Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα

Μπορεί να τσιναω με την αντιπροσωπεία αλλά τουλάχιστον έχει αίθουσα αναμονής με τζαμαρία για να βλέπεις

IMG20220302140307.jpg.49ef66a03b12d7befbdd3f25de060e3b.jpg

Τελικά να και διάβασα σε FB ότι είναι ανά χρόνο το service, μου είπαν ότι είναι όντως ανά 2 χρόνια ή 30000χλμ απλά προτείνουν αν κάνεις πάνω από 8.000-9.000χλμ το έτος να το κάνεις κάθε χρόνο.

Οπότε αλλάζω μόνο λάδια, φίλτρο και κάρτα καυσαερίων

0-20 λάδια σύμφωνα με την οδηγία γιατί διάβασα πάλι στο FB άλλους να βάζουν 5-30

Update για την τιμή μετά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα

Μπορεί να τσιναω με την αντιπροσωπεία αλλά τουλάχιστον έχει αίθουσα αναμονής με τζαμαρία για να βλέπεις

IMG20220302140307.jpg.49ef66a03b12d7befbdd3f25de060e3b.jpg

Τελικά να και διάβασα σε FB ότι είναι ανά χρόνο το service, μου είπαν ότι είναι όντως ανά 2 χρόνια ή 30000χλμ απλά προτείνουν αν κάνεις πάνω από 8.000-9.000χλμ το έτος να το κάνεις κάθε χρόνο.

Οπότε αλλάζω μόνο λάδια, φίλτρο και κάρτα καυσαερίων

0-20 λάδια σύμφωνα με την οδηγία γιατί διάβασα πάλι στο FB άλλους να βάζουν 5-30

Update για την τιμή μετά

Μια χαρά. 

Θεωρητικα το 5-30 είναι καλύτερο για Ελλάδα και τις υψηλές θερμοκρασίες.

Μου κάνει εντύπωση γιατι να βάλουν 0-20.

Για ρώτα τους για ποιον λόγο το βαζουν

 

Επεξ/σία από imr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις ομάδες cng αναφέρουν σα 1η επιλογή οδηγία για 0-20/30 με 2η 5-30/40 για μοντέλα 2020+ , πιθανόν λόγω περιβαλλοντολογικών συμμορφώσεων ... εγώ σε όσες αλλαγές έχω κάνει έως σήμερα 1.0 cng μου βάζουν 5-30

Προδιαγραφές λιπαντικών  

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, and_64 είπε

0-20?? Τι φάση; Οχι ιδανικό το 20 με τις ζέστες που έχουμε εδώ...

0-20 δινει η αλφα για diesel euro 6.2 με ad-blue και 5-30 για τις παλιοτερες. Δεν ξερουν και ξερουμε εμεις?

59 λεπτά πριν, imr είπε

Μια χαρά. 

Θεωρητικα το 5-30 είναι καλύτερο για Ελλάδα και τις υψηλές θερμοκρασίες.

Μου κάνει εντύπωση γιατι να βάλουν 0-20.

Για ρώτα τους για ποιον λόγο το βαζουν

 

γιατι 0-20 οριζει ο κατασκευαστης.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

0-20 δινει η αλφα για diesel euro 6.2 με ad-blue και 5-30 για τις παλιοτερες. Δεν ξερουν και ξερουμε εμεις?

γιατι 0-20 οριζει ο κατασκευαστης.

Δεν μπαίνουν τα ίδια λάδια στην Γερμανία και στην Ελλάδα. 

Οι κατασκευαστές δίνουν προδιαγραφές που πρέπει να έχει το λαδι πχ VW 508.00

Τι ιξώδες αλλάζει και προφανώς στην Ελλάδα με τις θερμοκρασίες που έχουμε θέλουμε κατι με υψηλό νουμερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

 

γιατι 0-20 οριζει ο κατασκευαστης.

Ακριβώς αυτό μου είπε ο τεχνικός σύμβουλος , και επειδή το παραξένεψε που του είπα για τα 5-30 που είχα διαβάσει , μπήκε και μου έδειξε την οδηγία για τον κινητήρα ότι έλεγε 0-20.

 

Λοιπόν 158ε έδωσα για τα λάδια , φίλτρο , υγρό καθαριστήρων και κάρτα καυσαερίων με 15% έκπτωση (γελάω αλλά πάντα βάζουν και ένα ποσοστό και καλά έκπτωσης)

Εν τω μεταξύ είπα ας κοιτάξω και το service book πριν φύγω , τελικά το ξέχασα και είδα όταν έφτασα σπίτι ότι δεν έγραψαν τίποτα.

Πήρα τηλέφωνο και μου λέει έχεις βιβλιαράκι ? Τα τελευταία αμάξια δεν έρχονται με service book είναι όλα ηλεκτρονικά και εμείς δεν ανοίγουμε ντουλαπάκι για να το ψάξουμε.

