Προς το περιεχόμενο

Horizon Forbidden West [PS4][PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 719
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μoυ αρέσει πάντως στο game που έχει αυτά τα δύσκολα σημεία ενδιαφέροντος που σκαρφαλώνεις στο θεό για να βρεις τι έχουν εκεί πάνω αλλά και γενικά έχει αρκετά κρυφά σημεία που σου δίνει κίνητρο για explore. Δλδ βρήκα στην αρχή του camp του παιχνιδιού μια λίμνη και είπα να βουτήξω και με έβγαλε σε μια κρυφή σπηλιά με ένα σπάνιο πετράδι μέσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

97% και ένα ακόμα trophy για platinum αλλά είναι παλουκάκι ( melee pits: Enduring)! 

Κατά τ' άλλα πολύ ωραίο game , με εκπληκτικά γραφικά και βελτιωμένο gameplay από το zero dawn και δίνει πάτημα και για συνέχεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Η γλώσσα έτσι κ ξεκινήσεις το παιχνίδι, δεν μπορεί να αλλάξει?

Μπορείς να την αλλάξεις.

Το έχω στα ελληνικά και το έβαλα για λίγο στα αγγλικά επειδή ήθελα να δω κάποιες ονομασίες στις ρυθμίσεις. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Μπορείς να την αλλάξεις.

Το έχω στα ελληνικά και το έβαλα για λίγο στα αγγλικά επειδή ήθελα να δω κάποιες ονομασίες στις ρυθμίσεις. 😛

Πως? Μπήκα μέσα από τις ρυθμίσεις ενώ έπαιζα κ δεν με άφηνε να αλλάξω γλώσσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias78 είπε

Πως? Μπήκα μέσα από τις ρυθμίσεις ενώ έπαιζα κ δεν με άφηνε να αλλάξω γλώσσα 

Θα δοκιμάσω αργότερα για σιγουριά αλλά δοκίμασε από το κεντρικό menu, πριν κάνεις continue / new game / load κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias78 είπε

Σε αφήνει να αλλάξεις γλώσσα πριν ξεκινήσεις το παιχνίδι. Όσο παίζεις δεν σε αφήνει.

Σε ξέχασα τελείως, συγγνώμη.

Ναι είναι όπως είχα αναφέρει, ψιλοβλακεία βέβαια αλλά οκ κάποιο λόγο θα έχουν.

Έκανα το πρώτο hunting ground με τον ηλεκτρισμό, μου έσπασε τα νεύρα το τελευταίο μέρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

 

Έκανα το πρώτο hunting ground με τον ηλεκτρισμό, μου έσπασε τα νεύρα το τελευταίο μέρος...

Μην ασχολείσαι με αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι απλά προχωρά..

 

Να πω κ γω τη γνώμη μου χωρίς να χω τερματίσει ακόμα.

Παίζω στο τέρμα δύσκολο είμαι στη μέση της ιστορίας θεωρώ. 60 ώρες λέει , κάνοντας τη πλειονότητα όσον βρίσκω που μου επιτρεπει λόγο εξοπλισμου.

Αυτό το οπτικό εάν ήταν καθαρά μόνο για ps5 τι θα βλέπαμε;

Στον ήχο επίσης κ στο dualsence πάρα πολύ καλή δουλειά (ήχομπάρα 5.1 με σπαστά ηχεία)

Οι δευτερεύουσες ιστορίες δεν είναι καθόλου μα καθόλου αδιάφορες. Στο τέρμα δύσκολο χαλαρα κάνεις 1 2 μες την ημέρα  γυρνοντας απτή δουλειά κ σκ αφήνεις τα Μάιν. Μπορεί να σας φαίνεται υπερβολικό αλλα σε αυτό το mode οι μάχες θέλουν ολόκληρη στρατηγική ειδικά όταν πρέπει να αποκολας υλικά για upgrade

Οι φωτιές είναι σε κομβικά σημεία να μη σου σπάει τα νεύρα όταν πρέπει να γυρίσεις κάπου.

Μου κάνε πολύ εντυπωση πόσο ισορροπημένο είναι τουλάχιστον μέχρι τώρα στο θέμα μάχης κ λεβελ χωρίς να εχω χρειαστεί να κάνω grinding.

Οι χαρακτήρες κ το τι ρόλο βαράει ο καθένας ακόμα κ οι τριτοτετερτατοι  μέχρι στιγμής ξετυλίγονται υπέροχα κ καλύπτει οποία απορία  τυχόν δημιουργητε σταδιακά μέσα  σε έναν πολύ περίεργο κόσμο.

Δεν έχω βρει κανένα σημαντικό bug. 1 μόνο που έπρεπε στο τέλος ενός quest να μιλήσω σε μια τύπισσα για να τελειώσει κ ήταν κάτω από το έδαφος οπότε δε προχωρούσε. Φόρτωση ξανά από το τελευταίο σημείο αποθήκευσης κ επανήλθε εκεί που έπρεπε να είναι βγάζοντας με μισό λεπτό πριν ενώ δεν ειχα κάνει save σε φωτιά.

Spoiler προσοχή

Ένα αρνητικό από τη δική μου οπτική είναι ότι μέχρι να ανοίξει ο χάρτης το παιχνίδι είναι πολύ πως να το πω.. μουδιασμενο; Κοινό; Μάλλον θέλει να δείξει μηχανισμούς κ τρόπο παιξίματος σε νέους παίχτες που δε παίξανε το πρώτο; Πρέπει να φτάσει κάποιος

Spoiler

στη βάση

για να πεις τώρα μάλιστα. Ίσως έπρεπε η "εισαγωγή" να με κάπως μικρότερη.

