Προς το περιεχόμενο

'Ανοιγμα επιχείρησης υπολογιστών με επιδότηση ΟΑΕΔ'


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευελπιστώ να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες εντός του ΣΚ από το φιλαράκι μου που ανέλαβε την υποβολή του φακέλου. 
Πχ πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε κλπ κλπ. Ή μέχρι πότε έχουμε περιθώριο να ξεκινήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 951
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λίγο πιο κάτω από τις 60 ημέρες γράφει αυτό: 

 

9.2.1 Υποβολή αίτησης για καταβολή της πρώτης δόσης
Εντός 30 ημερών από την ημερομηνία κοινοποίησης της απόφασης ένταξης, ο δικαιούχος υποβάλλει 
αίτηση για καταβολή της πρώτης δόσης, επισυνάπτοντας τα σχετικά δικαιολογητικά σε ηλεκτρονική 
μορφή μέσω του ΠΣΚΕ προς την αρμόδια Υπηρεσία ΚΠΑ2

 

Μήπως εννοεί 60 ημέρες για έναρξη αλλά 30 για αίτημα καταβολής πρώτης δόσης;

Δηλαδή πρώτα κάνουμε αίτημα και ύστερα έχουμε χρόνο για την έναρξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης20 είπε

Λίγο πιο κάτω από τις 60 ημέρες γράφει αυτό: 

 

9.2.1 Υποβολή αίτησης για καταβολή της πρώτης δόσης
Εντός 30 ημερών από την ημερομηνία κοινοποίησης της απόφασης ένταξης, ο δικαιούχος υποβάλλει 
αίτηση για καταβολή της πρώτης δόσης, επισυνάπτοντας τα σχετικά δικαιολογητικά σε ηλεκτρονική 
μορφή μέσω του ΠΣΚΕ προς την αρμόδια Υπηρεσία ΚΠΑ2

 

Μήπως εννοεί 60 ημέρες για έναρξη αλλά 30 για αίτημα καταβολής πρώτης δόσης;

Δηλαδή πρώτα κάνουμε αίτημα και ύστερα έχουμε χρόνο για την έναρξη.

Καλημέρα, σε αυτό έχεις δίκιο λέει εντός 30 ημερών. Απλά στο 8.6 λέει ότι είναι 60 ημέρες από την ημερομηνία κοινοποίησης. Δεν το θυμάμαι αν το διάβασα εδώ μέσα ή κάπου μέσα στην προκήρυξη αλλά πρώτα κάνεις το μισθωτήριο για να πας στην στην εφορία και να κάνεις έναρξη στήνεις στην επιχείρησή σου με ότι θες μέσα τα πληρώνεις δηλαδή και έρχονται αυτοί σε 20 με 30 μέρες σου το ελέγχουν και αν όντως ισχύει ότι είσαι καλά ότι η επιχείρηση σχετίζεται με τον κύριο καδ που έχεις δηλώσει και μετά μπαίνει η επιδότηση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την εναρξη καλο ειναι να την κανετε οσο πιο συντομα γινεται. Στον μηνα πανω θα γινει ο ελεγχος οπως γραφτηκε και πιο πανω. Με το που θα σας ενημερωσουν δλδ, πηγαιντε για την εναρξη, ενοικιαστηρια οσοι μισθωσετε, ρευματα, ιντερνετ εξοπλισμους κλπ. Οσο πιο πολλα εξοδα "γραψετε" στο περιθωριο που σας δινουν, τοσο μεγαλυτερη θα ειναι και η προκαταβολη

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Την εναρξη καλο ειναι να την κανετε οσο πιο συντομα γινεται. Στον μηνα πανω θα γινει ο ελεγχος οπως γραφτηκε και πιο πανω. Με το που θα σας ενημερωσουν δλδ, πηγαιντε για την εναρξη, ενοικιαστηρια οσοι μισθωσετε, ρευματα, ιντερνετ εξοπλισμους κλπ. Οσο πιο πολλα εξοδα "γραψετε" στο περιθωριο που σας δινουν, τοσο μεγαλυτερη θα ειναι και η προκαταβολη

