Προς το περιεχόμενο

Δε φταίω εγώ, εσύ φταις


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

εντάξει, καλή η ειρωνεία και οι εξυπνάδες, πάντως το κόστος των διοδίων είναι αναλογικά τεράστιο για τα δίκυκλα

Αναλογα τα διοδια.. Σιγουρα χαιρομαι πολυ με το κοστος στη γεφυρα στο Ριο!! 1,9€ :D

16 λεπτά πριν, dchatz είπε

Για μένα θα έπρεπε να υπάρχει ειδική λωρίδα από την οποία θα περνάνε οι μηχανές δωρεάν τα διόδια.

δωρεαν γιατι; ταξιδευω με μηχανη απλα μου κανει εντυπωση.. Γενικα ειμαι κατα των διοδιων απλα γιατι θεωρεις οτι πρεπει να πηρωνουν τα αμαξια και οχι οι μηχανες (κανονικα δεν θα πρεπε να πληρωνει κανεις αλλα ειναι αλλη συζητηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αναλογα τα διοδια.. Σιγουρα χαιρομαι πολυ με το κοστος στη γεφυρα στο Ριο!! 1,9€ :D

Δεν έχω περάσει γέφυρα με τη μηχανή, και δε το είχα κατά νου ότι έχει τέτοια διαφορά

Σκέψου όμως, εκεί τα διόδια για δίκυκλο είναι το 15% των διοδίων για αμάξι, ενώ π.χ. στην Αττική Οδό είναι 50%

Στη δε Ολυμπία Οδό, καθώς και στη Νέα Οδό, το ποσοστό ανεβαίνει στο 70% !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Δεν έχω περάσει γέφυρα με τη μηχανή, και δε το είχα κατά νου ότι έχει τέτοια διαφορά

Σκέψου όμως, εκεί τα διόδια για δίκυκλο είναι το 15% των διοδίων για αμάξι, ενώ π.χ. στην Αττική Οδό είναι 50%

Στη δε Ολυμπία Οδό, καθώς και στη Νέα Οδό, το ποσοστό ανεβαίνει στο 70% !

Η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη με την προπληρωμένη κάρτα 10 διελεύσεων, που κατεβάζει το κόστος στο 1.20€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά το έλεγα για τα δωρεάν διόδια για τις μηχανές. Αφενός μεν τα έξοδα συντήρησης που προκαλούν οι μηχανές σε ένα δρόμο είναι αμελητέα, υποδομή προστασίας οδηγών μηχανών (π.χ. διπλές μπάρες) δεν υπάρχει και γενικά νομίζω ότι πρακτικά όταν οι εταιρείες κάνουν ένα business plan διαχείρισης ενός δρόμου δε θα πρέπει να λαμβάνουν καθόλου υπόψη τις μηχανές, φαντάζομαι ότι τα έσοδα σε δρόμους θα είναι κάτι σε 95% αυτοκίνητα-5% μηχανές και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, eMike είπε

Ναι, γιατί είσαι από πίσω 😁

Όχι, αν σου χωθεί από άλλη λωρίδα δεν φταις εσύ που έπεσες πάνω του.

Ειδικά στα διόδια που υπάρχουν κάμερες είναι πολύ εύκολο να βρουν ποιος έφταιγε αν γίνει κάτι.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, eMike είπε

Ναι, γιατί είσαι από πίσω 😁

Καλο, 1ον εχω καμερα μεσα στο αμαξι

2ον αν μπω στη λωριδα σου και πατησω αποτομα φρενο και πεσεις πανω μου, μαντεψε ποιος θα φταιω.

3on Επισης μαντεψε ποιος θα σπασει ποδια χερια  κι εγω απλα θα εχω φθορα προφυλακτηρα που ειναι ηδη χαλια. (και θα με πληρωνεις κιολας)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2021 στις 9:21 ΠΜ, adi32 είπε

Ειναι θεμα νοοτροπιας μυαλου και ατιμωρισιας ανεξαρτητου οχηματος απλα αυτοι με τα μηχανακια λογω μικροτερου ογκου κανουν πολυ περισσοτερες παρανομιες.

Η λυση ειναι παρα πολυ απλη 

10 συμβατικα αυτοκινητα της τροχαιας να γυριζουν μερα νυχτα ολη την Αθηνα και να μοιραζουν παρατηρησεις στην αρχη και κατοπιν κλησεις και μετα αφαιρεσεις διπλωματων.

Ετσι δε θα τολμας να κανεις την παραμικρη παρανομια 

Σε 10 μερες θα εχει λυθει το προβλημα  

μονο τα μηχανακια?οταν εγω οδηγω κανονικα στι λωριδα μου δεξια κιολας και αυτος που βγαινει απο το στενο  περιμενει οσο περνανε αμαξια και μολις δει μηχανακι πεταγεται?το ιδιο φρεναρισμα εχουμε?για να μη σχολιασω το οργιο των αυτοκινητων που παρκαρουν οπου βρουν και φυσικα δρομοι με 3 λωριδες μενει μια χαρη στο αμαξακι του κα8ενος δεξια κι αριστερα.κι επειδη μου εχουν κανει παρατηρηση γιατι προσπερναω σε τετοιες καταστασεις η απαντηση μου ηταν για το λογο που κινουμαστε ολοι σε μια λωριδα εξαιτιας του ατελειωτου παρκινγκ.να πιασουμε και τις γοπες που πετανε απο τα αμαξια...αστο γι αυτο λοιπον το προβλημα δε το εχει ενας αλλα ολοι μαζι σε αυτον τον τοπο.πεζοι,δικυκλιστες και αμαξακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δεν ξερω αν ειρωνευεσαι, αλλα εχω κερδισει υποθεση τρακαρισματος ετσι.

