Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και 'γω έχω gamepass, και 'γω γούσταρα που έπαιξα Plague Tale: Requiem και ό,τι άλλο με σχεδόν μηδαμινό κόστος αλλά θες και 1st parties από μια κονσόλα.

Θες παραγωγές δυνατές τύπου GoW: Ragnarok, HZD κλπ. Έχω ξαναπεί ότι περιμένουμε τα Hellblade 2, Redfall, Starfield, Stalker 2 κλπ..Πάμε λίγο..Μας έπρηξαν με την εξαγορά της Activision και ναι εννοείται θέλω να μπουν τα CoD, Diablo κλπ στο GP για να μην τα πληρώνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν αγοράσω θήκη και συνδέσω έναν sata ssd Samsung που έχω με το series x θα μπορώ να τρέξω απευθείας παιχνίδια από εκεί ή δεν γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Game awards έχουν την περισσότερη gaming προβολή/βλέμματα του κόσμου από όλα τα υπόλοιπα events(χάλια ώρα για μας στην Ευρώπη βέβαια).

Ειναι και αυτά στα οποία ανακοινώθηκε και το ιδιο το SeriesX πίσω στο 2019.

Αρα ναι μόνο και μόνο απο πλευράς επισκεψιμότητας, είναι όντως χαμένη ευκαιρία(προφανώς και για μάς πέραν της ιδιας της εταιρείας) να μην δούμε κάτι περισσότερο στα game awards απο MS μεριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, D.Luffy said:

Έχω ελάχιστο χρόνο και προτιμάω να ασχολούμαι μόνο με τα μεγάλα blockbusters τα οποία και αγοράζω για να τα έχω μόνιμα στη βιβλιοθήκη μου. Δεν με ενδιαφέρουν τα ΑΑ indies...

Καταλαβαίνεις βέβαια πως το "δεν με ενδιαφέρει κάτι γιατί παίζω πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια" μέχρι το "δεν θα βγει κάτι" υπάρχει μια απόσταση. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Καταλαβαίνεις βέβαια πως το "δεν με ενδιαφέρει κάτι γιατί παίζω πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια" μέχρι το "δεν θα βγει κάτι" υπάρχει μια απόσταση. 

Προφανώς και το καταλαβαίνω. Υπάρχει τεράστια απόσταση και γι αυτό δεν είπα ποτέ και πουθενα ότι "δεν θα βγει κάτι στο Xbox".

Εκτός αν μου υποδείξεις εσύ που ακριβώς ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Με αυτά τα λόγια ακριβώς που το περιγράφεις. Όχι αυτό που νομίζεις εσύ ότι είπα. Αυτό που είπα.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, D.Luffy said:

Προφανώς και το καταλαβαίνω. Υπάρχει τεράστια απόσταση και γι αυτό δεν είπα ποτέ και πουθενα ότι "δεν θα βγει κάτι στο Xbox".

Εκτός αν μου υποδείξεις εσύ που ακριβώς ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Με αυτά τα λόγια ακριβώς που το περιγράφεις. Όχι αυτό που νομίζεις εσύ ότι είπα. Αυτό που είπα.

Μα δεν είπα πως το είπες εσύ. Απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσω για να έχουμε μια βάση στη συζήτηση και να μην μπερδευτεί κανείς. Ίσως θα έπρεπε και εγώ να το εκφράσω διαφορετικά. 

Άρα το θέμα ποιο είναι τελικά? Ότι δεν τα έδειξε στο event χθες? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Ξέρει κανείς αν αγοράσω θήκη και συνδέσω έναν sata ssd Samsung που έχω με το series x θα μπορώ να τρέξω απευθείας παιχνίδια από εκεί ή δεν γίνεται?

Τα series παιχνίδια παίζουν μόνο με το expansion της seagate από όσο γνωρίζω. Τα παλιότερα μπορείς να τα παίξεις όπως λες. Ας πει και κανένας άλλος όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μα δεν είπα πως το είπες εσύ. Απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσω για να έχουμε μια βάση στη συζήτηση και να μην μπερδευτεί κανείς. Ίσως θα έπρεπε και εγώ να το εκφράσω διαφορετικά. 

Άρα το θέμα ποιο είναι τελικά? Ότι δεν τα έδειξε στο event χθες? 

 

Ούτε εγώ θέλω να μπερδεύεται κανείς γι αυτό και επικαλώ κάθε φορά τα προηγούμενα σχόλια μου. Για να τα έχουμε όλα ξεκαθαρισμένα.

