Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Και αυτό που λες και για το πόσο καλά δουλεύουν είναι σωστό, και προσπαθώ να το καταλάβω από τα σχετικά reviews (πχ έχω καταλήξει ότι το VAG έχει σχετικά καλά συστήματα), γιατί στο TD ίσως να είναι δύσκολο να το δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Ωραία, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Και αυτό που λες και για το πόσο καλά δουλεύουν είναι σωστό, και προσπαθώ να το καταλάβω από τα σχετικά reviews (πχ έχω καταλήξει ότι το VAG έχει σχετικά καλά συστήματα), γιατί στο TD ίσως να είναι δύσκολο να το δω.

Ο πιο βολικός για εμένα αυτοματισμός που έχει το αμαξι που πηρα είναι η ειδοποίηση τυφλού σημείου. Όλα τα υπόλοιπα τα θεωρω ψιλοαδιαφορα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Ο πιο βολικός για εμένα αυτοματισμός που έχει το αμαξι που πηρα είναι η ειδοποίηση τυφλού σημείου. Όλα τα υπόλοιπα τα θεωρω ψιλοαδιαφορα

ε και το αυτόματο φρενάρισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsofras είπε

ε και το αυτόματο φρενάρισμα

Ναι μεν αλλά... κάνουν κάτι άκυρα φρεναρίσματα που κ που όποτε το θεωρω ελαφρώς επισφαλές. Μια φορά μου το έχει κάνει το Audi και άλλη μια το skoda. Πλέον το χαμήλωσα κ στα δυο στο ελαχιστο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Ναι μεν αλλά... κάνουν κάτι άκυρα φρεναρίσματα που κ που όποτε το θεωρω ελαφρώς επισφαλές. Μια φορά μου το έχει κάνει το Audi και άλλη μια το skoda. Πλέον το χαμήλωσα κ στα δυο στο ελαχιστο 

Καλά και εμένα μου πέταξε μία το Ibiza μου βγήκαν τα άντερα επειδή σταμάτησε απότομα κάποιος 2 νταλίκες μπροστά (που λέει ο λόγος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βαθμιδες επεμβασης; Νομιζα οτι αναγνωριζει την ελαχιστη αποσταση που αποφευγει ατυχημα. Εδω λετε οτι επεμβαινει προληπτικα χαμηλωνοντας ταχυτητα μηπως και…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Εχει βαθμιδες επεμβασης; Νομιζα οτι αναγνωριζει την ελαχιστη αποσταση που αποφευγει ατυχημα. Εδω λετε οτι επεμβαινει προληπτικα χαμηλωνοντας ταχυτητα μηπως και…

Όχι απλά χαμηλώνει ταχύτητα , αλλά φρενάρει κοκκαλώνει .... εμένα το έκανε μέσα στο χώρο εργασίας με 20χλμ , χωρίς κόσμο και αυτοκίνητα μπροστά .... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bjj-p είπε

Εχει βαθμιδες επεμβασης; Νομιζα οτι αναγνωριζει την ελαχιστη αποσταση που αποφευγει ατυχημα. Εδω λετε οτι επεμβαινει προληπτικα χαμηλωνοντας ταχυτητα μηπως και…

Αυτό που λέει ο Λευτέρης. Γενικά στο 99% των αυτοκινήτων φρεναρει δε μειώνει ταχύτητα. 

το δικό μου έχει έξτρα κάποιο πακέτο από ότι είχα δει (ήταν στάνταρ όταν κατασκευάστηκε, μετά το είχαν έξτρα)

στο πρώτο στάδιο του κινδύνου απλά ειδοποιει

στο δεύτερο στάδιο φρενάρει 

Στο τρίτο αν δει σίγουρη σύγκρουση κλείνει παράθυρα, σφίγγει ηλεκτρικά ζώνες, ξεκλειδώνει τις πόρτες (που κλειδώνουν αυτόματα αφότου ξεκινήσεις), Ανάβει αλάρμ και κοκαλώνει σα να έπεσες σε βράχο  (κ κάτι ακόμα κάνει αλλά δε θυμαμαι)

δε ξέρεις βέβαια σε ποια περίπτωση είσαι μέχρι να «απεμπλακείς» από το ενδεχόμενο άτυχημα και φυσικά από το πρώτο στο δεύτερο η το τρίτο μεσολαβούν στη καλύτερη περίπτωση 2-3 δευτερόλεπτα, στη χειρότερη ms

 

Χρήσιμο δε λέω αλλά μια φορά μου έτυχε από μαλακια του αυτοκινήτου το τρίτο μπαίνοντας στο γκαραζ κ με φρικάρε (δεν είχε ανοίξει ακόμα η πόρτα τελειως κ το είδε σαν εμπόδιο αν κ είχα μηδενική ταχύτητα και 3 μέτρα ακόμα απόσταση)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και καποιους μηνες το note εχανε νερα. Ελαχιστο και αγνωστο απο που (και αντιπροσωπεια και συνεργεια δεν εβρισκαν διαρροη)

Σημερα το πηγα παλι στο συνεργειο της γειτονιας να το ψαξει επιμελως.