σε δικαστήριο;

γιατι υπαρχουν ενα σωρο μπαρουφες για το τι ισχυει και τι οχι σε αυτο το θεμα με threads που κλειδωνονται με τους υπερ και κατα των μαθουσαλων της AΠΠΣ που σερνουν την μαγκουρα τους με 100 χρονων νουμους..... και γενικώς ΒΑΛΤΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ' αρέσει που το γυρίσατε σε δίκυκλα vs auto ενώ στο βίντεο ο δικυκλιστής πέφτει πάνω σε άλλον δικυκλιστή και η νοοτροπία του δικυκλιστή ήταν χαρακτηριστική, δε φταίω εγώ εσύ φταις. Φανταστείτε να έπεφτε σε αμάξι τι θα έλεγε.

Ακόμα και μεταξύ σας τρακάρετε με άδειο δρόμο από αυτοκίνητα αλλά κατά τα άλλα σας φταίνε οι οδηγοί των αυτοκινήτων.

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

σε δικαστήριο;

γιατι υπαρχουν ενα σωρο μπαρουφες για το τι ισχυει και τι οχι σε αυτο το θεμα με threads που κλειδωνονται με τους υπερ και κατα των μαθουσαλων της AΠΠΣ που σερνουν την μαγκουρα τους με 100 χρονων νουμους..... και γενικώς ΒΑΛΤΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ! 

Εξωδικαστικα.

Επισης φιλος που τρακαρε πολυ ασχημα σε τροχαιο, η τροχαια πηγε και εψαξε ολα τα μαγαζια της διασταυρωσης για να βρει καμερες να δει ποιος περασε με κοκκινο.

Βρηκε, και αποζημιωθηκε ο φιλος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δυστυχώς υπάρχει ένας άγραφος εμφύλιος ανάμεσα σε αυτοκινητιστές και μοτοκυκλιστές στήν χώρα μας.....Θα μιλήσω απο την θέση του 1ου....... Οδηγοί μηχανών 1000+ κυβικά  αποκτούν την μηχανή των ονείρων τους αλλα το σύνδρομο του παπιού δεν λέει να φύγει απο πάνω τους...

Απο δεξιά σε δεξιόστροφη στροφή , έχεις βγάλει φλάς να στρίψεις προβλεπόμενα και δεξιά σου σκάει το μεγαθήριο BMW K1 και βάζει το χέρι μέσα απο το ανοικτό παράθυρο να μουτζώσει.....

Αττική οδό , κινούμαι αριστερά με ταχύτητα 140 χιλιομέτρων την ώρα, σε 1 χιλιόμετρο είναι η έξοδός μου, βγάζω φλάς δεξιά (έχω οδηγήσει σε όλη την Ευρώπη και αν βγάλεις φλάς δεξί κοκαλώνει όλος ο κόσμος) , πίσω μου λοξά ανάμεσα στα δύο ρεύματα (ημαρτον δηλαδή) υπάρχει μοτοσυκλέτα πάλι  BMW σε απόσταση 400 μέτρων. Μπάινω στήν μεσαία λουρίδα και συνεχίζω πρός την έξοδο κανονικά....περνάει αριστερά μου και μου προτάσει το μεσαίο δάκτυλο αναπτύσει ταχύτητα 200 χιλιομέτρων και φεύγει....

Δυστυχώς....δεν περιμένω οδική παιδεία απο την απεγνωσμένη μαμα που οδηγάει Daihatsu Matiz και τρέχει να προλάβει το σχολικο κουδούνι αλλα απο οδηγούς σοβαρών δικύκλων έχω την απαίτηση της σοβαρότητας, της συνειδητότητας του όγκου του οχήματος που οδηγούν και πάνω απο ολα να αποτελούν το φωτεινό παράδειγμα στον δρόμο. Σε όλο τον κόσμο οι δικυκλιστές θεωρούνται οι πλέον υπεύθυνοι οδηγοί και παραδείγματα πρός μίμηση (στην συμπεριφορά, στήν ένδυση, στο κράνος) στην Ελλάδα όμως μας κατατρέχει το σύνδρομο του παπιού με την Sebring (μπορεί να φταίει οτι οδηγαω Mercedes.....τι να πώ....)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Troll mode on:

Πάντως σήμερα το απόγευμα που ανέβαινα την Κηφισίας τους λυπηθα όλους τους κουτακιδες. 

Troll mode off

Όλα είναι θέμα παιδείας. Έχω δει αμέτρητους οδηγούς αυτοκινήτου να κάνουν ο,τι μπορείς να φανταστείς ενάντια στον κοκ όπως επίσης και οδηγούς δικύκλων. 

Επίσης καλό είναι συντροχοι μου στη διηθηση να μην ξεπερνατε τα 20 χιλ/ώρα τη διαφορά με τα κινούμενα οχήματα για καλύτερη ασφάλεια. 

Φιλικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dasimo είπε

(έχω οδηγήσει σε όλη την Ευρώπη και αν βγάλεις φλάς δεξί κοκαλώνει όλος ο κόσμος) ,

Όχι φίλε μου πρώτα ελέγχεις και μετά ενημερώνεις για την πρόθεσή σου ,σιγά μην διακτινιστούμε επειδή άναψες δεξί φλας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...