, βρώμαγε βενζίνη και οι δίσκοι ήταν μέσα στην σκουριά... 

Μια βόλτα βουνό και συνήλθε....

Βρώμαγε βενζινίλα για ώρα...

Υ.Γ. Αύριο έχει πλύσιμο και βάψιμο στις ζάντες με τα χειμερινά του punto, στο άλλο ούτε που τις έβαλα φέτος... Τις ίσιωσα που είχαν γίνει τετράγωνες και τώρα έτοιμες για ύπνο...

 

Επεξ/σία από filarhos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Μαντεψτε ποιος θα την πλυνει :)

IMG_20210429_135921.jpg

Και για πες...χρειάζεται βοηθός μήπως;;  😛

Αν εχει κεραμικά btw δεν ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει για δίσκους/τακάκια (απο καθαριστικά εννοώ) 

Φαντάζομαι f1 κιβώτιο, αν είναι χειροκίνητη ας τη βάλει σε μια γυάλα μεσα, θα τη δίνει +100κ σε 5 χρονια

Μπροστά sl ή slk; 

Επεξ/σία από and_64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, and_64 είπε

Και για πες...χρειάζεται βοηθός μήπως;;  😛

Αν εχει κεραμικά btw δεν ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει για δίσκους/τακάκια (απο καθαριστικά εννοώ) 

Φαντάζομαι f1 κιβώτιο, αν είναι χειροκίνητη ας τη βάλει σε μια γυάλα μεσα, θα τη δίνει +100κ σε 5 χρονια

Μπροστά sl ή slk; 

slk AMG :)

κεραμικα εχει. απλα καθαριστικα θα μπουνε γτ το αμαξι ετσι και αλλιως θελει γιαλισμα κανονικο (ο προηγουμενος το εχει γαμησει στην αραχνη) και δεν προκειται να το κανει αμεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NTC Labs είπε

slk AMG :)

κεραμικα εχει. απλα καθαριστικα θα μπουνε γτ το αμαξι ετσι και αλλιως θελει γιαλισμα κανονικο (ο προηγουμενος το εχει γαμησει στην αραχνη) και δεν προκειται να το κανει αμεσα.

Σωστος! Ναι ας την οδηγήσει λίγο να φάει οτι φάει ακομα και το κάνει πιο μετά...

Με ενα glaze+κερί θα κρύψει αρκετά πράγματα λογικά για κανα μήνα-δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...