Προς το περιεχόμενο

Στέβια αντί για ζάχαρη, αξίζει?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να χασεις κιλα τοτε βρες τις θερμιδες συντηρησης σου (google it) και φαει 100cal-200cal λιγοτερες, αν θες να παρεις τοτε προσθεσε 100cal-200cal. Κοψε και την ζαχαρη οσο μπορεις, παντως αν τρως ~30 γρ ζαχαρης/ημερα, τοτε δεν ειναι τοσο τραγικα αν δεν τρως αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Καταναλωνω πολύ ζάχαρη από μικρός. Βεβαίως και να την αντικαταστήσεις με στεβια όπου μπορείς. Εγώ το έκανα πριν 5 χρόνια στο τσάι που έπινα αρκετά την ημέρα και έβαζα πολλά κουταλια γιατί το ήθελα γλυκό και τότε είχα χάσει 1.5 κιλό περίπου σε λιγους μήνες χωρίς κάποια αλλη αλλαγή. Το όφελος που έχεις από την στεβια δεν είναι τόσο στο βάρος αλλά στις υπόλοιπες συνέπειες της ζάχαρης στον οργανισμό. 

Τελευταία φορά που έψαξα δεν βρήκα συνέπειες από την στεβια που να αποτυπωνονται σε κάποια μαζική έρευνα. Συνέπειες που μου έχουν τύχει σε εμένα προσωπικά όσο και σε έναν άλλον που έχω συζητήσει, η στεβια σε ορισμένα προϊόντα μπορεί όταν τα καταναλωσεις να σου φέρει διάρροια, τους λόγους δεν τους γνωρίζω, σε εμένα πχ με πειράζει ορισμένες φορές αν φάω στερεή σοκολάτα με στεβια, ο ξάδερφος έχει διαφορά στομαχικά όταν βάζει στεβια στον καφέ αντί για ζάχαρη. Σε κάθε περίπτωση να μην βάζεις πολύ στεβια. 

Για τα υπόλοιπα περί στεβιας, μάρκες, γλυκόζιτες στεβιολης, ποσότητες και γλυκαντικός βαθμός σε σχέση με ζάχαρη, τα ψάχνεις στο google. 

Δοκίμασε τσάι με γάλα.Χωρίς ζάχαρη.Επινα τσάι με 2 κουταλιές ζαχαρη.Οταν την έκοψα τελειως απο το τσαι μετά το τρίτο φλυτζάνι συνηθισα και δεν ξαναέβαλα ζάχαρη.Το ίδιο και με τον στιγμιαίο ζεστό  καφέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δοκίμασε τσάι με γάλα.Χωρίς ζάχαρη.Επινα τσάι με 2 κουταλιές ζαχαρη.Οταν την έκοψα τελειως απο το τσαι μετά το τρίτο φλυτζάνι συνηθισα και δεν ξαναέβαλα ζάχαρη.Το ίδιο και με τον στιγμιαίο ζεστό  καφέ.

 

Βάζω στεβια και είμαι κομπλέ στο τσάι. Σκέτο δεν παλεύεται σχεδον ποτέ δεν το έπινα, γνωρίζω άτομα που τους αρέσει να το πίνουν σκέτο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κόψε τη ζάχαρη και το ψωμί και όλα τα παράγωγα/παρεμφερή.

Κρέας θα τρως κανονικά, στήθος κοτόπουλο αν μπορείς, ψάρι κλπ δεν κάνουν κακό. Αν για κάποιο δικό σου λόγο δε θέλεις κρέας τότε θα αντικαταστήσεις την ζωική πρωτεΐνη με φυτική.

Ελάττωσε τον υδατάνθρακα, ρύζι και μακαρόνια. Αν είναι δυνατόν φάε καστανό ρύζι και μακαρόνια ολικής.

Κόψε την ντομάτα.

Ξεκίνα τρέξιμο ή περπατημα.

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Δεν είμαι χοντρός

 έχω κάνει κοιλιά.

 Τρώω πολύ ζάχαρη, μπορεί και 6 κουταλιές του γλυκού τη μέρα 

Σκεφτόμουν ως εναλλακτική τη στέβια  

spacer.png

Επεξ/σία από momotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγοράζετε φτηνές τροφές ,το είπε και ένας φίλος του φόρουμ.Δώσε κάτι παραπάνω και κόψε από αλλού.

Ίσως να αλλάξεις τρόπο σκέψης σε αρκετά πράγματα για δικό σου καλό.

Και όχι ντομάτα μην κόψεις όπως ειπώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Κόψε την ντομάτα.