Ως έξοδα τι μπορούμε να δηλώσουμε όμως; Πχ αγορά γραφείου υπολογιστή κτλ? Η μόνο συγκεκριμένες κατηγορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, s98i είπε

Ως έξοδα τι μπορούμε να δηλώσουμε όμως; Πχ αγορά γραφείου υπολογιστή κτλ? Η μόνο συγκεκριμένες κατηγορίες;

 

27 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Την εναρξη καλο ειναι να την κανετε οσο πιο συντομα γινεται. Στον μηνα πανω θα γινει ο ελεγχος οπως γραφτηκε και πιο πανω. Με το που θα σας ενημερωσουν δλδ, πηγαιντε για την εναρξη, ενοικιαστηρια οσοι μισθωσετε, ρευματα, ιντερνετ εξοπλισμους κλπ. Οσο πιο πολλα εξοδα "γραψετε" στο περιθωριο που σας δινουν, τοσο μεγαλυτερη θα ειναι και η προκαταβολη

 

Αυτό που γράφετε για τα έξοδα δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό. Διορθώσετε με αν κάνω λάθος αλλά τα ποσά είναι συγκεκριμένα και δεν εξαρτώνται από έξοδα με βάση τον οδηγό.

 

Ο στόχος της 12μηνης δράσης είναι η προώθηση στην αυτοαπασχόληση νέων ανέργων μέσω της δημιουργίας βιώσιμων επιχειρήσεων. Το ποσό ενίσχυσης των νέων επιχειρήσεων ανέρχεται σε 14.800 € και θα καταβληθεί σε τρεις δόσεις ως εξής:

 

  • 1η δόση 4.000 ευρώ, μετά την έναρξη δραστηριότητας στη ΔΟΥ

  • 2η δόση 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του α’ εξαμήνου από την έναρξη της επιχείρησης

  • 3η δόση 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του β’ εξαμήνου από την έναρξη της επιχείρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Βασίλης20 είπε

 

 

Αυτό που γράφετε για τα έξοδα δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό. Διορθώσετε με αν κάνω λάθος αλλά τα ποσά είναι συγκεκριμένα και δεν εξαρτώνται από έξοδα με βάση τον οδηγό.

 

Ο στόχος της 12μηνης δράσης είναι η προώθηση στην αυτοαπασχόληση νέων ανέργων μέσω της δημιουργίας βιώσιμων επιχειρήσεων. Το ποσό ενίσχυσης των νέων επιχειρήσεων ανέρχεται σε 14.800 € και θα καταβληθεί σε τρεις δόσεις ως εξής:

 

  • 1η δόση 4.000 ευρώ, μετά την έναρξη δραστηριότητας στη ΔΟΥ

  • 2η δόση 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του α’ εξαμήνου από την έναρξη της επιχείρησης

  • 3η δόση 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του β’ εξαμήνου από την έναρξη της επιχείρησης

Για την πρώτη δόση η προκήρυξη δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να καταθέσουμε έξοδα, για τη δεύτερη & τρίτη όμως αναφέρεται ότι πρέπει να καταθέσουμε τα έσοδα-έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, EIRINIO είπε

Για την πρώτη δόση η προκήρυξη δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να καταθέσουμε έξοδα, για τη δεύτερη & τρίτη όμως αναφέρεται ότι πρέπει να καταθέσουμε τα έσοδα-έξοδα.

ναι δεν είδα κάπου να αναφέρει.. αλλά θα κάνεις έξοδα αναγκαστικά.. πχ για να νοικιάσεις και να κάνεις έναρξη.. αυτά δεν τα παίρνεις πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείτε το δικαιολογητικό 4 Σύνοψη εσόδων εξόδων από την ψηφιακή πλατφόρμα myData της Α.Α.Δ.Ε. 

