Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, and_64 είπε

Δηλαδή να το πας στο πιο μαλακό να υποθέσω; Δεν είναι και πολύ εύκολη υπόθεση αυτή, λόγικά με καμια coilover  ρυθμισμένη πρός το μαλακό θα είσαι καλύτερα, αλλά coilover που να σέβεται τον ευατό της δεν θα είναι φθηνή σε καμία περίπτωση και γενικώς θα απαιτήσει ένα ρύθμισμα που πρέπει να το κάνει κάποιος που το κατέχει!

Ε ναι για μαλακό , είναι σκέψη μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Είναι θα γίνει καλύτερο και θα την παλεύω είτε θα γίνει χειρότερο και θα έχω χάσει και Χ λεφτά παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 540
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ναι για μαλακό , είναι σκέψη μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Είναι θα γίνει καλύτερο και θα την παλεύω είτε θα γίνει χειρότερο και θα έχω χάσει και Χ λεφτά παραπάνω

Tsofras για αεροαναρτηση είσαι και καθίσματα με μασάζ. Με κάνα 70ρι δηλαδή είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Tsofras για αεροαναρτηση είσαι και καθίσματα με μασάζ. Με κάνα 70ρι δηλαδή είσαι κομπλέ.

Αυτό είναι σίγουρο 50χιλιαρικακια μου λείπουν για να πληρώνω μετά 50€ το χιλιόμετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tsofras είπε

Προσπαθώ να σκεφτώ τρόπους για να κρατήσω το αμάξι.

Είπα αν άλλαζα ανάρτηση μήπως μου ήταν καλύτερο ώστε να το κρατήσω γιατί άντε να χάσω λεφτά πάλι ή να πάρω κάτι άλλο και να την πατήσω

Θα πρέπει να βάλεις κάτι πάρα πολύ ποιοτικό (λέγε με Ohlins...) και να στο σετάρει κάποιος που να γνωρίζει. Πάνω από 9-10Κ δουλειά...

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, eMike είπε

Θα πρέπει να βάλεις κάτι πάρα πολύ ποιοτικό (λέγε με Ohlins...) και να στο σετάρει κάποιος που να γνωρίζει. Πάνω από 9-10Κ δουλειά...

 

Για τέτοιο κόστος μιλάμε ? Νόμιζα κανα 2χίλιαρο max

π.χ. για το Leon 5F έχουν 1600ε άντε να πάνε 2.000ε με τοποθέτηση ?

https://www.skroutz.gr/s/27690822/Eibach-Pro-Street-S-Coilover-Σετ-Αναρτήσεις-Ρυθμιζόμενες-4τμχ-για-Seat-Leon-5F1-PSS65-15-021-11-22-437.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μπορώ να το ψάξω να σου πω ακριβώς αλλά αυτό που θες εσύ είναι πολύ "ειδικό". Δε θες απλά μια ρυθμιζόμενη ανάρτηση, γιατί αυτή την Eibach π.χ. όσο "μαλακή" και να τη ρυθμίσεις σε επαναφορές/αποσβέσεις πάλι σκληρότερη από την υπάρχουσα θα είναι πιστεύω.

Γενικά, ανεξάρτητα κόστους, δε νομίζω ότι είναι η κατεύθυνση που πρέπει να πάρεις.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, eMike είπε

Κοίτα, μπορώ να το ψάξω να σου πω ακριβώς αλλά αυτό που θες εσύ είναι πολύ "ειδικό". Δε θες απλά μια ρυθμιζόμενη ανάρτηση, γιατί αυτή την Eibach π.χ. όσο "μαλακή" και να τη ρυθμίσεις σε επαναφορές/αποσβέσεις πάλι σκληρότερη από την υπάρχουσα θα είναι πιστεύω.

Γενικά, ανεξάρτητα κόστους, δε νομίζω ότι είναι η κατεύθυνση που πρέπει να πάρεις.

 

 

 

Εναλλακτική :D ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, eMike είπε

Κοίτα, μπορώ να το ψάξω να σου πω ακριβώς αλλά αυτό που θες εσύ είναι πολύ "ειδικό". Δε θες απλά μια ρυθμιζόμενη ανάρτηση, γιατί αυτή την Eibach π.χ. όσο "μαλακή" και να τη ρυθμίσεις σε επαναφορές/αποσβέσεις πάλι σκληρότερη από την υπάρχουσα θα είναι πιστεύω.