Τη ντομάτα τη λατρεύω και είμαι εθισμένος σε αυτή. Δε νομίζω πως μπορώ να φάω κάτι που να μην είναι κοκκινιστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Και όχι ντομάτα μην κόψεις όπως ειπώθηκε.

γιατί όχι? κατακράτηση υγρών σου λέει τίποτα? 

Τεσπά βλέπω τζάμπα ασχολούμαστε μιας και ο ts δεν ενδιαφέρεται πραγματικά να χάσει την κοιλιά του. Με ημίμετρα δε γίνεται δουλειά.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

γιατί όχι? κατακράτηση υγρών σου λέει τίποτα? 

Τεσπά βλέπω τζάμπα ασχολούμαστε μιας και ο ts δεν ενδιαφέρεται πραγματικά να χάσει την κοιλιά του. Με ημίμετρα δε γίνεται δουλειά.

 

Δεν θα κατέβει αγώνες...

Ας ξεκινήσει κάποιος με το να κόψει την ζάχαρη από τον καφέ του ,το υπερβολικό αλάτι στα γεύματα ,τον λευκό υδ/κα ,τα υπερβολικά κορεσμένα και ύστερα βλέπουμε.

Είναι σαν να απαιτεί κανείς από έναν πρωτάρη στον στίβο ,να σου βγάζει χρόνους.

Αλλά όπως είπα ,πρώτα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος σκέψης και να ξεκινήσει το διάβασμα για να έχει μια ιδέα γενικότερη.Αυτα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να αλλαξεις εντελώς διατροφή και η ζάχαρη είναι το τελευταίο. αρχικά μείωσε το ρυζι και γενικά τους υδατανθακες, πρόσθεσε φρούτα λαχανικά και κρεας ή αυγα για πρωτεινη και μείωσε τα γλυκά. το ρυζι δεν είναι το ιδιο με τα υπόλοιπα οσπρια, βασικά δεν θεωρείται καν οσπριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, momotis είπε

It was at this moment Nabuko knew..

Κουβέντα θέλει ο ts, δεν έχει καμία σημασία αν τρώει ζάχαρη, stevia, υδατάνθρακες ή πρωτεϊνη, ούτε πρόκειται να διαβάσει το πακέτο 365 του ρυζιού για να καταλάβει διαφορες με ένα πχ ρύζι βιολογικό κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

πρέπει να αλλαξεις εντελώς διατροφή και η ζάχαρη είναι το τελευταίο. αρχικά μείωσε το ρυζι και γενικά τους υδατανθακες, πρόσθεσε φρούτα λαχανικά και κρεας ή αυγα για πρωτεινη και μείωσε τα γλυκά. το ρυζι δεν είναι το ιδιο με τα υπόλοιπα οσπρια, βασικά δεν θεωρείται καν οσπριο.

Πάντα τρώω κάποιο αμυλούχο. Δε μπορώ να φάω μακαρόνια/ψωμί/πατάτα οπότε τρώω ρύζι. Τα όσπρια μπορώ να τα μειώσω ίσως αλλά το ρύζι δε ξέρω. Εμένα το μισό πακέτο που φτιάχνω μου φαίνεται σχετικά λίγο. Να το ρίξω ξέρω γω στο 1/3 του πακέτου? επίσης το ρύζι είναι πραγματικά φθηνό. 

Τώρα ναι δε διαφωνώ για τα υπόλοιπα, να βάλω ξέρω γω κρέας/ψάρι/λαχανικά αντί για όσπρια. Όσο δεν έτρωγα όσπρια δεν είχα πρόβλημα με τα κιλά, μάλιστα έπεφτα πολύ και ναι τότε πάλι έτρωγα μισό πακέτο ρύζι. Δεν είμαι παχύς σε καμία περίπτωση, ακόμη μέντιουμ νούμερο φοράω απλά ίσως κινδυνεύω αν συνεχίσω έτσι και δεν είναι κάτι ιδανικό να είσαι συνεχώς στουμπομένος. 

Πραγματικά, πόσο κρέας τρώτε τη μέρα για να μη χάνεται κιλά? κάποτε το είχα στο μενού αλλά πάλι έπεφτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανενα Μα κανένα νόημα να ασχοληθείς με στέβια. 

Εχεις 10 πραγματα να φτιάξεις πριν. 

Τρως υπερβολικό υδατάνθρακα, τρως υπερβολικό γλυκό. 

Αν δε μειώσεις υδατάνθρακα, κόψεις φουλ ζάχαρη/γλυκό και να αυξήσεις πρωτεΐνη πχ στήθος κοτοπουλο, δε θα κανεις πολλα.

η διαφορά στέβια/ ζάχαρης ειναι απλά το κερασάκι στη τούρτα. Χωρίς τούρτα, δν έχει νόημα 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...