Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, majnun είπε

Το παρκιν σε δουλειά σπίτι λύνει μεγάλο μέρος του προβλήματοε αλλά πόσοι άνθρωποι έχουν αυτό τον συνδυασμό. Πολλοι λίγοι.

Το πιο μεγάλο ζήτημα είναι αν θες να πας οπουδήποτε αλλού. Απλά δεν. 

Εγώ που κινούμαι σε γουδί, ζωγράφου, Αμπελοκήπους έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ αυτοκίνητο στο 90% γιατί απλά δε βρίσκεις να παρκάρεις. Απλά δε γίνεται. 

 

Ακριβώς, είναι θέμα περιοχών. Σε αυτές που κινείσαι, ακόμα και το B-Segment είναι μεγάλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, imr είπε

 

 

Από το καλοκαίρι το έχει οπότε ένα service έχει κανει. Ευχαριστημένος γενικά ειδικά για έλεγχο το ξεψαχνισε. 

 

Στα του μεγέθους είχα βρει την υγεία μου με το note. Είναι το ιδανικό μέγεθος για πόλη. 

Βολεύει υπερβολικά στο παρκάρισμα και στις μανούβρες ενώ έχει πάρα πόλους χώρους για το μέγεθος του (κάθομαι άνετα στο πίσω κάθισμα με ρυθμισμένο του οδηγού για εμένα και είμαι 1. 90). Χάνει σε πορτμπαγκάζ αλλά λύνεται με μια μπαγκαζιερα. 

 

Το μεγάλο πρόβλημα του ήταν ότι ήταν βάρκα γυαλο. Καμία σταθερότητα και αίσθηση στην οδήγηση. 

Αρχικά η ιδέα ήταν να το κρατήσω σαν βασικό αυτοκίνητο (με τις οποίες υποχωρήσεις) για κάνα 3ρι χρόνια ακόμα μέχρι να τελειώσει ένα δάνειο που έχω και να επερνα κάτι καινούργιο για βασικό αυτοκίνητο(το νισαν θα έμενε για  δεύτερο πόλης μέχρι να σαπίσει γιατι δεν είχε ούτε τέλη.) 

 

 

Τώρα αλλάζει λίγο το πλάνο, σε καινούργιο δεν θέλω να πάω ακόμα και να φορτωθω άλλο ένα δάνειο, οπότε υπολογίζω να πάρω κάποιο all around που θα με καλύψει από χώρους τουλάχιστον μέχρι (και εάν) έρθει δεύτερο παιδι. 

Κοίτα και το honda jazz, παρόμοιο σε χώρους, μαζεμένο, πολύ καλό πορτπαγκάζ, οικονομικό, ίδια άθλια θέση οδήγησης και συμπεριφορά! Θα σε βολέψει ακόμα και με 2ο παιδί αν χρειαστεί με το καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, atrigane είπε

Κοίτα και το honda jazz, παρόμοιο σε χώρους, μαζεμένο, πολύ καλό πορτπαγκάζ, οικονομικό, ίδια άθλια θέση οδήγησης και συμπεριφορά! Θα σε βολέψει ακόμα και με 2ο παιδί αν χρειαστεί με το καλό

Το είχα δει όταν πήρα το note, πολύ ωραίο αυτοκίνητο και ίδιον ακριβώς στυλ.

Αλλά, είναι βενζίνη οπότε μεγαλώνει το κόστος, έχει ακριβά ανταλλακτικά. Και επειδή είναι Honda ζητάνε ότι θέλουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2022 στις 8:55 ΠΜ, NTC Labs είπε

εαν ειναι ευαριστημενος απο τους alfisti ( δεν τους γνωριζω) να το πας εκει. παιζει μεγαλο ρολο η σχεση εμπιστοσυνης με τον μηχανικο σου. Αλλιως κοιτα και τον κορνελακη στη νικαια που το παω εγω.

Οχι λογω μεγεθους. Και κυριως λογω ψυχολογιας μη το χτυπησουν :)

Μια τελευταια ερωτηση.

Εχεις δει/ακουσει κατι για μετατροπες σε υγραεριο? Ειναι αξιοπιστα?

 

Γενικα μονο diesel κοιταω, αλλα εαν βρω καποια καλη ευκαιρια σε βενζινη και γινεται αξιοπιστα μετατροπη ισως το σκεφτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2022 στις 10:24 ΠΜ, imr είπε

Μια τελευταια ερωτηση.

Εχεις δει/ακουσει κατι για μετατροπες σε υγραεριο? Ειναι αξιοπιστα?