Θα πάω όμως άλλη φορά να μου το σφραγίσει αφού το έχω

Αυτά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λοιπόν 158ε έδωσα για τα λάδια , φίλτρο , υγρό καθαριστήρων και κάρτα καυσαερίων με 15% έκπτωση (γελάω αλλά πάντα βάζουν και ένα ποσοστό και καλά έκπτωσης)

Πολλλα € , όντως 15-20% δίνουν και καλά ως έκπτωση. 

Edit : Έχεις πρόγραμμα gps/χαρτών στο Infotainment;;  Εαν δεν έχεις... έχει επιλογή πλοήγηση στο μενού αλλά πατωντας το σου βγάζει μήνυμα σφάλματος ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη εφαρμογή; 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, terry308 είπε

Πολλλα € , όντως 15-20% δίνουν και καλά ως έκπτωση. 

Edit : Έχεις πρόγραμμα gps/χαρτών στο Infotainment;;  Εαν δεν έχεις... έχει επιλογή πλοήγηση στο μενού αλλά πατωντας το σου βγάζει μήνυμα σφάλματος ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη εφαρμογή; 

Δεν έχω , έχω το full link και δεν είναι ενεργοποιημένο (το σφάλμα που λες)

Αν το λες για το νέο σου τουτού , εσένα ενεργοποιείται απο την αντιπροσωπεία με 150-200ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λοιπόν 158ε έδωσα για τα λάδια , φίλτρο , υγρό καθαριστήρων και κάρτα καυσαερίων με 15% έκπτωση (

158?

Ας πούμε 60 ευρώ λάδια, 10 φίλτρο, 5 ευρώ το υγρό, κάρτα 10 ευρώ με την έκπτωση, 30 ευρώ η εργατοώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν έχω , έχω το full link και δεν είναι ενεργοποιημένο (το σφάλμα που λες)

Αν το λες για το νέο σου τουτού , εσένα ενεργοποιείται απο την αντιπροσωπεία με 150-200ε

Android auto / iPhone δε θυμάμαι πως το λένε / Mirrorlink έχει ( με USB όμως ) , απλά στο πλαίσιο του Infotainment με τις επιλογές έχει φωνητικές εντολές (όταν πατάω γράφει απενεργοποιημενες) και στη πλοήγηση (δεν υπάρχουν δεδομένα εφαρμογής), μάλλον δεν θα είχε... χθες βάσει των κωδικών που έχει στο καρτελάκι με τις πληροφορίες που έχει στον service book και στο πορτ μπαγκάζ , βρήκα ότι έχει εμπρός θερμαινόμενα καθίσματα και το επιβεβαιωσα σήμερα μαζί με ηλεκτρικό κλείσιμο καθρεπτων 😎, έχει εργοστασιακα φιμέ πίσω και βλέπω να βάλω αργότερα και μπροστά αλλά θα έχει διχρωμία μετά, μικρό το κακό. 

Τέλος το off topic 😂✔️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nabuko είπε

158?

Ας πούμε 60 ευρώ λάδια, 10 φίλτρο, 5 ευρώ το υγρό, κάρτα 10 ευρώ με την έκπτωση, 30 ευρώ η εργατοώρα. 

Δεν είδα πόσες εργατοώρες μου χρέωσαν , πάντως στη 1 ώρα είχαν αλλάξει λάδια φίλτρα και μετά περίμενα 40 λεπτά για την κάρτα FFS

2 λεπτά πριν, terry308 είπε

Android auto / iPhone δε θυμάμαι πως το λένε / Mirrorlink έχει ( με USB όμως ) , απλά στο πλαίσιο του Infotainment με τις επιλογές έχει φωνητικές εντολές (όταν πατάω γράφει απενεργοποιημενες) και στη πλοήγηση (δεν υπάρχουν δεδομένα εφαρμογής), μάλλον δεν θα είχε... χθες βάσει των κωδικών που έχει στο καρτελάκι με τις πληροφορίες που έχει στον service book και στο πορτ μπαγκάζ , βρήκα ότι έχει εμπρός θερμαινόμενα καθίσματα και το επιβεβαιωσα σήμερα μαζί με ηλεκτρικό κλείσιμο καθρεπτων 😎, έχει εργοστασιακα φιμέ πίσω και βλέπω να βάλω αργότερα και μπροστά αλλά θα έχει διχρωμία μετά, μικρό το κακό. 

Τέλος το off topic 😂✔️

Κανένα off topic , ανησυχίες είναι το τοπικ :D

Κοίτα υπάρχουν οι ενσωματωμένοι χάρτες και η υποστήριξη android auto / apple carplay .