Το θέμα που σχολίασα είναι ότι εγώ προσωπικά θα ήθελα πολύ να συμμετείχε η MS στο χθεσινό event με ανακοινώσεις και trailers. Όλα τα βλέμματα των gamers ήταν στραμμένα εκεί και νομίζω ότι δεν ήταν καλό η απουσία της

ΟΚ, μπορεί να κάνει κάποια στιγμή αργότερα το δικό της event αλλά και πάλι το χθεσινό θα ήταν μια καλή ευκαιρία να αντιπαραθέσει και τα δικά της παιχνίδια.

Ανέφερα και το θέμα της εξαγοράς της Activision και θεώρησα ότι πέφτει μεγάλη προσοχή εκεί. Περιμένουμε αρκετούς τίτλους του χρόνου και έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που μάθαμε ή είδαμε κάτι καινούργιο. Και δεν μιλάω για τα εικονίδια στο gamepass... Εγώ πχ περιμένω πως και πως το Forza 8 που θεωρητικά δεν αργεί να βγει και ακόμα δεν είδα ούτε καν ένα μενού. Μόνο ένα μικρό tech demo αρχές καλοκαιριού.

Πιστεύω λοιπόν ότι πέφτει πολύ μεγάλο βάρος σε συμφωνίες με 3ους και όχι σε επαφή με τον gamer. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vins είπε

Τα series παιχνίδια παίζουν μόνο με το expansion της seagate από όσο γνωρίζω. Τα παλιότερα μπορείς να τα παίξεις όπως λες. Ας πει και κανένας άλλος όμως.

Ναι αλλά έστω και να μη τρέχουν απ το δίσκο θα μπορώ να τα κατεβάζω απ το gamepass και να τα κάνω store στον εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgosmcmc είπε

Ναι αλλά έστω και να μη τρέχουν απ το δίσκο θα μπορώ να τα κατεβάζω απ το gamepass και να τα κάνω store στον εξωτερικό?

τα xbox 360 κ One, ΟΛΑ παίζουν Και από εξωτερικό δίσκο, hdd ή ssd. 

Ελάχιστα του series παίζουν απευθείας από εξωτερικό (πχ Ghost Recon Breakpoint). Τα περισσότερα απαιτουν εσωτερικό δίσκο. 

ΟΛΑ όμως μπορούν να αποθηκεύονται και να μεταφέρονται στον εσωτερικό σε λίγα λεπτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκάρετε Ms Flight Simulator screenshot από το ταπεινό xbox, ενα game που σε pc θέλει configuration 2000€+. Exclusive Series S/X εννοείται! 

https://www.xbox.com/play/media/RV9DKE2XV5

Αν αυτό δεν είναι art of computing, τι είναι... 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αλήθεια τώρα, θα σταματήσει κάποια στιγμή αυτό το πράγμα; Κάποιοι έχουμε ενεργοποιημενες τις  ειδοποιήσεις ώστε να  παρακολουθήσουμε νέα και εξελίξεις και κάθε τρεις και λίγο έχουμε τα ίδια. Δε γίνεται δουλειά έτσι…

  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, D.Luffy said:

Ούτε εγώ θέλω να μπερδεύεται κανείς γι αυτό και επικαλώ κάθε φορά τα προηγούμενα σχόλια μου. Για να τα έχουμε όλα ξεκαθαρισμένα.

Το θέμα που σχολίασα είναι ότι εγώ προσωπικά θα ήθελα πολύ να συμμετείχε η MS στο χθεσινό event με ανακοινώσεις και trailers. Όλα τα βλέμματα των gamers ήταν στραμμένα εκεί και νομίζω ότι δεν ήταν καλό η απουσία της

ΟΚ, μπορεί να κάνει κάποια στιγμή αργότερα το δικό της event αλλά και πάλι το χθεσινό θα ήταν μια καλή ευκαιρία να αντιπαραθέσει και τα δικά της παιχνίδια.

Ανέφερα και το θέμα της εξαγοράς της Activision και θεώρησα ότι πέφτει μεγάλη προσοχή εκεί. Περιμένουμε αρκετούς τίτλους του χρόνου και έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που μάθαμε ή είδαμε κάτι καινούργιο. Και δεν μιλάω για τα εικονίδια στο gamepass... Εγώ πχ περιμένω πως και πως το Forza 8 που θεωρητικά δεν αργεί να βγει και ακόμα δεν είδα ούτε καν ένα μενού. Μόνο ένα μικρό tech demo αρχές καλοκαιριού.