Γενικά, ανεξάρτητα κόστους, δε νομίζω ότι είναι η κατεύθυνση που πρέπει να πάρεις.

 

 

 

Ακριβώς...

Για να μην πας στα λεφτά της Ohlins ίσως η "μικρή" kw? Αλλά και πάλι ολες οι coilover έχουν τη λογική οτι τις βάζεις για να σκληρύνεις το αυτοκίνητο για πίστα και να μπορείς τελοσπάντων να το σετάρεις ακριβώς στα μέτρα σου, οχι για να το μαλάκώσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, and_64 είπε

Αλλά και πάλι ολες οι coilover έχουν τη λογική οτι τις βάζεις για να σκληρύνεις το αυτοκίνητο για πίστα και να μπορείς τελοσπάντων να το σετάρεις ακριβώς στα μέτρα σου, οχι για να το μαλάκώσεις

Αυτό ξέρω και γω.. Αερανάρτηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, atrigane είπε

Αυτό ξέρω και γω.. Αερανάρτηση;

Εκεί και αν πας σε αχαρτογράφητα νερα! 

Το κακό ειναι οτι όλοι σχεδόν πλέον τείνουν προς "σφιχτά" setup ακόμα και οι Γάλλοι που παραδοσιακά είχαν μαλακό στήσιμο και έστριβαν παράλληλα ικανοποιητικότατα αλλά λόγω μεγάλων τροχών αλλά και γενικότερου βάρους νομίζω δεν μπορούν να παίξουν πλέον με τόσο μαλακές ρυθμίσεις

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, eMike είπε

:D 

Audi Q3 Sportback (7).jpg

ΤΑ ΕΛΕΓΑ Κ ΕΓΩ ΕΞΑΡΧΗΣ (νταξ για ενα απλο Q3 ή κανενα τιγκουαν ελεγα εγω)... αυτο χρειάζεται!

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν δεν το αντέχεις η μόνη λύση είναι αλλαγή αυτοκινήτου. Ότι ανάρτηση και να βάλεις θα είναι σκληρότερη από αυτή που έχεις, εκτός αν βρεις aftermarket τα αμορτισέρ της απλής έκδοσης. Για εμένα πεταμένα λεφτά...

Τώρα να βρεις έναν με καινούριο και την απλή έκδοση και να κάνετε ανταλλαγή ελατήρια και αμορτισέρ (αν είναι και τα ελατήρια διαφορετικά) είναι λίγο απίθανο, αλλά υπάρχει η πιθανότητα και θα στοιχίσει λίγο. Εκτός κι αν έχεις γίνει φίλος με τον πωλητή και το προτείνει σε καινούριους αγοραστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filarhos είπε

Δυστυχώς αν δεν το αντέχεις η μόνη λύση είναι αλλαγή αυτοκινήτου. Ότι ανάρτηση και να βάλεις θα είναι σκληρότερη από αυτή που έχεις, εκτός αν βρεις aftermarket τα αμορτισέρ της απλής έκδοσης. Για εμένα πεταμένα λεφτά...

Τώρα να βρεις έναν με καινούριο και την απλή έκδοση και να κάνετε ανταλλαγή ελατήρια και αμορτισέρ (αν είναι και τα ελατήρια διαφορετικά) είναι λίγο απίθανο, αλλά υπάρχει η πιθανότητα και θα στοιχίσει λίγο. Εκτός κι αν έχεις γίνει φίλος με τον πωλητή και το προτείνει σε καινούριους αγοραστές.

Να σου πώ την αλήθεια δεν μου αρέσουν αυτές οι αλλαγές και ποτέ δεν τις έκανα. Τουλάχιστον στο στήσιμο , απλά είναι σκέψεις απελπισίας .

Οι αναρτήσεις αλλάζουν την αίσθηση , το φρενάρισμα , το πως στρίβει το αμάξι , παίζει δλδ να επηρεάσουν εκτός απο την οδηγική συμπεριφορά και την ασφάλεια του αυτοκινήτου και δεν θα ήθελα να παίξω με αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...