Θα επανέλθω όταν τελειώσει αν κ φαίνεται που το πάει μάλλον

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος και από μένα καμία 50ρα ώρες. Δεν έκανα όλα τα sq αλλά τα περισσότερα. Φοβερό παιχνίδι θα του έβαζα ένα 9 αλλά πολύ γεμάτο. Λιγότερο με τίποτα. Θεωρώ αδικήθηκε στο timing λόγω του κτήνους elden ring. Tο σενάριο με κέρδισε, μου θύμισε λίγο mass effect για κάποιο λόγο αν και τελείως διαφορετικά. 

Πάντως ρε παιδιά πως το παίξατε μερικοί σε reso Mode είναι unplayable. Τα 30fr μου προκαλούσαν αναγούλα. Ειδικά στις μάχες η κίνηση της κάμερας ήταν τόσο αργή. Οκ οπτικά είναι φανταστικό και πολύ ανώτερο του performance το οποίο επίσης έχει θέματα με τις παλέτες χρωμάτων σε αυτό το το ψευδό4κ αλλά το 60ρι είναι πλέον μονόδρομος στο gaming πόσο μάλλον σε ένα απαιτητικό action 

Επεξ/σία από costacurta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή παίζω resolution κ ειμαι 45 ώρες +,δε μπορώ να πω ότι μου προκαλεί αναγουλα η οτιδήποτε. 

Βέβαια έχω ως δεδομένο ότι 60αρι δεν είχα στο χωριό μου , είναι φρέσκο κουλούρι για μένα στο ps5 ,οπότε να υποθέσω ότι δεν έχει συνηθίσει το μάτι στην άνεση των 60 ώστε να τον ζαλίζει συγκριτικά το 30; 

Η ιστορία έχει πολλά παρακλάδια που γεμίζουν το παιχνίδι (πρακτικά βλέπεις από διαφορετικές οπτικές ιστορίες στο κόσμο )αν κάτσεις  κ κάνεις side quest ίσως εκεί κάπως να σου θυμίσε mass effect το στυλ μόνο

26 λεπτά πριν, costacurta είπε

Τέλος και από μένα καμία 50ρα ώρες. Δεν έκανα όλα τα sq αλλά τα περισσότερα. Φοβερό παιχνίδι θα του έβαζα ένα 9 αλλά πολύ γεμάτο. Λιγότερο με τίποτα. Θεωρώ αδικήθηκε στο timing λόγω του κτήνους elden ring. Tο σενάριο με κέρδισε, μου θύμισε λίγο mass effect για κάποιο λόγο αν και τελείως διαφορετικά. 

Πάντως ρε παιδιά πως το παίξατε μερικοί σε reso Mode είναι unplayable. Τα 30fr μου προκαλούσαν αναγούλα. Ειδικά στις μάχες η κίνηση της κάμερας ήταν τόσο αργή. Οκ οπτικά είναι φανταστικό και πολύ ανώτερο του performance το οποίο επίσης έχει θέματα με τις παλέτες χρωμάτων σε αυτό το το ψευδό4κ αλλά το 60ρι είναι πλέον μονόδρομος στο gaming πόσο μάλλον σε ένα απαιτητικό action 

 

26 λεπτά πριν, costacurta είπε

Τέλος και από μένα καμία 50ρα ώρες. Δεν έκανα όλα τα sq αλλά τα περισσότερα. Φοβερό παιχνίδι θα του έβαζα ένα 9 αλλά πολύ γεμάτο. Λιγότερο με τίποτα. Θεωρώ αδικήθηκε στο timing λόγω του κτήνους elden ring. Tο σενάριο με κέρδισε, μου θύμισε λίγο mass effect για κάποιο λόγο αν και τελείως διαφορετικά. 

Πάντως ρε παιδιά πως το παίξατε μερικοί σε reso Mode είναι unplayable. Τα 30fr μου προκαλούσαν αναγούλα. Ειδικά στις μάχες η κίνηση της κάμερας ήταν τόσο αργή. Οκ οπτικά είναι φανταστικό και πολύ ανώτερο του performance το οποίο επίσης έχει θέματα με τις παλέτες χρωμάτων σε αυτό το το ψευδό4κ αλλά το 60ρι είναι πλέον μονόδρομος στο gaming πόσο μάλλον σε ένα απαιτητικό action 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στις 50 ώρες και περίπου στη μέση της ιστορίας...έχει να με κερδίσει έτσι παιχνίδι(open world) από το αξεπέραστο red dead redemption 2...δεν ξέρω για εσάς αλλά ότι δραστηριότητα και να χει το παιχνίδι είτε main είτε side όλες μου φαίνονται τρομερά ενδιαφέροντες...Διαλογοι- ηθοποιία-cinematics σε κορυφαίο επίπεδο όπως ήταν αναμενόμενο για first party τίτλο της sony...Ακόμα και λεπτομέρειες όπως το lip sync μου φαίνεται εκπληκτικό...ίσως ένα τσικ να ήθελα λιγότερες επιλογές σε όπλα γιατί νομίζω είναι too much αλλά δεν το θεωρώ και μείζον πρόβλημα...θα ξαναγράψω και όταν το τελειώσω αλλά μέχρι στιγμής δεν μετάνοιωνω ούτε cent από τα 90€ που έδωσα...μπράβο στη guerilla οι τύποι ρίξανε απίστευτη δουλειά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...