 

Γενικα μονο diesel κοιταω, αλλα εαν βρω καποια καλη ευκαιρια σε βενζινη και γινεται αξιοπιστα μετατροπη ισως το σκεφτω

δεν εχω ακουσει καποιο προβλημα ( τουλαχιστον απο Lovato μερια ). Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι μεγαλο ρολο για το αν θα σου βγαλει ζημια η οχι γενικα σε οποιοδηποτε αμαξι ειναι ο εγκαταστατης και οχι το συστημα αυτο καθεαυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειδα ενα yaris cross στον δρομο σε μπλε αυτο το μεσσαιο το μουντο χρωμα.Δεν το ειχα ξαναδει στον δρομο .Διαβαζα εδω ποδο καλο και ωραιο ειναι κλπ.

Anyway ρε σεις τι ασχημια ειναι αυτη. Κατ αρχη ποιος περιμενει κανα εξαμηνο που κάνει να ερθει κσι ποιος γενικα πληρωνει να το αγορασει. Η επιτομη της ασχημιας.Εγω περιμενα να δω κατι σαν το απλο γιαρις ( οκ τρωγετε εμφανισιακα ) λιγο πιο ψηλο. Ουτε χαρισμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε και ένα χαρτοκούτι με 4 ρόδες να πουλήσει η Τογιότα, οι εγχώριοι φανς θα το βρουν έκτακτο. Ειδικά απο τη στιγμή που το προσφέρει με το απόλυτο φετίχ: υβριδικό

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ProponitisTouKanape είπε

Φίλτατε και ένα χαρτοκούτι με 4 ρόδες να πουλήσει η Τογιότα, οι εγχώριοι φανς θα το βρουν έκτακτο. Ειδικά απο τη στιγμή που το προσφέρει με το απόλυτο φετίχ: υβριδικό

Δικιο εχεις τουοτα ειναι και πουλαει 

ολα τα τουοτα τωρα τα εχουν κανει σαν τρανσφορμερ. Σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι  οκ δεκτο  Αλλα ομως αυτο ειναι κακασχημο δεν βλεπετε.

Μπορω να πω πιο ασχημο και απο τα μικρα κροσ αρονα, καρογκ . Τελικα τα καταφεραν και εβγαλαν πιο ασχημο αμαξι απο αυτα τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει ενεργοποιήσει όλα τα αντανακλαστικά των απανταχού Τζαπανόφιλων. Είναι SUV, Toyota και υβριδικό. Οργασμικός συνδυασμός. Σε διπλανά φόρουμ ποστάρουν συνέχεια φώτο του app της Toyota και συγκρίνουν καταναλώσεις υβριδικού. Εγώ πέτυχα 3.5 πηγάινοντας γυμναστήριο, εγώ έκανα 4 αλλά έκανα και μια προσπέραση κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καλά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει ενεργοποιήσει όλα τα αντανακλαστικά των απανταχού Τζαπανόφιλων. Είναι SUV, Toyota και υβριδικό. Οργασμικός συνδυασμός. Σε διπλανά φόρουμ ποστάρουν συνέχεια φώτο του app της Toyota και συγκρίνουν καταναλώσεις υβριδικού. Εγώ πέτυχα 3.5 πηγάινοντας γυμναστήριο, εγώ έκανα 4 αλλά έκανα και μια προσπέραση κλπ

Μετράνε ποιος την έχει πιο μικρή; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει 🤪

 

Αλήθεια λέω, ενώ το yaris δεν μου αρέσει καθόλου το cross δεν με ενοχλεί τόσο... Όπως και να έχει βέβαια είναι πολύ ακριβό, για αυτά που δίνει, οπότε αν έψαχνα αυτοκίνητο δεν θα έμπαινε στην λίστα...

Από την άλλη, πέτυχα εχθές ένα υβριδικό yaris που έκανε σφήνες στην κάθοδο της Κηφισίας. Από όσο το είδα στις αλλαγές πορείας δεν έπαιρνε κλίσεις και στις επιταχύνσεις πήγαινε αρκετά καλά. Ειδικά σε σχέση με το προηγούμενο που ήταν ράθυμο... Μάλλον το έφτιαξαν το cvt. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον είδαν που το μελετούσαμε στο παρόν νήμα και σου λέει, κάτσε να αυξήσουμε μπας και το πάρει κανείς από δω...

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, oykas2001 είπε

Μάλλον είδαν που το μελετούσαμε στο παρόν νήμα και σου λέει, κάτσε να αυξήσουμε μπας και το πάρει κανείς από δω...

Ναι ναι. Πάω να πουλήσω το κουπερακι για να πάω το κρος υβριδικό. Είναι όνειρο ζωης.

Εγω λέω να μαζευτούμε όσοι είναι μπας και το πάρουμε πιο φτηνα.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Δημιουργία νέου...