Για το πρώτο μάλλον δεν έχεις , για το 2ο πρέπει να ενεργοποιήσεις το full link στην αντιπροωπεία

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, imr είπε

Δεν μπαίνουν τα ίδια λάδια στην Γερμανία και στην Ελλάδα. 

Οι κατασκευαστές δίνουν προδιαγραφές που πρέπει να έχει το λαδι πχ VW 508.00

Τι ιξώδες αλλάζει και προφανώς στην Ελλάδα με τις θερμοκρασίες που έχουμε θέλουμε κατι με υψηλό νουμερο

 

 

Επιμενετε και ισως παρετε και κοσμο στο λαιμο σας με τα πειραματα. Το book (και το αγγλικο και το ελληνικο - που δεν τυχαινει ναναι κανενα κωλοχαρτο μεταφρασμενο-) αναφερει ρητα τα λαδια.οχι μονο τυποποιηση αλλα ΚΑΙ ιξωδες. εαν αλλαζει ανα χωρα θα το ανεφερε.

Δεν θα τον καλυψεις εσυ ομως στην εγγυηση εαν γινει οτιδηποτε και τυχει και εχει βαλει αλλο ιξωδες ομως απο αυτο που οριζει ο κατασκευαστης. θα παρει το μακριτερο απο την αντιπροσωπεια.

Βλεπεις τον διαχωρισμο που κανει? Θες να μου πεις οτι δεν εχει λογο που τον κανει αλλα ετσι τουρθε....

Και για να σε προλαβω. Εαν ο κατασκευαστης κρινει οτι στη Γερμανια χρειαζεται κατι αλλο θα το αναφερει στο αντιστοιχο book.

 

IMG_20220302_191723.jpg

Το μονο που ειναι καλλιτερο να ανεβεις ειναι το ACEA οσο μεγαλυτερο τοσο καλλιτερα

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Επιμενετε και ισως παρετε και κοσμο στο λαιμο σας με τα πειραματα. Το book (και το αγγλικο και το ελληνικο - που δεν τυχαινει ναναι κανενα κωλοχαρτο μεταφρασμενο-) αναφερει ρητα τα λαδια.οχι μονο τυποποιηση αλλα ΚΑΙ ιξωδες. εαν αλλαζει ανα χωρα θα το ανεφερε.

Δεν θα τον καλυψεις εσυ ομως στην εγγυηση εαν γινει οτιδηποτε και τυχει και εχει βαλει αλλο ιξωδες ομως απο αυτο που οριζει ο κατασκευαστης. θα παρει το μακριτερο απο την αντιπροσωπεια.

Βλεπεις τον διαχωρισμο που κανει? Θες να μου πεις οτι δεν εχει λογο που τον κανει αλλα ετσι τουρθε....

Και για να σε προλαβω. Εαν ο κατασκευαστης κρινει οτι στη Γερμανια χρειαζεται κατι αλλο θα το αναφερει στο αντιστοιχο book.

 

IMG_20220302_191723.jpg

Το μονο που ειναι καλλιτερο να ανεβεις ειναι το ACEA οσο μεγαλυτερο τοσο καλλιτερα

Αρχηγέ μου χαλάρωσε, δεν πήγαμε σε κανέναν να του πάρουμε το 0-20 απο το χέρι, δικό του ειναι στο κάτω κάτω ας βάλει και 0-10

Αν το βιβλίο λέει μονο 0-20 πάσο, επειδή δουλεύω διάφορα αυτοκίνητα ομως (κατασκευαστές και μοτέρ πετρέλαια/βενζίνες) σε οσα εχω τσεκαρει βιβλίο δίνει μια επιλογή απο 2-3 ιξώδη ανάλογα με τις θερμοκρασίες της περιοχής γι αυτο και εγραψα οτι με παραξένεψε παραπάνω...

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, and_64 είπε

Αρχηγέ μου χαλάρωσε, δεν πήγαμε σε κανέναν να του πάρουμε το 0-20 απο το χέρι, δικό του ειναι στο κάτω κάτω ας βάλει και 0-10

Αν το βιβλίο λέει μονο 0-20 πάσο, επειδή δουλεύω διάφορα αυτοκίνητα ομως (κατασκευαστές και μοτέρ πετρέλαια/βενζίνες) σε οσα εχω τσεκαρει βιβλίο δίνει μια επιλογή απο 2-3 ιξώδη ανάλογα με τις θερμοκρασίες της περιοχής γι αυτο και εγραψα οτι με παραξένεψε παραπάνω...

Αλλο το να σου δινει την επιλογη. ακομα και αυτη η επιλογη ομως απο τον κατασκευαστη παρεχεται αυτο εννοω. δεν επιασες να βαλεις κατι που δεν προβλεπεται απο αυτον.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...