Δεν νομίζω ότι από αυτό έπεται ότι θα γίνει συμψηφισμός των εξόδων και θα πρέπει να έχει συμπληρωθεί το ποσό των 5400 ευρώ για να τα εισπράξουμε. Απλώς το ζητάει για να βεβαιωθεί ότι η επιχείρηση λειτουργεί πράγματι.

Ο λόγος που το λέω είναι γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να αναφέρεται εκτενώς και παρακάτω με συγκεκριμένους όρους. Προσωπικά μου φαίνεται απίθανο έκανα όμως μια ερώτηση στον σύμβουλο όταν έχω απάντηση θα ενημερώσω.

 

 

 

 

 

4 λεπτά πριν, s98i είπε

ναι δεν είδα κάπου να αναφέρει.. αλλά θα κάνεις έξοδα αναγκαστικά.. πχ για να νοικιάσεις και να κάνεις έναρξη.. αυτά δεν τα παίρνεις πίσω?

Μπορεί να κάνεις έξοδα περισσότερα ή και λιγότερα το θέμα είναι ότι το ποσό της επιχορήγησης δεν εξαρτάται από τα έξοδα που θα κάνεις είναι συγκεκριμένο και αμετάβλητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Βασίλης20 είπε

Αν εννοείτε το δικαιολογητικό 4 Σύνοψη εσόδων εξόδων από την ψηφιακή πλατφόρμα myData της Α.Α.Δ.Ε. 

Δεν νομίζω ότι από αυτό έπεται ότι θα γίνει συμψηφισμός των εξόδων και θα πρέπει να έχει συμπληρωθεί το ποσό των 5400 ευρώ για να τα εισπράξουμε. Απλώς το ζητάει για να βεβαιωθεί ότι η επιχείρηση λειτουργεί πράγματι.

Ο λόγος που το λέω είναι γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να αναφέρεται εκτενώς και παρακάτω με συγκεκριμένους όρους. Προσωπικά μου φαίνεται απίθανο έκανα όμως μια ερώτηση στον σύμβουλο όταν έχω απάντηση θα ενημερώσω.

 

 

 

 

 

Μπορεί να κάνεις έξοδα περισσότερα ή και λιγότερα το θέμα είναι ότι το ποσό της επιχορήγησης δεν εξαρτάται από τα έξοδα που θα κάνεις είναι συγκεκριμένο και αμετάβλητο.

ναι σε αυτο έχεις δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Βασίλης20 said:

Αυτό που γράφετε για τα έξοδα δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό

Ανέφερα τι μου είχαν πει εμένα στον ΟΑΕΔ.

2 hours ago, s98i said:

Πχ αγορά γραφείου υπολογιστή κτλ

Εμένα αυτά δεν μου τα είχαν μετρήσει. Μου κάλυψαν τα πάγια, έξοδα λογιστή, έξοδα για διαφήμιση και εργασίες στον χώρο (εγώ δεν έκανα, αλλά αν κάνεις κάτι, τα παίρνεις πίσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Ανέφερα τι μου είχαν πει εμένα στον ΟΑΕΔ.

Εμένα αυτά δεν μου τα είχαν μετρήσει. Μου κάλυψαν τα πάγια, έξοδα λογιστή, έξοδα για διαφήμιση και εργασίες στον χώρο (εγώ δεν έκανα, αλλά αν κάνεις κάτι, τα παίρνεις πίσω)

Εσύ που το έχεις περάσει.. θα μας δώσουν καμία ενημέρωση για το τι θα κάνουμε ή όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Θα ενημερωθείτε απ τον ΟΑΕΔ για τα επόμενα βήματα και για το πότε θα έρθουν για έλεγχο

Ωραία γιατί το έχω άγχος.. να περιμένουμε να μας πούνε ή να ξεκινήσουμε και βλέπουμε; Γιατί εγώ τον χώρο τον βρήκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...