Πιστεύω λοιπόν ότι πέφτει πολύ μεγάλο βάρος σε συμφωνίες με 3ους και όχι σε επαφή με τον gamer. 

Ναι θα μπορούσε να τα δείξει. 

Από την άλλη γιατί να χαθούν μέσα σε ένα event που έχει μέσα τα πάντα? 

Αν το κάνει σε δικό της event εκτός του ότι δεν θα υπάρχει μέσα άλλος τη μέρα εκείνη και τα αντίστοιχα sites και κανάλια θα ασχοληθούν μόνο με αυτή και όχι συνολικά με ένα event που απλά ήταν και η Microsoft εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Ναι θα μπορούσε να τα δείξει. 

Από την άλλη γιατί να χαθούν μέσα σε ένα event που έχει μέσα τα πάντα? 

Αν το κάνει σε δικό της event εκτός του ότι δεν θα υπάρχει μέσα άλλος τη μέρα εκείνη και τα αντίστοιχα sites και κανάλια θα ασχοληθούν μόνο με αυτή και όχι συνολικά με ένα event που απλά ήταν και η Microsoft εκεί. 

Δεν θυμάμαι εδώ και τόσα χρόνια με την Ε3 που είχε τα πάντα να χάνονταν παιχνίδια και ανακοινώσεις. Το αντίθετο. Όλοι είχαν το spotlight και όλοι περιμέναμε με ανυπομονησία εκείνη την ημέρα για το τι θα παρουσιάσουν. Κανένας δεν χάνονταν. Οπότε δεν νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα.

Οκ, μπορεί να τα δείξει στο δικό της event. Εκεί όμως είναι κυρίως μόνο το κοινό του Xbox για το Xbox. Κάτι αντίστοιχο κάνει και η Nintendo.. έχει το δικό της κοινό το οποίο όμως είναι κάπως αποστασιοποιημένο από τους υπόλοιπους.

Ίσως εν τέλει να είναι καλύτερα έτσι. Τη γνώμη μου λέω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ναι θα μπορούσε να τα δείξει. 

Από την άλλη γιατί να χαθούν μέσα σε ένα event που έχει μέσα τα πάντα? 

Αν το κάνει σε δικό της event εκτός του ότι δεν θα υπάρχει μέσα άλλος τη μέρα εκείνη και τα αντίστοιχα sites και κανάλια θα ασχοληθούν μόνο με αυτή και όχι συνολικά με ένα event που απλά ήταν και η Microsoft εκεί. 

Κοίτα, θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός και να εξηγήσω τη δυσφορία πχ του Luffy που δε μου έχει δώσει δείγμα sony fanboyισμού.

Ξεκινάει η καμπάνια του Xbox πριν κανά 2 χρόνια και είναι full εντυπωσιακή. Εξαγορές, αναγγελίες, 27 studios κτλ κτλ. Δείχνει όχι απλά να τελειώνει με το επιχείρημα "το xbox δεν έχει παιχνίδια (exclusive)" και να γίνεται ανταγωνιστικό σε αυτό το κομμάτι, αλλά να μπορεί ακόμη και να υπερτερήσει με όλες τις εξαγγελίες.

Έχουν περάσει παραπάνω από 2 χρόνια από τότε και το μόνο της προκοπής που έχει βγεί (υποκειμενικό αυτό φυσικά) είναι το Forza και το Halo που ούτως ή άλλως βγαίναν και όταν "δεν είχαν exclusives". Στο ενδιάμεσο πολλά tweets με τις κλασσικές εικόνες με τα 27(?) studios και του τι έρχεται αλλά από παιχνίδια κάτι The Medium και The Ascent. Εν μέρη λογικό όλο αυτό αφού από τη μια ο covid από την άλλη το ότι θέλουν χρόνια ανάπτυξης τα ΑΑΑ είναι λογικό το κενό.

Φτάνουμε 2023 που λογικά θα είναι επιτέλους μια καλή χρονιά για Xbox με releases. Ε κάποιοι περίμεναν σε αυτό το μεγάλο event να είναι παρόν. Να πάρουν ξανά momentum. Να μιλήσουν λίγο παραπάνω για gaming και λιγότερο για εξαγορές, οικονομικά δεδομένα και συνδρομές.

Αυτή είναι η δική μου "αντικειμενική" αίσθηση. Όσο αντικειμενική τέλος πάντων μπορεί να είναι.

Προσοχή! Μιλάω για Xbox και όχι για gamepass. Άλλο το ένα άλλο το άλλο όσο και αν συνδέονται. Το gamepass μπορεί να κυριαρχήσει ακόμη και με 0 exclusives.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...