Να πω οτι στον συγκεκριμενο εχω παει 2-3 φορες αλλα αυτοκινητα αλλα δεν εχω την τρομερη εμπιστοσυνη, ξερω οτι ειναι τσιμπημενος.

Βρηκε να δακρυζει απο το ψυγειο λαδιου και μια διακλαδωση στο ψυγειο λαδιου.

Κοστος 100 το ψυγειο, 50 η διακλαδωση και 90! εργατικα. Γιατι θελει ωρες οπως λεει να κατεβει το ψυγειο. Με κλεβει πολυ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, imr είπε

Κοστος 100 το ψυγειο, 50 η διακλαδωση και 90! εργατικα. Γιατι θελει ωρες οπως λεει να κατεβει το ψυγειο. Με κλεβει πολυ?

 

Στο golf χανω ψυκτικό απο ενα ταφ 10 πόντων πανω στο μπλοκ, κόστος ανταλλακτικού απο vw 250€, απο Κινα 150€ (εργατικά δεν θέλει γιατι ειναι πανεύκολο να αλλαχτει) οπότε συνήθως κάποιος σε κλέβει, απλά είναι άλλος😂 😂

Πέρα απο την πλάκα αν όντως πρέπει να κατέβει το ψυγείο και έχει φασαρία δεν ακούγεται δραματικό ούτε και τσάμπα βέβαια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Εδω και καποιους μηνες το note εχανε νερα. Ελαχιστο και αγνωστο απο που (και αντιπροσωπεια και συνεργεια δεν εβρισκαν διαρροη)

Σημερα το πηγα παλι στο συνεργειο της γειτονιας να το ψαξει επιμελως.

Να πω οτι στον συγκεκριμενο εχω παει 2-3 φορες αλλα αυτοκινητα αλλα δεν εχω την τρομερη εμπιστοσυνη, ξερω οτι ειναι τσιμπημενος.

Βρηκε να δακρυζει απο το ψυγειο λαδιου και μια διακλαδωση στο ψυγειο λαδιου.

Κοστος 100 το ψυγειο, 50 η διακλαδωση και 90! εργατικα. Γιατι θελει ωρες οπως λεει να κατεβει το ψυγειο. Με κλεβει πολυ?

 

Στα ανταλλακτικα ρωτωντας μπορεις να βρεις τις τιμες. Την εργασια πως τη μετρας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

30 ευρώ η ώρα

Στην ελευθερη αγορα ο καθενας οσο θελει χρεωνει την ωρα. Αν δεν αρεσει υπαρχει η επιλογη του παρακατω. Βεβαια αυτος βρηκε τη βλαβη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, and_64 είπε

Στο golf χανω ψυκτικό απο ενα ταφ 10 πόντων πανω στο μπλοκ, κόστος ανταλλακτικού απο vw 250€, απο Κινα 150€ (εργατικά δεν θέλει γιατι ειναι πανεύκολο να αλλαχτει) οπότε συνήθως κάποιος σε κλέβει, απλά είναι άλλος😂 😂

Πέρα απο την πλάκα αν όντως πρέπει να κατέβει το ψυγείο και έχει φασαρία δεν ακούγεται δραματικό ούτε και τσάμπα βέβαια...

Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο φτιαχτό;

Στο punto έχει ένα σωλήνα που έχει 150€ και χαλάει, κάνουν πόρους και χάνει αέρα, κάθε 5 χρόνια (~100χιλχλμ). Ο μηχανικός μου έκανε παραγγελία να του φτιάξουν από σιλικόνη (σαν αυτά που βάζει όταν βελτιώνουν και βάζουν ενισχυμένα κολάρα) που πήγε κανένα 50άρικο.

 

Υ.Γ. Ακόμα περιμένω να κλείσω ραντεβούνα πάω να το αλλάξει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο φτιαχτό;

Στο punto έχει ένα σωλήνα που έχει 150€ και χαλάει, κάνουν πόρους και χάνει αέρα, κάθε 5 χρόνια (~100χιλχλμ). Ο μηχανικός μου έκανε παραγγελία να του φτιάξουν από σιλικόνη (σαν αυτά που βάζει όταν βελτιώνουν και βάζουν ενισχυμένα κολάρα) που πήγε κανένα 50άρικο.

 

Υ.Γ. Ακόμα περιμένω να κλείσω ραντεβούνα πάω να το αλλάξει...

 

Σε ένα ανάλογο ταφ νερών στο panda που ψωρίαζε και έσπαγε κ η αντιπροσωπεία ήθελε 170-180€ γιατί πηγαινε μαζί με άλλους σωλήνες ξηγηθηκα πατέντα Ταφ από σωλήνες ποτίσματος κ δυο σφιχτηρες με 2€ σύνολο (πηρα μάλιστα 2 Ταφ για σιγουριά) κ δε παρουσίασε κανένα θέμα όσα χρόνια το είχαμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...